695
چهارشنبه، ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸
1
آمار و ارقام درباره كارگران به مناسبت 11 اردیبهشت، روز كارگر

مزد آن گرفت كه كار كرد؟

امروز روز كارگر است. قشری فراگیر و زحمتكش كه عمده بار فعالیت اقتصادی كشور بر دوش آنهاست و چرخ تولید با بازوی آنها می‌چرخد اما متاسفانه كمترین سهم و بهره را می‌برند. براساس شواهد و بنا به نقل مسوولان، تقریبا نیمی از جمعیت کشور را کارگران تشکیل می دهند، با این حال آمار دقیقی از تعداد كارگران در ایران وجود ندارد و چون تعداد مشاغل غیر رسمی در کشور ما بسیار زیاد است انبوهی از کارگران در کارگاه‌های زیرزمینی فعالیت می‌کنند.

دشمنان همواره با مستمسک قرار دادن جامعه کارگری سعی در ضربه زدن به جمهوری اسلامی داشته‌اند

بازی با نام و کار

انقلاب اسلامی ایران در سال 1357 به‌واسطه ماهیت ائتلافی خود، حاصل تعامل و همکاری گروه‌ها و طبقات اجتماعی مختلف بود. یکی از گروه‌های اجتماعی مهم حاضر در انقلاب اسلامی ایران، جامعه کارگری بود. هر چند جامعه کارگری در مقایسه با دیگر گروه‌های مبارز، دیرتر به صف انقلاب پیوست، لیکن حضورش در صف انقلابیون -در قالب اعتصاب‌ها و اعتراضات کارگری- موج انقلاب را توفنده‌تر و کوبنده‌تر از قبل کرد. دشمنان انقلاب و نظام جمهوری اسلامی، همواره روی پتانسیل تحریک کارگران برای رودررویی این جامعه با نظام اسلامی دست گذاشته‌اند؛ امری که در طول 40‌سال گذشته، با بصیرت این جامعه، مسیری جز خنثی‌شدن و انفعال نپیموده است. این مساله مهم، در سخنان اخیر رهبر انقلاب نیز بازتاب داشت. ادامه گزارش را بخوانید.

تا پیش از ماه مبارک رمضان محقق می‌شود

آغاز به‌کار امیر‌الحاج ایران‌

تلاش آمریکا برای راه‌اندازی شورش مسلحانه در ونزوئلا برای بار دوم با شکست مواجهه شد

کودتای آبکی

«خوان گوایدو»،رییس‌جمهوری خودخوانده ونزوئلا، دیروز در حالی برای کودتای مجدد در ونزوئلا وبه‌دست‌آوردن حمایت نیروهای مسلح این کشور تلاش کرد که پیش‌ازاین در مارس (بهمن97)، کودتایش با شکست مواجه شد.

سر مقاله

مبارزه با تحریم

غرب آسیا آبستن تحولات جدید است

رشوه بن‌سلمان به ابومازن برای پذیرش معامله قرن

هرچه به زمان نهایی‌شدن معامله قرن که آمریکا و رژیم صهیونیستی وعده آن را داده‌اند، نزدیک‌تر می‌شویم، زوایای پنهانی بیشتری از آن افشا می‌شود. پیشنهاد ۱۰میلیارد دلاری «بن‌سلمان» به «عباس» برای پذیرش معامله قرن یکی دیگر از ابعاد پنهانی این معامله است که نماینده‌ای در اردن، آن را افشا کرد. این موضوعی است که پس از تبدیل‌شدن اردن به «جمهوری عربی فلسطین» عنوان می‌شود.

ورزشکار نوجوان ایرانی خطاب به نماینده رژیم صهیونیستی:

حق فلسطینیان را پس دهید

اسلام هستی‌ساز است  نه هستی‌سوز!

یادداشت دکتر یحیی یثربی مدرس فلسفه

تأملی در منزلت کتاب «جامعه و تاریخ» شهیدمطهری

یادداشت دکتر محمدرضا قائمی‌نیک

قلب رهبر و بازدید از نمایشگاه کتاب

یادداشت حمید‌ محمدی محمدی روزنامه‌نگار

آیا دولت برنامه‌ای برای حمایت از اقشار کم‌درآمد در ماه رمضان دارد؟

سفره‌های خالی افطار در انتظار بسته‌های حمایتی دولت

با نزدیک‌شدن به ماه مبارک رمضان و افزایش تورم، بسیاری از خانواده‌های کم‌درآمد ایرانی نگران سفره‌های غذایی خود هستند؛ چراکه روز‌به‌روز بر قیمت کالاهای اساسی و موادغذایی افزوده می‌شود و نرخ تورم افزایش می‌یابد؛ اما تغییر محسوسی در درآمد شهروندان دیده نمی‌شود. یکی از راهکارهایی که می‌تواند در ماه مبارک رمضان بخشی از کمبودهای سفره غذایی قشر آسیب‌پذیر را تأمین کند، ارائه بسته‌های غذایی یا حمایتی به اقشار متوسط و کم‌بضاعت جامعه است. بااین‌حال، آیا در این یک هفته باقی‌مانده تا ماه مبارک رمضان، دولت و مجلس فکری به حال سفره خالی این قشر از جامعه کرده‌اند؟

روحانی: با قدرت به صادرات نفت ادامه خواهیم داد

رونق بورس نفت

پس از عرضه نفت در بورس طی دو دوره موفقیت‌آمیز و صدور مجوز شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوا برای عرضه سه میلیون بشکه دیگر، حالا روند فروش نفت در بورس انرژی قانونی شد و در جریان بررسی لایحه بودجه سال ۹۸، مجلس شورای اسلامی گامی اساسی برای بی‌اثرکردن تحریم‌های آمریکا برداشته و درصدد است با فروش نفت در بورس، مانع کسری بودجه دولت در سال ۹۸ شود.

افزایش ناگهانی و بی‌سروصدای کرایه حمل‌و‌نقل عمومی، گلایه مردم را به همراه داشت

ناگهان 20 درصد بیشتر

کرایه‌های حمل‌و‌نقل عمومی یک‌باره و به‌صورت ناگهانی، بدون اطلاع قبلی از صبح روز دوشنبه شاهد افزایش 20 درصدی در پایتخت بود. اگرچه هر سال در چنین ایامی زمزمه‌های افزایش کرایه‌های حمل‌و‌نقل عمومی مطرح می‌شود اما امسال این اقدام بدون اطلاع‌رسانی و در شرایطی که حتی به نظر می‌رسد خود مدیران بخش‌های حمل‌ونقل شهرداری تهران از زمان اجرای این مصوبه خبر نداشتند، در نوع خود جالب بود.

کلاهبرداری فیلمسازان شبه‌روشنفکر وطنی از سفارتخانه‌های خارجی

تورم دورهمی با سس هزارجزیره

چند سال است که عبارت سینمای سفارتی به کلیدواژه مشخصی در توضیح روابط بخشی از بدنه سینمای ایران با سفارتخانه‌های خارجی تبدیل شده است. سینمای سفارتی یعنی سفارتخانه‌های دشمنان ما با برنامه‌ریزی دقیق فرهنگی تلاش می‌کنند روی موضوعات و فیلمسازان خاصی سرمایه‌گذاری کنند تا از این طریق به اهداف خود برسند. تردیدی نیست که این روزها وطن‌فروشی در کشور ما از پرسودترین تجارت‌هاست. تخصیص بودجه‌های چندصد میلیون دلاری برای راه‌اندازی پروژ‌ه‌های گوناگون فرهنگی- امنیتی مثل «ایران وایر»، «ایران اینترنشنال»، «من و تو» و... شواهد روشن و تردیدناپذیر این ادعا هستند. جماعتی از هموطنان سابق ما با نفرین هر روزه ریشه‌های خود، شرافت‌شان را با دلار و پوند تاخت می‌زنند؛ اما درباره سینما ماجرا کمی پیچیده‌تر است. هرچند کلیدواژه سینمای سفارتی توانسته به‌خوبی بخشی از روابط سینماگران ایرانی با سفارتخانه‌های خارجی را توضیح دهد اما این ماجرا ابعاد دیگری هم دارد. این شما و این پرونده تازه‌ای از پروژه سینمای سفارتی: سینمای سفارتی، عملیات هزار جزیره.

شماره‌های پیشین