sobhe-no.ir
708
دوشنبه، ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸
2
خبر خوش وزیر اقتصاد از وضعیت بازار ارز

ارز صادراتی از مرز 10میلیارد دلار گذشت

قاره سبز خود را در جنگ‌افروزی‌های سیاه ترامپ شریک نمی‌داند

معرکه آمریکایی منهای اروپا

همزمان با استقرار ترامپ در کاخ‌سفید، به‌ویژه پس از خروج آمریکا از برجام، شکاف میان اروپا و آمریکا تشدید شد. این شکاف، به‌ویژه در نوع برخورد با جمهوری اسلامی ایران، تمرکز بیشتری داشت. اینک با افزایش فشارهای سیاسی و اقتصادی آمریکا علیه کشورمان، این شکاف عمیق‌تر نیز شده است.

صبح نو

خبر خوش وزیر اقتصاد از وضعیت بازار ارز

ارز صادراتی از مرز 10میلیارد دلار گذشت

تعیین تکلیف تسهیلات‌گیرندگان حساب ذخیره ارزی و تشکیل کمیته‌ای چهارجانبه به‌منظور حل مشکلات بازگشت ارز حاصل از صادرات و افزایش مشتریان نفتی ایران خبرهای خوش ارزی بود که در بهمن سال گذشته مخابره شد. روز گذشته نیز، وزیر اقتصاد این خبر خوش ارزی را تکمیل کرد.
آقای فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به انتشار آماری مبنی بر بازنگشتن 30میلیارد دلار ارز صادراتی به کشور، گفت: این آمار برای حالا نیست؛ چراکه وزارت امور اقتصادی و دارایی در مقاطع تاریخی خاصی آمار ارائه می‌دهد و این موضوع برای اواخر اسفند بود. دولت سازوکارهایی طراحی کرد تا این ارز به کشور بازگردد.
وزیر امور اقتصادی و دارایی در گفت‌وگو با خانه ملت، با بیان اینکه در‌حال‌حاضر میزان ارز بازگشته به کشور افزایش یافته، افزود: در اردیبهشت، 1.7میلیارد دلار ارز صادراتی به کشور برگشته و اکنون از مرز 10میلیارد دلار گذشته است.
وی ادامه داد: جلسه‌ای با کارآفرینان برگزار و از آن‌ها خواهش کردیم همه دست‌به‌دست یکدیگر دهیم و مانع از وقوع شوک به اقتصاد کشور شویم. همچنین، از صادرکنندگان درخواست کردیم که ارز صادراتی را به چرخه اقتصادی کشور بازگردانند.
این عضو کابینه دولت دوازدهم با بیان اینکه اگر تلاش شود راه‌های بازگشت منابع ارزی به کشور پیدا می‌شود، تأکید کرد: در شرایط کنونی همانند دوران قبل از تحریم‌ها، بازگشت ارز به کشور کار سهل و آسانی نیست و موانع و مشکلاتی پیش روی آن وجود دارد؛ اما برای مدیریت کشور به بهترین وجه باید راه‌های فرعی پیدا کنیم که خوشبختانه صادرکنندگان این عزم را دارند که با دولت همکاری و به مردم خدمت کنند.
وزیر امور اقتصادی و دارایی، با تأکید بر موجودبودن اسامی کسانی که کالا صادر کرده و ارز آن را وارد کشور نکرده‌اند، گفت: گمرک و بانک مرکزی اسامی این افراد را دارند و بانک مرکزی اسامی افرادی را به قوه ‌قضاییه ارسال می‌کند که به بازنگرداندن ارز اصرار دارند.
خبر خوش ارزی دیگر احتمال راه‌اندازی بازار متشکل ارزی تا پایان هفته است. امروز سهام‌داران فرایند ثبت شرکت بازار متشکل ارزی و تأمین سرمایه را انجام دادند. طبق اعلام مدیریت این بازار، حساب شرکت افتتاح شده و تا ساعتی دیگر، سرمایه 200میلیارد تومانی بازار متشکل ارزی در حساب قرار می‌گیرد.
تمامی مجوزهای راه‌اندازی بازار متشکل ارزی گرفته شده و از مهم‌ترین دلایل تأخیر در آغاز‌ به کار این بازار، فرایند تأمین سرمایه، اعضای هیأت‌مدیره و ثبت شرکت بود.
مدیران بازار متشکل ارزی نرم‌افزارهای مربوط به انجام معاملات را نیز نهایی کرده‌اند. درضمن، این نرم‌افزارها هم‌اکنون به شبکه بانکی متصل شده‌اند تا فرایند برداشت از حساب‌های بانکی اعضا به‌منظور خریدوفروش انجام شود.
بازار متشکل ارزی که باید به سیستم سنا نیز متصل باشد، مدتی است به این سیستم وصل شده و دیگر مشکلی در اتصال به سامانه‌های بانکی ندارد. به‌گزارش تسنیم، بانک مرکزی در زمان ثبت‌نام اعضا برای حضور در بازار متشکل ارزی از آن‌ها وکالت‌نامه می‌گیرد که به حساب‌های ارزی و ریالی دسترسی داشته باشد. این وکالت‌نامه به این منظور از صراف‌ها گرفته می‌شود که در زمان خرید‌وفروش ارز در مبالغ کلان، در گام اول، موجودی حساب دو طرف معامله بررسی شود و همزمان درصورت وجود موجودی، حساب مسدود می‌شود تا فرایند خرید ارز کامل شود.
در توضیح دریافت وکالت‌نامه از صراف‌ها، بانک مرکزی اعلام کرده اگر متولی حساب‌ها نباشیم، نمی‌توانیم امنیت معاملات را ضمانت کنیم. اگر امنیت نباشد، فروشنده‌ای که در اول معاملات ارز خود را فروخته، درصورت افزایش قیمت ارز در ساعات بعدی روز، دَبه می‌کند. باوجوداین، با تکمیل ضوابط عضویت در بازار متشکل ارزی، تمام اعضا متعهد می‌شوند در زمان معاملات دیگر دَبه نکنند. این موضوع در جلسه دیروز اعضای هیأت‌مدیره بازار متشکل ارزی با کانون صراف‌ها نیز مطرح شده است. نکته مهم این است که صراف‌ها مخالفتی با این موضوع ندارند و اعلام کرده‌اند حتما عضو بازار متشکل ارزی می‌شوند.
گفتنی است هنوز امکان ثبت‌نام صراف‌ها در سایت رسمی بازار متشکل ارزی فراهم نیست؛ ولی صراف‌ها اطلاعات خود را به هیأت‌مدیره این بازار داده‌اند و بعد از اعلام سایت رسمی بازار، اطلاعات در سایت قرار می‌گیرد.

captcha
شماره‌های پیشین