sobhe-no.ir
705
پنجشنبه، ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸
2
رهبرانقلاب در دیدار کارگزاران نظام:

هیچ کس از هیبت آمریکا  نباید بترسد

گزارش‌های «صبح‌نو» از فعالیت‌های درخورتأمل و پرحاشیه سفارت بریتانیا

لبخند روباه

دست به ضیافت‌دادنشان خوب است. هرجا احساس کنند می‌توانند نفوذی داشته باشند، سفره بنده‌نوازی‌شان پهن می‌شود؛ درست مانند 113 سال پیش که در‌های خود را به‌روی مشروطه‌خواهان بازکردند و لاف دفاع از حقوق مردم ایران را در حالی زدند که یک سال پس‌ از آن سخاوتمندی تاریخی، با همراهی تزارها، ایران را به سه حوزه نفوذ تقسیم کردند. داریم درباره انگلیسی‌های مستقر در سفارت تهران صحبت می‌کنیم؛ همان‌هایی که حافظه تاریخی ملت ایران خاطرات اصلا خوشی از آن‌ها به‌یاد ندارد. حالا اما قلهک‌نشینان، هوای ضیافت دوباره کرده‌اند. ادامه گزارش را بخوانید.

صبح نو

گزارش‌های «صبح‌نو» از فعالیت‌های درخورتأمل و پرحاشیه سفارت بریتانیا

لبخند روباه

دست به ضیافت‌دادنشان خوب است. هرجا احساس کنند می‌توانند نفوذی داشته باشند، سفره بنده‌نوازی‌شان پهن می‌شود؛ درست مانند 113 سال پیش که در‌های خود را به‌روی مشروطه‌خواهان بازکردند و لاف دفاع از حقوق مردم ایران را در حالی زدند که یک سال پس‌ از آن سخاوتمندی تاریخی، با همراهی تزارها، ایران را به سه حوزه نفوذ تقسیم کردند. داریم درباره انگلیسی‌های مستقر در سفارت تهران صحبت می‌کنیم؛ همان‌هایی که حافظه تاریخی ملت ایران خاطرات اصلا خوشی از آن‌ها به‌یاد ندارد. حالا اما قلهک‌نشینان، هوای ضیافت دوباره کرده‌اند. ادامه گزارش را بخوانید.

 
به بهانه روز بانوان
باب ماکر، سفیر بریتانیا در تهران، روز 29فروردین1398 در توییتی از بازشدن درهای سفارت این کشور به‌روی بازدیدکنندگان به‌مناسبت روز بانوان خبر داد. سفیر بریتانیا در‌این‌باره نوشت: «روز گذشته، سنّت قدیمی بازکردن درهای باغ سفارت در خیابان فردوسی به‌مناسبت روز بانوان را زنده کردیم. خوب است که می‌توانیم تجربه بودن در این مکان تاریخی را که در آن کار می‌کنیم، با افرادی قسمت کنیم که معمولا فرصت ندارند آن را ببینند».
بازخوردهای این توییت در میان کاربران توییتر، اما جالب بود. مخاطبی با به‌اشتراک‌گذاشتن تصویر پذیرایی سفارت انگلیس از مشروطه‌خواهان در تیر1285ش نوشت: «انگلیس در‌حالی‌که درظاهر از مشروطه‌خواهان ایران حمایت می‌کرد و در باغ سفارت، بساط خوراک‌پزی و بخوربخور پهن کرده بود، در پشت پرده اما با روسیه در حال تهیه قرارداد ۱۹۰۷ بودند که ایران را بین این دو استعمار پیر تقسیم می‌کرد». 
عکسی که ماکر برای توییت خود استفاده کرده بود، البته غرض‌ورزانه می‌نمود. عکسی که در آن، چند خانم بازدیدکننده با وضعیت بی‌حجاب به‌تصویر کشیده شده بودند. چرایی انتخاب چنین عکسی از سوی آقای سفیر، مسأله‌ای بود که برای تعدادی از مخاطبان نیز جای سوال داشت.
ماکر بعدها در توضیحات تکمیلی برای اقدام سفارت بریتانیا در بازگشایی در‌های سفارت به‌روی بازدیدکنندگان گفت: «ازآنجاکه اینجا هستیم تا روابط میان کشورهایمان و ملت‌های دیگر را بهبود ببخشیم، نباید پشت دیوارهای بلند سفارت‌هایمان پنهان شویم. در زمان‌های قدیم، مرسوم بود که درهای سفارت بریتانیا، سالی یک‌بار برای بازدید بانوان تهرانی از باغ سفارت بازمی‌شد؛ ما می‌خواهیم این سنّت را بازگردانیم». 

بفرمایید افطاری 
سفیر بریتانیا روز 18اردیبهشت نیز در توییت دیگری، 
از ضیافت افطاری ویژه سفارت این کشور خبر داد؛ ضیافتی که واکنش‌های بسیار تندی در فضای مجازی به‌همراه داشت. آن‌طورکه ماکر نوشت، در این ضیافت، تعدادی از چهره‌های دولتی نیز حضور داشته‌اند. او در‌این‌باره گفت: «باعث افتخار بود که شب گذشته، میزبان تعدادی از همکاران دولت، بخش خصوصی و دیگر دیپلمات‌ها برای صرف افطار در سفارت بودیم». 
همچون توییت قبلی، این مطلب آقای سفیر نیز با واکنش تند کاربران مجازی رو‌به‌رو شد. یکی از کاربران نوشت: «ساده‌لوحانه و ساده‌انگارانه است اگر حتی یک درصد فکر کنیم که نیت خیر دارید! هزاران خیانت و جنایت به ایران کرده و می‌کنید و باز... جزء عجایب‌اند کسانی که حاضر شده‌اند روزه‌شان را با پول شما و سر میزِ انگلیس افطار کنند». 
مخاطب دیگری نوشت: «با همین روش، مشروطه ایرانیان به بی‌راهه رفت». کاربر دیگری تأکید کرد: «خیلیا در طول تاریخ، سفره افطار و دیگ نذری محرم گذاشتن؛ ولی از قدیم گفتن هر گردی گردو نیس. بعدم اون مسوولیم که اومده سر سفره انگلستان، نه مسلمونه نه ایرانی». تعداد زیادی از کاربران هم از آقای سفیر درخواست کردند اسامی چهره‌های دولتی حاضر در این مهمانی را ذکر کند.  نخستین‌بار آقای علیرضا سلیمی، نماینده مجلس بود که خبر ضیافت افطاری سفارت بریتانیا را به‌طوررسمی علنی کرد. این نماینده مجلس در جلسه علنی پارلمان، 
با انتقاد از حضور چهره‌های دولتی در این مهمانی گفت: «در افطاری سفارت انگلیس در تهران، معاون وزیر، مدیرکل و برخی دیگر از دولتی‌ها بر سفره انگلیسی‌ها نشسته بودند. بیهوده نیست این افراد با تشر غربی‌ها قافیه را می‌بازند؛ به‌همین‌دلیل اسرار کشور به ناگاه از ناکجاآباد سر درمی‌آورد». 
روزنامه کیهان دیگر منتقد مهمانی فخرفروشانه سفارت بریتانیا بود. این جریده در گزارش تحلیلی خود، به این مطلب پرداخت که چرا چنین مهمانی‌هایی همیشه کاملا خصوصی و بدون حضور رسانه‌ها برگزار می‌شود. کیهان نوشت: «هرچند همیشه جای سوال داشته که چرا این‌گونه مهمانی‌های سفارت‌های خارجی کاملا خصوصی و بدون حضور رسانه‌ها برگزار می‌شود، کاش اگر به‌زعم سفیر انگلیس سفره افطاری‌شان افتخارآمیز بوده، لااقل به احترام ملت ایران تصاویر مهمانان‌شان را نیز منتشر می‌کردند تا مردم بدانند چه کسانی سفیر انگلیس را مفتخر کرده‌اند».
راب ماکر در واکنش به هجمه‌های واردشده به مهمانی سفارت بریتانیا، در توییتر خود نوشت: «انتقادهای بسیار عجیبی علیه برنامه افطاری رسمی اخیر سفارت مطرح شده است. ما تعدادی میهمان شامل دیپلمات‌ها و اشخاص ایرانی را دعوت کردیم. دیپلمات‌های ایرانی و غیرایرانی هرهفته برنامه‌های مشابهی در کشورهای دیگر انجام می‌دهند». 

رسم جاسوسی
فعالیت‌های سفیر بریتانیا در ایران در حالی این روزها اوج گرفته که چندی پیش آقای غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه، از محکومیت یک نفر «ایرانی» 
به جرم ارتباط با سرویس جاسوسی انگلیس (MI6) به 
10 سال زندان خبر داد. او در‌این‌باره گفت: «یک فرد ایرانی که مسوول میز ایران در شورای فرهنگی انگلیس موسوم به «بریتیش کانسل» بود و با سرویس جاسوسی انگلیس همکاری می‌کرد و مسوول طراحی و مدیریت و برنامه‌ریزی پروژه‌های استحاله و نفوذ فرهنگی بود، مورد رصد دستگاه‌های اطلاعاتی- امنیتی قرار گرفت و دستگیر شد. این فرد صریحا اعتراف کرد و نهایتا به موجب حکم دادگاه، به تحمل ده سال حبس محکوم شد». 
مراسم روز ملی در شب شهادت 
فعالیت‌های این‌چنینی سفارت بریتانیا مسبوق به سابقه بوده است. در فروردین سال گذشته، خبری مبنی بر برگزاری روز ملی بریتانیا در سفارت این کشور در تهران دهان‌به‌دهان پیچید؛ مراسمی که شایعه شد با حضور آقای محمدجواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان، همراه بوده؛ 
اما بهرام قاسمی، سخنگوی وقت دستگاه دیپلماسی، 
در گفت‌وگو با «صبح‌نو» آن را تکذیب کرد. 
نکته مهم دراین‌میان، نه نفس برگزاری روز ملی این کشور، بلکه برگزاری آن هم‌زمان با شب شهادت امام موسی الکاظم؟ع؟ بود؛ مسأله ای که قطعا باید با تذکر وزارت امورخارجه کشورمان رو‌به‌رو می‌شد؛ اما چنین اتفاقی رخ نداد. 

دم روباه 
دل ایرانی‌جماعت هیچ‌گاه با انگلیسی‌جماعت صاف نمی‌شود. اصطلاح عامیانه «کار، کار انگلیس‌هاست» خود از عمق بی‌اعتمادی ملت ایران به سیاست‌های استثماری بریتانیا حکایت می‌کند. البته، سیاست‌های استعماری انگلیس مسأله‌ای نیست که صرفا موردسوءظن ملت ایران بوده باشد؛ بلکه سایر مللی که صدها سال زیرسلطه بریتانیای کبیر قرار داشته‌اند، چنین حس ناجور و ناپسندی را به این کشور دارند. سفارت انگلیس در تهران در طول تاریخ، همواره محمل مهمی برای برنامه‌ریزی و نقشه‌پردازی به‌منظور تأثیرگذاری بر سیاست‌گذاری‌های کلان کشورمان بوده است. 
کودتای اسفند1299 که به صعود پلکانی رضاخان میرپنج به سریر قدرت انجامید یا دست‌داشتن مستقیم در روی‌کارآمدن محمدرضا در شهریور1320 (رجوع شود به خاطرات حسین فردوست) و از همه مهم‌تر و عیان‌تر، دست‌داشتن در کودتای ننگین 28مرداد1332 که به سقوط دولت قانونی مصدق منتهی شد، جملگی از مواردی است که به این زودی‌ها از حافظه تاریخی ملت ایران پاک نمی‌شود. اینکه سفیر بریتانیا در تهران، خیرات و افطار می‌دهد و پس از مدت‌ها باردیگر هوس احیای به قول خودش «سنّت بازکردن درهای سفارت بریتانیا به روی شهروندان تهرانی» به سرش زده، خود نشان‌دهنده اقدامات سویه‌داری ا‌ست که باتوجه‌به آن سابقه تاریخی سیاه، نمی‌تواند چندان مثبت و مفید ارزیابی شود.

captcha
شماره‌های پیشین