684
یکشنبه، ۲۵ فروردین ۱۳۹۸
5
زارعی: حملات اخیر رژیم اسرائیل به‌ سوریه با هدف آشوب‌آفرینی میان روسیه و ایران است

شلیک کور

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی پس از آنکه در هفته‌های اخیر بر اشغالگری خود بر مناطق جولان در سوریه اصرار ورزید و از حمایت‌های دونالد ترامپ در این‌باره برخوردار شد، بر گستاخی‌های خود در تهاجم بر سوریه افزود و سحرگاه دیروز با بهره‌گیری از جنگنده‌های تهاجمی و با عبور از فراز لبنان، بخش‌هایی از حماه را بمباران کرد؛ حملاتی که فروردین سال گذشته با عبور از فراز اردن بخش‌هایی از حمص را در این منطقه غرب سوریه مورد تجاوز قرار داد.

افق‌های مبهم تحولات شمال آفریقا

یادداشت حسین رویوران

صبح نو

زارعی: حملات اخیر رژیم اسرائیل به‌ سوریه با هدف آشوب‌آفرینی میان روسیه و ایران است

شلیک کور

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی پس از آنکه در هفته‌های اخیر بر اشغالگری خود بر مناطق جولان در سوریه اصرار ورزید و از حمایت‌های دونالد ترامپ در این‌باره برخوردار شد، بر گستاخی‌های خود در تهاجم بر سوریه افزود و سحرگاه دیروز با بهره‌گیری از جنگنده‌های تهاجمی و با عبور از فراز لبنان، بخش‌هایی از حماه را بمباران کرد؛ حملاتی که فروردین سال گذشته با عبور از فراز اردن بخش‌هایی از حمص را در این منطقه غرب سوریه مورد تجاوز قرار داد.

منابع خبری در سوریه می‌گویند که سحرگاه دیروز، جنگنده‌های رژیم صهیونیستی از فراز لبنان چند فروند بمب و موشک را به سمت مواضع ارتش سوریه در منطقه مصیاف در استان حماه شلیک کردند.
این حمله در شرایطی صورت گرفت که یک روز پس از اعلام نتیجه قطعی انتخابات رژیم صهیونیستی که در آن گفته شد نتانیاهو پیروز انتخابات شده، و همچنین تروریستی خواندن سپاه ایران توسط آمریکا و به پیشنهاد نتانیاهو صورت گرفته است.
به گزارش خبرگزاری «سانا»، در پی این حمله هوایی، سامانه‌های دفاع هوایی سوری سریعاً اقدام به رهگیری موشک‌های متخاصم کرده و برخی از آن‌ها را قبل از اصابت به اهداف مورد نظر ساقط کردند.
 این خبرگزاری افزود: صدای انفجارهای مهیبی در منطقه مصیاف در حومه حماه به گوش می‌رسید و این حمله منجر به تخریب برخی ساختمان‌ها و زخمی‌شدن سه نفر شد. به گفته رسانه‌های سوریه، در این حمله هشت جنگنده رژیم صهیونیستی حضور داشتند و فقط پنج دقیقه قبل از حمله، موضوع این تهاجم را به روس‌ها خبر دادند!
در فروردین سال گذشته هم رژیم صهیونیستی چندین موشک به پایگاه هوایی و نظامی «تیفور» در استان حمص سوریه شلیک کرد که سامانه پدافند هوایی سوریه آن‌ها را منهدم کرد. پدافند هوایی سوریه پس از این حملات گفت که ارتش سوریه یکی از جنگنده‌های متجاوز اسرائیلی «تی-۴» را هدف گرفت؛ جنگنده‌هایی که به گفته روزنامه صهیونیستی هاآرتص برای گریز از ردیابی در ارتفاع کم پرواز می‌کرده‌ و از مرز اردن وارد خاک سوریه شدند و پس از عبور از منطقه «التنف» به پایگاه هوایی تی-۴ رسیدند. یکی از اهداف حمله صهیونیست‌ها به فرودگاه تی-۴ در ریف شرقی حمص حمایت از گروه‌های تروریستی داعش در این مناطق عنوان شده بود. شهرهای حماه و حمص در جنوب‌غربی سوریه قرار دارند که نزدیک به بنادر طرطوس و لاذقیه در دریای مدیترانه هستند؛ بنادری که محور مقاومت پس از شکست گروه‌های تروریستی تکفیری داعش و برقراری ثبات و امنیت در منطقه در نظر دارد تا با احداث بزرگراه ایران به کشورهای شرق مدیترانه، اتوبان اقتصادی تهران، بغداد، دمشق و بیروت را به یکدیگر متصل و فعال کند. اما رژیم صهیونیستی با تهاجم‌های گسترده خود و حمایت از گروه‌های تروریستی منطقه شامات، در نظر دارد تا چنین همگرایی اقتصادی و سیاسی میان کشورهای محور مقاومت را کمرنگ کرده و بر اشغالگری خود در اراضی فلسطین و مناطقی از جولان سوریه، ادامه دهد. این‌گونه حملات همیشه از سوی رژیم صهیونیستی به‌عنوان یک سیاست کلی برای آن‌ها تلقی می‌شود و برخی مواقع رژیم اسراییل دوست دارد با این حملات سطح تنش را بالا ببرد و این دولت سوریه و نظامی‌های این کشور هستند که باید تصمیم بگیرند چگونه پاسخ رژیم اسراییل را بدهند؛ مستقیم یا غیرمستقیم. پاسخی که اخیراً مسوولان سوریه بر دفاع از مرزها و اراضی خود تاکید کردند و پیش از این پاسخ‌هایی غیرمستقیم در جولان به رژیم صهیونیستی نیز دادند. به گفته رسانه‌های غربی، «دونالد ترامپ» در حالی حمایت خود از طرح‌های رژیم صهیونیستی همچون اشغالگری مناطقی از جولان و ادامه شهرک‌سازی در کرانه باختری را مطرح و مورد حمایت خود قرار می‌دهد که گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای حاکی است که این دولت به‌‌زودی از طرح خود در قبال رژیم صهیونیستی و فلسطینیان موسوم به «معامله قرن» رونمایی می‌کند؛ معامله‌ای که گفته می‌شود، آمریکا در نظر دارد اواخر اردیبهشت جاری بخش‌هایی از آن را رسانه‌ای و رونمایی کند.
این حملات در زمانی انجام می‌گیرد که قرار است کابینه جدید رژیم صهیونیستی نیز معرفی شود و رایزنی‌های احزاب راه‌یافته به کنیست برای معرفی فرد مورد نظر برای تشکیل کابینه جدید آغاز شده است. بنیامین نتانیاهو که با تفاوت یک رأی در انتخابات اخیر صهیونیست‌ها از رقیب خود پیشی گرفته است با این‌گونه حملات قصد دارد تا توجه و نگاه دیگر نمایندگان کنیست را به خود معطوف کند تا مگر بار دیگر در نخست‌وزیری اراضی اشغالی باقی بماند. حزب لیکود به رهبری نتانیاهو با ۳۶کرسی در برابر ائتلاف «آبی-سفید» به رهبری بنی‌گانتز با ۳۵کرسی در انتخابات اخیر پیشی گرفت.
نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی تلاش می‌کند پس از برگزاری انتخابات سراسری، بخشی از کرانه باختری را به سرزمین‌های اشغالی ملحق یا قوانین این رژیم را در این بخش‌ها حکمفرما کند؛ موضوعاتی که در یک ماه اخیر از سوی مقامات آمریکایی هم مطرح شده است، مانند به‌رسمیت‌شناختن اشغالگری رژیم صهیونیستی بر منطقه جولان یا اعلام قدس به‌عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی که سال گذشته از سوی دونالد ترامپ عنوان شد.  هر چند مطرح‌شدن این‌گونه موضوعات واکنش سازمان ملل و برخی کشورها را به همراه داشت اما عنوان‌شدن این طرح‌ها در زمانی صورت می‌گیرد که سه‌شنبه گذشته انتخابات رژیم اسرائیل برگزار شد و می‌توان گفت مواضع دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا مبنی‌بر به‌رسمیت‌شناختن حاکمیت رژیم صهیونیستی بر بلندی‌های جولان در اوج برنامه‌های تبلیغاتی رژیم اسرائیل و به نفع بنیامین نتانیاهو قرار دارد.

زارعی: رژیم اسرائیل به‌دنبال آشوب‌آفرینی 
میان روسیه و ایران است
آقای سعدالله زارعی، کارشناس امور غرب آسیا در گفت‌وگو با خبرنگار روزنامه «صبح‌نو» با اشاره به حملات روز گذشته رژیم صهیونیستی به حماه سوریه، گفت: در حمله جنگنده‌های رژیم صهیونیستی به حماه دو نکته باید متصور شد؛ نخست اینکه اسرائیلی‌ها نگران تثبیت محور مقاومت در منطقه هستند و رژیم صهیونیستی تلاش می‌کند با آشوب‌آفرینی، طرف‌های روسیه و ایران را وادار کند تا درباره وضعیت سوریه، تجدیدنظر کنند.
وی با اشاره به اینکه این حملات بر وضع سوریه تأثیری نمی‌گذارد، افزود: هدف این حملات سیاسی است و دقیق و حساب‌شده نیستند چرا که در نظر دارد تا ایران و روسیه را درباره الگوی سوریه مورد تجدید نظر قرار دهد که رژیم صهیونیستی عملاً با این سیاست شکست خورده است. همچنان‌که اخیراً نماینده سوریه در سازمان ملل تأکید کرده همه نیروها به‌جز ایران و روسیه باید سوریه را ترک کنند. این کارشناس امور غرب آسیا، ادامه داد: رژیم صهیونیستی در وضع فعلی نیازمند این است که پس از چالش‌های انتخاباتی در عرصه داخلی به آرامشی دست یابد و با این‌گونه نمایش‌ها درصدد است تا قدرت‌نمایی کند و به مردم بگوید که فضای داخلی آن‌ها مشکل امنیتی ندارد و حتی در بیرون از مرزها هم انجام نمایش قدرت را دارند. زارعی با اشاره به حملات سال گذشته رژیم صهیونیستی به غزه، گفت: رژیم صهیونیستی یک‌بار در سفر نتانیاهو به پاریس به غزه حمله کرد و شاهد یک درگیری میان صهیونیست‌ها و نیروهای مقاومت فلسطین بودیم که اسرائیلی‌ها پس از ناکام ماندن در رسیدن به اهداف‌شان از مصر خواستند که برای پایان جنگ وساطت کند. وی با بیان اینکه رژیم صهیونیستی حتی در مقابله با نیروهای جهاد اسلامی هم با شکست روبه‌رو شد، افزود: پس از این درگیری‌هایی که نتانیاهو با نیروهای مقاومت در فلسطین داشته است، اکنون تلاش می‌کند تا به سؤال مردم که به دنبال پاسخ این بودند که امنیت کجاست، پاسخ دهد که علاوه‌بر ایجاد امنیت در داخل، در خارج از مرزهای سرزمین اشغالی هم امنیت را برقرار کند؛ موضوعی که نتانیاهو با انجام آن می‌خواهد به مردم خود القا کند که نترسند.
 

captcha
شماره‌های پیشین