sobhe-no.ir
708
دوشنبه، ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸
11
گزارش«صبح‌نو»ازسریال‌جدیدمهران‌مدیری‌درشبکه‌نمایش‌خانگی

«هیولا»نبود،موش‌بود!

«هیولا» به کارگردانی مهران مدیری، تهیه‌کنندگی سیدمصطفی احمدی و مهران مدیری و نویسندگی پیمان قاسم‌خانی است.

تازه‌‌ترین اظهارات  سرپرست معاونت فضای مجازی دادستانی کل

چرا فیلترینگ هوشمند اینستاگرام  شکست خورد؟

صبح نو

تازه‌‌ترین اظهارات  سرپرست معاونت فضای مجازی دادستانی کل

چرا فیلترینگ هوشمند اینستاگرام  شکست خورد؟جواد جاویدنیا، سرپرست معاونت دادستانی کل کشور در امور فضای مجازی، در گفت‌وگویی با «تسنیم» درباره دلایل شکست فیلترینگ هوشمند اینستاگرام به نکات مهم و جالبی اشاره کرده است که در ذیل می‌آید:
 تلگرام آغاز این مذاکرات بود که چند سال پیش انجام شد و اعلام هم کردند. با همین استدلال سعی کردند از صدور دستور فیلترینگ خودداری شود. وقتی خودت دست پری نداشته باشی و آن‌ها بتوانند با منافع شما بازی کنند قطعاً این مذاکره، مذاکره‌ای شکننده خواهد بود. از همان زمان تأکید روی این بود که یک نرم‌افزار قوی داخلی داشته باشیم که هروقت تلگرام نخواست همکاری کند و خدمات بدهد، مردم با انگیزه خودشان به این سمت بیایند. خیلی از خدمات مانند خدمات بانکی، حمل‌ونقل و مسائل دیگر که الان روی بسیاری از نرم‌افزارها هست، مدنظر بود.
این یکی از مواردی بود که بعداً در جریان دی 96 خودش را نشان داد و همکاری نکرد و بسیاری از کانال‌ها فعال بودند که مسدود نشدند و
 به شدت هجمه کردند و به آتش اغتشاشات دامن زدند و در مقطعی تلگرام فیلتر شد. در مورد اینستاگرام هم دقیقاً همین امر مطرح شده بود؛ یعنی در مصوبات کمیته فیلترینگ وجود دارد. در مقطعی بحث فیلترینگ هوشمند مطرح شد. دادستانی کل مخالف این امر بود زیرا اعتقادمان
 بر این بود مادامی که دست پری از این طرف نداشته باشیم، اگر بخواهیم فیلترینگ هوشمند هم اجرا کنیم چون او التزامی به شما ندارد، رمزنگاری می‌کند تا فیلترینگ هوشمند اصلاً کار نکند. این کار انجام نشد و فیلترینگ هوشمند شکست خورد و سپس بحث یک‌سری مذاکرات پیش آمد. در مذاکرات هم برای اینکه دوستان با دست خالی جلو رفتند، گفت اصلاً من برای مذاکره نمی‌آیم. گفتند فیلتر می‌کنیم، گفت فیلتر کنید، مشکلی ندارد و هر کاری می‌خواهید بکنید؛ من نمی‌توانم مطابق قواعد شما 
کار کنم.
چرا این‌طور هست؟ چون ما پشتوانه خود را قوی نکردیم؛ بنابراین روند عقلانیت در این زمینه پیش گرفته شده است. اینکه مجبور می‌شویم به‌عنوان دستگاه قضایی مسأله محدودسازی را مطرح کنیم، هیچ‌وقت با این نگاه نبوده که مردم کلاً از یک سرویس محروم باشند. باید سرویس وجود داشته باشد و مردم استفاده کنند اما با چه شرایط و به چه قیمتی؟ متصدی اصلی زیرساخت فضای مجازی کشور، باید یک بستر امنی را برای کسانی که می‌خواهند در این فضا فعالیت کنند، فراهم کند. حالا ما این کار را انجام ندادیم و گفتیم اشکالی ندارد آقای آمریکایی شما برای ما یک شهرکی درست کن و ما می‌رویم آنجا زندگی می‌کنیم. بعد که درباره قانون صحبت می‌کنیم، می‌گوید من قوانین خودم را دارم. 
متصدی امنیت در فضای مجازی کیست؟ در کشور ما، اول یک جریان یا تکنولوژی جدیدی ایجاد می‌شود و بعداً تازه به فکر این می‌افتیم که برویم بررسی کنیم، ببینیم سایر کشورها چه کردند و چه اقداماتی در این فضا انجام شده است. نمی‌توانیم در فضای مجازی مانند فضای فیزیکی، گشت فیزیکی بگذاریم. امنیت فضای مجازی ملازمه با این دارد که ابزارها در اختیار باشد. شما الان چیزی از پلیس و نیروی انتظامی امنیت می‌خواهید؛ نخستین کاری که انجام می‌شود، مشخص کردن مرزهای زمینی و هوایی و سپس بحث گذرنامه و احراز هویت برای کسانی است که می‌خواهند وارد کشور شوند؛ بنابراین اساس امنیت، مشخص شدن مرزهاست. 
 نخست‌وزیر فرانسه در اجلاس حاکمیت اینترنت می‌گوید ما دو نوع اینترنت داریم؛ چینی و آمریکایی و ما باید به سمت اینترنت چینی حرکت کنیم. اینترنت چینی چیست؟ اساس این است که اولاً خدمات پایه مورد نیاز کشور را در داخل کشور ارائه دهند و اگر فلان شرکت خارجی نخواست یا نتوانست خدمات دهد، بتوانند بگویند نیازی نیست تو اصلاً اینجا فعالیت کنی. ثانیاً اگر دیدند یک نرم‌افزار خارجی در خدمات ملی اخلال ایجاد می‌کند و نظم کشور مختل شده است، بتوانند رأساً تصمیم‌گیری و اعمال حاکمیت کنند؛ درباره گوگل همین اتفاق افتاد. 6 ماه فرصت دادند و موتور جست‌وجوی چینی را طراحی کردند. اطلاعات را آپلود کردند و بعد به گوگل گفتند اطلاعاتی که می‌گوییم را باید حذف کنی و به زبان چینی خدمات ارائه دهی. گفتند این محتوایی که مطابق قوانین ما نیست باید رعایت کنید وگرنه می‌بندیم. گوگل ابتدا فکر کرد شوخی هست و چینی‌ها نمی‌توانند این کار را کنند و اگر هم واقعاً این تصمیم عملی شود، شهروندان چینی تجمع می‌کنند و معضل امنیتی ایجاد می‌شود اما در موعد مقرر گوگل قطع شد و موتور جست‌وجوی چینی کار خود را آغاز کرد و مردم هم استفاده کردند. گوگل الان روزانه یک میلیارد تومان از ایران درآمد تبلیغاتی دارد اما نه قوانین کشور ما را رعایت می‌کند، نه مالیاتی می‌دهد و نه اشتغال‌زایی دارد، دست ما هم بالاست و اگر بخواهیم قطعش کنیم، نه‌اینکه نتوانیم ولی به هر حال برخی خدمات داخلی کشور ممکن است با مشکل روبه‌رو شود.

captcha
شماره‌های پیشین