707
یکشنبه، ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
1
نگاهی به وضعیت اجتماعی خانوار در كشور

خانواده ایرانی كوچك‌تر و پیرتر

مجمع جهانی سازمان‌ملل بر اساس قطعنامه‌ای كه در تاریخ 20 سپتامبر سال 1993 به تصویب رسید، 15 می را روز جهانی خانواده اعلام کرده است. همه‌ساله چنین روزی به‌عنوان روز جهانی خانواده در کشورهای مختلف گرامی داشته می‌شود. هدف از گرامی‌داشت این روز، اهمیت جوامع جهانی به خانواده به‌عنوان اصلی‌ترین‌ رکن جامعه و برطرف کردن مواردی است که در دنیای امروز این کانون گرم زندگی را تهدید می‌کند.

پروانه‌ها یکی‌دو ماه بیشتر مهمان تهران نیستند

ضیافت پروانه‌ها در پایتخت

بارندگی‌های چند ماه اخیر موجب بروز برخی خسارت‌ها و سیلاب‌ها شد؛ اما موجب شده طبیعت طراوت و تازگی بیشتری داشته باشد. این روزها اگر فرصت کنید و غیر از بوستان‌های بزرگ‌و‌کوچک تهران، به ییلاقات اطراف تهران چه در شمال و چه در جنوب شهر مراجعه کنید، می‌بینید همه‌جا سرسبز است و گیاهان خودرو و گل‌های رنگارنگ جلوه دیگری به دشت و صحرا داده‌اند. غیر از این زیبایی‌ها، امسال تهران و شهرهای بسیاری در استان تهران و حتی استان‌های قم و البرز، میزبان پروانه‌های رنگارنگ شده‌اند که سال‌ها از آن‌ها خبری نبود.

جنگ تجاری چین وآمریکا به بالاترین مرحله خود در مدت یک سال اخیر رسید

پا روی دم اژدها

جنگ تجاری میان چین و آمریکا در حالی در روزهای اخیر به بالاترین حدش رسید که طرفین همچنان بر سر موضوع تعرفه‌ها، حجم مبادلات و چگونگی تعادل در توافق پیشنهادی خود با یکدیگر اختلاف‌نظر دارند و دونالد ترامپ تهدید کرد اگر چین با ایالات متحده به‌توافق نرسد، به‌شدت آسیب خواهد دید.

«صبح‌نو» از آشفتگی تبلیغات شهری و شیوه نظارت بر آن گزارش می‌دهد

تابلوهای بی‌نشان از ماه مهمانی خدا

ماه مبارک رمضان تقریبا به نیمه رسیده است و شهر با وجود برگزاری مجالس مذهبی و قرائت قرآن حال و هوای معنوی به خود گرفته است. این در حالی است که با وجود فضاهای مناسب روی بیلبوردهای شهر همچنان پیام‌های غیرمرتبط با حال و هوای رمضان به شهروندان ارائه شده است. در عین حال برخی از این پیام‌ها حتی معانی بی‌ربطی با فرهنگ ایرانی دارند.

«صبح‌نو» از آخرین وضعیت مناطق سیل‌زده گلستان گزارش می‌دهد

پس از باران

بارش‌های شدید و رگباری باران در روزهای پایانی سال گذشته و طغیان رودخانه‌ها و سرریز شدن سدهای بوستان در کلاله و گلستان واقع در 15 کیلومتری شرق شهر گنبدکاووس و وشمگیر در آق‌قلا منجر به آب‌گرفتگی شهر و روستاهای گنبدکاووس، شهرستان آق‌قلا و گمیشان شد و خسارات زیادی به زیرساخت‌ها از جمله راه‌های ارتباطی این مناطق وارد کرد. حالا نزدیک به دوماه از سیل خانمان‌برانداز در استان گلستان می‌گذرد؛ سیلی که در آستانه تحویل سال، نخستین مهمان نوروزی اهالی آق‌قلا شد. گنبدکاووس، آق‌قلا، گمیشان و صدها روستا از جمله مناطقی بودند که در این رخداد در محاصره سیلاب‌ها قرار گرفتند؛ سیلی که برای رسیدن به دریا باید از شهر و روستاهای زیادی می‌گذشت و همه چیز را با خود می‌برد.

گزارشی از بی‌برنامگی ذائقه شنیداری ایرانیان و بازار پررونق موسیقی پاپ

ریتم لنگ

انتشار ویدئوهایی از هم‌خوانی دانش‌­آموزان چند مدرسه با تک‌­آهنگ جنتلمن، دست‌مایه حرف‌وسخن­‌های فراوانی شده است؛ از اعتراض به وزارت آموزش‌و‌پرورش گرفته تا نقد سلیقه مبتذل موسیقایی نسل­‌های دهه هشتادی و نودی. فارغ از بحق بودن یا نبودن این مباحث، به‌نظر می‌­رسد این ماجرا نمود جدیدی از قدرت موسیقی پاپ باشد؛ موسیقی‌­ای که از بنیان برای مصرف توده‌­های گسترده مردم تهیه می­‌شود و مناسبات بازار و کسب سود، اصلی‌­ترین مؤلفه آن است. به‌همین مناسبت، مرور چند نکته برای شناخت بهتر این حوزه ضروری به‌نظر می­‌رسد. البته پیش از هر چیز، تذکر این نکته ضروری است که موسیقی پاپ گستره وسیعی دارد و شاخه­‌هایی مختلف. در هر شکلی از آن نیز می‌­توان به آثار درخور توجه یا بی‌کیفیت و ناسره اشاره کرد. این یادداشت به‌صورت اجمالی کلیاتی از موسیقی پاپ را مرور می‌­­کند.

ماجرای ظهور استوری و به اشتراک‌گذاشتن «همه‌چیز»

داستان «استوری»

از زمانی که در مرداد 95 اینستاگرام «استوری» را معرفی کرد، جهشی چشمگیر در جذب کاربران داشت. تعداد کاربران فعال روزانه این شبکه اجتماعی پیش از معرفی استوری کمتر از 20 درصد بود؛ رقمی که فقط پس از یک سال در شهریور 96 به بیش از 60 درصد رسید؛ موفقیتی که سبب شد اینستاگرام به بیش از یک میلیارد کاربر فعال در ماه برسد. این رقم در شهریور 96، 800میلیون کاربر و در آذر 95، 600 میلیون کاربر بود. پس از اقبال گسترده کاربران به استوری، مدیران اینستاگرام توسعه پلتفرم‌های محتوایی دیگر را محدود کردند و در هر به‌روزرسانی امکانات استوری را افزایش دادند. حال پرسش این است که چرا استوری تا این حد با اقبال مواجه شد؟

«فضای رسانه‌ای ما و دشمنان»

یادداشت دکتر علی دارابی

حجت‌الاسلام زیبایی‌نژاد معتقد است اولویت اول زن، همسرداری و سپس مادری و اشتغال است

تغییر الگوی اشتغال زنان با ادبیات فقه حکومتی

سلسله درس‌گفتارهای رمضانی پایگاه فقه حکومتی وسائل، این هفته با ارائه حجت‌الاسلام محمدرضا زیبایی‌نژاد، مسوول مرکز تحقیقات زن و خانواده و با موضوع فقه زنان و خانواده در قم برگزار شد.

سر مقاله

باز هم درباره بازار بی‌صاحب

شماره‌های پیشین