sobhe-no.ir
707
یکشنبه، ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
5
پدافند هوایی سوریه حملات اسرائیل را دفع کرد

جنبش پهپادی مقاومت در فلسطین

هنوز دو هفته از جنگ 48 ساعته غزه و شکست موشکی رژیم صهیونیستی در فلسطین نمی‌گذرد که منابع سوری از حملات رژیم صهیونیستی به دمشق خبر می‌دهند؛ حملات موشکی و پهپادی که از سوی پدافند هوایی ارتش سوریه ساقط شد.

خبر

صبح نو

خبر

آمریکا با رژه نظامی در منطقه، ریاض و ابوظبی
 را فریب داد؟

حوادث هفته گذشته در منطقه خلیج‌فارس و اعزام ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن و حادثه بندر فجیره و آسیب‌دیدن چهار کشتی تجاری، سوالاتی را مطرح کرده است؛ اینکه آیا به‌زودی جنگ آغاز می‌شود؟ چه کسی در حادثه بندر فجیره دست داشت؟ چرا انصارالله یمن تأسیسات نفتی آرامکوی سعودی را هدف قرار دادند و اینکه آیا واشنگتن به‌دنبال اعلان جنگ علیه ایران است؟
روزنامه قطری «الشرق» نوشت؛ این‌ها سوالاتی است که جواب روشنی برای آن‌ها نیست اما چیزی که روشن است، اینکه «ریاض و ابوظبی امروز در سردرگمی و انتظار مانده‌اند و با وجود اینکه واشنگتن آب‌های خلیج فارس را به پادگان نظامی، تبدیل و به حمله علیه ایران در صورت به خطر افتادن منافع خود و متحدانش تهدید کرده است؛ اما ممکن است وزش باد بر خلاف خواسته عربستان و امارات باشد به‌خصوص اینکه نیروهای آمریکایی در برابر حمله به این کشور، فقط نقش تماشاچی را داشته‌اند».
این روزنامه افزود که «وقایع اخیر نشان می‌دهد واشنگتن با رژه نظامی در نزدیکی تنگه هرمز، متحدانش را فریب داده است؛ رژه‌ای که از ریاض و ابوظبی دفاع نکرد و حتی مانع آتش و حمله حوثی‌ها به عربستان نشد و گذشته از آن «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا گفته است که کشورش تمایلی به ورود به جنگ با ایران ندارد، مگر اینکه منافع آمریکا و پایگاه‌های نظامی آن به خطر بیفتد و «دونالد ترامپ» رییس‌جمهوری آمریکا نیز وجود هر گونه طرحی برای اعزام شمار زیادی از نیروها به منطقه را رد کرده و آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران نیز وقوع جنگ با آمریکا را بعید دانسته است». 
الشرق با اشاره به حادثه بندر فجیره و عملیات پهپادی انصارالله علیه تأسیسات نفتی عربستان، نوشت که آمریکا بهانه برای اعلان جنگ با ایران را داشت اما این جنگ آغاز نشد چرا که منافع آمریکا آسیبی ندیده بود و در واقع آمریکا این پیام را داد که «ما از هیچ‌کس حمایت نمی‌کنیم، ما فقط از منافع واشنگتن و پایگاه‌های نظامی آن حمایت می‌کنیم».
به نوشته این روزنامه، بازنده حوادث چند روز گذشته در منطقه، آن‌گونه که آمارهای اقتصادی نیز نشان می‌دهد، امارات و عربستان‌سعودی بوده‌اند و شاخص اصلی سهام سعودی و اماراتی کاهش یافت و به دنبال حمله به تأسیسات شرکت آرامکو، خسارت‌های عربستان به حدود ۳۱ میلیارد دلار 
در کمتر از ۷۲ ساعت رسید.
این روزنامه همچنین نوشت که امروز شهروند سعودی این سؤال را می‌پرسد که پول‌هایی که عربستان‌سعودی به ترامپ برای حمایت از این کشور پرداخت کرد، چه شد و اکنون ترامپ کجاست و چرا از عربستان حمایت نکرد؟ حال آنکه مهم‌ترین رکن اقتصادی عربستان (آرامکو) هدف قرار گرفت، بی‌آنکه کشتی‌های جنگی آمریکا برای دفاع از آن دست به اقدامی بزنند و لذا از دیدگاه شهروند سعودی، «ترامپ اموال آن‌ها را به سرقت می‌برد و به ریش آن‌ها می‌خندد».

افشای فشار عربستان و امارات بر مصر برای موضع‌گیری علیه ایران
برخی منابع مصری نزدیک به ریاست‌جمهوری این کشور گزارش دادند که به‌دنبال وقوع حادثه برای چهار کشتی در بندر فجیره امارات، ریاض و ابوظبی، اعمال فشار خود بر قاهره برای اتخاذ موضع خصمانه علنی علیه ایران را شدت بخشیده‌اند.
روزنامه العربی‌الجدید به نقل از این منابع نوشت که اختلافاتی بین قاهره از یک‌سو و ابوظبی و ریاض از سوی دیگر به وجود آمده است. در حالی‌که ریاض خواهان اتخاذ موضع خصمانه علیه تهران به‌منظور تقویت موضع کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس علیه ایران است، اما مصر همچنان اتخاذ چنین موضعی را بر خلاف مواضع سیاسی خود می‌داند و حاضر به پذیرش آن نیست.
یک منبع دیپلماتیک در این‌باره گفت که قاهره می‌داند که هنوز روابط دیپلماتیک مصر و ایران، اگرچه در سطح حداقلی، پابرجاست و حال آنکه برخی طرف‌های عربی در حاشیه خلیج‌فارس به‌دنبال وارد کردن مصر به نبرد با ایران هستند.
یک منبع دیپلماتیک مصری نیز گفت که مذاکراتی برای قانع‌کردن قاهره به اعزام نیرو به خاک عربستان و امارات در راستای هشدار به ایران، در جریان است اما مصر با این مسأله مخالفت کرده و امارات و عربستان سعی دارند 
با ارائه مشوق‌های اقتصادی، نفتی و سرمایه‌گذاری‌های مستقیم در مصر، قاهره را به این امر متقاعد کنند.
طبق این گزارش، عربستان تمدید مدت زمان ارسال نفت مجانی شرکت آرامکو به مصر(ارزش آن ماهانه حدود ۷۵۰ میلیون دلار است) و عدم‌استرداد دلارهای سپرده‌گذاری‌شده در بانک مرکزی مصر را که با سپرده‌گذاری امارات مبلغ آن به ۱۵ میلیارد دلار می‌رسد، پیشنهاد کرده است.
چهارشنبه گذشته نیز «محمد بن‌زاید» ولیعهد ابوظبی در سفری ناگهانی به قاهره رفت تا درباره اوضاع منطقه با وی گفت‌وگو کند.
«بسام راضی» سخنگوی ریاست‌جمهوری مصر گفت که بن‌زاید و «عبدالفتاح السیسی» رییس‌جمهوری مصر در این دیدار درباره آخرین تحولات منطقه به‌خصوص در سایه حادثه بندر فجیره گفت‌وگو کردند و السیسی تأکید کرد که امنیت خلیج‌فارس جزء لاینفک امنیت ملی مصر است.

captcha
شماره‌های پیشین