sobhe-no.ir
678
شنبه، ۱۷ فروردین ۱۳۹۸
1
با حکم رهبر انقلاب صورت گرفت

انتصاب تولیت جدید آستان قدس رضوی

«جمشیدمشایخی»بازیگرکهنه‌کارسینمای‌ایران‌درگذشت

یاعلی «جمشید»خان!

هفته گذشته استاد «جمشید مشایخی» چهره ماندگار سینمای ایران در ۸۵سالگی دار فانی را وداع گفت تا اولین روزهای سال98 با درگذشت یکی از بزرگان سینمای ایران همراه شود.

سر مقاله

آب و حیات آینده

سخنگویان ارتش و سپاه در گفت‌وگو با «صبح نو» روند امدادرسانی را تشریح کردند

همپای مردم رو در روی سیل

وقوع سیل در روزهای ابتدایی سال 98، همه را غافلگیر کرد. سیل در شهرستان آق قلا از توابع استان گلستان، نخستین تجربه تلخ بود. کرمانشاه، شیراز، ایلام و سر آخر لرستان و خوزستان، دیگر نقاطی از کشور بودند که در تیررس این بلیه طبیعی قرار گرفتند. ارگان‌های مسوول از جمله دولت، هلال احمر، کمیته امداد و کلیه نیروهای مسلح از جمله ارتش، سپاه و بسیج، از همان روزهای نخست، با همت و تلاشی بی‌بدیل، به کمک مردمان گرفتار در سیل شتافتند. کمک‌هایی که البته با تحریف مغرضانه رسانه‌های معاند مواجه شد؛ به‌طوری که این رسانه‌ها، با گذر و گذار عامدانه از خیل کوشش‌های به عمل آمده، سعی در سیاسی‌سازی از سیل و ناکارآمدن جلوه دادن نظام سیاسی جمهوری اسلامی داشتند. این گزارش به بازبینی و بازگویی مختصری از انبوه تلاش دو مجموعه سپاه و ارتش طی هفته‌های اخیر پرداخته است.

گفت‌وگوی «صبح‌نو» با جواد موگویی نویسنده و مستندساز که با گزارش‌های متفاوتش از سیل لرستان خبرساز شد

نخستین تماس بعد از 48ساعت بی‌خبری

جواد موگویی را اهل فرهنگ با مستندها و کتاب‌های تاریخی می‌شناختند، اما سیل این روزهای لرستان وجهه دیگری از وی را نشان داد. در روزهایی که خبرهای ناگوار از مناطق سیل‌زده شهرهای استان لرستان منتشر می‌شد و البته اخبار ضدونقیضی هم در کنارش می‌آمد، این جواد موگویی بود که یک تنه وارد عرصه اطلاع‌رسانی شد و با حضور در مناطق سیل‌زده و بحرانی مشاهدات دقیق را در صفحه شخصی‌اش در فضای مجازی منتشر کرد. او حتی خبر عزل فرماندار شهر پل‌دختر را هم که در جلسه مدیریت بحران شهر اعلام شده بود عمومی کرد که باعث واکنش وزارت کشور شد. در فقدان حضور خبرنگاران رسانه‌های رسمی در پل‌دختر گزارش‌‌های دقیق، تلخ و البته گزنده موگویی سبب شد خبرگزاری‌های رسمی کشور گزارش‌های وی را به‌عنوان منبع خبری منتشرکنند. نکته مهم گزارش‌های موگویی این بود که وی مشاهداتش را بدون سانسور نوشت. وقتی فقدان کمک‌رسانی به مردم نوشت در کنارش از رفتارهای مردم و عدم همراهی با نیروهای امداد هم نوشت. از کم‌کاری‌ها که نوشت اخبار مثبت شهر را هم بازتاب داد. وقتی از بعد از دو ساعت تلاش توانستیم با جواد موگویی صحبت کنیم گفت: شما نخستین نفر هستید که در این چند روز (ساعت‌6 غروب روز جمعه) توانستید با من ارتباط بگیرید، چرا که خطوط ارتباطی شهر عملا قطع است. او تا روز گذشته هشت گزارش از وضعیت شهرهای سیل‌زده لرستان نوشت. وقتی با این نویسنده و مستندساز درباره سیل اخیر و فعالیتش گفت‌وگو کردیم ‌گفت: «من هر چه را دیدم در گزارش‌هایم نوشتم از روز گذشته خبرهای خوبی را که در شهر بود هم مخابره کردم.»

«صبح‌نو» از کمپ سیل‌زدگان گلستانی گزارش می‌دهد

چندمتر مکعب زندگی

در کمپ اضطراری سیل‌زدگان در حاشیه گرگان که قدم بگذارید، چادرهای رنگارنگ خودنمایی می‌کند. چادر فرماندهی، مرکز آمار و چادر ارائه خدمات در کنار چادرهای ساکنین، این ورزشگاه سرپوشیده را به یک شهر کوچک تبدیل کرده است. هیاهوی کودکان هنگام بازی و هیجان‌شان مقابل پرده پروژکتور برای دیدن بازی‌های فوتبال خبر از جریان زندگی در این کمپ کوچک اضطراری می‌دهد.

مصاحبه با عکاس عکس مشهور روستای حاجی‌آباد که اهالی‌اش با کیسه‌های شن شهر را از سیل نجات دادند |ساتیار امامی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» درباره گریز از روابط عمومی به قصه‌گویی در عکاسی خبری گفت

عکاس باید طرف مردم باشد

ساتیار امامی، عکاس خبری و مستندساز باسابقه و شناخته‌شده کشور از اهالی بندرگز است. او در جریان سیل اخیر از روزهای اول در منطقه گلستان حضور داشته و عکاسی کرده است، اما عکس‌هایش صرفا فریم‌هایی برای حادثه‌نگاری نبود. امامی با دیدن آنچه دیگران نمی‌بینند توانست قصه‌های پنهان در بلبشو سیل و مصیبت را پیدا و با دوربینش گزارش کند. عکسی که او از سنگر بندی روستای حاجی‌آباد بندرترکمن گرفته بود خیلی زود به نمادی از مقاومت و همت مردم در سیل اخیر تبدیل شد. اغراق نیست اگر بگوییم این عکس، مشهورترین عکس در سیل اخیر بود. به همین بهانه به سراغ او رفتیم و درباره حضورش در این حادثه و عکاسی در بحران‌ها گفت‌وگو کردیم.

شماره‌های پیشین