sobhe-no.ir
697
یکشنبه، ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۸
3
سرپرست مجتمع قضایی کارکنان دولت از اعلام حکم حبس برادر رییس جمهوری خبر داد

حکم فریدون

حکم حبس حسین فریدون، برادر رییس‌جمهوری، روز گذشته پس از چند سال کش‌وقوس، بالاخره صادر شد. حکم، حبس بود؛ اما خبری از مدت آن منتشر نشد.

دولت و اعتماد عمومی

یادداشت دکتر علی دارابی

صبح نو

دولت و اعتماد عمومی

یادداشت دکتر علی دارابی

 خبر گرانی و سهمیه‌بندی سوخت در کشور و پیامدهای آن، موضوع مهمی است که دولت، مجلس و رسانه‌ها باید آن را مورد توجه قرار دهند و از نظر «فرسایش اعتماد عمومی» که این تصمیم داشت به نقد آن پرداخته شود تا در آینده برای هر تصمیم، مسوولان ابتدا به فکر افکار عمومی و افزایش اعتماد باشند و حتماً «پیوست رسانه‌ای» اقدامات خود را همزمان با هر اقدامی تبیین کنند.
واقعیت آن است که دولت از ماه‌ها قبل به‌دنبال «واقعی‌کردن قیمت سوخت و حامل‌های انرژی» بوده است اما حوادث و رخدادهای داخلی و خارجی چون تشدید تحریم‌های دولت آمریکا، کاهش درآمد کشور، بروز سیل ویرانگر و خرابی‌های ناشی از آن این تصمیم را به تأخیر انداخته است تا آنکه در ماه اخیر دولت رسماً مصوب کرد بنزین را دونرخی و کارت سوخت را دوباره احیا کند. حتی زمان آن نیز روز جمعه، 13 اردیبهشت قطعی شد و دولت از همه رسانه‌ها و مسوولان ذی‌ربط درخواست کرد که همکاری لازم را در این زمینه به عمل آورند.
اما با کمال تعجب نخستین اختلافات و ناهماهنگی از میان اعضای کابینه بیرون زد! سپس برخی روسای کمیسیون‌های مجلس و اعضای هیات‌رئیسه مجلس با اظهار بی‌اطلاعی از این اقدام، به پیامدهای این تصمیم در شرایط کنونی اعتراض کردند.
در همین اوضاع یکی از رسانه‌ها خبر سهمیه‌بندی و گرانی بنزین را منتشر و در کشور شاهد صف‌های طولانی و ازدحام مردم برای تهیه سوخت خودرو شدیم؛ خبری که بلافاصله مسوولان دولتی را بر آن وا داشت که به تکذیب این خبر بپردازند؟!
درباره این اقدام دولت محترم چند نکته قابل توجه است:
 چگونه دولت محترم که در جلسات مستمری همه نهادها از جمله رسانه‌ها را به خط می‌کنند تا حجم زیادی از برنامه‌های اطلاع‌رسانی خود را به این اقدام دولت اختصاص دهند، یک‌باره بدون هیچ دلیلی از تصمیم خود انصراف می‌دهد؟
آیا دولت«پیوست رسانه‌ای» برای کارهای خود ندارد؟ نظام اطلاع‌رسانی دولت، وزارت ارشاد، ایرنا (خبرگزاری رسمی) و سایر مطبوعات و رسانه‌های دولتی چه رسالتی در این موضوع برعهده داشته‌اند؟ اگر از این اقدام اطلاع داشته‌اند که این‌گونه بوده است، چرا به‌درستی به وظیفه خود عمل نکرده‌اند؟ آیا این رسانه‌های دولتی متوجه «فرسایش اعتماد عمومی» به‌صورت گسترده نسبت به دولت و اقدامات آن نیستند؟ چه کسی باید زنگ‌ها را برای دولت به صدا در آورد؟ آیا غیر از این رسانه‌ها دولتی؟!
کشور ما همیشه در شرایط حساس تاریخی و توطئه دشمنان است، این یک واقعیت است. بالاخره مگر می‌شود یک تصمیم بزرگ و جراحی در بخشی از اقتصاد و مصرف کشور اتخاذ شود و مقامات ارشد دولتی خود را از دید افکار عمومی پنهان کنند؟ رییس‌جمهوری، معاون اول، وزیر نفت، وزیر کشور، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و ... چرا درباره این موضوع مهم با مردم و افکار عمومی حرف نمی‌زنند؟ مگر این دولت برخاسته از آرای مردم نیست؟
    تعامل و ارتباط دو سویه میان مسوولان و مردم باید یک سیره و روش در اداره کشور باشد. اینکه مردم را در انتخابات و صرفاً پای صندوق‌های رأی بخواهیم و در سایر عرصه‌ها آن‌ها را نامحرم بدانیم، تصویری غلط از مردم که صاحبان اصلی انقلاب و کشور هستند، است. باید مردم را جز در اخبار سری که موجب سوء‌استفاده دشمنان می‌شود، «محرم بدانیم» و از خود آنان برای عملی‌کردن سیاست‌ها و اقدامات، مشورت و نظرخواهی کرد.
سال 98 سال دشوار، سخت و پیچیده‌ای برای کشور است. ابعاد سیاست‌ها و اقدامات ظالمانه، غیرقانونی و یکجانبه‌گرایانه دولت آمریکا علیه ملت ایران روز‌به‌روز روشن‌تر می‌شود. آنان برخلاف گذشته امروزه از «تغییر ماهیت رژیم جمهوری اسلامی و تلاش برای سرنگون‌کردن آن» با تشدید تحریم‌ها، فشار اقتصادی، سخت‌ترکردن شرایط معیشت و زندگی مردم، آشکارا سخن می‌گویند و از هم‌پیمانان خود هم برای این کار دعوت می‌کنند؟! در چنین شرایطی باید «وحدت ملی» و «اتحاد اقشار مختلف مردم» روز‌به‌روز تحکیم و تقویت شود و ارتباط میان دولت و مردم و افزایش اعتماد عمومی به‌سرعت ارتقا یابد.
این اقدام باید از طریق طرح مسائل و مشکلات ملموس و واقعی جامعه با مردم و درخواست از آنان برای همکاری و گره‌گشایی صورت گیرد و در گام بعدی اقدام همه‌جانبه دولتمردان برای حل مشکلات و کاهش بار گرانی و تورم بر زیست مردم عملی شود. این مهم نیاز به تلاش شبانه‌روزی دولتمردان و مدیریت جهادی و انقلابی دارد. دولت نمی‌تواند نظاره‌گر صحنه باشد. دولت مسوولیت دارد و باید پاسخگو باشد. بی‌شک سایر قوا، مجلس، قوه‌قضاییه و سایر نهادها از نیروهای مسلح و نهادهای انقلابی همه در این عرصه باید یاور و مددکار دولت باشند.‌  اما آنچه مهم است و شرط اول کار، اتحاد همه دولتمردان و تقویت و کارآمدی نظام اطلاع‌رسانی آن‌هاست.
دولت نباید فراموش کند که در هر عرصه‌ای این مردم هستند که نقش اصلی را دارند و باید با آن‌ها صادق و راستگو باشند؛ این‌گونه است که مردم می‌پذیرند خود سهم بایسته‌ای در حل مشکلات کشور و کمک به دولت داشته باشند.

captcha
شماره‌های پیشین