714
چهارشنبه، ۰۸ خرداد ۱۳۹۸
1

جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست علی لاریجانی برگزار شد

شهردار اسبق تهران به قتل همسر دومش اعتراف کرد

نجفی خود را تسلیم مأموران کرد

عماد افروغ ، ناصر ابو شریف ، صباح زنگنه، خالد القدومی، حسین مظفر، صلاح فحص و جمعی دیگر از چهره های سیاسی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» بر حمایت مسلمانان از مردم مظلوم فلسطین در روز جهانی قدس تأکید کردند

انتفاضه جهانی علیه صهیونیسم

سی‌ونهمین سالروز جهانی قدس در حالی امسال برگزار می‌شود که ابعاد پنهانی توطئه آمریکا موسوم به معامله قرن درباره فلسطین هر روز بیشتر نمایان می‌شود. روز قدس را می‌توان روز ابلاغ هشدار امت اسلام به عربستان و امارات درباره برگزاری کنفرانس موهوم بحرین دانست که تلاش می‌کنند با توطئه‌های غربی، عبری و عربی خود رژیم صهیونیستی را در رسیدن به اهداف خود یاری کنند؛ توطئه‌ای که با حضور مردم کشورهای جهان در گرامیداشت روز جهانی قدس، می‌توان ابعاد جنایات صهیونیست‌ها را بیشتر افشا کرد.روز قدس امسال در حالی برگزار می‌شود که آمریکا در حمایت از رژیم صهیونیستی، قدس را به‌عنوان پایتخت آن اعلام کرده و درصدد است تا در ضعیف‌ترین حلقه منطقه‌ای خود یعنی بحرین، نشست اقتصادی و سرمایه‌گذاری مالی برای کرانه باختری و غزه برگزار کند؛ نشستی که اوایل مردادماه در راستای معامله قرن و با حضور وزرای اسرائیلی در منامه برگزار می‌شود و گروه‌های فلسطینی برای حضور در آن موافقت نکرده‌اند.حال در آستانه روز جهانی قدس، خبری دیگری از این معامله افشا شده است مبنی بر اینکه بحرین میزبان کنفرانسی با موضوع اقتصادی درباره فلسطین می‌شود. خبرها حاکی از آن است که این کنفرانس سوم و چهارم مردادماه در راستای حل مساله فلسطین یا همان معامله قرن با حضور وزرای اقتصادی کشورهای مختلف، به سرمایه‌گذاری در کرانه باختری و نوار غزه بپردازند؛ یک سرمایه‌گذاری تبلیغاتی که دولت ترامپ پس از اعلام قدس به‌عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی از بخش دیگر «معامله قرن» برای حل مسأله فلسطین در منامه بحرین رونمایی می‌کند. در ادامه این گزارش با چند چهره داخلی و خارجی درباره روز جهانی قدس و معامله قرن گفت‌وگو کردیم.

دکتر رضا داوری‌اردکانی در ماه‌های اخیر هم مورد «هجمه» و هم «مصادره» لیبرال‌ها قرار گرفته است

استنطاق داوری

دکتر رضا داوری‌اردکانی متفکر مهمی است. داوری کسی است که وقتی چند خط در پاسخ به دعوت هم‌اندیشی علم دینی می‌نویسد، اغلب استادان ترازاول حوزه و دانشگاه به‌صرافت می‌افتند که واکنش خود را در موافقت یا مخالف یا شرح‌وبسط موضوع علم دینی اعلام کنند. داوری چرا مهم است و مخالفان او، به‌ویژه لیبرال‌ها، چگونه با این مهم‌بودن کنار می‌آیند؟

گزارش «صبح‌نو» از رشد اقبال هنرمندان فلسطینی ساکن مناطق اشغالی به خلق آثار بر محور مقاومت

هنر فلسطینی از کاکتوس تا پوکه فشنگ

همزمان با افزایش فشارهای رژیم صهیونیستی بر صاحبان مناطق اشغال‌شده در فلسطین، هنر و مقاومت هر روز بیشتر در دستان مبارزان فلسطینی با هم تلفیق می‌شوند. در این مطلب به چند نمونه از هنرمندان فلسطینی پرداخته‌ایم که آثار خود را مسیری برای بلندکردن فریاد مظلومیت، حفظ امید به بازپس‌گرفتن سرزمین‌شان و نمایش تاریخ اشغال قدس قرار داده‌اند.

شناسایی دارندگان کارت‌های بازرگانی سوری منبع مهم افزایش درآمدهای مالیاتی

صادرکننده نماها و تراژدی کارت‌های بازرگانی

اوایل سال گذشته با مصوبه شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا از ارز 4200 تومانی رونمایی شد و معاون اول رییس‌جمهوری از تصمیم این شورا به اختصاص ارز 4200 تومان برای کالاهای اساسی خبر داد.

سرمقاله

فرهنگ در دولت روحانی

صبح نو

سرمقاله

فرهنگ در دولت روحانی

آقای حسن روحانی در طول سال‌های پس از انقلاب مسوولیت‌های امنیتی، سیاسی و نظامی داشته و در شورای امنیت، مجلس و جنگ تجربه‌های قدرت سخت را از سر گذرانده؛ اما تحصیلات او در رشته‌ای است که به ریاضی علوم انسانی معروف است؛ حقوق. تحصیل در این رشته او را وارد فضایی دیگر کرد و جنبه‌های دیگری از شخصیت او را پرورش داد؛ هر چند بسیاری از استدلال‌های او و ادبیاتش در طول ۶ سال گذشته چندان قرابتی با علم حقوق نداشته است. آنچه در کارنامه مدیریتی او دیده نمی‌شود، مدیریت فرهنگی یا حداقل آشنایی با عالم فرهنگ است. او نه مانند خاتمی، رییس کیهان بود و وزیر ارشاد و نه مانند احمدی‌نژاد با دانشگاه و دانشجو سر کار داشته. او از فضایی امنیتی و سیاسی وارد عرصه ریاست‌جمهوری شد؛ حتی مرکز تحقیقات استراتژیک هم بیشتر محل مباحث سخت سیاسی و اقتصادی بود. انتخاب او به‌عنوان رییس‌جمهوری هم به‌واسطه حمایت اصلاح‌طلبان صورت گرفت. شعارهای اصلاح‌طلبان به‌گونه‌ای بود که لزوم تغییرات در وزارتخانه‌های ارشاد، آموزش عالی و آموزش‌و‌پرورش را طلب می‌کرد. روحانی که چندان تبحری در حوزه فرهنگ نداشت، سعی کرد رضایت جبهه اصلاحات را تأمین کند. در سوی دیگر هم، بعد از محمود واعظی با انتصاب آذری‌جهرمی در وزارت ارتباطات، زمینه رضایت اصلاح‌طلبان را فراهم کرد. نگاه او در فرهنگ با ادبیات و سابقه پیشینش سنخیتی نداشت و از سوی دیگر در این زمینه نتوانست ایده جدیدی غیر از سخن اصلاح‌طلبان خلق کند. این‌گونه شد که میان او و برخی چهره‌های اصولگرا در شورای انقلاب فرهنگی و شورای فضای مجازی اختلاف پدید آمد. در عین حال در تیم روحانی جای چهره‌های فرهنگی هم خالی بوده است. دولت روحانی در فرهنگ تا جایی که توانست دست به سوی اصلاح‌طلبان دراز کرد یا در برخی مناصب اگر از راستگرایان میانه‌رو استفاده کرده، آن‌ها چندان به جریان انقلابی نزدیک نشدند. نوع عملکرد روحانی در فرهنگ رگه های سکولار و غربی داشته و از این زاویه به شدت قابل نقد است.

captcha
شماره‌های پیشین