711
شنبه، ۰۴ خرداد ۱۳۹۸
7
گلایه‌ها و پیگیری شهروندان نتیجه داد؛ جلسه فوق‌العاده برگزار می‌شود

مهار سرکشی کرایه تاکسی

گلایه‌های مردمی از افزایش غیرقابل قبول کرایه‌های تاکسی در تهران که از حدود یک‌ماه قبل اعمال شده است بالاخره با واکنش مدیران تهران روبه‌رو شد. در هفته‌های گذشته تماس‌های بسیاری با دفتر روزنامه «صبح‌نو»گرفته شد که در آن‌ها مردم از دریافت کرایه، آن هم بیشتر از نرخ قانونی گلایه می‌کردند. این در حالی است که حتی در برخی مسیرها برچسب نصب‌شده نیز بیشتر از 20 درصد قانونی است که برای افزایش کرایه‌ها در نظر گرفته شده است.

مدیرعامل شرکت شهروند :

برنج‌های تقلبی از غرفه‌های شهروند جمع شد

صبح نو

گلایه‌ها و پیگیری شهروندان نتیجه داد؛ جلسه فوق‌العاده برگزار می‌شود

مهار سرکشی کرایه تاکسی

گلایه‌های مردمی از افزایش غیرقابل قبول کرایه‌های تاکسی در تهران که از حدود یک‌ماه قبل اعمال شده است بالاخره با واکنش مدیران تهران روبه‌رو شد. در هفته‌های گذشته تماس‌های بسیاری با دفتر روزنامه «صبح‌نو»گرفته شد که در آن‌ها مردم از دریافت کرایه، آن هم بیشتر از نرخ قانونی گلایه می‌کردند. این در حالی است که حتی در برخی مسیرها برچسب نصب‌شده نیز بیشتر از 20 درصد قانونی است که برای افزایش کرایه‌ها در نظر گرفته شده است.

یکی از شهروندان در تماس با روزنامه «صبح‌نو» اعلام کرده بود که در مسیر میدان هفتم‌تیر تا چهارراه پارک‌وی 4100 تومان کرایه می‌دهد. این کرایه قبل از افزایش مبلغ 3200 تومان بوده است. با توجه به افزایش 900 تومانی کرایه در این مسیر می‌توان مشاهده کرد که مقدار افزایش کرایه حدود 30 درصد افزایش یافته است. این در حالی است که بر اساس تصویب شورای شهر و تایید فرمانداری تهران، افزایش کرایه‌ها نباید بیشتر از 20 درصد باشد. همچنین در مسیر میدان هفتم‌تیر تا میدان ولی‌عصر هم که کرایه آن هزار تومان بود در حال حاضر 1500 تومان دریافت می‌شود که نشان‌دهنده افزایش 50 درصدی کرایه است. شهروندان دیگری هم در تماس با روزنامه «صبح‌نو» کرایه‌های مسیرهای دیگر و نیز مقدار افزایش را ذکر کرده‌اند که نخستین گزارش روزنامه در این‌باره در تاریخ 24 اردیبهشت منتشر شد. 

تایید سرپیچی از مصوبه قانونی
افزایش بی‌رویه و غیرقانونی کرایه در برخی مسیرها موجب شد تا دبیر کمیسیون حمل‌و‌نقل شورای اسلامی شهر تهران نیز روز گذشته از برگزاری جلسه فوق‌العاده شورای شهر درباره کرایه تاکسی‌ها خبر دهد. آن‌طور که آقای محمدعلی کرونی به ایسنا گفته است در هفته‌های گذشته انتقادات مردمی در مورد افزایش نامتعارف کرایه تاکسی‌ها افزایش یافته است. به عبارت دیگر کرایه تاکسی‌ها در برخی از خطوط بیش از ۲۰ درصد مصوب شورای اسلامی شهر تهران - که مورد تأیید فرمانداری نیز قرار گرفته- افزایش یافته است. وی با اشاره به اینکه کارشناسان شورای اسلامی شهر تهران تک‌به‌تک خطوط را بررسی کرده‌اند و در حال حاضر نیز مستندات برای جمع‌آوری جلسه‌ای در کمیسیون حمل‌ونقل شورای اسلامی شهر تهران آماده است، خاطرنشان کرد: شک نداریم که در تعدادی از خطوط کرایه‌های تاکسی بیشتر از ۲۰ درصد افزایش یافته است. دبیر کمیسیون حمل‌ونقل شورای اسلامی شهر تهران در ادامه با بیان اینکه برخی معتقدند اعداد کرایه باید رند شود تا مشکل پول خرد حل شود، گفت: این دلیل قابل‌قبولی نیست چراکه همکاران‌مان در تاکسیرانی از توسعه هرچه بیشتر دریافت الکترونیک در تاکسی‌ها خبر می‌دهند و اگر پرداخت الکترونیک باشد، دیگر مشکل پول خرد وجود ندارد.
وی با بیان اینکه سازمان تاکسیرانی مصوبه شورای اسلامی شهر تهران را آن‌طور که باید اجرایی نکرده و نامه فرمانداری نیز در مورد افزایش ۲۰ درصدی کرایه نیز رعایت نشده است، اظهار کرد: حتی سازمان تاکسیرانی از سازمان برنامه‌و‌بودجه در مورد نرخ تورم حمل‌و‌نقل استعلام کرده است و آن‌ها عددی حدود 5/26درصد را اعلام کرده‌اند که حتی افزایش کرایه در برخی از خطوط از اعلام سازمان برنامه و بودجه نیز بیشتر بوده است.
آقای مهدی ابراهیمی، سرپرست معاونت نظارت و امور مناطق سازمان تاکسیرانی شهر تهران هم چند روز قبل به موضوع توزیع برچسب کرایه تاکسی بین همه تاکسیرانان اشاره کرده و گفته بود: برچسب‌های نرخ کرایه تاکسی سال ۹۸ از ۱۰ اردیبهشت میان تاکسیرانان در حال توزیع است و تاکسیرانان باید در مدت زمان تعیین‌شده برچسب نرخ کرایه را روی خودروی خود نصب کنند. وی همچنین تاکید کرده است که بر اساس آیین‌نامه تاکسیرانی با تاکسیرانانی که بعد از مهلت قانونی برچسب نرخ کرایه را روی خودروی خود نصب نکنند، برخورد قانونی خواهد شد و نمره منفی در سوابق رانندگان تاکسی درج خواهد شد. ابراهیمی در ادامه از فرصت تاکسیرانان برای نصب برچسب‌ها خبر داده بود که این فرصت دیروز به پایان رسیده است و آن‌طور که این مقام مسوول در سازمان تاکسیرانی گفته است از امروز شنبه، 4 خرداد بازرسان کنترل و نظارت هوشمند با سرکشی به پایانه‌ها و خطوط تاکسیرانی، با تاکسیرانان فاقد برچسب برخورد قانونی خواهند کرد. 

کرایه‌ها رُند شده‌اند
مدیرعامل سازمان تاکسیرانی هم در روزهای اخیر برای چندمین‌بار درباره کرایه تاکسی‌ها اظهار نظر کرده است. آن‌طور که آقای علیرضا قنادان گفته است: افزایش نرخ کرایه‌های تاکسی در ۶۰ خط پایتخت فقط 5 تا10 درصد لحاظ شده است. وی درباره تخلفات برخی از رانندگان تاکسی هم گفته است: رانندگان ملزم به نصب برچسب نرخ‌های جدید و مصوب سال 98 هستند و اگر تاکسی مجهز به این برچسب نباشد یا امکان پرداخت الکترونیک در نظر گرفته نشده باشد، راننده اجازه دریافت قیمت مازاد را ندارد. به گفته قنادان، رانندگانی که کرایه مازاد دریافت کنند، در صورت گزارش مردمی از طریق ارتباط با شماره تلفن‌های مردمی 48048، 1888 احضار می‌شوند و پس از اخذ گزارش از آن‌ها، شکایت در هیأت تخلفات رانندگان تاکسیرانی، بررسی و اگر محرز شود که تخلف صورت گرفته است، باید اضافه دریافتی ازسوی راننده حتی به میزان 5 هزار ریال نیز بازگردانده شود.
مدیرعامل سازمان تاکسیرانی تهران در مورد اینکه افزایش میزان نرخ کرایه‌ها دقیقاً در سال جاری چقدر بوده است، گفت:این میزان بر اساس ترافیک مسیر، طول مسیر و ... لحاظ شده و ما میزان پایه را در سامانه مرکزی محاسبات لحاظ کرده و میزان کرایه به دست می‌آید، بنابراین محاسبات ما دستی نیست. وی گفت: به طور مثال در صورتی که سامانه مرکزی محاسبات نرخ کرایه را 1440 تومان اعلام کند، ما آن را رند کرده و 1500 اعلام می‌کنیم. قنادان با اشاره به اینکه برای سهولت در کار مسافر و راننده چاره‌ای جز رند کردن نرخ کرایه نداشته‌ایم، گفته است: متوسط افزایش نرخ کرایه‌ها 20 درصد است ولی 60 خط از خطوط کرایه تهران افزایش کرایه برای آن 5 تا 10 درصد بوده است. وی خاطرنشان کرد: در پایتخت حدود 700 خط تاکسی داریم که 10 درصد خط‌ها افزایش 5 تا 10 درصدی نرخ کرایه داشته و برای بقیه نیز متغیر و سقف آن 20 درصد لحاظ شده است. 
اگرچه اظهار نظر مدیران شهری و مسوولان سازمان تاکسیرانی همه ناظر بر برخورد با متخلفان است؛ اما نکته اینجاست که با وجود برخورداری بسیاری از تاکسی‌ها از سامانه‌های دریافت الکترونیک که البته از سوی شهروندان هم مورد استقبال قرار گرفته، اما کرایه مصوب نیز بیشتر از 20 درصد قانونی است که باید اعمال می‌شده و در این میان شهروندان بیشتر از بقیه متضرر می‌شوند.

captcha
شماره‌های پیشین