sobhe-no.ir
714
چهارشنبه، ۰۸ خرداد ۱۳۹۸
12
کتاب‌ها حق فلسطین را ادا کردند

نگاهی به برخی مهم‌ترین کتاب‌ها درباره فلسطین ▪دایره‌المعارف مصور فلسطین

گفت‌وگو با سوزان ابوالهوا، نویسنده مشهور فلسطینی که کتاب «صبح‌های جِنین» وی به 23 زبان ترجمه شده است

حکومت ادبی رو‌به‌زوال رژیم اسرائیل

گاهی اوقات در دنیای انتشارات، داستان‌های دلگرم‌کننده‌ای درباره کتاب‌هایی وجود دارد که جانی دوباره به آن‌ها داده می‌شود. داستان سوزان ابوالهوا با عنوان «صبح‌های جِنین» (شهری در فلسطین) که به زبان عربی چاپ شده، یکی از آن داستان‌هاست. ابوالهوا، زنی فلسطینی است که در ایالات متحده آمریکا زندگی می‌کند و به‌عنوان دانشمند مشغول به کار است. وی «زخم داوود»، نخستین رمان خود را در سال 2006 منتشر کرد. او با مارک پَرنت، ویراستار فرانسوی، تماس گرفت و مارک حقوق کتاب را خرید و رمان او را با نام جدید یعنی، «صبح‌های جِنین» منتشر کرد. او اعتقاد داشت این کتاب ظرفیت زیادی دارد؛ بنابراین، ابوالهوا را با یکی از نویسندگان مطرح اروپایی، آنا سولرپونت، آشنا کرد. از آنجا به‌بعد، کتاب اوج گرفت و به یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های بین‌المللی تبدیل و به 23 زبان زنده دنیا ترجمه شد. انتشارات بلومزبری در سال 2010 کتاب را به زبان انگلیسی ترجمه و بلومزبری قطر نیز کتاب را به زبان عربی چاپ کرد. حق ساخت فیلم این کتاب نیز به استودیو ساخت فیلم دبی فروخته شد.

صبح نو

کتاب‌ها حق فلسطین را ادا کردند

نگاهی به برخی مهم‌ترین کتاب‌ها درباره فلسطین ▪دایره‌المعارف مصور فلسطین


این کتاب با توضیحاتی کامل از سیر تاریخی جهان و شکل‌گیری کشور فلسطین همراه است. شاید مهم‌ترین خصوصیت دایره‌المعارف مصور فلسطین همین مصوربودن آن باشد که به‌شکل زیبایی وقایع تاریخی را با استفاده از هزار تصویر و نقشه برای درک بهتر خواننده به‌نمایش می‌گذارد. در این کتاب، با تاریخ پیش می‌رویم و ظهور و سقوط حکومت‌های بزرگ را پی می‌گیریم؛ در‌حالی‌که شخصیت اصلی، فلسطین در بستر زمان است. با مطالعه این کتاب می‌توانید در زمان کوتاهی بر موضوع تاریخ فسطین مسلط شوید و خود را برای تحقیقات بیشتر آماده کنید. انتشارات سایان کتاب «دایره‌المعارف مصور تاریخ فلسطین» به‌کوشش آقایان امیر منصوری و حامد کفاش و خانم زهرا یگانه را در 368 صفحه در قطع رحلی و با صفحات گلاسه منتشر کرده است.
▪زخم داوود
این رمان زندگی چهار نسل از خانواده‌ای را برای خواننده روایت می‌کند و علاوه‌براینکه موضوع اصلی رمانش مقاومت مردم فلسطین است، از عشق و غرور و ایمان نیز سخن می‌گوید. نگاه نویسنده به فلسطین، نگاهی نو و عاری از کلیشه است. این رمان در سال 2009 عنوان پرفروش‌ترین کتاب فرانسه را ازآنِ خود کرده و تاکنون به 26 زبان دنیا ترجمه شده است. «زخم داوود» اثر سوزان ابوالهوا نویسنده فلسطینی است که خانم فاطمه هاشم‌نژاد آن را به زبان فارسی ترجمه و نشر آرما آن را منتشر کرده است.
▪ یوسرائیل و صهیوناکراسی
بعضی از آمریکایی‌ها با ارائه‌ اسناد، مدارک و دلایل متقن اظهار می‌کنند آمریکا در چنگال جهودان صهیونیست است و درحقیقت، دموکراسی (مردم‌سالاری) در آمریکا حاکم نیست. این کتاب به بخشی از این حقایق پرداخته است. کتاب «یوسرائیل و صهیوناکراسی» را آقای سیدهاشم میرلوحی تألیف و نشر معارف آن را به بازار عرضه کرده است.
▪ طعم آسمان
ابتسام برکات خاطرات دوران کودکی خود در فلسطین را در کتابی با عنوان «طعم آسمان» تألیف کرده است.‌ وی در این کتاب، دوران کودکی خود از جنگ 6 روزه اسرائیل غاصب در فلسطین در سال 1967 را به‌شیوه‌ای بسیار لطیف و جذاب روایت کرده است. «طعم آسمان» تاکنون در کشورهای مختلف دنیا به زبان‌های انگلیسی، فرانسه و هلندی منتشر شده و خانم فاطمه باغستانی نیز آن را به زبان فارسی ترجمه کرده و انتشارات شرکت گروه مطالعات اندیشه‌ورزان آریا چاپ این کتاب را برعهده داشته است.
▪ فلسطین‌کُشی
این اثر نوشته مایکل هافمن و موشه لیبرمن، دو محقق مشهور آمریکایی است که هرهفته در پربیننده‌ترین ساعات شبکه‌های معروف تلویزیونی آمریکا و اروپا سیاست‌های دوگانه آمریکا و رژیم صهیونیستی را نقد و بررسی می‌کنند. کتاب «فلسطین‌کُشی» را آقای محمدرضا عادلی به فارسی ترجمه و در آن به واقعیت‌های جدیدی از هویت، ریشه‌ها و صدها واقعه و جنایت مرتبط با صهیونیسم و رژیم غاصب اسرائیل اشاره کرده که در نوع خود حتی برای خوانندگان اهل‌فن نیز تازگی دارد. انتشارات مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(رحمه‌الله‌علیه) ناشر این کتاب است.
▪ تا فراموش نشوی: خاطرات رانده‌شدگان سرزمین فلسطین
کتاب حاضر دربردارنده مصاحبه و گفت‌وگو با فرزندان فلسطین است. این مصاحبه‌ها از زبان فلسطینیان سال‌خورده‌ای است که اینک عمری بین 75 تا 90 سال دارند و هنگام اشغال سرزمین فلسطین 10 تا 30ساله بودند و نحوه اشغال سرزمین فلسطین و آوارگی صدهاهزار آواره فلسطینی را به چشم خود دیدند. کتاب حاضر «تا فراموش نشوی» را ناهض منصور و رشید شاهین به‌صورت گفت‌وگو در نوار غزه، کرانه باختری، اردن و سوریه و نیز برخی منابع معتبر به رشته تحریر درآورده‌اند و انتشارات سروش این کتاب را در ۱۸۴ صفحه منتشر کرده است.
▪ درباره فلسطین
کتاب «درباره فلسطین» نوشته نوام چامسکی و ایلان پاپه را نشر ثالث با ترجمه آقای محسن عسکری‌جهقی منتشر کرده است. در مقدمه کتاب به‌قلم فرانک بارات آمده است: مسأله فلسطین نکته‌ای از هزاران نابه‌سامانی و اتفاقات ناگواری است که در جهان روی می‌دهد؛ اما نقش دولت‌های غربی و همدستی بنگاه‌های بزرگ اقتصادی باعث شده مسأله فلسطین به مسأله‌ای بسیار ویژه تبدیل شود. این واقعیت که اسرائیل با زیرپاگذاشتن قوانین و هنجارهای بین‌المللی سود می‌برد و دولت‌های غربی برای اسرائیل فرش قرمز پهن می‌کنند و تجاوزات آن را نادیده می‌گیرند، بدین‌معناست که تک‌تک ما در خاتمه‌دادن به این بی‌عدالتی مسوولیت داریم که گریبان فلسطینیان را گرفته است؛ بی‌عدالتی و ظلمی که در فلسطین روی می‌دهد عواقب بسیاری در سراسر جهان دارد. 

captcha
شماره‌های پیشین