680
دوشنبه، ۱۹ فروردین ۱۳۹۸
6

اول اسرائیل بعداً   آمریکا؛ راهبرد ترامپ

گزارش «صبح نو» از خسارت‌های سیلاب در کشورهای همسایه‌

سایه سیل از دجله تا هیرمند

بارندگی‌های اخیر خسارت‌های فراوان مالی و جانی در سایه بلند سیل چندین کشور را در منطقه درگیر کرده است، به‌طوری که از آغاز بارش تاکنون خسارت‌های مالی و جانی فراوانی در سه کشور عراق، ایران و افغانستان از خود برجای گذاشته است و این بارش‌ها هنوز ادامه دارد.کما اینکه برخی از شهرهای افغانستان همانند بیشتر مناطق کشورمان درگیر بارش‌های سنگین بوده و سازمان ملل در گزارشی عنوان کرد سیل در افغانستان ۸۰نفر را کشته و ۴۲هزار نفر را تاکنون آواره کرده است.

صبح نو

گزارش «صبح نو» از خسارت‌های سیلاب در کشورهای همسایه‌

سایه سیل از دجله تا هیرمند

بارندگی‌های اخیر خسارت‌های فراوان مالی و جانی در سایه بلند سیل چندین کشور را در منطقه درگیر کرده است، به‌طوری که از آغاز بارش تاکنون خسارت‌های مالی و جانی فراوانی در سه کشور عراق، ایران و افغانستان از خود برجای گذاشته است و این بارش‌ها هنوز ادامه دارد.کما اینکه برخی از شهرهای افغانستان همانند بیشتر مناطق کشورمان درگیر بارش‌های سنگین بوده و سازمان ملل در گزارشی عنوان کرد سیل در افغانستان ۸۰نفر را کشته و ۴۲هزار نفر را تاکنون آواره کرده است.

 
بخش هماهنگی کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل (OCHA) اعلام کرده در روزهای گذشته ولایت‌های فاریاب، جوزجان، سرپل و بلخ در شمال و هرات و بادغیس در غرب افغانستان شاهد باران‌های شدید و جاری شدن سیل بوده است.
این نهاد سازمان‌ملل افزوده که از آغاز سال‌۲۰۱۹ میلادی تاکنون بیشتر از ۱۶۳هزار نفر در سراسر افغانستان توسط سیل صدمه دیده‌اند. سازمان‌ملل توضیح داده که به دلیل بارش برف در فصل زمستان نگرانی از جاری شدن سیل بهاری وجود دارد. گفته می‌شود 21ولایت از ۳۴‌ولایت افغانستان در مقابل سیل و رانش زمین از آسیب‌پذیری بیشتر برخوردارند و در ولایت‌های شرقی و شمال‌شرقی خطر این حوادث بیشتر است. گفتنی است در اثر بارش شدید باران و جاری شدن سیل در ولایت‌های هرات، بلخ، بادغیس، فاریاب، جوزجان و سرپل که از اواخر هفته گذشته آغاز شده و تا روز جمعه ادامه داشت، ده‌ها نفر جان باخته و ده‌ها نفر دیگر نیز زخمی یا مفقود شده‌اند. همچنین این بارش‌های سنگین در عراق هم موجب خسارت‌های جدی شد و عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر این کشور در همان روزهای نخست بارش‌ها حالت فوق‌العاده اعلام کرد و با 6تن از استانداران استان‌های بغداد، بصره، میسان، صلاح‌الدین، نینوا و دیاله با حضور تعدادی از وزیران و نهادهای ذی‌ربط از جمله الحشد الشعبی، پیرامون بارندگی‌ها و سیلاب‌ها تشکیل جلسه فوق‌العاده داد.
 از طرفی گزارش‌ها از کردستان عراق هم حاکی از آن بود که استان‌های سلیمانیه، اربیل، دهوک و همچنین نینوا با پدیده کم سابقه ابرهای پربارش «سوپرسل»(supercell) مواجه شدند و سیلاب‌هایی در این مناطق جاری شد. تعطیلی فرودگاه سلیمانیه به‌دلیل بدی آب و هوا و افزایش بارش‌ها از نخستین اقداماتی بود که رسانه‌های محلی در این باره گزارش دادند و علاوه‌بر آن در استان صلاح‌الدین در شمال عراق به دلیل بارش‌های سنگین دو روستای «زویه» و «المسحک» در شمال این استان به خاطر جاری شدن سیلاب تخلیه شدند.
طبق اعلام مسوولان محلی در این استان صد منزل در روستای المسحک تخلیه شد و خانواده‌ها در یک اردوگاه ویژه اسکان داده شده‌اند. این گزارش‌ها در حالی منتشر شد که گفته می‌شود صدها منزل دیگر در معرض خطر سیلاب قرار دارند که بایستی تخلیه شوند.
همچنین وزارت منابع آب عراق نیز در اطلاعیه هشدار‌آمیزی از اهالی سامرا و الشرقاط در استان صلاح‌الدین خواست  که از حاشیه‌های رودخانه ی و حوضچه‌های آبی آن فاصله بگیرند؛ چرا که در معرض سیلاب‌های احتمالی قرار دارند. در شهر «بلد» از توابع استان صلاح‌الدین به دلیل شدت بارندگی‌ها، آب همه معابر را فراگرفت و زندگی طبیعی را مختل کرد. در استان‌های شرقی عراق که پیش از این مسوولان این کشور از جاری شدن سیلاب‌های ایران به این مناطق نگران بودند، تعدادی از روستاها در استان واسط از حاشیه رودخانه‌های مرزی و کناره ی تخلیه شدند. برخی خبرگزارهای عراق نیز اعلام کردند که شهر «العماره» مرکز استان میسان نیز بر اثر شدت بارندگی‌ها، در روزهای اخیر غرقاب شده است.
در بصره جنوبی‌ترین منطقه عراق، بیشترین نگرانی مسوولان عراقی از ارتفاع کم‌سابقه رودخانه کارون و درنتیجه سرازیر شدن آن به شط‌العرب است. گفته می‌شود تمامی نهادهای ذی‌ربط دولتی و ماشین‌آلات و نیروهای الحشد الشعبی در این استان به حال آماده‌باش در آمده‌اند تا از تبعات سیلاب‌های خروجی به سمت بصره جلوگیری به عمل آورند. برخی از روستاها در منطقه «ابو الخصیب» در جنوب استان بصره نیز به دلیل ارتفاع رودخانه شط العرب زیر آب 
رفتند.
 122 روستای عراق در معرض آبگرفتگی کامل قرار دارند
در بغداد، پایتخت عراق نیز گرچه تاکنون با بارندگی‌های طولانی و غرقابی معابر مواجه نبوده اما به دلیل هشدارهایی که کارشناسان هواشناسی و دولت عراق داده، تمامی نهادهای مربوطه به حالت آماده‌باش 
در آمده‌اند.
گزارش‌ها حاکی ‌است که بیشترین نگرانی از سیلاب‌های خطرناک در استان‌های واسط، میسان و بصره متمرکز شده؛ به ویژه اینکه این سه استان علاوه‌بر ارتفاع رودخانه ی از سیلاب‌های جاری از سمت ایران به سمت مناطق شرقی عراق نگران هستند. این سه استان علاوه‌بر ارتفاع رودخانه ی از سیلاب‌های جاری از سمت ایران به سمت مناطق شرقی عراق نگران هستند.
به گفته منابع محلی، سه روستا در استان میسان به زیر آب رفت و 122روستای دیگر در معرض آبگرفتگی کامل قرار دارد. تاکنون دولت عراق در خصوص خسارت‌های مادی و جانی احتمالی بارندگی‌های شدید اخیر و جاری شدن برخی سیلاب‌ها در مناطق مختلف عراق گزارش مستندی منتشر نکرده است، اما اینگونه سیلاب‌ها که در عراق مسبوق به سابقه است در یک سال پیش، موجب شده تا 10کشته و 22 زخمی برجای بگذارد.
وزارت منابع آب عراق نیز اخیراً در گزارشی اعلام کرده است که حجم بارندگی در روزهای گذشته آنقدر بوده که نیاز عراق را از آب تا دو سال آینده تأمین کرده است.
 
زیرآب رفتن زمین‌های 15‌روستای سلیمانیه در پی افزایش سطح آب دوکان
از سویی دیگر خبرگزاری «کردپرس»، در گزارشی از زیرآب رفتن زمین‌های 15روستای سلیمانیه در پی افزایش سطح آب دوکان خبر داد و عنوان کرد؛ مناطق گردشگری بسیاری در اطراف رودخانه و نیز روستاهای منطقه آسوس سلیمانیه، به زیر آب رفته و سیلاب موجب آسیب‌های جدی به زیرساخت‌ها و تأسیسات منطقه شده و شماری از تیرهای چراغ برق و تأسیسات توزیع برق نیز به زیر آب فرو رفته است. بر اساس این گزارش زمین‌های کشاورزی 15روستای سلیمانیه و بخشی از  مناطق گردشگری اطراف سد و رودخانه دوکان به زیر آب رفته و ساکنین روستاها از قایق برای تردد استفاده می‌کنند. در روزهای گذشته مناطق بسیاری در اقلیم کردستان دچار سیل شده و خسارات بسیار به ساختمان‌ها، منازل، جاده‌ها و پل‌های ارتباطی، تأسیسات برق و بخش کشاورزی اقلیم وارد شده است.
مدیرکل امور سدهای اقلیم اعلام کرده که از مجموع 17سد اقلیم، 16سد به جز سد دربندیخان سرریز کرده و مسوولین سد دربندیخان به دلیل آسیب‌هایی که در زلزله سال 96 به آن وارد شده، با باز کردن بیشتر دریچه‌های خروجی سد، مانع از پر شدن ظرفیت و 
سر ریز شدن آن شده‌اند.
 
ناظم دباغ: شرایط برخی مناطق اقلیم عراق 
عادی نیست
از دیگر سو، ناظم دباغ، نماینده اقلیم کردستان عراق در تهران، در گفت‌وگو با خبرنگار روزنامه «صبح‌نو»، از سرریز شدن بندها و سدها در اقلیم عراق گزارش داد و عنوان کرد؛ بارش‌های سنگین روزهای اخیر موجب شد تا سدها و بندهای منطقه اقلیم پرآب و بعضاً موجب خسارت‌هایی به روستاهای حاشیه روخانه‌ها شود.
دباغ با اشاره به اینکه منطقه اقلیم همانند دیگر مناطق عراق به حالت آماده‌باش برای مقابله با سیلاب‌ها درآمده است، افزود: اکنون شرایط روستاهای همجوار با رودخانه‌هایی که احتمال طغیان دارند عادی نیست و منطقه اقلیم همانند دیگر مناطق عراق در حالت آماده‌باش قرار گرفته است تا از ضررهای احتمالی بیشتر جلوگیری کند.

captcha
شماره‌های پیشین