sobhe-no.ir
683
شنبه، ۲۴ فروردین ۱۳۹۸
1
ظریف از آمریکا به سازمان‌ملل شکایت کرد

جدال توپ پر با طبل توخالی

جای‌دادن نام سپاه پاسداران در عداد گروه‌های تروریستی، تصمیمی جنجالی بود که چندی پیش دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری ایالات متحده آن را اجرایی کرد. تصمیم آنقدر یکباره و بی‌محابا بود که حتی متحدان کلاسیک آمریکا در قاره اروپا نیز نتوانستند در برابر آن واکنش نشان ندهند؛ واکنشی که اصلاً بوی همراهی از آن بلند نمی‌شد. در گزارش پیش‌رو، علاوه‌بر پرداختن به بازخوردهایی از این دست، به راهپیمایی اعتراضی روز گذشته مردم ایران، نامه اعتراضی وزیر خارجه کشورمان به سازمان‌ملل و گسترش ناامنی در پایگاه‌های نظامی آمریکا نیز گریزی کوتاه خواهیم زد.

مالک سایت افشاگر ویکی‌لیکس بعد از هفت سال دستگیر شد

دستگیرشدن چه آسان‌ژ

جولیان آسانْژ، روزنامه‌نگار و از بنیانگذاران وبگاه ویکی‌لیکس بالاخره بعد از هفت سال دستگیر شد. علت دستگیری وی هم لغو مصونیت دیپلماتیک وی از سوی دولت اکوادور بود که باعث شد دولت انگلیس به واسطه حکم جلب هفت سال قبل این روزنامه‌نگار را دستگیر کند.

گزارش خبرنگار اعزامی «صبح نو» از یک روز زندگی در پلدختر را بخوانید

داستان بازگشت‌امید

من خبرنگار بحران نیستم. گزارش این صفحه هم گزارشی به سبک گزارش‌های بحران نیست. این چند خط روایت‌هایی کوتاه و بریده بریده است که نویسنده‌اش آرزو دارد با خواندنش شما را در چیزی که طی یک روز دیده و زندگی کرده شریک کند. من آرزو داشتم تک تک شما هم آنجا بودید. چون دستم به چراغ جادو نمی‌رسید، قلم به دست گرفتم.

نگرانی قاهره از تحولات شمال آفریقا موجب خروجش از ائتلاف ضد ایرانی شد

خروج مصر از سراب سعودی

مصر در حالی از ائتلاف ضدایرانی انصراف داد که هنوز این ائتلاف شکلی خاص به خود نداده و «ناتوی عربی» نیز متولد نشده است. قاهره در هراس است تا به خاطر بلندپروازی‌های ریاض، دچار مشکلات سیاسی و اجتماعی شود، چرا که قاهره تهدید اول خود را رژیم صهیونیستی می‌داند نه ایران.

مسکن امید منطقه18 تهران که هفته گذشته افتتاح شد چه سابقه‌ای دارد؟

افتتاح پروژه مسکونی پس از تغییر نام

هفته گذشته سه پروژه شهری در پایتخت به بهره‌برداری رسید. مهم‌ترین این پروژه‌ها افتتاح فاز اول خط‌6 متروی تهران با سه ایستگاه بود. در این مراسم آقای حسن روحانی، رییس‌جمهوری نیز حضور داشت و سخنانی را درباره پروژه‌های افتتاح‌شده مطرح کرد. البته افتتاح فاز اول خط‌6 متر‌و آن‌قدر از بابت ناایمن بودن حواشی یافت که رسانه‌ها فرصتی برای بررسی دیگر پروژه‌های بهره‌برداری شده نیافتند. این در حالی است که حالا می‌توان قضاوت بهتری درباره افتتاح طرح مسکن امید در منطقه‌18 تهران و نیز پروژه کمربند سبز تهران داشت.

صادرات نفت ایران به سطح پیش از تحریم‌ها نزدیک شده است

دود حماقت آمریکا در چشم اروپا

دولت ترامپ می‌خواست صادرات نفت ایران را تا ماه نوامبر (آبان‌ماه سال جاری) به صفر برساند. گفته بود هیچ استثنایی درباره واردات نفت ایران در‌نظر گرفته نمی‌شود و کشورهایی که میزان واردات نفت خود را از ایران به صفر نرسانند، مجازات خواهند شد؛ اما او خود می‌دانست این سیاست نفتی در قبال ایران محکوم به شکست است. حال گزارش‌ها حاکی از آن است که صادرات نفت ایران بهبود یافته و به سطح پیش از تحریم‌ها نزدیک شده است.

آینده کنسولگری عربستان در نجف

یادداشت دکتر محمد‌علی میرزایی عضو هيأت علمی جامعه المصطفى العالميه

اقتصاد سیاسی لیست تروریستی آمریکا

یادداشت میلاد ترابی‌فرد پژوهشگر اقتصادی

مردمی که همان مردم‌اند

یادداشت سید امین باطنی جهادگر داوطلب

سر مقاله

محدوديت‌های نئو اصلاح‌طلبی

«صبح‌نو» از فعالیت موکب‌های عراقی در استان‌های سیل‌زده گزارش می‌دهد

اربعینی‌ها به کمک سیل‌زده‌ها آمدند

به محض تعیین محل استقرار موکب‌شان در خوزستان دست به‌کار شدند. یکی آچار به دست بود و یکی آشپز. یکی دیگ بزرگی را برای پخت برنج روی اجاق می‌گذاشت و چند نفر دیگر مشغول آماده‌سازی مواد اولیه غذا بودند. این جمع چند نفره نخستین‌بارشان نبود که برای چنین کاری گرد هم جمع می‌شوند. بخشی از موکب‌های اربعین در مسیر نجف تا کربلا را این جمع و صدها نفر از دوستان‌شان برپا می‌کردند، اما این بار جامعه هدف‌شان نه زوار اربعین که مردم سیل‌زده کشور خودمان بودند. آن‌ها آمده‌اند تا در عبور از روزهای بحرانی در کنار هموطنان خود باشند. رییس ستاد بازسازی عتبات عالیات در گفت‌و‌گو با «صبح‌نو» از برپایی 300موکب در استان‌های سیل‌زده خبر داده و می‌گوید: ‌«علاوه‌بر توزیع غذا،‌ موکب‌هایی را برای شست‌و‌شوی فرش‌های خانوارها و تعمیر ماشین‌های آسیب‌دیده ایجاد کرده‌اند.»

«همایون‌اسعدیان»درحاشیه‌برنامه«سیل‌مهربانی»درگفت‌وگوبا«صبح‌نو»:

سینما به‌ کمک‌ کودکان‌ مناطق‌ سیل‌زده‌ می‌آید

برنامه «سیل مهربانی» با همکاری خانه سینما و سازمان هلال احمر، طبق اعلام قبلی روز گذشته در پردیس سینمایی آزادی برگزار شد.

مروری بر سیلاب‌های مرگبار تاریخی ایران و جهان

وقتی باران سیلاب می‌رویاند

حکایت جناب ابوالفضل بیهقی از سیل غزنین که این روزها در فضای مجازی و رسانه‌های کاغذی مکرر تکرار شده، انگار حکایت امروز است. بارانکی که خردخرد می‌بارید، گله‌دارانی که در بستر رود غزنین فرود آمده و فرمان نمی‌بردند که در راه گذر سیل ماندن خطاست، بارانی که قوی‌تر شد و سیلی که در رسید، آن‌گونه که پیران کهن اقرار کردند چنین سیلی را به یاد نمی‌آرند. «سیل گاوان و استران را در ربود و به پل رسید و گذر تنگ بود. چگونه ممکن می‌شد که آن همه گل‌ولای و درخت و چارپا یک‌باره بتوانند بگذرند؟ و دهانه بسته شد؛ چنان که آب راه گذر نداشت و بر روی پل افتاد و دنباله سیل، همچون لشکر آشفته، از راه می‌رسید و آب از بستر رودخانه بالا زد و در بازارها روان شد و به بازار صرافان رسید و خسارت‌های بسیار به بار آورد، و بزرگ‌ترین هنرش اینکه پل را با دکان‌ها از جا برکند و راه خود را دریافت و کاروانسراهای زیادی را که در راهش بودند ویران کرد و بازارها همه از بین رفتند و آب تا زیر باروی قلعه آمد؛ چنان که در قدیم و پیش از روزگار یعقوب لیث بود. و این سیل بزرگ چندان به مردم زیان رساند که هیچ حسابگری از پس اندازه‌هایش برنمی‌آید...» این قصه پر آب چشم هزار ساله ماست که هرازچندی، کم‌و بیش تکرار می‌شود. اگر در روزگار کهن فقط «کاهلانه برخاستن‌ها» آن‌چنان که بیهقی می‌گوید سیل می‌ساخت، در این روزها دست‌درازی به طبیعت و تعلل در پاکسازی مسیر آب و پاک‌تراشی جنگل‌ها و هزار و یک ندانم‌کاری دیگر انسان مدرن که گرم شدن کل کره زمین و تغییر اقلیم را ساخته است، دست به دست هم داده‌اند تا فاجعه طغیان آب و سیلاب، هر روز مرگبارتر از دیروز شوند. این فاجعه فقط محدود به جغرافیای ما نیز نیست که کل دنیای امروز گرفتار این بلایای طبیعی شده‌اند و به نوعی همگان در ساختن آن، یکی اندک و دیگری بیشتر شریک‌اند.

شماره‌های پیشین