684
یکشنبه، ۲۵ فروردین ۱۳۹۸
3
مجمع نمایندگان خوزستان تصمیمات مهمی را برای سیل اتخاذ کردند

اختصاص سه روز درآمد نفت برای جبران خسارات سیل

خوزستان، به‌نوعی، ایستگاه آخر سیل‌های ویرانگر اخیر در کشورمان است که ابتدای فروردین، از گلستان آغاز شد. با توجه به این امر، مسوولان و دستگاه‌های مختلف و از همه مهم‌تر خود مردم این استان،از پیش‌زمینه ذهنی و آمادگی عملی بهتری برای مقابله با این بلیه طبیعی برخوردار بودند. با این وجود، آمارها از خسارت چند هزار میلیارد تومانی سیل به زیرساخت‌های این استان خبر می‌دهد؛ هزینه‌ای که باید فکر عاجلی جهت تأمین آن‌ها شود. «صبح‌نو» در گفت‌وگو با آقای سیدراضی نوری، نماینده مردم شوش و آقای عباس پاپی‌زاده، نماینده دزفول در مجلس شورای اسلامی، به بررسی جوانب مختلف سیل در استان خوزستان اعم از میزان خسارات و تدبیر مسوولان برای دوای آلام مردم این استان پرداخته است.

10نکته راهبردی درباره سیل

یادداشت دکتر علی دارابی

صبح نو

10نکته راهبردی درباره سیل

یادداشت دکتر علی دارابی

ایران در میان کشورهای دنیا از جمله کشورهای کم‌باران و دارای کویر و بیابان فراوان و نیمه‌خشک تعریف شده است؛ لذا زیرساخت‌های موجود از جوی آب خیابان‌ها گرفته تا احداث سیل‌بندها و سدها، همه در این چارچوب از گذشته تاکنون تعریف شده است که نیاز به بازنگری اساسی دارد.
در طول سالیان کشورهای همسایه (ترکیه، افغانستان، عراق ...) مثل ایران اقداماتی برای سدسازی و هدایت منابع آب خود انجام داده‌اند که این اقدامات در تغییر و تحولات مستقیم آب‌های مرزی تأثیر داشته است. اگر سدسازی‌های دوران پس از انقلاب اسلامی در ایران نبود، در اثر بارندگی‌های اخیر و سیلی که به وقوع پیوست، معلوم نبود عمق خسارت و ویرانی‌ها تا چه اندازه بود؟! همین میزان خسارت وارده (اگر تا همین مرحله متوقف شود) سالیان زیادی از بودجه، اعتبار و امکانات کشور را به خود اختصاص خواهد داد که ‌ترمیم و بازسازی لازم صورت گیرد.
تخریب جنگل‌ها و مراتع، عدم‌توجه به محیط‌زیست، فقدان اقدامات زیربنایی و پیشگیرانه از جمله احداث سیل‌بندهای مستحکم، لایروبی‌ها و زه‌کشی، عدم اهتمام بر حفظ قنوات و ایجاد زیرساخت‌های مرتبط با آن از جمله هدایت آب‌های زیرزمینی، ایجاد و احداث ابنیه و ویلاسازی در مسیل‌های رودخانه‌ها، استفاده بی‌رویه از ظروف یک‌بار مصرف و رهاسازی آن‌ها در طبیعت و دریا و فقدان اهتمام جهادی در ایجاد کمربند سبز در اطراف شهرها و... از جمله کارها و اقداماتی است که آسیب جدی به «منابع طبیعی و محیط‌زیست ایران» وارد کرده است.
به‌طور مثال اتحادیه اروپا به اتفاق آرا تصویب کرد که از سال2021 استفاده از ظروف یک‌بار مصرف در سراسر اتحادیه ممنوع شود تا بتوانند برای صیانت از محیط‌زیست گامی جدی‌تر بردارند. ما در ایران کی و چه زمانی چنین اقدامات بزرگی را انجام خواهیم داد؟!
4. مدیریت و هدایت افکار عمومی در جریان سیل اخیر در کشور بسیار عبرت‌آموز است.
بسیاری از خبرگزاری‌ها و همه رسانه‌های مکتوب در تعطیلات بودند. در فضای مجازی هم انبوهی اطلاعات درست و نادرست بدون اطلاع‌رسانی متعهدانه و مسوولانه
در حال توزیع و پخش بود و هیچ‌گونه مدیریتی در این عرصه وجود نداشت و ندارد!
اگر فعالیت‌های شبانه‌روزی صداوسیما نبود، معلوم نمی‌شد که بر سر مدیریت و هدایت افکار عمومی که شبکه‌های ماهواره‌ای و معاند به‌وجود آورده بودند، 
چه می‌آمد؟ و همین تعهد و احساس مسوولیت بود که مورد تأیید و تصدیق مسوولان کشور قرار گرفت و رهبر معظم انقلاب اسلامی «از تلاش‌های صداوسیما به ویژه صداوسیمای مراکز» قدردانی کردند. 
5. مسائل و مشکلات مردم در مناطق سیل‌زده بسیار است. اگرچه سیل در 24 استان آمد اما خسارات اصلی و مشکلات در استان‌هایی چون خوزستان، لرستان، گلستان، کرمانشاه و مازندران بیش از سایر جاهای کشور رخ‌نمایی کرد.
به‌رغم همه تلاش‌های مسوولان ذی‌ربط و همت نیروهای امدادی از لشگری تا کشوری اما زندگی، کاشانه، زمین‌های کشاورزی و بود و نبود بسیاری از مردم در خوزستان و لرستان از بین رفته است.
دولت به‌عنوان مسوول اداره کشور باید با مدیریت جهادی و انقلابی، بسیج نیروها و امکانات و تخصیص بودجه و اعتبار در شرایط کنونی، آلام و مشکلات مردم را کاهش دهد، مردم عملاً مشاهده کنند که دولت در کنار آن‌هاست و خسارات وارده را در عمل جبران کرده و زندگی و کاشانه‌ای بهتر از گذشته برای آنان فراهم می‌کند.
6. مشارکت مردم به‌خصوص جوانان در مناطق سیل‌زده در همه عرصه‌ها یک اصل راهبردی است. آنان با همه وجودشان درک کرده‌اند که سیل خروشان چه خساراتی را بر زندگی و زیست آن‌ها وارد کرده است. در مرحله ایجاد سیل‌بندها و مهار سیل این مشارکت فعالانه باید صورت گیرد. برنامه‌ریزی برای حل مشکلات مناطق سیل‌زده هر اقدامی بدون حضور و مشارکت مردم محلی منجر به شکست خواهد بود.
7. هلال احمر و وزارت امور خارجه، دو نهاد مهم برای جلب و جذب مشارکت‌های بین‌المللی هستند. باید سازمان جهانی صلیب سرخ، نهادهای حقوق بشری و امداد و نجات جهانی، دولت‌ها و کشورهای مختلف را برای کمک و استمداد فراخوان و بسیج کرد. این امری معمول در جهان است که در زمان وقوع حوادث، همه کشورها و مردم در کنار و همراه آسیب‌دیدگان هستند. مبادا احساس شود که کمک‌های جهانیان بر غیرت و حمیت ملی آسیب می‌زند.
8. نیروهای مسلح و ارتش در همه جای جهان در خط مقدم امداد و نجات در زمان بحران بوده و دولت‌ها هم قدردان خدمات و زحمات آن‌ها هستند و هیچ‌کس آن‌ها را رقیب خود تلقی نمی‌کند. در حادثه سیل اخیر، ارتش، سپاه پاسداران و نیروی مقاومت بسیج در کنار مردم و غمخوار آن‌ها بوده‌اند. دولت باید از این فرصت همدلی، انسجام، اتحاد همه نهادها و دستگاه‌ها حداکثر استفاده را به‌عمل آورد.
9. سیل اخیر به‌زودی فروکش خواهد کرد. مهم عبرت‌آموزی و درس‌گرفتن برای آینده است. آثار و پیامدهای سیل برای مناطق درگیر و مردمان آن سامان، مدت‌ها زمان می‌خواهد. از «سازمان هواشناسی» که باید اطلاعات دقیق آب‌وهوایی را ارائه کند و قابل اعتماد باشد تا «سازمان بحران و امداد نجات ملی کشور» که کارآمد و برخوردار از بهترین تجهیزات فنی و مهندسی جهان  باشد و «مدیریت هوشمند افکار عمومی» و «دیپلماسی فعال جهانی» و «مشارکت آگاهانه و فعالانه مردم» تا «اقدامات زیست‌محیطی جامع و آینده‌نگر» مبتنی بر اقلیم و جغرافیای کشور، اولویت‌دارترین موضوعات و نکات در عرصه مدیریت بحران کشور از جمله سیل اخیر است.

captcha
شماره‌های پیشین