703
دوشنبه، ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸
1
تصویب کلیات اصلاح قانون تابعیت فرزندان

مادران ایرانی به بچه‌هایشان هویت می‌دهند

«صبح‌نو» از گسترش مصرف سیگار در کشور و واردات 15میلیون یورو کاغذ سیگار گزارش می‌دهد

کاغذ برای دود هست، برای مطبوعات نه

در سال‌های گذشته، مسوولان حوزه سلامت و متخصصان امر هشدارهای فراوانی مبنی بر گسترش مصرف سیگار داده‌اند؛ موضوعی که علاوه‌بر لاغرکردن جیب‌های مردم، سبب تحمیل هزینه‌های میلیاردی به نظام سلامت کشور می‌شود. با‌این‌حال، مدیرکل جمعیت مبارزه با دخانیات از واردات 15میلیون یورویی کاغذ سیگار به کشور خبر داده است. این در حالی است که مطبوعات و بازار نشر کشور به‌دلیل وجود مافیای کاغذ در کما به‌سر می‌برد.

ابوظبی هدف قرار گرفتن کشتی‌های تجاری خود را تایید کرد

امارات زیر آتش

شبکه خبری المیادین، ظهر دیروز در خبری کوتاه از انفجار چند نفتکش در بندر فجیره امارات خبر داد؛ هرچند که امارات، ابتدا سعی می کرد این خبر را تکذیب کند اما پس از ساعاتی از این واقعه مجبور به تایید این خبر شد و خبرگزاری امارات اعلام کرد: چهار فروند کشتی تجاری آن در نزدیکی آب‌‌های منطقه‌ای هدف حمله قرار گرفته است.

شورای عالی انقلاب فرهنگی گزارش فرهنگ رفتاری خانواده ایرانی در سال 96 را منتشر کرد

نزدیک به کتاب، دور از سینما و تئاتر

تازه‌ترین گزارش از سرانه مصرف فرهنگی این‌بار توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی منتشر شد. دلیل اهمیت این مسأله آنجاست که شورا به رصد فرهنگ رفتاری خانواده ایرانی پرداخته و در گستره کشور دست به پژوهش زده است. پیش از این گزارش‌هایی از مصرف سرانه فرهنگی توسط مرکز ملی آمار و ایسپا منتشر شده بود اما جهت‌گیری آن‌ها روی خانواده‌ها نبوده است و از این جهت گزارش شورا می‌تواند نتایج قابل توجهی را برای پژوهشگران داشته باشد. نتایج این طرح که در نقاط شهری و روستایی و برای افراد 15 ساله بیشتر اجرا شده است، معطوف به سنجش رفتارهای فرهنگی خانواده ایرانی در سال 1396 است و رفتارهایی مثل مطالعه و سرانۀ مطالعه، سینما و تئاتر، ورزش، موسیقی و تماشای تلویزیون داخلی را شامل می‌شود. در این طرح پژوهشی سرانۀ مصرف شیر، نوشابه، میوه، ماهی، فست‌فود، چگونگی انتخاب پوشاک و نظرات در مورد ازدواج جوانان مورد مطالعه، بررسی و سنجش قرار گرفته ‌است. طبق آنچه در سایت شورا آمده، طرح حاضر مهم‌ترین و تاحدودی تنها طرح آماری رسمی در کشور است که داده‌های متقنی برای «تحلیل سبک زندگی ایرانیان» ارائه می‌دهد.

اروپا خود را شریک شکست‌های ترامپ می‌کند؟

هشدار شورای روابط خارجی اروپا: برجام را نجات دهید

اندیشکده «شورای روابط خارجی اروپا» در یادداشتی با هشدار درباره احتمال فروپاشی کامل برجام، از اتحادیه اروپا و سه کشور فرانسه، آلمان و انگلیس خواسته که با راه‌اندازی ساز‌و‌کار ویژه موسوم به اینستکس مانع از شکست این توافق هسته‌ای شوند.

سر مقاله

مذاکره؛ خوب، بد، زشت

شماره‌های پیشین