sobhe-no.ir
708
دوشنبه، ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸
3
گزارش «صبح‌نو» از تصمیمات 32 جلسه شورای عالی همکاری اقتصادی

اختیار هست اما عمل کم است

شورای عالی هماهنگی اقتصادی به ریاست رییس‌جمهوری تاکنون32 بار تشکیل جلسه داده است؛ جلسه‌ای که هدف از تشکیل آن را تمرکز بر مسائل اصلی اقتصادی و هماهنگی برای حل سریع‌تر مشکلات دانستند و تاکید کردند که باید در این جلسات، از طریق گفت‌وگو و رایزنی، نقاط اشتراک را افزایش داد.

رکود فاجعه‌بار نرخ موالید

یادداشت دکتر سید‌محمد‌مهدی غمامی استاد دانشگاه امام صادق؟ع؟

موسی‌الرضا ثروتی: سران قوا باورکنند در جنگ اقتصادی هستیم

صبح نو

موسی‌الرضا ثروتی: سران قوا باورکنند در جنگ اقتصادی هستیم

موسی‌الرضا ثروتی، کارشناس اقتصادی و نماینده اسبق مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» با اشاره به کارکرد جلسات شورای عالی اقتصادی گفت: نشست‌های سران سه قوه مطلوب و مناسب است اما مطالب مطرح‌شده کافی نبوده و در اجرا نیز تاثیرگذار نبوده است.
وی افزود: خیلی از مشکلات قابل حل است در حوزه اقتصادی موضوع نظارت بر قوانین و دستگاه‌ها خیلی اهمیت دارد اما سازمان‌های ناظر وظایف خود را به درستی انجام نمی‌دهند؛ بنابراین هرچقدر هم تصمیم‌گیری‌ها درست باشد به نتیجه مطلوب نمی‌رسد. در نتیجه اگرچه سران سه قوه راجع‌به برخی مسائل تصمیمات خوبی هم اتخاذ کنند اما در مرحله اجرا دچار مشکل می‌شوند که مثال آن تخصیص ارز برای کالاهای اساسی بود.
این کارشناس اقتصادی با تاکید براینکه یکی از مشکلات کشور عدم هماهنگی میان دستگاه‌های متولی است، گفت: مثلاً برای کاغذ ارز دولتی در نظر گرفتند اما وزارت ارشاد در جریان آن نیست. همچنین وزارت صنعت نمی‌داند این میزان کاغذ را به چه کسی با چه قیمتی داده است چراکه سیستمی برای توزیع و نظارت وجود ندارد و ناهماهنگی بین دستگاه‌ها باعث شده است هر گونه تصمیم‌گیری راجع به مسائل اقتصادی بیهوده و ناقص بماند. ثروتی ادامه داد: سیستم‌های مناسب نظارت در دستگاه‌های حکومتی وجود ندارد و اشکالی هم ندارد که این‌ها را از دیگران یاد بگیریم و افرادی که این سیستم‌ها را بلد هستند در تصمیم‌گیری‌ها مشارکت دهیم. الان هر چه ارز داده شده است جز سوء‌استفاده و ضرر و زیان و توزیع نامناسب چیزی دیگری عاید جامعه نکرده است و سران سه قوه باید فکری به حال این موضوع کنند.وی تاکید کرد: در این جلسات اصل اول تغییر در تفکر روسای قواست؛ اینکه باور کنند ما الان در جنگ اقتصادی هستیم و شیوه و روش‌هایی را باید به کار ببریم که مناسب وضعیت اکنون ما باشد. آنقدر که آمریکا این مسأله را جدی گرفته است، ما نگرفته‌ایم. با اعلام تحریم‌ها شاهدیم که آمریکا برای شناسایی گذرگاه‌های کالاها به ایران وقت می‌گذارد و در خود ایران نظارتی صورت نمی‌گیرد. این نماینده سابق مجلس بیان کرد: مردم از کمبودها ناراحت نیستند  بلکه از تبعیض ناراحت‌اند و سران  سه قوه نتوانستند در این شورا اقدام مناسبی روی نحوه تصمیم‌گیری، نظارت و کنترل انجام دهند و لازم است سعی و تلاش بیشتری داشته باشند و با دلسوزان و نخبگان نشست بگذارند و دیدگاه‌های آن‌ها را ببینند و پیشنهادات و راهکارهای مختلف را بررسی کنند.

captcha
شماره‌های پیشین