sobhe-no.ir
684
یکشنبه، ۲۵ فروردین ۱۳۹۸
1
آخرین اخبار و اتفاقات سی‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب را در این گزارش بخوانید

10روز تا برپایی اردیبهشت کتاب

سی‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب 10روز دیگر در مصلای امام خمینی ؟ره؟ آغاز می‌شود. این دوره از نمایشگاه به‌دلیل تقارن با ماه رمضان یک هفته زودتر از تقویم ثابت سالانه برگزار می‌شود. یک آوردگاه فرهنگی بزرگ که دیگر باید گفت نمی‌شود اردیبهشت را بدون نمایشگاه کتاب تصور کرد. در این گزارش به رویدادهایی می‌پردازیم که قبل از نمایشگاه کتاب دانستنش خالی از لطف نیست.

کمک‌های شهرداری تهران به مناطق سیل‌زده پیش از بررسی و تصویب در شورای شهر به مقصد رسید

لایحه در راه بهشت

سیلابی که از آخرین روزهای سال گذشته بسیاری از استان‌های کشور را درگیر خود کرده موجب شکل‌گیری اراده جمعی و همت تمام مردم ایران برای کمک‌رسانی به هموطنان شده است. غیر از اینکه مردم از گوشه‌و‌کنار کشور پای کار آمده‌اند، نهادها و سازمان‌های مختلفی نیز به میدان آمده‌اند تا از مردم جا نمانند. شهرداری تهران نیز در این میان کمک‌هایی شامل انواع تجهیزات سبک و سنگین و بیش از 250نفر نیروی انسانی را به استان خوزستان اعزام کرده است. این در حالی است که اقدامات صورت‌گرفته از سوی شهرداری تهران باید مصوبه شورای شهر را داشته باشد.

رانت؛ تنها اثر ارز 4200تومانی

چرا ارز جهانگیری با شکست مواجه شد

رانت و امتیاز ویژه، یکی از معضلات اقتصادی کشور است که پادزهر آن تصویب قوانین شفاف است که از ایجاد هر نوع رانتی جلوگیری کند و متأسفانه برعکس، برخی از تصمیمات و مصوبات در جهت تقویت اقتصاد رانتی بوده که نمونه اخیر آن ارز 4200تومانی است.

سفر به جبهه‌ 100 کیلومتری مقاومت خوزستان در برابر سیل

قایق‌‌سواری روی آسفالت

سیل در خوزستان چیز دیگری است. جبهه‌ای که سیل روی مردم باز کرده مثل جبهه‌ای که صدام گشوده بود گسترده است؛ از اهواز تا مرز چذابه. سیل هنوز خانه‌ای را خراب نکرده اما باعث تخلیه تعدادی از خانه‌ها شده. بیشتر شهرها مشغول ایستادگی هستند، مبارزه با سیل؛ مبارزه برای زندگی.

سر مقاله

سیلی که دیگر «سیل» نیست

10نکته راهبردی درباره سیل

یادداشت دکتر علی دارابی

مجمع نمایندگان خوزستان تصمیمات مهمی را برای سیل اتخاذ کردند

اختصاص سه روز درآمد نفت برای جبران خسارات سیل

خوزستان، به‌نوعی، ایستگاه آخر سیل‌های ویرانگر اخیر در کشورمان است که ابتدای فروردین، از گلستان آغاز شد. با توجه به این امر، مسوولان و دستگاه‌های مختلف و از همه مهم‌تر خود مردم این استان،از پیش‌زمینه ذهنی و آمادگی عملی بهتری برای مقابله با این بلیه طبیعی برخوردار بودند. با این وجود، آمارها از خسارت چند هزار میلیارد تومانی سیل به زیرساخت‌های این استان خبر می‌دهد؛ هزینه‌ای که باید فکر عاجلی جهت تأمین آن‌ها شود. «صبح‌نو» در گفت‌وگو با آقای سیدراضی نوری، نماینده مردم شوش و آقای عباس پاپی‌زاده، نماینده دزفول در مجلس شورای اسلامی، به بررسی جوانب مختلف سیل در استان خوزستان اعم از میزان خسارات و تدبیر مسوولان برای دوای آلام مردم این استان پرداخته است.

زارعی: حملات اخیر رژیم اسرائیل به‌ سوریه با هدف آشوب‌آفرینی میان روسیه و ایران است

شلیک کور

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی پس از آنکه در هفته‌های اخیر بر اشغالگری خود بر مناطق جولان در سوریه اصرار ورزید و از حمایت‌های دونالد ترامپ در این‌باره برخوردار شد، بر گستاخی‌های خود در تهاجم بر سوریه افزود و سحرگاه دیروز با بهره‌گیری از جنگنده‌های تهاجمی و با عبور از فراز لبنان، بخش‌هایی از حماه را بمباران کرد؛ حملاتی که فروردین سال گذشته با عبور از فراز اردن بخش‌هایی از حمص را در این منطقه غرب سوریه مورد تجاوز قرار داد.

حجت‌الاسلام بابایی در نشست «مناسبات فلسفه و تمدن در جهان اسلام»:

تمدن اسلامی باید تکلیفش را با «عدالت» روشن کند

پیش‌نشست همایش «مناسبات فلسفه و تمدن در جهان اسلام» هفته گذشته با سخنرانی حجت‌الاسلام دکتر حبیب‌الله بابایی؛ رییس مرکز مطالعات اجتماعی و تمدنی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، در دانشکده الهیات و ادیان دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد.

آیافرم‌ومحتوادربرنامه‌های‌تلویزیون‌به‌حاشیه‌می‌رود

تب‌ دکورسالاری

دکور و استودیو در برنامه‌های تلویزیونی از جایگاه مهمی برخوردارند. البته این اهمیت در حدی است که اگر به افراط و تفریط دچار شود، قطعاً به برنامه و برنامه‌ساز ضربه خواهد زد.

نگاهی به فراز و فرود یك صنعت 50 ساله در كشور

خودروسازی در دست‌انداز

براساس آمارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت، خودروسازان داخلی، در یازدهمین ماه سال۹۷ افت تولید ۵۹٫۶درصدی نسبت به بهمن سال گذشته را داشته‌اند و آمار تولید آن‌ها تا پایان بهمن سال 97، بیش از ۳۷ درصد نسبت به یازده‌ماهه ابتدایی سال ۹۶ کاهش پیدا کرده است. بر اساس این آمار مشخص است که خودروسازان کشور وضعیت خوبی ندارند و بر خلاف صحبت بسیاری از مدیران و مسوولان، شرایط آنها همچنان نامساعد است. اما یکی از نکات قابل توجه این است که بخش خصوصی خودروسازی بیشترین آسیب را داشته و در بهمن سال جاری، کارخانه تولیدی برخی نشان‌های خودروسازی به سمت تعطیلی رفته است. خودروسازان بم، دیار خودرو، مدیران‌خودرو و ریگان خودرو از تولیدکنندگان خودروهای سواری شناخته می‌شوند که بر اساس آمار و اطلاعات منتشرشده از کارکنان این شرکت‌ها، کارخانه‌هایشان در سال گذشته تعطیل شده است. همچنین خودروسازانی چون کرمان موتور، کارمانیا، آذویکو و بهمن موتور از خودروسازان خصوصی به حساب می‌آیند که به نسبت سال‌های گذشته، کمترین تیراژ تولید در بهمن۹۷ را تجربه کرده‌اند.

«صبح‌نو» از فعالیت نیروهای جهادی قرارگاه امام رضا ؟ع؟ در مناطق سیل‌زده خوزستان گزارش می‌دهد

جهادی‌ها مشغول کارند

یکی از مسوولان قرارگاه جهادی امام رضا؟ع؟ از خوزستان این‌طور می‌گوید: «چندین روستا در محاصره آب هستند و تعدادی دیگر هم آب‌گرفتگی شدید دارند. نیروهای جهادی و نیروهای سپاه به صورت شبانه‌روزی در حال تخلیه و جابه‌جایی لوازم زندگی اهالی بومی آنجا هستند تا دستکم بتوانند همین اندازه از زندگی‌شان را نجات دهند. بعضی‌ها نگران دام‌های خود هستند که هر آن ممکن است با هجوم سیلاب‌ها تلف شوند و برخی دیگر از شیوع بیماری‌های ویروسی در آن هیاهو نگرانند. با این وجود نیروهای جهادی که از اقصی‌نقاط کشور به آنجا آمده‌اند تا بازگشتن به حالت عادی در خوزستان خواهند ماند.»

نگاهی به محتوای تولیدشده در شبکه‌های اجتماعی درباره سیل اخیر

رسانه‌ها مهربان با دولت، مردم منتقد دولت

این روزها فضای مجازی همپای رسانه‌های رسمی به تولید محتوا مشغول هستند. سیل رخ‌داده در ابتدای امسال باعث شد نگاهی به محتوای تولیدشده در شبکه‌های اجتماعی داشته باشیم.

شماره‌های پیشین