sobhe-no.ir
680
دوشنبه، ۱۹ فروردین ۱۳۹۸
1
تعلل پنج ساله دولت در ارائه لوایح اصلاح نظام بانکی

خشکاندن رگه‌های فساد با لایحه‌ای که در پاستور خاک می‌خورد

رهبر معظم انقلاب در نخستین روز سال جاری در بخشی از بیانات‌شان در حرم مطهر رضوی با اشاره به مشاهده تعلل و رخوت در برخی دستگاه‌های دولتی برای پیشبرد و اصلاح امور اقتصادی گفتند: «در یک نامه‌ای به نظرم در سال‌۹۳ یا ۹۴ یکی از مسوولان عالی‌رتبه به بنده نوشته بود که ما برای اصلاح امور بانکی کشور، مسأله بانک، اصلاح موارد بانکی -که یکی از مشکلات اقتصادی ما مشکلات بانکی است- لایحه‌ای داریم تنظیم می‌کنیم که تا چند ماه دیگر این لایحه به مجلس خواهد رفت. به من گزارش دادند که الان چهار سال از آن وقت می‌گذرد، هنوز این لایحه به مجلس نرفته! این‌ها تأخیر است، این‌ها تعلّل است.»

گفت‌وگو با دکتر محمدحسین جمشیدی درباره نظریه انقلاب شهید صدر

انقلاب باید ارادی و تشکیلاتی باشد

امروز سالگرد شهادت شهید سید محمدباقر صدر است. او جزو معدود متفکرانی بود که به‌صورت نظام‌مند به دنبال طرح فکر اسلامی در دنیای جدید بود. آثار شاخص او و پرورش شاگردان بارز و نام‌آور گواهی بر این مدعاست. تاکنون مقالات علمی پرشماری درباره دیدگاه‌های شهید صدر در حوزه‌های گوناگون به نگارش درآمده است. یکی از مسائلی که هم به‌لحاظ فکری و هم به‌لحاظ تاریخی در نسبت با شهید صدر اهمیت پیدا می‌کند، مسأله انقلاب اسلامی است. نظریه انقلاب شهید صدر را می‌توان از نظریات هنجاری و پیشینی برای انقلاب تلقی کرد، نه یک نظریه پسینی و تبیینی. به همین دلیل ممکن است برخی نظریات شهید صدر درباب انقلاب، با آنچه در انقلاب اسلامی رخ داده است متفاوت باشد. در گفت‌وگو با دکتر محمدحسین جمشیدی؛ عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت مدرس، نظریه انقلاب شهید صدر را بازخوانی کردیم.

تهدید مقامات نظامی و سیاسی ایران درباره تبعات تروریستی اعلام شدن سپاه: ارتش آمریکا دیگر امنیت ندارد

چشم در چشم آمریکا

گزارش «صبح نو» از خسارت‌های سیلاب در کشورهای همسایه‌

سایه سیل از دجله تا هیرمند

بارندگی‌های اخیر خسارت‌های فراوان مالی و جانی در سایه بلند سیل چندین کشور را در منطقه درگیر کرده است، به‌طوری که از آغاز بارش تاکنون خسارت‌های مالی و جانی فراوانی در سه کشور عراق، ایران و افغانستان از خود برجای گذاشته است و این بارش‌ها هنوز ادامه دارد.کما اینکه برخی از شهرهای افغانستان همانند بیشتر مناطق کشورمان درگیر بارش‌های سنگین بوده و سازمان ملل در گزارشی عنوان کرد سیل در افغانستان ۸۰نفر را کشته و ۴۲هزار نفر را تاکنون آواره کرده است.

عضو هیأت مدیره انجمن متخصصان محیط‌زیست در گفت‌و‌گو با «صبح‌نو»:

طبیعت خشم خود را به تعدی‌ها نشان داد

بارندگی‌های اخیر سبب شد کارشناسان آب و محیط‌زیست گمانه‌زنی‌های متعددی در خصوص وضعیت آب‌و‌هوایی و تغییرات شرایط جوی در ایران و منطقه داشته باشند. بارش‌های اخیر ایران 23استان کشور را درگیر سیلاب و روان‌آب‌ها کرده است. وسعت بارندگی‌ها از شمال شرقی تا جنوب غربی کشور کشیده شده است. بر اساس بررسی‌های سازمان از ابتدای سال آبی تاکنون حدود ۹۰میلیارد متر مکعب آب به سفره‌های زیرزمینی کشور نفوذ پیدا کرده است، این میزان نسبت به سال گذشته ۵۶میلیارد متر مکعب افزایش داشته است. بر اساس اعلام وزارت نیرو از ۱۳۰میلیارد متر مکعب ذخیره آبی کشور ۳۰میلیارد آن در چند سال گذشته استفاده شده است، همچنین بسیاری از کارشناسان معتقدند بر اساس تصاویر ماهواره‌ای اخیر، تالاب‌ها و کانون‌های داخلی تولید گرد و غبار اوضاع خیلی بهتری نسبت به گذشته دارند که این موضوع هم به نوعی آن روی خوش سیلاب‌ها برای کشورمان ایران است. در همین راستا روزنامه «صبح‌نو» درخصوص وضعیت سیلاب‌های اخیر و چگونگی مدیریت آن‌ها با دکتر رضا ارجمندی، عضو هیأت مدیره انجمن متخصصان محیط‌زیست به گفت‌و‌گو نشسته است.

کیوان ارزاقی،نویسنده در گفت‌وگو با «صبح‌نو»:

حضور نویسندگان در بحران‌‌ها باید ملموس‌تر باشد

کشور ایران در 40سال گذشته شرایط عجیبی را پشت سر گذاشته است. اتفاقاتی که چند عدد آن شاید برای هر کشوری منابعی باشد تا نویسندگان و اهل فرهنگ به تولید محصول فرهنگی مبادرت ورزند. گذشته از مسائلی مانند جنگ و تحریم‌های اقتصادی، اتفاقاتی همچون آتش گرفتن پلاسکو، حمله داعش به مجلس، زلزله کرمانشاه و البته قدیمی‌تر آن رودبار جایی در ادبیات داستانی ما نداشته است. آیا نویسنده ما در این شرایط وظیفه ندارد از این اتفاقات در داستان‌هایش خرج کند؟ برای پاسخ به این سؤال با آقای کیوان ارزاقی، نویسنده گفت‌وگویی داشتیم. از کیوان ارزاقی تاکنون رمان‌های «سرزمین نوچ»، «زندگی منفی یک»، «بی‏ نازنین» و «شورآب» منتشر شده است.

رییس‌جمهوری به همراه مدیران ارشد شهرداری تهران فاز اول خط6 متروی تهران را افتتاح کردند که البته با انتقاداتی مواجه شد

افتتاح نیم‌بند خط6 متروی پایتخت

صبح ديروز با حضور آقایان حجت‌الاسلام حسن روحانی، رییس‌جمهوری، محسن هاشمی، رییس شورای شهر تهران، پیروز حناچی، شهردار تهران و جمعی از مدیران و معاونان شهرداری تهران و اعضای شورای شهر تهران، بخش جنوبی خط6 متروی تهران فعلاً با سه ایستگاه به بهره‌برداری رسید.فاز اول اين خط مترو به طول 6کیلومتر و با سه ایستگاه دولت‌آباد، بعثت و میدان شهدا ظاهراً از ظهر ديروز پذیرای مسافران شد؛ البته به صورت آزمايشی است چون حركت قطارها متعاقباً اعلام خواهد شد.

افزایش‌قیمت‌بلیت‌،سالن‌هاراخلوت‌کرد

مخاطب سینما‌؛قربانی‌سودبیشتر

اکران نوروز امسال به دلایل مختلف یکی از خاص‌ترین فصل‌های سینمای ایران است. مؤلفه‌های مختلفی باعث شد تا سال98 برای سینمای ایران در گیشه متفاوت باشد.

سر مقاله

اقدام انقلابی علیه کدخدا

نمایندگان مجلس با حمایت از سپاه، از روند محافظه‌کارانه قبلی خود فاصله گرفتند

کمی تا قسمتی انقلابی

در طول 40سال گذشته، اعمال فشار از سوی دولت ایالات متحده آمریکا علیه نظام جمهوری اسلامی ایران، هیچ‌گاه به امر مغفول و روی زمین مانده‌ای، تبدیل نشده است. نظام سیاسی در آمریکا، فارغ از آنکه کدام فرد و از کدامین جناح، مستأجر کاخ سفید شود، همواره تهدید و ارعاب علیه نظام سیاسی مستقر در کشورمان، خاصه پس از وقوع انقلاب اسلامی را در دستور کار خود قرار داده است. این فشارها پس از روی کارآمدن دونالد ترامپ به‌عنوان رییس‌جمهوری این کشور، رنگ و بوی تندتری نیز به خود گرفته است. در برابر این اقدامات خصمانه، اما نهادهای سیاسی کشورمان، نظیر مجلس، آن‌طور که باید و شاید موفق به عرض اندام نشده‌اند؛ مسأله‌ای که مورد خطابه گلایه‌آمیز رهبر انقلاب در سخنرانی ابتدای سال در حرم مطهر رضوی قرار گرفت. در این گزارش به این گلایه و واکنش نمایندگان ملت پرداخته‌ایم.

چرا ارتش آمریکا یک جریان تروریستی است

یادداشت حسین رویوران

شماره‌های پیشین