sobhe-no.ir
708
دوشنبه، ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸
7
«صبح‌نو» موانع بوم‌گردی در کشور را به مناسبت روز ایرانگردی بررسی می‌کند

گنج‌های پنهان سرزمین ایران

وقتی صحبت از گردشگری در ایران می‌شود همه ذهن‌ها به سوی میراث فرهنگی-تاریخی اصفهان و شیراز و یزد می‌رود، غافل از آنکه این سرزمین سرشار از جاذبه‌های پنهان گردشگری است که اگر به درستی شناسایی شده و برای آن برنامه‌ریزی شود، بسیاری از شهرها و روستاهای ایران می‌توانند در تمام ماه‌های سال میزبان گردشگران داخلی و خارجی باشند. از سوی دیگر چند سالی است که روز 30 اردیبهشت به نام ایرانگردی و ایران‌شناسی نام‌گذاری شده است؛ مناسبتی که از ظرفیت‌های لازم برای توجه بیشتر به گردشگری برخوردار است.

بازار آشفته در انتظار نتیجه مصوبات خودرویی مجلس

خودرو به راه برمی‌گردد

صبح نو

بازار آشفته در انتظار نتیجه مصوبات خودرویی مجلس

خودرو به راه برمی‌گردد

 نمایندگان مجلس شورای اسلامی دیروز چند تصمیم مهم خودرویی گرفتند که در صورت اجرایی‌شدن آن‌ها، ضمن سامان‌دهی بازار آشفته خودرو می‌تواند به بسیاری از گلایه‌های مردم هم رسیدگی کند.
نخستین خبر خوب خودرویی مجلس، تصویب مصوبه‌ای بود که خودروسازان را موظف می‌کند تا قیمت تمام‌شده محصولات‌شان را هنگام فروش اعلام کنند. این مصوبه که در جریان بررسی ماده (6) طرح یک فوریتی سامان‌دهی بازار خودرو و درباره استانداردسازی خودروها و قطعات آن‌ها صورت گرفت، با 171 رأی موافق، 8 رأی مخالف و 4 رأی ممتنع از مجموع 239 نماینده حاضر، به تصویب رسید. 
طبق ماده (6) این طرح، سازمان ملی استاندارد مکلف است در اجرای استانداردهای مصوب مرتبط با خودروهای وارداتی، ساخت داخل و قطعات آن‌ها در هر سال به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کند که از واردات و تولید خودروهای خارج از استانداردهای مذکور جلوگیری کند، همچنین شماره‌گذاری خودروها توسط نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران منوط به تأیید سازمان ملی استاندارد است. همچنین تولیدکنندگان داخلی خودرو مکلف‌اند نسبت به نصب برچسب نشان‌دهنده درصد (نسبت) تولید داخلی براساس دستورالعمل صادره از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت روی هرکدام از محصولات خود اقدام کنند. دستورالعمل مذکور براساس روش ساخت، میزان تولید داخل، کیفیت و خدمات پس از فروش تدوین می‌شود. وزارت صنعت، معدن و تجارت مکلف است بر حُسن اجرای این تبصره نظارت کند.
از سوی دیگر وزارت صنعت، معدن و تجارت مکلف است ظرف مدت سه ماه پس از لازم‌الاجراشدن این قانون، آیین‌نامه اجرایی ارتقای کیفیت تولید خودرو، کاهش مصرف سوخت، اجرای کامل استانداردهای مصوب و استانداردهای موردنیاز قطعه‌سازی، استانداردهای ایمنی و آلایندگی و همچنین رقابت‌پذیر کردن و توسعه شبکه و کیفیت خدمات پس از فروش را تهیه و برای تصویب به هیات وزیران تقدیم کند. وزارت صنعت، معدن و تجارت مکلف است آیین‌نامه مذکور را پس از تصویب در هیات وزیران جهت اجرا به کلیه خودروسازان و مراکز ذی‌ربط ابلاغ کند. شرکت‌های خودروسازی هم موظف‌اند هنگام فروش، قیمت تمام‌شده خودرو، درصد سود و قیمت قطعی را محاسبه و به شورای عالی رقابت اعلام کنند و تخلف از این امر جرم محسوب شده و متخلف به یکی از مجازات‌های تعزیری درجه 6 موضوع ماده (19) قانون مجازات اسلامی مصوب 1/2/92 محکوم می‌شود.

   منتظر کاهش چشمگیر قیمت خودرو باشید
همچنین روز گذشته طرحی در مجلس به تصویب رسید که بر اساس ماده (۴) آن واردات خودروهای سواری تمام برقی - بنزینی (تمام هیبریدی) تا زمان تولید آن‌ها در داخل از پرداخت حقوق ورودی معاف است و دولت موظف است زمینه تولید داخل خودروهای مذکور را ظرف مدت پنج سال فراهم کند. اجرایی شدن این طرح که با ۱۹۳ رأی موافق، ۳ رأی مخالف و ۴ رأی ممتنع از مجموع ۲۴۵ نماینده حاضر در جلسه مصوب شد، می‌تواند باعث کاهش چشمگیر قیمت خودروهای دیگر در بازار شود. آن‌طور که آقای محمد حسن‌نژاد، عضو کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۸ مجلس و نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس به رسانه‌ها گفته واردات خودروهای هیبریدی بدون پرداخت عوارض گمرکی به کشور باعث افت شدید قیمت خودرو در بازار خواهد شد.  آن‌طور که تصویب‌ شده، هزینه‌های مالی ناشی از اجرای این ماده نیز از محل درآمدهای ناشی از اجرای حکم تبصره ذیل ماده (۳) این قانون تأمین می‌شود. براساس ماده (۳) این طرح وزارت صنعت، معدن و تجارت مکلف است با همکاری وزارتخانه‌های ارتباطات و فناوری اطلاعات، نیرو و راه‌و‌شهرسازی و معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری نسبت به تدوین سند راهبردی فناوری‌های نوین در صنعت خودروسازی از جمله خودروهای تمام‌برقی، تمام‌هیبریدی (مدل‌هایی که قابلیت شارژ از طریق اتصال به منبع‌های خارجی برق را نیز دارند) و خودران و نیز امکان استفاده از سوخت‌های غیرفسیلی دیگر حداکثر ظرف مدت یک‌سال پس از لازم‌الاجراشدن این قانون اقدام کند.

captcha
شماره‌های پیشین