sobhe-no.ir
705
پنجشنبه، ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸
5
پهپادهای یمن تاسیسات نفتی عربستان را منهدم کردند

مقاومت در آسمان سعودی

ارتش یمن که مبارزه سال‌جاری میلادی خود را به‌عنوان «سال پهپادی» معرفی کرده و عملیات موفقی در پایگاه نظامی العند سعودی‌ها داشته است، دیروز توانست با بهره‌گیری از هفت پهپاد تاسیسات حیاتی عربستان را مورد هدف قرار دهد؛ تاسیسات نفتی متعلق به شرکت آرامکو که وزیر انرژی عربستان به آن اذعان کرد.

عملیات ادلب، مراحل و اهداف آن

حمله پهپادی به تاسیسات نفتی عربستان قیمت نفت را بالا کشید

صبح نو

پهپادهای یمن تاسیسات نفتی عربستان را منهدم کردند

مقاومت در آسمان سعودی

ارتش یمن که مبارزه سال‌جاری میلادی خود را به‌عنوان «سال پهپادی» معرفی کرده و عملیات موفقی در پایگاه نظامی العند سعودی‌ها داشته است، دیروز توانست با بهره‌گیری از هفت پهپاد تاسیسات حیاتی عربستان را مورد هدف قرار دهد؛ تاسیسات نفتی متعلق به شرکت آرامکو که وزیر انرژی عربستان به آن اذعان کرد.

این حملات پس از آن صورت می‌گیرد که «ائتلاف عربی» به رهبری عربستان‌سعودی از چهار سال پیش به بهانه بازگرداندن قدرت به «عبد ربه منصور هادی»، رییس‌جمهوری مستعفی یمن، این کشور را هدف حملات هوایی، زمینی و دریایی قرار داده و موجب آواره و کشته شدن هزاران یمنی شده است و هر روزه به بمباران و تحریم این کشور ادامه می‌دهد. این گسترده‌ترین عملیات هوایی یگان‌های پهپادی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن از زمان آغاز تجاوز به این کشور به شمار می‌رود.
آن‌گونه که یک منبع نظامی یمنی از عملیات پهپادی علیه تأسیسات حیاتی عربستان‌سعودی به خبرنگار العالم در یمن خبر داد، هدف پهپادها، تأسیسات و انبارهای نفتی در غرب عربستان بوده است.
این منبع نظامی یمن با اعلام این خبر گفت، «این عملیات بزرگ، در پاسخ به ادامه تجاوز و محاصره مردم یمن انجام شد که هفت پهپاد تأسیسات حیاتی عربستان‌سعودی را مورد هدف قرار دادند.این منبع که هویتش اعلام نشد، هشدار داد: در صورتی که این حملات و محاصره ظالمانه ادامه پیدا کند، برای ضربات سخت بیشتر آماده‌ایم.  همچنین «محمد البخیتی»، عضو دفتر سیاسی جنبش انصارالله یمن در این‌باره به شبکه الجزیره گفت که این حمله «در چارچوب توسعه دایره هدف‌های سعودی و اماراتی است» تا این دو کشور در سیاست خود (علیه یمن) بازنگری کنند.
البخیتی زمان اجرای حمله را بامداد دیروز اعلام کرد و پیش‌بینی کرد که اهداف، تأسیسات نفتی باشد اما تأکید کرد که اطلاعات مشخصی از جزئیات حمله ندارد.

عملیات امروز خوشامد گویی به ناو تازه واردآمریکا بود 
به گزارش شبکه خبر ،فهمی یوسفی، معاون وزیر اطلاع‌رسانی یمن درباره این حمله گفت: آمدن ناوگان‌های آمریکا به خلیج فارس تهدیدی برای کل منطقه است و عملیات امروز پیامی به آنها بود. همچنین پیامی برای آل سعود است که یادشان بماند در تیررس سلاح ما قرار دارند و ناوگان آمریکا نمی‌تواند از آنها حمایت کند. ما برای دفاع از سرزمین‌مان آماده‌ایم و این پیشرفتی منحصر به فرد از نظر نظامی باوجود محاصره مستمر است.
او تاکید کرد: ارتشی که تا دیروز جز کلاشینکف در اختیار نداشت امروز پهپاد‌هایی می‌سازد که به امارات و عربستان می‌رسد.
ارتش یمن که سال 2019 را سال پهپادی اعلام کرده است، چند عملیات مهم از جمله حمله به محل تجمع فرماندهان وابسته به ائتلاف در پایگاه العند، با پهپاد قاصف k2 انجام داده است. هفته جاری یگان پهپادی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن با پهپاد قاصف k2عملیاتی علیه تجمعات نیروهای متجاوز در «عسیر» انجام داد که منجر به کشته و زخمی شدن بسیاری از این نیروها شد.
سازمان امنیت کشور عربستان‌سعودی هدف قرار گرفتن دو ایستگاه نفتی وابسته به شرکت آرامکو را تأیید کرد و وزیر انرژی ریاض هم نسبت به این موضوع اذعان کرد که پهپادهای انتحاری تأسیسات نفتی سعودی را هدف قرار دادند.
سخنگوی سازمان امنیت عربستان هم در این‌باره اعلام کرد: رأس ساعت 6 تا 6:30 صبح سه‌شنبه به وقت محلی، دو ایستگاه پمپاژ نفت متعلق به شرکت آرامکو در استان‌های «الدوادمی و عنیف» به صورت محدود مورد هدف قرار گرفت.این‌گونه عملیات‌ها در حالی صورت می‌گیرد که در ماه‌های اخیر گروه‌های مقاومت یمن تلاش زیادی برای ایجاد مذاکرات صلح با طرف‌های سعودی و اماراتی انجام دادند، کما اینکه هفته گذشته باوجود نقض عهدهای مکرر آل‌سعود، انصارالله به صورت یکجانبه توافق استکهلم را اجرا کردند و از سه بندر اصلی خود در غرب این کشور و با نظارت سازمان ملل خارج شدند.
عقب‌نشینی از این سه بندر غربی یمن در حالی صورت می‌گیرد که انصارالله و ارتش یمن در هفته اخیر عملیات‌های موفقی علیه ائتلاف سعودی انجام دادند. آن‌ها همچنین موفق شدند وارد «قعطبه»، بزرگ‌ترین شهر استان «ضالع» شوند. همچنین یگان تک‌تیرانداز ارتش یمن و کمیته‌های مردمی وابسته به انصارالله اخیراً با انجام چند عملیات در محورهای مرزی، ۱۶ شبه‌نظامی را در جنوب عربستان از پای درآوردند.
با وجود این پیروزی‌ها اما نیروهای یمنی پایبندی خود را به توافق نشان دادند و از سه بندر خارج شدند در حالی که عربستان‌سعودی و امارات نسبت به تعهدات‌شان در مذاکرات سوئد همچون آزادی اسرا و کمک‌های انسانی و دولت انتقالی اقدامی جدی انجام ندادند.
یمن از ابتدای سال ۲۰۱۸ تاکنون، حملات موشکی خود را در واکنش به تجاوزات سعودی که از فروردین سال 1394 آغاز شده، بی‌وقفه ادامه داده و آن‌ها را با وجود همه مشکلات و تحریم‌های منطقه‌ای و بین‌المللی افزایش داده است تا به وعده رییس سابق و کنونی شورای عالی سیاسی یمن که این سال را سال موشک‌های بالستیک یمن نام‌گذاری کرده بود، جامه عمل بپوشاند.
ائتلاف متجاوز سعودی که بیش از چهار سال است در باتلاق تجاوزات خود در یمن فرو رفته است، هر روز با شکست‌های جدیدی روبه‌رو می‌شود. از این رو پس از شکست ائتلاف سعودی در صنعا که دو سال از آن می‌گذرد، اکنون شاهد شکست‌های جدید ائتلاف عربستان‌سعودی در هدف قرارگرفتن تاسیسات نفتی آن هستیم که با پایداری و مقاومت جبهه مردمی روبه‌رو شده‌است.
جنگی که سعودی‌ها علیه یمن راه انداختند، هنوز با گذشت چهار سال ادامه دارد و نتوانستند به اهداف خود در این کشور دست یابند. از این رو این کشور مظلوم و فقیر را مورد هدف موشک‌ها و بمباران خود قرار می‌دهند که تاکنون ده‌ها هزار نفر بر اثر این حملات کشته و مجروح شده‌اند. آن‌گونه که سازمان ملل گفته است، هر 10 دقیقه یک کودک بر اثر گرسنگی در یمن فوت می‌کند. این امر به محاصره یمن و حملات ائتلاف سعودی برمی‌گردد که با حمایت آمریکا و رژیم صهیونیستی صورت می‌گیرد. بر اساس قراردادهای بین‌المللی (استکهلم) و مذاکرات صلح یمن، هنوز مفاد آن از سوی ائتلاف سعودی اجرایی نشده است و ریاض و ابوظبی همچنان به بمباران و محاصره‌های اقتصادی خود علیه یمن ادامه می‌دهند.

captcha
شماره‌های پیشین