sobhe-no.ir
687
چهارشنبه، ۲۸ فروردین ۱۳۹۸
1
تقریظ رهبر انقلاب بر کتاب «در کمین گل سرخ» منتشر شد

گزارش شیرین جنگ

بیست سال و شش روز قبل در تاریخ 21/01/1378 سپهبد علی صیاد شیرازی، جانشین ستاد کل نیروهای مسلح ایران توسط گروهک منافقین ترور شد. چهار سال بعد در سال‌1381 آقای محسن مؤمنی کتابی درباره این شهید بزرگوار به نام «در کمین گل سرخ» نوشت. سه سال بعد از انتشار کتاب نیز رهبر معظم انقلاب یادداشتی بر این کتاب نوشتند (۸۴/۶/۷) و حالا این یادداشت پس از 14سال در آستانه روز ارتش رونمایی شد.

صدق و اخلاص صیاد

یادداشت علیرضا مختارپوردبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور

چرا حکومت‌های استبدادی در شمال آفریقا سقوط می‌کنند

بی‌وفایی آمریکا به دیکتاتورهای باوفا

سقوط عمرالبشیر، دیکتاتور سابق سودان و سیر آشوبناک سیاسی در کشور لیبی، بار دیگر تحلیلگران را به صرافت نقب‌زدن به جریان بیداری اسلامی که امواجش، هشت سال پیش، منطقه شمال آفریقا، غرب و جنوب غرب آسیا را درنوردید، انداخته است. در تحلیل چرایی انقلاب‌های عربی سال‌2011 و مقایسه آن با سقوط اخیر دیکتاتور سودان، شاید بشود به یک نقطه عطف تراژیک با رگه‌های کمیک رسید؛ بی‌وفایی آمریکا و غرب به دیکتاتورهای باوفا.

نماد مسیحیت در مرکز شهر پاریس سوخت

ناقوس مرگ نوتردام

کلیسای نوتردام در شهر پاریس از معروف‌ترین آثار تاریخی کشور فرانسه است. ساخت این کلیسا از سال‌1163 آغاز و در سال‌1345 میلادی تکمیل شد، به عبارتی ساخت این بنا 200سال طول کشید. این کلیسا 128متر طول و 48متر عرض دارد. حداکثر ارتفاع این ساختمان 69متر بوده و دارای یک مناره به ارتفاع 90متر است. برج‌های کلیسا هر کدام ۶۹متر بلندی داشته و برای رسیدن به بالای آن باید ۳۸۰پله را بالا رفت. سقف آن بر روی ۷۵ستون بنا شده و ساختمان ۱۱۳پنجره دارد.

صفحات‌مجازی‌سرداران‌سپاه‌مسدودشد

چاقوکشی‌اینستاگرام

نگاهی به آمار و ارقام مربوط به جوانان كشور به مناسبت روز جوان

جوانی كجایی؟

روز جهانی جوانان، 12 آگوست (21 مرداد) هر سال برگزار می‌شود اما در تقویم رسمی كشور ما، روز ولادت حضرت علی‌اكبر؟ع؟، فرزند ارشد امام حسین ؟ع؟ كه در كربلا در كنار یاران آن حضرت به شهادت رسید، به‌عنوان روز جوان نام‌گذاری شده است.

روحیه هموطنان در مناطق سیل‌زده نیازمند بازآفرینی است

زندگی روی موج آب

سیلابی که در یک‌ماه گذشته بسیاری از استان‌های کشور را درگیر خود کرده است خسارت‌های مادی فراوانی به جا گذاشته، اما از سوی دیگر از لحاظ روانی نیز هموطنان را تحت فشار شدید قرار داده است. نگرانی بابت از دست دادن خانه و کاشانه یا زمین‌های کشاورزی و حتی از دست دادن عضوی از خانواده از یکسو و نگرانی درباره فردای زندگی در شرایط دشوار اقتصادی از جمله مواردی است که هموطنان سیل‌زده را به‌شدت نگران کرده است. اگرچه در روزهای اخیر نیز حضور نیروهای جهادی برای کمک‌رسانی به مردم آسیب‌دیده بسیار قابل توجه بوده است، اما از این مرحله به بعد باید مسوولان به فکر اقداماتی در راستای بازآفرینی روحیه و زندگی شهروندان باشند.

گزارش خبرنگار «صبح‌نو» از آدم‌هایی که سختی‌ها و تلخی‌های سیل را زیبا کردند

ایران و گنج‌های پنهانش

من حالا از لرستان و خوزستان برگشته‌ام اما هر تکه از قلبم پیش یکی از آدم‌های این سیل جامانده است. قلبم پاره‌پاره شده و هر تکه‌اش کنار یکی از چکمه‌های گلی لرستان و سیل‌بندهای خوزستان جا مانده است. وقتی برمی‌گشتم بیشتر از فکر کردن به آدم‌هایی که منتظرم بودند به آن‌هایی فکر می‌کردم که پشت سرم مانده بودند و احتمالاً هیچ‌وقت نمی‌توانم دوباره ببینمشان. وقتی فکر می‌کنم می‌بینم خودم هم همانجا جامانده‌ام. من اصلا برنگشته‌‌ام. این چند خط ادای دینی است به آن‌ها؛ به آن‌هایی که توی چشم نیستند اما از همه چشم‌نوازترند.

«صبح‌نو» در گفت‌وگو با بهمنی، رییس کل اسبق بانک مرکزی وضعیت امروز بانکداری را بررسی کرد

تعلل بی‌توجیه در اصلاح نظام بانکی

اصلاح نظام بانکی کشور که در اوایل دولت یازدهم از اولویت‌های این دولت بود، همچنان در دولت دوازدهم نیز عملیاتی نشده است که این موضوع انتقاد رهبری را هم به دنبال داشت.

سر مقاله

دشمن بی‌نفس

آتش‌گرفتن کلیسای تاریخی نوتردام را از منظری فرهنگی بررسی کردیم

پیش‌بینی هوگو به وقوع پیوست

عصر روز دوشنبه بود که کلیسای تاریخی و نهصدساله نوتردام پاریس به‌دلیل سهل‌انگاری در هنگام مرمت آتش گرفت و بخش‌های زیادی از آن سوخت. ما در این گزارش کاری به کیفیت و نحوه این واقعه نداریم، بلکه می‌خواهیم آن را از منظر فرهنگی و هنری مورد بررسی قرار بدهیم. این کلیسا که به قلب پاریس مشهور است و سالانه 13میلیون نفر ازآن بازدید می‌کنند در فرهنگ و هنر تأثیر زیادی داشته است.

گزارش تحلیلی «صبح‌‌نو» را از واکنش‌های مردم فرانسه به سوختن کلیسای نوتردام بخوانید

بحران مدرنیته

حوادث و بلایای طبیعی از زمین‌لرزه و سیل گرفته تا آتش‌سوزی‌ها و ریزش ساختمان‌ها هریک به اقتضای شرایط جغرافیایی و مکانی خود نیاز به امدادرسانی خاص خود دارند. امدادرسانی به‌موقع در حوادث می‌تواند آثار و زیان‌های ناشی از این اتفاقات را به حداقل برساند، اما گاهی کنجکاوی برخی مردم و تجمع آن‌ها درمحل وقوع، امدادرسانی را مختل می‌کند. این موضوع اگرچه در جوامع دیگر هم کمابیش دیده می‌شود؛ اما ما در کشور قطعاً به آسیب‌شناسی و آموزش فرهنگ چگونگی رفتار در بحران نیاز داریم.

شماره‌های پیشین