sobhe-no.ir
705
پنجشنبه، ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸
4
خرازی: نخریدن نفت اروپا از ایران، سیاسی است

توپ در زمین اروپا

هشت روز از فرصت 60روزه اروپا برای انجام تعهداتش در برجام گذشته است. موگرینی، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در نشست بروکسل گفته است کشورهای اروپایی تلاش می‌کنند «اینستکس» را در چند هفته آینده عملیاتی کنند. باوجوداین، آیا اروپا در این مدت تعهدات خود را عملی می‌کند و تعلل خود در راه‌اندازی سازوکار مالی تجارت با ایران را که یک سال طول کشیده، در این دو ماه پایان می‌دهد؟

روحانی از نداشتن اختیارات لازم برای عمل به وعده‌های انتخاباتی سخن گفت

نهضت تدارکاتچی‌ها

صبح نو

خرازی: نخریدن نفت اروپا از ایران، سیاسی است

توپ در زمین اروپا

هشت روز از فرصت 60روزه اروپا برای انجام تعهداتش در برجام گذشته است. موگرینی، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در نشست بروکسل گفته است کشورهای اروپایی تلاش می‌کنند «اینستکس» را در چند هفته آینده عملیاتی کنند. باوجوداین، آیا اروپا در این مدت تعهدات خود را عملی می‌کند و تعلل خود در راه‌اندازی سازوکار مالی تجارت با ایران را که یک سال طول کشیده، در این دو ماه پایان می‌دهد؟

شورای عالی امنیت ملی ایران روز چهارشنبه ۱۸اردیبهشت‌، در بیانیه‌ای اعلام کرد قصد دارد با هدف صیانت از امنیت و منافع ملی مردم ایران و اعمال حقوق خود مندرج در بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام، برخی اقداماتش ذیل برجام را متوقف کند.
جمهوری اسلامی در این بیانیه که در نخستین سالگرد خروج آمریکا از توافق هسته‌ای صادر شده، به کشورهای باقی‌مانده در برجام ۶۰ روز فرصت داده برای اجرای تعهدات خود، به‌ویژه در حوزه‌های بانکی و نفتی اقدام کنند. این بیانیه همچنین هشدار می‌دهد در‌صورتی‌که کشورهای گروه ۱+۴ در ضرب‌الاجل یادشده به تعهدات‌شان عمل نکنند، ایران مرحله‌به‌مرحله تعهدات دیگری را متوقف خواهد کرد.
حال اروپا 60 روز فرصت دارد که به تعهدات برجامی خود که مهم‌ترینش راه‌اندازی سازوکار مالی اینستکس (برای متنفع شدن از مزایای اقتصادی برجام) است، جامه عمل بپوشاند. اروپا سعی کرد بعد از بیانیه تهران، راه‌اندازی‌نشدن این سازوکار مالی را به گردن کشورمان بیندازد و تعلل در‌این‌زمینه را به فراهم‌نبودن سازوکار متناظر آن در ایران نسبت دهد. بااین‌حال، عبدالناصر همتی، رییس بانک مرکزی، در صفحه مجازی خود خطاب به مسوولان اروپایی نوشت: «از حدود یک سال پیش، اروپا دنبال ساز‌و‌کار مالی برای نجات انجام تجارت با ایران بود تا اینکه بالاخره سه ماه پیش آن را معرفی کرد. نزدیک دو ماه است ساز‌و‌کار متناظر با آن با عنوان ساز‌و‌کار تجارت و تأمین مالی «ساتما» در تهران تأسیس و مدیران آن به اروپایی‌ها معرفی شده‌اند».
همتی تکرار مداوم برخی جملات مسوولان اروپایی نظیر «دنبال سازوکار مالی بودن» را گزاره‌ای تکراری و نخ‌نما توصیف و تأکید کرد: ساده‌ترین کار برای عملیاتی‌کردن فعالیت ساز‌و‌کارهای «اینستکس» و «ساتما»، برداشت نفت به‌وسیله شرکت‌ها و نهادهای اروپایی یا اعطای خط اعتباری به صادرکنندگان اروپایی برای فروش صادرات به ایران است. اگر درباره نوع کالاهای صادراتی به ایران نگران واکنش آمریکا هستند، می‌توانند توانایی خود را با صدور کالاهای اساسی و دارو بیازمایند. الان می‌توان گفت توپ در زمین اروپاست.
اروپا موضع آمریکا درقبال ایران را غیرقانونی می‌داند؛ اما تاکنون حاضر نشده قدم مهمی برای حفظ برجام بردارد. آن‌ها می‌دانند ترامپ شریک مطمئنی برایشان نیست و نمی‌خواهند در سرنوشت سیاست‌های آمریکا سهیم باشند؛ اما جرأت تصمیم‌گیری برای خود را هم ندارند.
به‌تازگی در نظرسنجی شرکت تحقیقاتی Market YouGov که دفتر مرکزی آن در انگلیس قرار دارد، مشخص شد 45درصد اروپایی‌ها از بُعد امنیتی آمریکا را شریک مطمئنی نمی‌دانند.
این نظرسنجی نشان داد آلمانی‌ها بیشتر از همه اروپایی‌ها به مشارکت «اروپا - آمریکا» ابراز تردید می‌کنند؛ به‌طوری‌که 68درصد آن‌ها معتقدند اروپا نمی‌تواند به آمریکا متکی باشد. تنها 17درصد از پاسخ‌دهندگان در این نظرسنجی گفتند واشنگتن شریک مطمئنی برای اروپاست. این نظرسنجی همچنین نشان داد که درمجموع، 31درصد «چین» را تهدید قلمداد می‌کنند؛ درحالی‌که 28درصد نیز بر این باورند که پکن هیچ خطری برای آن‌ها ایجاد نمی‌کند.
نظرسنجی آنلاین شرکت یادشده مورخ 16 تا 29آوریل (اردیبهشت) با مشارکت 8021 شرکت‌کننده از بلژیک، فرانسه، آلمان، مجارستان، ایتالیا، لهستان، اسپانیا و سوئد انجام شد. اکثر شرکت‌کنندگان به توانمندی دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، ابراز 
بی‌اعتمادی کردند.
همین تردید را می‌توان در مواضع مقام‌های اروپایی نیز مشاهده کرد. آنان نیز در همراهی با سیاست‌های تنش‌زا و دور از عقلانیت تردید دارند؛ اما در پیگیری منافع مستقل خود نیز ناتوان هستند.
سید‌کمال خرازی، وزیر خارجه اسبق و رییس شورای راهبردی روابط خارجی ایران که به پاریس سفر کرده، در گفت‌وگو با روزنامه لوموند، در پاسخ به این پرسش که ایران دقیقا از اروپایی‌ها چه می‌خواهد، چنین گفت: اروپا مکانیسمی به‌نام «اینستکس» ایجاد کرده تا روابط تجاری‌اش با ایران با وجود تحریم‌های بانکی آمریکایی حفظ شود. این مکانیسم در فرانسه ثبت شده، ولی اقدامی فراتر از آن انجام نشده است. ساختار متناظر این راهکار نیز در ایران آماده کار است و همه مسوولان آن نیز در تهران منصوب شده‌اند. به‌نظر می‌رسد دو ماه باید برای آغاز نخستین نقل‌و‌انتقالات مالی کافی باشد.
خبرنگار لوموند گفت: اروپایی‌ها خرید نفت از ایران را متوقف کرده‌اند و اینستکس نیز به شما اجازه می‌دهد فقط محصولات و اقلام بشردوستانه دریافت کنید. سپس، از خرازی پرسید آیا این برای ایران کافی است؟ که وی پاسخ داد: شرکت‌های اروپایی هنوز هم می‌توانند از ایران نفت بخرند. برخی از آنان هیچ منافعی در آمریکا ندارند؛ بنابراین ترسی از تحریم‌ها ندارند. ایتالیا و یونان خریدهای نفتی‌شان را متوقف کردند؛ در‌حالی‌که آمریکا برای آن‌ها معافیت‌هایی از تحریم‌ها قائل شده بود. این نشان می‌دهد این تصمیم (نخریدن نفت) سیاسی است.
حال زمان آن است که اروپا موضع خود را مشخص کند. اروپا یا باید کنار آمریکا باشد که در اقدامی خلاف عرف بین‌الملل از برجام خارج شد یا برای حفظ برجام با حمایت‌های عملی از آن، ایران را برای ماندن در برجام راضی کند. اروپا نمی‌تواند کنار آمریکا بایستد و از ایران بخواهد در برجام بماند. امروز دیگر زمان اجراست؛ زمان اجرای تعهدات و وعده‌های داده‌شده و 60 روز هم برای آن کم نیست.

captcha
شماره‌های پیشین