sobhe-no.ir
679
یکشنبه، ۱۸ فروردین ۱۳۹۸
1
رهبر انقلاب در دیدار نخست‌وزیر عراق:

کاری کنید که نظامیان آمریکایی هرچه زودتر از عراق خارج شوند

معاون حقوقی سابق رییس‌جمهوری به «صبح‌نو» گفت

انگیزه‌های سیاسی پشت فشارهای FATF

سال گذشته لوایح کنوانسیون‌های ذیل گروه ویژه اقدام مال‌(FATF)، به عمده بحث مطرح در فضای سیاسی کشور تبدیل شد. لوایحی که پس از تصویب در مجلس و برخورد به بن‌بست شبهات قانونی شورای نگهبان، برای تصمیم‌گیری نهایی به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع داده شد؛ اما اعضای مجمع، درنهایت، عمدتاً به دلیل آنچه عدم پایبندی اروپا به تعهدات خود در ماجرای برجام عنوان کردند، اتخاذ نظر نهایی درباره لوایح کنوانسیون‌های CFT و پالرمو را به سال‌98 حواله دادند. در پایان سال‌97، آقای علی لاریجانی، رییس مجلس در گفت‌وگویی با یکی از جریده‌های اصلاح‌طلب، با اشاره به سابقه اجرایی‌شدن FATF در ایران، در نیمه دوم دهه80 شمسی، گفت: «مهرماه سال‌۸۶ زمانی است که FATF توصیه‌هایی کرد و بهمن‌ماه همان سال، قانون مبارزه با پولشویی در مجلس هفتم، تصویب و سپس به تأیید شورای نگهبان رسید.» رییس مجلس در همین گفت‌وگو، با هدف تخطئه مخالفانِ امروزِ پیوستن ایران به گروه ویژه اقدام مالی تصریح کرد: «بسیاری از منافع ملی، دچار کشمکش‌های سیاسی می‌شوند. یعنی این یک معضلی است و افراد گاهی شرطی عمل می‌کنند. اگر واقعاً خلاف استقلال کشور و منافع ملی بود، چرا در سال‌۸۶ تصویب کردید؟!» «صبح‌نو» در گزارش پیش رو قصد دارد با ادله، به نقد نظر رییس مجلس بپردازد.

جریان آب از سد دز و کرخه در استان خوزستان هشدارهای تخلیه شهرها را به‌دنبال داشته است

هجوم سیل به خوزستان

از آخرین روزهای سال گذشته کشور درگیر سیلاب شده است. اول استان گلستان و بعد از آن هم استان‌های فارس و لرستان بیشترین خسارت‌ها و تلفات را داشته‌اند. اما حالا تداوم جریان سیلاب از استان لرستان به سمت خوزستان که بالادست به حساب می‌آید موجب شده است تا نهادهای متولی آماده مقابله با بحران سیلاب در استان خوزستان باشند.

سر مقاله

ساختمان یک طبقه و برج بلند مرتبه

عادل عبدالمهدی: با حمایت‌های ایران به اینجا رسیده‌ایم

جاده دوطرفه تهران- بغداد

عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق روز گذشته برای دیدار با مقامات بلندپایه کشورمان وارد تهران شد؛ سفری استراتژیک که مکمل سفر رییس‌جمهوری و پیش از آن، سفر وزیر امور خارجه کشورمان به عراق در بهمن و اسفندماه سال گذشته بود. در این گزارش به مهم‌ترین اظهارات مقام عراقی در جریان نشست خبری مشترک خود با حسن روحانی پرداخته‌ایم.

پیروز مجتهدزاده از لندن در گفت‌وگو با «صبح‌نو» وضعیت امروز انگلستان در آستانه خروج از اتحادیه اروپا را تشریح کرد

پشیمانی مردم بریتانیا از رفراندوم برگزیت

برگزیت (خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا) سال‌۲۰۱۶ پس از برگزاری همه‌پرسی رأی آورد و قرار شد این کشور تا ۲۹ مارس‌۲۰۱۹ از اتحادیه اروپا جدا شود. اما این اتفاق نیازمند توافقی بین اتحادیه اروپا و بریتانیا بود که از خروج سخت این کشور از اتحادیه و آسیب‌های اقتصادی متعاقب آن جلوگیری کند. «ترزا می» سه بار توافقی را با اتحادیه اروپا تنظیم کرد، اما پارلمان بریتانیا هر سه بار آن را رد کرد و تا به امروز هنوز عملیاتی نشده است چرا که ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا از شورای اروپا برای خروج از برگزیت درخواست تمدید زمان کرده است.

در سال‌98 چند روزنامه مجبور به افزایش قیمت و کاهش صفحه شدند

مطبوعات در آمپاس

با شروع سال‌98 چندین روزنامه اعلام کردند به‌دلیل مشکلات مالی و گرانی کاغذ صفحات خود را کاهش می‌دهند. برخی نیز راه چاره را در افزایش قیمت روزنامه دانستند. به نظر می‌رسد سال‌98 برای مطبوعات با سختی شروع شده و روزهای سخت‌تری هم در پیش باشد.

تبعات اقدام آمریکا در قراردادن نام سپاه در فهرست تروریستی

ایران‌ستیزی به سَبک تروریست‌پرورترین رژیم دنیا

آمریکا تروریست‌پرورترین دولت دنیاست. ماشین تروریسم دولتی ایالات متحده طی دهه‌های اخیر، فجایع بی‌شماری را در جهان به وجود آورده که پرداختن به آن‌ها مثنوی هفتادمن کاغذ می‌طلبد. فقط در یک نمونه طی سال‌های اخیر، از زیر آستین یانکی‌ها، اژدهای هفت سر داعش سربرآورد. «لانه زنبور»، نام پروژه سری و مشترک دستگاه‌های جاسوسی آمریکا و انگلیس و رژیم صهیونیستی برای ایجاد داعش بود. اسناد این موضوع توسط «ادوارد اسنودن» پیمانکار سابق «آژانس امنیت ملی آمریکا» فاش شده و «هیلاری کلینتون» وزیر خارجه اسبق آمریکا نیز در کتاب «تصمیمات سخت» بدان اعتراف کرده است.

همدردی شاعران با سیل‌زدگان سیل فروردین‌98

از هفت سین عید چه مانده‌ست غیر سیل؟

شاعران جزو پیشروترین اهالی هنر هستند. در کنار عکاسان که همیشه در صف مقدم بحران‌ها و اتفاقات هستند شاعران نیز جزو اولین قشر هنرمندان هستند که با مردم همراهی می‌کنند. در سیل ابتدای سال گلستان و لرستان و خوزستان شاعران با قریحه و ذوق خود به همدردی با ملت مظلوم و سیل‌زده پرداختند.

بر اساس برآوردها، سیلاب تاکنون در بخش کشاورزی حدود چهار هزار و 600میلیارد تومان خسارت وارد کرده است

سيل؛ سين ناخوانده نوروز 98

پديده تغيير اقليم كه سال‌های گذشته در كشور بيابانی و نيمه‌بيابانی ما، خشكسالی آورده بود حالا بارش فراوان و در پی آن سيل به ايران سرازير كرده است. سال‌98 و نوروزی كه گذشت با خبرهای سيل در چند استان كشور آغاز شد. غير از چند استان، مردم در بيشتر مناطق كشور با آب‌گرفتگی، روزهای تعطيل نوروزی را پشت سر گذاشتند و متأسفانه در چند منطقه سيل خسارات زيادی به بار آورد و جان‌ بسياری را گرفت.

گفت‌وگو با استاد سید مسعود شجاعی‌طباطبایی درباره نمایشگاه «سیل مهربانی»

هنرمندان از همه طیف‌ها به کمک آمده‌اند

نخستین‌بار پس از زلزله ترسناک کرمانشاه بود که هنرمندان تجسمی کشور با دعوت حوزه هنری نمایشگاهی خیریه از آثارشان به نفع آسیب‌دیده‌ها برگزار کردند. حالا این بار هم معاونت تجسمی حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی با پیشتازی سید مسعود شجاعی طباطبایی، کارتونیست مشهور و جهانی کشورمان پیشقدم شده‌اند تا از طریق برگزاری نمایشگاه خیریه، مرهمی هرچند کوچک بر زخم‌های آسیب‌دیدگان سیل اخیر باشند. علی‌رغم بعضی اختلاف سلیقه‌های سیاسی، هنرمندان با جهت‌گیری‌های متنوع به فراخوان «سیل مهربانی» حوزه هنری واکنش مثبت نشان دادند تا الگوی چشم‌گیری از وحدت در هنگام حادثه را به نمایش بگذارند. اساتید و هنرمندان برجسته در نخستین روزهای انتشار فراخوان برگزاری نمایشگاه آمادگی خود را برای حضور اعلام کردند. از استاد بدرالسماء نگارگر و مینیاتوریست شهیر اصفهانی گرفته تا استاد مسعود نجابتی، گرافیست قدیمی و مولف. به بهانه همین اتفاق با استاد شجاعی طباطبایی گفت‌وگو کردیم تا در جریان جزئیات روند برگزاری این نمایشگاه قرار بگیریم. ناگفته پیداست که این نمایشگاه فرصتی بی‌نظیر برای خرید آثار ارزشمند هنری از قله‌های هنر کشور است که هم یک حرکت فرهنگی است و هم کمکی به آسیب‌دیدگان سیل مخرب اخیر.

«صبح‌نو» از عملیات جهادی معلمان آق‌قلا برای تحصیل بی‌دغدغه دانش‌آموزان سیل‌زده گزارش می‌دهد

یک بسته محبت

تصاویر کتاب‌های نم‌خورده و مدارس تخریب‌شده و نیمکت‌های شکسته این روزها در رسانه‌ها میان مردم دست‌به‌دست می‌شود؛ دانش‌آموزان غم‌زده که هم خانه و آشیانه خود را از دست داده‌اند و هم مدرسه‌شان را. حالا دورافتادن از درس و تحصیل دغدغه بسیاری از دانش‌آموزان و خانواده‌هایشان در مناطق سیل‌زده است. همین موضوع سبب شد تعدادی از معلمان جوان شهرستان آق‌قلا در استان گلستان پویشی با نام یک بسته محبت ایجاد کنند تا با اهدای بسته‌های لوازم‌التحریر به دانش‌آموزان سیل‌زده یکی از دغدغه‌های آن‌ها را کم و تسکینی باشند برای دردهای دیگرشان.

سیل اخیر و ما زامبی‌شده‌های انجمن حجتیه جدید

یادداشت حبیب احمدزاده نویسنده

شماره‌های پیشین