sobhe-no.ir
681
سه شنبه، ۲۰ فروردین ۱۳۹۸
1

هان ای روشنفکر: «خودت باش»

یادداشت دکتر حامد حاجی‌حیدری استادیار دانشگاه تهران

تحلیل‌اکران‌عجیب‌نوروزدرگفت‌وگوی«صبح‌نو»با«شهاب‌اسفندیاری»

انحصار دست‌های نامرئی در سینمای ایران

در شرایطی فصل اکران نوروز سینماهای ایران در حال سپری شدن است که چند موضوع مهم درباره آن مطرح شده که قابلیت بررسی بیشتر را دارد.

شورای عالی امنیت ملی ایران ارتش آمریکا را گروه تروریستی اعلام کرد

آمادگی برای شلیک به شیطان

در پی اقدام دولت ترامپ در قرار دادن نام سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی وزارت خارجه آمریکا و با توجه به حمایت پنهان و آشکار نیروهای نظامی آمریکا در منطقه از گروه‌های تروریستی و دخالت مستقیم در انجام فعالیت‌های تروریستی توسط نظامیان آن کشور، آقای محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان دیروز با ارسال نامه‌ای خطاب به حسن روحانی، رییس شورای عالی امنیت ملی، بر اساس «قانون مقابله با نقض حقوق بشر و اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه» مصوب مجلس شورای اسلامی، پیشنهاد کرد شورای عالی امنیت ملی کشورمان نیروهای نظامی آمریکا در منطقه غرب آسیا موسوم به «سنتکام» را در فهرست گروه‌های تروریستی از نظر جمهوری اسلامی ایران قرار دهد.

چرا اکنون به شهید آوینی به‌مثابه متفکر انقلاب اسلامی نیاز داریم

رستاخیز آوینی

سید مرتضی آوینی که خودش راوی بود و شأن روایتگر به معنای حقیقی کلمه را داشت پس از شهادتش اسیر روایت‌بازی‌های عجیب و غریب شد و پندارهای غلطی بر او سایه افکند. این پندارهای غلط بیش از هر چیز ناشی از عدم مطالعه آثار قلمی و عدم مشاهده آثار سینمایی اوست. البته انگیزه‌های سیاسی و باندی و مصادره به مطلوب‌های جناحی و ذوقی هم در این میان بی‌تأثیر نبوده است. پندارهایی مانند اینکه آوینی یک متفکر پست‌مدرن بود! آوینی دنیای مدرن را تکفیر می‌کرد! آوینی اوایل خیلی تند بود و بعدا میانه‌رو شد! آوینی یک انسان غیرحکومتی بود! آوینی فردیدی بود و ... . این پندارها شاید اجتناب‌ناپذیر باشد و در واقع این بحث‌انگیزی، اهمیت آوینی را به‌مثابه پیش‌قراول جبهه فرهنگی انقلاب نشان دهد؛ اما اکنون ما نیاز داریم که دوباره طرح فکری و سلوک عملی شهید آوینی را مورد بازخوانی (به تعبیر درست‌تر: خوانش) قرار دهیم. خواندن آثار قلمی سید شهیدان اهل قلم برای هر کسی که در فضای فکری و فرهنگی انقلاب اسلامی تنفس می‌کند مفید و حتی ضروری است. ملاحظه مهم درباره آثار شهید آوینی این است که هریک از مقالات و یادداشت‌هایی که در قالب کتاب‌های گوناگون گردآوری شده، شأن و قدر خاصی دارد و عدم توجه به مبانی و الزامات گفته‌های شهید آوینی ممکن است نتایج فکری و عملی نادرستی را به بار بیاورد. در این راهنمای کتاب سعی می‌کنم نشان دهم که سه اثر از مهم‌ترین و استراتژیک‌ترین آثار آوینی با چه ملاحظاتی برای چه کسانی مفید است و چگونه می‌تواند در ترسیم چهره‌ای جامع از شهید آوینی راهگشا باشد. آوینی چه بخواهیم و چه نخواهیم مهم است و اگر گاهی تفکر اصیلش به محاق برود، دوباره و بنا به ضرورت‌های زمان رستاخیز می‌کند و احتمالاً در دهه پنجم انقلاب ما با رستاخیز آوینی مواجه خواهیم بود.

کانال مالی برای کمک‌های نقدی به ایران توسط سازمان‌ملل ایجاد می‌شود

هلال احمر: یک دلار هم کمک خارجی دریافت نکردیم

سیل بیش از ۲۰‌استان کشورمان را در برگرفته و کمبود امکانات روند امدادرسانی به سیل‌زدگان را کند کرده است. در این میان، خبری از امدادگران بین‌المللی نیست. ترکیه، آلمان، کویت و فرانسه تاکنون محموله‌های کمک‌رسانی خود را ارسال کرده‌اند که به گفته آقای اسماعیل رمضان‌زاده، مسوول روابط عمومی و ارتباطات هلال احمر کمک‌های روسیه‌ به‌صورت زمینی در راه است، اما او می‌گوید این محموله‌ها بیشتر اقلام غذایی، آن‌هم به صورت محدود است که نمی‌تواند نیازهای سیل‌زدگان را برآورده سازد.

خوزستان تبدیل به مرکز همدلی و همراهی بین مردم و مسوولان برای مقابله با یک بحران طبیعی شده است

اراده مردمی در برابر سیلاب ویرانگر

خوزستان همچنان درگیر سیلاب است. دبی رود کارون به حدود 3500مترمکعب در ثانیه رسیده است. شهرهای حمیدیه، سوسنگرد، کوت و بسیاری از روستاهای مسیر درگیر هستند و البته هشدارهای نهادهای متولی همچنان ادامه دارد. با این وجود هنوز هم برخی از اهالی منازل خود را ترک نمی‌کنند. گفته می‌شود سیل تاکنون به 130هزار واحد مسکونی در کل کشور خسارت زده است که از این مقدار حدود 50هزار واحد باید نوسازی شوند. از سوی دیگر مسوولان همچنان در مناطق سیل‌زده حاضر می‌شوند و همه افرادی که کاری از دست‌شان برمی‌آید از سپاه و ارتش و بسیج گرفته تا هلال احمر و نیروهای مردمی پای کار آمده‌اند تا به مردم سیل‌زده کمک کنند.

رییس انجمن مددکاری ایران در گفت‌و‌گو با «صبح‌نو»: مردم آسیب‌دیده در درازمدت نیازمند حضور روان‌شناس‌ها هستند

درد رهاشدگی پس از بحران

‌مدیریت بحران حلقه مفقوده جامعه ما چه در میان مسوولان و چه در میان عامه مردم است. اما غیر از این موضوع، مدیریت آسیب‌های اجتماعی و وضعیت روانی جامعه پس از بروز بحران نیز مسأله‌ای است که بارها مشاهده شده و از سوی فعالان آسیب‌های اجتماعی به آن اشاره شده است. در زلزله دی‌ماه 96 کرمانشاه بسیاری از خانواده‌ها با از دست دادن عزیزی از خانواده خود یا خسارت‌های مالی چون از دست دادن سرپناه با فشار روانی و انواع آسیب‌های اجتماعی مواجه شدند، اما هر آنچه که بود به‌مرور با شرایط به‌وجود‌آمده کنار آمدند تا مشکلات از سر راه برداشته شوند. حالا در سیلابی که از 20روز گذشته گوشه‌و‌کنار کشور را درگیر خود کرده و بسیاری از هموطنان سرپناه و زندگی خود را از دست داده‌اند، باید به مسأله فشارهای روانی بعد از فروکش کردن سیلاب و بحران نیز توجه کرد.

هرآنچه را که درباره انرژی هسته‌ای باید بدانید در گزارش «صبح‌نو» بخوانید

چگونه هسته‌ای شدیم؟

تقویم رسمی كشور امروز، را به نام روز ملی فناوری هسته‌ای نام‌گذاری كرده است. از سال85، روز 20فروردین چنین نامیده شده و هر ساله در این روز از دستاوردهای جدید این حوزه رونمایی می‌شود، اما این هسته‌ای كه از آن صحبت می‌شود، چیست و چه فرآیندی برای فناوری هسته‌ای باید طی شود؟

از «برنی سندرز» تا «الیزابت وارن»

تب ضدصهیونیستی انتخابات 2020 آمریکا

پنجاه‌و‌نهمین انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در تاریخ 3‌نوامبر‌2020 برابر با 13آبان‌1399 در ایالات متحده برگزار می‌شود. سیاست‌ها و مواضع دونالد ترامپ و دیوانه‌نمایی‌های او احتمال عدم برگزیده شدن مجددش در انتخابات ریاست‌جمهوری پیش‌روی آمریکا را دوچندان کرده است.

فؤاد ایزدی در گفت‌وگو با «صبح‌نو»:

سندرز  و  بایدن  در نظرسنجی‌ها اقبال بیشتری دارند

سر مقاله

حلقه مفقوده

گفت‌وگو با حجت‌الاسلام عباس محسنی درباره نسبت نظر و عمل در اندیشه شهید آوینی

تحول انفسی لازمه تصرف تکنولوژی است

یکی از بحران‌ها و مسائل امروز ما جمع میان نظر و عمل است. ما عموما نظرهایی داریم که در عمل آن‌‌ را زیر پا می‌گذاریم و اعمالی که ناشی از نظرمان نیست انجام می‌دهیم. گاهی به سمت نظرزدگی می‌رویم و گاهی گرفتار عمل‌زدگی می‌شویم. در گفت‌وگو با حجت‌الاسلام عباس محسنی، جمع میان نظر و عمل را در سلوک نظری و عملی شهید آوینی به بحث گذاشتیم. حجت‌الاسلام محسنی یازده سال مسوول گردآوری و انتشار کتب شهید آوینی بوده و بانی اصلی دوره مطالعاتی نسیم حیات با محوریت آثار شهید آوینی است و تسلط کم‌نظیری به آثار این شهید دارد.

26سال پس از شهادتش، همچنان سید مرتضی آوینی «همه ما» را گرد هم جمع می‌کند

دیگران در سایه او می‌زیند

هنوز مهم‌ترین مرجع تصویری از خاطرات همراهان شهید سید مرتضی آوینی مستند «مرتضی و ما» ساخته کیومرث پوراحمد است. استاد یوسفعلی میرشکاک در این مستند در وصف شخصیت سید مرتضی بیتی از مولوی بزرگ می‌خواند که «از تمام خلق یک تن صوفی‌اند، دیگران در سایه او می‌زیند[1]». این بیت احتمالا بهترین توصیف از شخصیت سید مرتضی آوینی است. در این گزارش توضیح می‌دهیم که شهید آوینی چطور می‌توانست و همچنان می‌تواند همه را گرد یکدیگر جمع کند. به همین بهانه بخشی از خاطرات و کتاب‌هایی را که تلاش کرده‌اند آن‌ها را جمع آوری کنند مرور می‌کنیم.

نگاهی به مقاله «انفجار اطلاعات» نوشته شهید آوینی

آوینی در برابر مرعوبان و شیفتگان تکنولوژی

یادداشت سید علی سیدان روزنامه نگار

شماره‌های پیشین