sobhe-no.ir
705
پنجشنبه، ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸
4
خرازی: نخریدن نفت اروپا از ایران، سیاسی است

توپ در زمین اروپا

هشت روز از فرصت 60روزه اروپا برای انجام تعهداتش در برجام گذشته است. موگرینی، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در نشست بروکسل گفته است کشورهای اروپایی تلاش می‌کنند «اینستکس» را در چند هفته آینده عملیاتی کنند. باوجوداین، آیا اروپا در این مدت تعهدات خود را عملی می‌کند و تعلل خود در راه‌اندازی سازوکار مالی تجارت با ایران را که یک سال طول کشیده، در این دو ماه پایان می‌دهد؟

روحانی از نداشتن اختیارات لازم برای عمل به وعده‌های انتخاباتی سخن گفت

نهضت تدارکاتچی‌ها

صبح نو

روحانی از نداشتن اختیارات لازم برای عمل به وعده‌های انتخاباتی سخن گفت

نهضت تدارکاتچی‌ها

حسن روحانی، رییس‌جمهوری اخیراً در ضیافت افطاری با تعدادی از چهره‌های سیاسی از نداشتن اختیارات لازم قوه مجریه برای عمل به وعده‌های انتخاباتی سخن گفت؛ سخنانی که البته تازگی ندارد و بارها از سوی او و اسلافش، تکرار و تکرار شده است، به‌خصوص در مواقعی که بن‌بست تقدیر روسای‌جمهور می‌شود. در این گزارش، پرداختی کوتاه به اظهارات اینچنینی از سوی روحانی و اطرافیانش خواهیم داشت.

تدارکاتچی
معمولاً این‌طور جا افتاده که هرگاه روسای‌جمهوری به سنگی برمی‌خورند، جای چاره‌اندیشی، کل ساختار را زیر سؤال می‌برند و از نداشتن اختیارات کافی برای حل مشکلات، عجز و لابه می‌کنند. نمونه معروف این موضوع، به اظهار نظر محمد خاتمی، رییس‌جمهوری اصلاحات بازمی‌گردد. آنجا که گفت: «رییس‌جمهوری در ایران صرفاً یک تدارکاتچی است». گلایه از نداشتن اختیارات لازم، از لسان رییس دولت‌های نهم و دهم هم بیرون آمد اما سنت مزبور در گفتمان دولت اعتدال، تواتر بیشتری به خود گرفته است.

اختیار ندارم
حسن روحانی اخیراً در ضیافت افطاری با فعالان سیاسی از نداشتن اختیارات رییس‌جمهوری در ایران گلایه کرد. او بعد از 6 سال از آغاز سیادتش بر پاستور، از کم بودن اختیاراتش سخن گفت. روحانی اظهار کرد: «وقتی از دولت سؤال و مطالبه‌ای می‌شود، باید از طرف دیگر بررسی شود که دولت چه مقدار در حوزه‌های مورد سؤال دارای اختیار بوده است. به‌طور مثال اگر درباره سیاست خارجی، فرهنگ یا فضای مجازی از دولت سؤال و مطالبه‌ای می‌شود، باید ببینیم که دولت چقدر در این حوزه‌ها اختیار دارد. باید در حد توان و در حوزه اختیارات رییس‌جمهور از دولت مطالبه داشت».

کواکبیان: پذیرفتنی نیست بگویید چندان اختیاری ندارم
مصطفی کواکبیان، عضو فراکسیون امید مجلس روز گذشته(سه‌شنبه) در صحن علنی، در اعتراض به اظهارات رییس‌جمهوری با بیان اینکه امروز از شما پذیرفتنی نیست که بگویید چندان اختیاری ندارم، گفت: «به هر حال شما به‌عنوان رییس شورای امنیت ملی و ریاست ده‌ها شورای جورواجور دارای اختیارات گسترده‌ای هستید و اگر هم در مواردی طبق قانون اساسی باید مسائل به تصویب و نظر مقام‌معظم‌رهبری برسد، در عمل و در طول این چند سال مشخص شده است که ایشان با توجه به نظر مشورتی کارشناسان و متخصصان تصمیم می‌گیرند و جای هیچ‌گونه تعلل و درنگی برای تحقق وعده‌هایتان وجود ندارد».

فاضل موسوی: رییس‌جمهوری توجهی به تذکرات ندارد
سیدفاضل موسوی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب نیز در گفت‌وگویی با اشاره به سلب مسوولیت رییس‌جمهوری از خود گفت: «نشست باید برگزار شود که دولت حرف‌های مردم و جریان‌های سیاسی را بشنود، نه اینکه از خود سلب مسوولیت کند و بگوید به من ربطی ندارد. بارها به  رییس‌جمهوری گفته شد که اگر در حل مسائل سیاسی محدودیت‌هایی وجود دارد، دست‌کم در حل مشکلات مربوط به قیمت‌ها، فعالیت شود یا در موضوع انتخاب وزرا تذکر داده شد که کابینه همسو با مطالبات مردم نیست، اما توجهی صورت نگرفت».

منشی هم نمی‌توانم تغییر بدهم
فریاد از نداشتن اختیارات لازم، محدود صرفاً به قاموس حسن روحانی، رییس‌جمهوری نبوده است. اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس‌جمهوری، مهر سال گذشته در مراسمی از کمبود اختیاراتش نالید و گفت: «ما در کشور در این شرایط مدیر ریسک‌پذیر می‌خواهیم. من دستم قلم و کاغذی نیست که کسی را برکنار کنم؛ این در حالی است که من تا این لحظه اجازه برکناری منشی خودم را هم نداشته‌ام، بنابراین از من انتظار نداشته باشید وکیل و وزیر تغییر دهم».

تزریق توهم نداشتن اختیار
اصلاح‌طلبان که حامیان اصلی دولت تدبیر به شمار می‌آیند، بازتاب‌دهنده همیشگی این گزاره معیوب بوده‌اند که مانع اصلی دولت در عمل به تعهدات قانونی‌اش، مجموعه مجزایی در ورای دیوارهای پاستور است. در واقع، اصلاح‌طلبان با چنین گزاره‌پراکنی‌های بی‌اساسی، امر را بر دولت تدبیر و مشخصاً حسن روحانی مشتبه کرده‌اند که دولت، اصلاً هیچ اختیاری ندارد و هر چه اختیار هست، متعلق به نهادهای خارج از قوه مجریه است.

 رییس‌جمهوری اجازه ندارد
اینکه سیاسیون در ایران، به وقت انتخابات و با هدف اخذ رأی مساعد مردم، هزار هزار وعده می‌دهند اما به محض انتخاب‌شدن و به محض برخوردن به مشکلات، در نفیر نداشتن اختیارات لازم می‌دمند، نه‌تنها راه‌گشا نخواهد بود؛ بلکه وجاهت و مشروعیت خویش نزد توده‌های اجتماعی را زائل خواهند کرد.
 رییس‌جمهوری و مجموعه نیروهای تراز اول قوه مجریه و به تبع آن‌ها، همه اصلاح‌طلبان که در انتخابات 92 و به طریق اولی، در انتخابات 96، حل همه مشکلات را فقط به یک عدد «کلید» حواله دادند، اکنون اجازه ندارند حل‌نشدن معضلات را به مقوله‌ای ساده و دم‌دستی به نام پایین‌بودن اختیارات نسبت بدهند. این امر اساساً برای مردم قابل قبول نیست.

captcha
شماره‌های پیشین