sobhe-no.ir
705
پنجشنبه، ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸
7
تازه‌ترین گزارش میدانی خبرنگار «صبح‌نو» از وضعیت سیل‌زدگان استان لرستان

درد لرستان در غبار پنهان است

بیش از یک ماه است که از زمان وقوع سیل خشمناک لرستان گذشته است و با آنکه به همت مردم، دولت و گروه‌های امدادی و جهادی، گل‌و‌لای از منطقه جمع شده و ظاهر شهر از حالت بحرانی خارج شده است اما اکنون مردم با مشکلات جدیدی دست به گریبانند که رفع آن‌ها همت سریع و جهادی مسوولان را می‌طلبد.

نماینده مردم پلدختر در گفت‌وگو با «صبح‌نو» :

دولت قول‌های خود به مردم لرستان را عملی کند

صبح نو

نماینده مردم پلدختر در گفت‌وگو با «صبح‌نو» :

دولت قول‌های خود به مردم لرستان را عملی کند

با گذشت بیش از یک ماه از وقوع سیل با حمیدرضا کاظمی، نماینده مردم پلدختر در مجلس و نایب‌رییس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها به گفت‌و‌گو نشستیم تا اقدامات صورت‌گرفته در این منطقه و کاستی‌های موجود را از او جویا شویم.
نماینده مردم پلدختر در مجلس به خبرنگار «صبح‌نو» می‌گوید: اولین دغدغه ما در منطقه، جانمایی و اسکان مردمی است که خانه‌ها و روستاهایشان تخریب ‌شده است. بنیاد مسکن در حال حاضر در حال مذاکره و صحبت با مالکان منازل مسکونی و زمین‌های کشاورزی است ولی سرعت‌پایین است. در برخی مناطق جانمایی‌ها انجام‌شده است اما در مورد پلدختر و تعداد زیادی از روستاها به نتیجه نرسیده‌اند.
به گفته او، متأسفانه امکان بازسازی در جاهایی که تخریب ‌شده‌اند، وجود ندارد و باید جانمایی در جای جدیدی انجام شود. حمیدرضا کاظمی می‌گوید: فقط در شهرستان پلدختر و بخش معمولان حدود 5 هزار میلیارد تومان خسارت به بخش‌های مختلف کشاورزی، راه‌ها، زیرساخت‌ها و خانه‌های مردم وارد شده. تا این لحظه در حد ستاد بحران، کارهای اورژانسی و امدادی انجام ‌شده است. وی می‌افزاید: بیشتر شکایات مردم در مورد این است که دولت ما را از بلاتکلیفی خارج کند. تعیین و تکلیف خسارت اسباب و اثاثیه منزل، جانمایی مسکن اسکان موقت و مسائل کشاورزی دغدغه آن‌ها شده است.
کشاورزان با مشکلات زیادی روبه‌رو هستند، بخشی از زمین‌های کشاورزی‌شان را آب برده است؛ بخشی که مانده هم پمپاژهایشان را یا آب برده یا تخریب‌ شده است و اگر به‌سرعت اقدامی صورت نگیرد، آنچه باقی‌ مانده است هم از بین می‌رود. اگر این باغ‌ها اکنون آبیاری نشوند، درختان‌شان خشک می‌شود و بقیه کسانی که خسارت ندیده‌اند هم خسارت می‌بینند. به باور این نماینده مجلس اقدامی که مشکل مردم را حل کند، انجام‌نشده. درحال حاضر گل‌ولای جمع شده و شهر را شسته‌اند اما خاک و ریزگردها بلند می‌شوند. او می‌گوید: در پیگیری روز قبل که از وزارت کشور داشتیم، نامه‌ای به سه استان کرمانشاه، چهارمحال و همدان نوشته‌اند و قرار است حدود 20 تا 30 ماشین شست‌و‌شو به استان لرستان بفرستند و یک‌بار دیگر جداول، معابر و خیابان‌های شهر را بشویند تا گردوغبار منطقه ازبین برود.
به گفته کاظمی، آب خوراکی مشکلی ندارد اما در مناطق تخریب‌شده که مردم در چادر زندگی می‌کنند، امکانات بهداشتی و سرویس بهداشتی ندارند و گرمای زیر چادر هم قابل‌تحمل نیست و آن‌ها که بضاعت اجاره‌خانه‌دادن ندارند با گرم‌ترشدن هوا دیگر نمی‌توانند در چادر هم زندگی کنند و باید حتماً اسکان موقتی برای آن‌ها در نظر بگیرند. نماینده مردم پلدختر می‌گوید: نیروهای امدادی که از شهرهای دیگر آمده بودند، اکنون رفته‌اند و فقط نیروهای امدادی و بهداشتی استان در منطقه حضور دارند و بیمارستان‌های صحرایی جمع شده است؛ البته امکانات استان در حال حاضر جوابگوی مردم هست چون بخش درمانی و بیمارستانی ما از سیل خسارت ندیده است و اگر دارو و درمان رایگان باشد، سایر امکانات جوابگوی مردم هست اما بازهم در مناطق صعب‌العبور با مشکل روبه‌رو هستیم زیرا پیش از سیل گروه‌های سیار پزشکی برای سرکشی به مناطق دورافتاده اعزام می‌شدند. یک‌طرف مسیر اصلی کوه بود و یک‌طرف رودخانه که کامل از بین رفت و رودخانه به کوه رسید. حدود 25 کیلومتر از جاده اصلی خسارت‌ دیده است، الان یک راه عبور خاکی درست کرده‌اند و پیگیری کردیم که سریع‌تر آن را آسفالت کنند؛ البته برای جاده طراحی جدیدی کرده‌اند، 9 کیلومتر تونل دارد و ساخت آن حداقل دو سال طول می‌کشد و زمانبر است.
نایب‌رییس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها با ذکر این نکته که در مجلس پیگیر جانمایی و بازسازی هستیم و به‌محض تخصیص اعتبار و شروع کار حتماً نظارت می‌کنیم از دولت و دستگاه‌های اجرایی می‌خواهد تا قول‌هایی که به مردم داده‌اند را اجرایی کنند و می‌افزاید: اکنون بزرگ‌ترین مشکل مردم موضوع اسکان موقت و تسریع در جانمایی اسکان دائمی است. دومین مساله عدم‌پرداخت خسارات به منازل و زمین‌های کشاورزی است که باید سرعت داشته باشد.
وی می‌افزاید: یکی دیگر از مهم‌ترین دغدغه‌های ما در استان لرستان، مساله استمهال وام‌هاست که دولت تصویب کرد اما بانک‌ها همراهی نمی‌کنند و همین‌الان هم برای ضمانت‌های وام مردم مشکل ایجاد می‌کنند. از سوی دیگر قرار بود آب، برق و تلفن تا بعد از عادی‌شدن وضع منطقه رایگان شود اما اقدامی نشد و حتی هزینه همان زمان سیل را هم محاسبه کرده‌اند. اکنون مردم بلاتکلیف‌اند و انتظار می‌رفت که دولت خیلی زودتر این موضوعات را تعیین تکلیف می‌کرد.

captcha
شماره‌های پیشین