685
دوشنبه، ۲۶ فروردین ۱۳۹۸
3
جمهوری اسلامی ایران سرمایه‌گذاری گسترده‌ای در حوزه‌های تجاری و خدماتی عراق و سوریه انجام داده است

از بصره تا لاذقیه گام جدید اقتصادی ایران

پس از اضمحلال تدریجیِ رویایِ فرمانرواییِ «دولت به‌اصطلاح اسلامی عراق و شام»، حالا فصل جدیدی در روابط میان سه کشور ایران، سوریه و عراق آغاز شده است؛ روابطی عمدتاً معطوف به حوزه اقتصاد. شنیده‌ها حاکیست که قرار است بزرگراهی ترانزیتی میان ایران، عراق و سوریه احداث شود که در نوع خود، خواهد توانست به توسعه و گسترش مناسبات اقتصادی سه کشور یاری رساند. در این گزارش و در گفت‌وگو با آقای یحیی آل‌اسحاق، رییس اتاق بازرگانی ایران و عراق و آقای سیدهادی سیدافقهی، کارشناس امور منطقه غرب آسیا، آخرین جزئیات تعاملات و مناسبات کشورمان با دو کشور عضو جبهه مقاومت را بررسی کرده‌ایم.

ارزیابی تدابیر قانونی پیشگیری از بلایای طبیعی

یادداشت دکتر سید‌محمد‌مهدی غمامی استاد دانشگاه امام صادق ؟ع؟

صبح نو

جمهوری اسلامی ایران سرمایه‌گذاری گسترده‌ای در حوزه‌های تجاری و خدماتی عراق و سوریه انجام داده است

از بصره تا لاذقیه گام جدید اقتصادی ایران

پس از اضمحلال تدریجیِ رویایِ فرمانرواییِ «دولت به‌اصطلاح اسلامی عراق و شام»، حالا فصل جدیدی در روابط میان سه کشور ایران، سوریه و عراق آغاز شده است؛ روابطی عمدتاً معطوف به حوزه اقتصاد. شنیده‌ها حاکیست که قرار است بزرگراهی ترانزیتی میان ایران، عراق و سوریه احداث شود که در نوع خود، خواهد توانست به توسعه و گسترش مناسبات اقتصادی سه کشور یاری رساند. در این گزارش و در گفت‌وگو با آقای یحیی آل‌اسحاق، رییس اتاق بازرگانی ایران و عراق و آقای سیدهادی سیدافقهی، کارشناس امور منطقه غرب آسیا، آخرین جزئیات تعاملات و مناسبات کشورمان با دو کشور عضو جبهه مقاومت را بررسی کرده‌ایم.

خط ریلی میان ایران، عراق و سوریه
یحیی آل‌اسحاق، رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق در گفت‌وگو با خبرنگار «صبح‌نو» با اشاره به پروژه‌های حمل‌و‌نقل مشترک میان ایران، عراق و سوریه اظهار کرد: دو مسیر میان سه کشور ایران، عراق و سوریه ایجاد خواهد شد؛ یکی، خط راه‌آهن است که شلمچه را به بصره و راه‌آهن عراق و از آنجا به سوریه متصل خواهد کرد. وی درباره مختصات این خط ریلی افزود: مدت‌هاست که درباره این خط، تصمیم‌گیری شده است اما اخیراً توافق شده که عملیاتی شود. در همین راستا، در پی پیمانکار برای اجرایی‌کردن این پروژه هستیم. این پروژه در صورت سامان‌یافتن، آثار اقتصادی زیادی را در پی خواهد داشت.

از ایلام تا قلب عراق
آل‌اسحاق درباره دیگر پروژه حمل‌ونقل میان سه کشور گفت: پروژه دیگر، راه شوسه به شکل اتوبان یا غیراتوبان، به طول بیش از هزار کیلومتر است که ایلام را به کربلا و نجف و از آنجا به راه‌های داخلی عراق متصل می‌کند. اگر این پروژه سامان یابد، می‌تواند روی نقل و انتقال‌های مسافری از جمله سفر اربعین و نقل و انتقال‌های باری، اثر زیادی داشته باشد.
وی درباره قدم‌های تکمیلی برای راه‌افتادن پروژه‌های یادشده اظهار کرد: هم‌اکنون، مشغول مذاکراتی با پیمانکار برای اجرایی‌کردن دو پروژه خط راه‌آهن و خط شوسه هستیم؛ ممکن است که این پیمانکار، از بخش خصوصی یا بخش نهادی (دولتی) باشد؛ فارغ از اینکه این پیمانکار از کدام بخش است، مساله مهم، اجرایی‌شدن پروژه‌هاست.
رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق تاکید کرد: اگر جاده قصر شیرین که پیش از انقلاب هم سرمایه‌گذاری‌هایی در آن منطقه شده، راه بیفتد، به‌خصوص که مطالبه مردم کرمانشاه نیز است، عامل خوبی برای نقل و انتقال‌ها و اتصال به شبکه کلی راه‌آهن ایجاد خواهد شد.

تلاش برای گشایش چهار مسیر گمرکی جدید 
در مرز عراق
وی تصریح کرد: غیر از مسیر راه و راه‌آهن، با مسائل مربوط به ترانزیت کالا و انتقالات طرفینی میان ایران و عراق روبه‌رو هستیم؛ به این معنی که، مسیر کالاهای ما، بیشتر یک‌طرفه و از سمت ایران به عراق است؛ اگر عراق بتواند قوانین مربوط به ترانزیت را حل‌وفصل کند، خواهیم توانست مقدار زیادی از نیازهای خود را از طریق عراق سامان بدهیم که این امر می‌تواند در توازن تجاری میان دو کشور نقش مهمی ایفا کند.
آل‌اسحاق با اشاره به مرز مشترک 1400کیلومتری میان ایران و عراق گفت: در این مرز مشترک، هشت گذرگاه فعال گمرکی وجود دارد. ما به طرف عراقی پیشنهاد داده‌ایم که چهار مسیر گمرکی دیگر به این هشت گذرگاه اضافه شود. در صورت به‌کارافتادن این چهار گذرگاه جدید، روابط تجاری ایران و عراق، بیش از پیش تسهیل خواهد شد.
مناسبات 20 میلیارد دلاری ایران و عراق 
در آینده‌ای نزدیک
وی با اشاره به مناسبات تجاری میان ایران و عراق اظهار کرد: هم‌اکنون میان ایران و عراق، 12میلیارد دلار مناسبات تجاری شامل 9میلیارد دلار در قالب کالا و 3میلیارد دلار در قالب خدمات فنی و مهندسی و دادوستد تجاری وجود دارد. پیش‌‌بینی می‌شود این مناسبات، طی 2 سال آتی، مجموعاً به 20 میلیارد دلار برسد.

چشم سوری‌ها به تخصص ایرانی
سیدهادی سیدافقهی، کارشناس امور منطقه غرب آسیا نیز در گفت‌وگو با خبرنگار «صبح‌نو» با اشاره به جزئیات اخبار منتشرشده مبنی بر تسلط ایران بر بندر «لاذقیه» سوریه و خشم روسیه از این تسلط، گفت: این خبر چندان صحت ندارد چون هیچ کشوری راضی نمی‌شود بندر خود را دربست در اختیار کشور ثالثی قرار بدهد اما قرار است ایران، سرمایه‌گذاری‌های مشترکی در حوزه تاسیسات و خدمات در برخی پایانه‌های این بندر انجام بدهد؛ بنابراین این سرمایه‌گذاری، تماماً در دست ایران نیست و خود سوری‌ها هم ابراز تمایل کرده‌اند.
وی افزود: سوری‌ها می‌خواهند از تجربه، تخصص و اشرافی که ایران از قِبَل بنادر خود در شمال و جنوب کشورمان دارد، بهره ببرند چون روس‌ها بیشتر در وادی نظامی وارد شده‌اند. حتی روس‌ها در شهر طرطوس (جنوب‌غربی سوریه) در پی تمدید قرارداد 64ساله خود با سوری‌ها که از زمان مرحوم حافظ اسد بسته‌اند، هستند.

گام بلند ایران برای سه حوزه خدمات، تجارت 
و توریسم مذهبی
سیدافقهی در همین‌باره با بیان اینکه روس‌ها بیشتر به توسعه فعالیت‌های نظامی خود در سوریه به‌ویژه در حوزه دریا و هوا تمایل دارند، گفت: روسیه تاکنون قراردادهای سنگینی را در زمینه نفت و گاز با سوریه منعقد کرده است. در کنار این، جمهوری اسلامی ایران بیشتر در حوزه خدمات، تجارت و توریسم مذهبی دست به کار شده و قراردادهای خوبی را نیز در این زمینه‌ها منعقد کرده است.
وی با بیان اینکه ایران بی‌انگیزه نیست تا در عرصه بنادر سوریه حضور پیدا کند، گفت: البته این حضور می‌تواند در مواردی شکل و ماهیت نظامی پیدا کند. ما بی‌میل نیستیم که در سواحل مدیترانه و در جغرافیای سوریه، هم حضور نظامی و هم حضور تجاری، اقتصادی و بازرگانی داشته باشیم. سیدافقهی افزود: تروریست‌ها همه‌چیز را در سوریه نابود کرده‌اند؛ بنابراین سوری‌ها نیازمند حضور و سرمایه‌گذاری ایران در کشورشان هستند و این بهترین فرصتِ توسعه فرصت‌های شغلی برای کشورمان خواهد بود.

مردم عراق از سعودی‌ها متنفرند
وی در همین‌باره تاکید کرد: سوریه، از نفت و گاز سرشاری برخوردار است؛ داعشی‌ها نیز از برخی مناطق سوریه به علت وجود منابع نفت و گاز، دفاع جانانه‌ای کردند؛ حتی کارشناسان یکی از اهداف آمریکا برای حضور در منطقه شرق فرات را تسلط بر نفت این منطقه می‌دانند.
سیدافقهی گفت: در این شرایط حتی شنیده شده که سعودی‌ها برای عدم‌تثبیت موقعیت اقتصادی ایران در سوریه، پالس‌ها و پیام‌های مثبتی را به مقامات سوری داده‌اند؛ حتی امارات نیز سفارت خود در سوریه را بازگشایی کرده است. 
با این وجود، ایران در میان بازیگران حاضر در سوریه، پس از روسیه، جایگاه دوم را دارد. ما جلوتر از عربستان و امارات هستیم چون مردم سوریه و عراق به این دو کشور اعتماد ندارند.
وی در این‌باره با بیان اینکه مردم عراق از سعودی‌ها متنفر هستند، گفت: در ماجرای هدیه ورزشگاه از سوی ملک‌سلمان به عراق، مردم عراق دارند پادشاه سعودی را فحش می‌دهند. مردم عراق می گویند شما (ملک سلمان) اول بیا تکلیف 5 هزار تروریست در زندان‌های عراق که عمدتاً سعودی هستند را مشخص کن، لازم نیست برای ما ورزشگاه درست بسازی.  
کارشناس امور منطقه غرب آسیا اظهار کرد: ایران، قدرت رقابت تجاری و مالی با سعودی‌ها را ندارد چون سعودی‌ها دارند روزانه 11میلیون بشکه نفت می‌فروشند اما ما در شرایط تحریمی امروز، داریم به زور، یک میلیون بشکه می‌فروشیم. درست است که سعودی‌ها به لحاظ مالی، دست‌شان از ایران بازتر است اما آن اعتماد و دلخوشی که عراقی‌ها به ما دارند، اصلاً به سعودی‌ها ندارند.
 

captcha
شماره‌های پیشین