713
سه شنبه، ۰۷ خرداد ۱۳۹۸
1
نگاهی به فضیلت، ویژگی‌ها و اعمال شب قدر

آن شب قدری که گویند اهل خلوت، امشب است

شب قَدر یا لَیلَةُ‌القَدر شب نزول قرآن و مقدرشدن امور یک‌ساله انسان‌هاست. قرآن در سوره‌های قدر و دخان از این شب سخن گفته است. در قرآن و روایات ارزش شب قدر بیش از هزار ماه دانسته شده است. این شب بافضیلت‌ترین شبِ سال و شب رحمت الهی و آمرزش گناهان است و در آن، فرشتگان به زمین می‌آیند و بنابر برخی احادیث، مقدرات سال آینده بندگان را بر امام زمان خویش عرضه می‌کنند.

«صبح‌نو» از آغاز روند تخریب باغ‌های تهران در دهه 70 گزارش می‌دهد

سرمایه‌هایی که سبز نمی‌مانند

روزگاری در همین تهران بزرگ، محله‌ای به‌نام «نواب» وجود داشت که حالا دیگر مانند سابق نیست. تخریب و بازسازی محله «نواب» در دل شهر که در دهه 70 و زمان شهرداری آقای غلامحسین کرباسچی روی داد، آغاز اتفاقی بود که به‌زعم بسیاری از کارشناسان شهری، به تخریب سرمایه‌های شهر منجر شد. این روند اگر در طول سال‌های گذشته با شدت کمتری مواجه بود؛ اما همچنان در دوره فعلی مدیریت تهران ادامه دارد. نمونه این اتفاق صدور مجوز تخریب 62 باغ در اوایل اسفند سال گذشته به‌وسیله پنجمین شورای شهر تهران بود.

فرودگاه جازان عربستان مورد حملات پهپادی یمن قرار گرفت

آشیانه جنگنده‌های سعودی در آتش مقاومت

یگان پهپادی ارتش یمن برای چهارمین‌بار در یک هفته گذشته، فرودگاه‌های جنوب عربستان سعودی را در فرودگاه جازان هدف حمله قرار داد؛ حملاتی که پس از هدف قراردادن تأسیسات نفتی شرکت آرامکو با استفاده از هفت پهپاد، توانست موفقیت دیگری در «سال پهپادی» مقاومت یمن ثبت کند.

پخش‌زنده‌ای‌که‌منجر به‌برکناری ‌مدیرجوان‌شبکه‌پنج‌شد

قربانی؛«رمضان»نژاد

در شب ولادت امام حسن مجتبی ؟ع؟ آنتن زنده شبکه پنج سیما دچار حاشیه‌ای شد که این مساله به یک اتفاق عجیب و سوال‌برانگیز ختم شد.

سر مقاله

بطلان دوگانه جنگ-مذاکره

«صبح‌نو» بسته حمایتی وزارت راه برای مستاجران را بررسی می‌کند

خانه به دوشان منتظر تصمیم دولتی‌ها

در شرایطی که روز‌به‌روز قیمت مسکن رو به افزایش است،خانواده‌های کم‌برخوردار با مشکلات بسیاری برای اجاره مسکن روبه‌رو شده و بسیاری از آن‌ها به‌دلیل افزایش قیمت مسکن در کلان‌شهرها، مجبور به حاشیه‌نشینی شده‌اند. با این حال دولت در آغاز فصل جابه‌جایی، بسته‌ای حمایتی برای مستاجران را در نظر گرفته که به نظر می‌رسد چندان عملیاتی نیست. دولت هنوز برنامه مشخصی برای کنترل اجاره‌بهای مسکن ندارد و اگر هم بوده، اقداماتی کوتاه‌مدت و کم‌اثر هستند. به نظر می‌رسد وقت آن رسیده که دولتی‌ها برای حل این مشکل ‌دنبال راهکاری اساسی باشند. الگوبرداری از کشورهای همسایه برای حل این مشکل از جمله مواردی است که این روزها کارشناسان حوزه مسکن به آن توجه زیادی می‌کنند.

چند ماه مانده به انتخابات فراکسیون اصلاح‌طلبان به اقلیت مجلس تبدیل شد

شکست سخت امید

روز یکشنبه، 5 خرداد، چهارمین و آخرین انتخابات هیات‌رییسه دوره دهم مجلس شورای اسلامی برگزار شد؛ انتخاباتی که به جز افتادن علی مطهری از نایب‌رییسی دوم، تغییری در ترکیب هیات‌رییسه ایجاد نکرد؛ اتفاقی که شکست بزرگی برای فراکسیون امید محسوب می‌شد.

«صبح‌نو» از ارتباط پردیس‌های تئاتر و تماشاخانه‌های خصوصی گزارش می‌دهد

رقیب یا رفیق؟

اواخر هفته گذشته، آمار تفکیکی اطلاعات فروش و تعداد تماشاگر تماشاخانه‌های اداره کل هنرهای نمایشی اعلام شد. نگاهی به این آمار، این سوال را در ذهن مخاطب مطرح می‌کند: این میزان درآمد، چگونه کفاف هزینه‌های تماشاخانه‌ها و گروه‌های تئاتری را می‌دهد و چرخه اقتصادی تئاترهای معمولی چگونه می‌گردد؟ پاسخ به این پرسش می‌تواند دلایل رشد تئاترهای لاکچری را از منظر اقتصادی روشن‌تر کند.

افزایش سفرهای منطقه‌ای دیپلمات‌های ایران

عراقچی: مذاکره ‌ای در کار نیست

دو هفته‌ای می‌شود که تور آسیایی محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان با هدف مقابله با سیاست‌های مخاصمه‌آلود ایالات متحده آمریکا آغاز شده است. روسیه، ترکمنستان، هند، چین و ژاپن، کشورهای هدف ظریف در موج اول این سفرها بودند که در گزارش روز 29 اردیبهشت روزنامه به آن‌ها پرداخته شد. سفر اخیر ظریف به عراق، پاکستان و عزیمت عراقچی به عمان، کویت و قطر، نشان از عزم راسخ ایران برای بازسازی ذهنیت کشورهای عرب منطقه نسبت به جایگاه جمهوری اسلامی در غرب آسیا دارد.

شماره‌های پیشین