675
شنبه، ۲۵ اسفند ۱۳۹۷
7
یک نماینده مجلس در گفت‌و‌گو با «صبح‌نو» بر لزوم واقعی‌شدن قیمت‌ها و قبول آن از سوی مجلس و دولت گفت

هدررفت منابع در بازار

10800، 11500، 14700، 17500 تومان و شاید بالاتر قیمت‌هایی هستند که این روزها برای مرغ مطرح می‌شود؛قیمت‌هایی که خیلی‌ها دلیل آن را حضور دلالان دانسته و برخی دیگر این وضعیت را ناشی از توزیع نامتوازن در بازار می‌دانند. وضعیت نابسامان تعیین قیمت و حضور دلالان و سوداگران در بازار آشفته مواد پروتئینی باعث شده تا هیچ کس روی آرامش را نبیند. دولت، مجلس و صنوف فعال در این بخش هم در سکوت به سر می‌برند؛ اما این‌بار یکی از نمایندگان مجلس از دلایل واقعی افزایش قیمت‌ها صحبت می‌کند.

سهام بزرگ‌ترین شرکت هوایی جهان سقوط کرد

تداوم بحران مکس برای بوئینگ

صبح نو

یک نماینده مجلس در گفت‌و‌گو با «صبح‌نو» بر لزوم واقعی‌شدن قیمت‌ها و قبول آن از سوی مجلس و دولت گفت

هدررفت منابع در بازار

10800، 11500، 14700، 17500 تومان و شاید بالاتر قیمت‌هایی هستند که این روزها برای مرغ مطرح می‌شود؛قیمت‌هایی که خیلی‌ها دلیل آن را حضور دلالان دانسته و برخی دیگر این وضعیت را ناشی از توزیع نامتوازن در بازار می‌دانند. وضعیت نابسامان تعیین قیمت و حضور دلالان و سوداگران در بازار آشفته مواد پروتئینی باعث شده تا هیچ کس روی آرامش را نبیند. دولت، مجلس و صنوف فعال در این بخش هم در سکوت به سر می‌برند؛ اما این‌بار یکی از نمایندگان مجلس از دلایل واقعی افزایش قیمت‌ها صحبت می‌کند.

آقای رضا کریمی، مدیرکل بازرگانی داخلی شرکت پشتیبانی امور دام گفته است: «در راستای تنظیم بازار از امروز، شنبه ۳۰هزار تن مرغ منجمد از کشور ترکیه و برزیل وارد کشور شده و به قیمت کیلویی 10هزار و 800تومان عرضه می‌شود. همچنین اولین کشتی حامل 50هزار رأس گوسفند زنده از کشور رومانی وارد چابهار شده و از نیمه‌شب گذشته در حال تخلیه است. برای تنظیم بازار گوشت قرمز در چند روز باقیمانده به سال جاری دو فروند کشتی دیگر هر یک به ظرفیت 20هزار رأس گوسفند وارد کشور شده و برای توزیع در شهرهای مختلف ارسال می‌شود.»
چندی پیش هم آقای برومند چهارآیین، مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی گفته بود: «امروز نرخ هر کیلو مرغ زنده در مرغداری ۱۱ تا ۱۱۵۰۰تومان و مرغ آماده به طبخ در میدان بهمن ۱۴۹۰۰ و در خرده‌فروشی ۱۶۸۰۰ تا ۱۷۰۰۰تومان است. در روزهای اخیر، قیمت گوشت مرغ به سبب نوسان قیمت گوشت قرمز، ازدیاد تقاضا، کاهش ۳۰درصدی جوجه‌ریزی، کمبود عرضه و نوسان نرخ نهاده‌های دامی با روند افزایشی در بازار روبه‌روست. با توجه به تعطیلی کشتارگاه در روزهای ابتدای سال پیش‌بینی می‌شود که قیمت مرغ به مرز ۲۰هزار تومان برسد.»
 
قیمت مرغ هم تابع قیمت در خارج است
آقای علی ابراهیمی، عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با روزنامه «صبح‌نو» درباره قیمت‌های بیان‌شده برای مواد پروتئینی به‌ویژه مرغ گفت: «واقعیت این است که مانند اختلاف قیمت گوشت در داخل و خارج از کشور قیمت مرغ هم دچار این موضوع شده است، یعنی قیمت مرغ در خارج از کشور حدود 1.7دلار  بوده و همین موضوع باعث تغییر روزانه قیمت در داخل شده است.»
او ادامه می‌دهد: «بازار هم به‌گونه‌ای نیست که بتوان به شکل دستوری این وضعیت را مدیریت کرد، هر چیزی که با قیمت غیرواقعی و سرکوب قیمت کنترل شود شاید در مدت زمان کوتاه جوابگو باشد، اما در آخر باز هم به قیمت طبیعی خودش بازمی گردد. اساساً دولت نمی‌تواند بر قیمت کنترلی داشته باشد چون سازوکاری هم ندارد و از طرفی هم وقتی دولت نتوانسته ذرت و سویا به موقع تأمین و در اختیار مرغدار قرار دهد، آن‌ها هم مجبور شده‌اند تا از واسطه و دلال‌ها تأمین کنند و قیمت تمام‌شده افزایش پیدا کرده است.»
 
هدررفت منابع کشور
عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی اضافه می‌کند: «روی‌هم‌رفته با شرایطی که پیش آورده‌اند و قیمت‌ها روی 16 و 17هزار تومان ایستاده یعنی عملاً قیمت مرغ آزاد است و هر آنچه که در قالب یارانه برای تأمین ذرت و سویا و سایر اقلام داده شده در واقع هدررفت منابع کشور بوده است. مرغ 10هزار و 800تومانی هم مرغی است که پشتیبانی امور دام در زمانی که قیمت‌ها کاهش نمی‌یابد عرضه می‌کند که البته یارانه گزافی برای آن پرداخت می‌کند.»
او تصریح می‌کند: «یعنی ما عملاً به شکلی دچار دور باطل هدردادن منابعی هستیم که واقعاً تأثیری در بازار نخواهد داشت. از قبل هم قابل پیش‌بینی بود، زمانی‌که قیمت گوشت قرمز چنین جهش وحشتناکی دارد، مردم برای تأمین منابع پروتئینی سراغ مرغ و ماهی و تخم‌مرغ می‌روند که قیمت هر سه آن‌ها نیز جهش داشته است.»
 
کارت اعتباری اقلام
ابراهیمی در پاسخ به این سؤال که واقعی‌شدن قیمت‌ها در مقابل غیرواقعی بودن حقوق و دستمزدها چطور قرار است به بهبود اوضاع کمک کند، توضیح می‌دهد: «واقعیت این است که حتی این مبلغی هم که ما در مجلس مصوب کردیم که کالاهای اساسی تأمین شود، جز اینکه این ثروت را از کشور و دسترس مردم خارج می‌کنیم هیچ عایدی‌ دیگری نخواهد داشت، بهترین راه برای تأمین اقلام مورد نیاز تقویت قدرت خرید مردم است.»
او اضافه می‌کند: «الآن کل اجناس به جز چهار یا پنج قلم مانند نان و حامل‌های انرژی گران شده است. چه ارز 4200تومانی را می‌دادیم چه نمی‌دادیم قیمت گوشت و مرغ همین می‌شد، بهترین راه این است که دست از سر آن‌ها برداریم و بگذاریم قیمت‌ها آزاد شود و طبق محاسبات ما به‌راحتی می‌توان با دادن کارت اعتباری به مردم آن‌ها را در تأمین اقلام مهم کمک کرد.»
عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی اضافه می‌کند: «این کارت اعتباری به‌گونه‌ای است که مردم با آن می‌توانند مواد پروتئینی بخرند و اگر در مدتی نخرید در مدتی قابل تبدیل به پول باشد، چه اشکالی دارد، به هر حال ما باید روزی به این نتیجه برسیم و این جرأت و شهامت را پیدا کنیم که قیمت‌های واقعی را به رسمیت بشناسیم. همین گوشتی که تأمین می‌شود ببینید چقدر دلال و واسطه دارد.» نکته‌ای که این نماینده مجلس از بابت فعالیت واسطه‌ها در بازار به آن اشاره می‌کند نکته‌ای است که کارشناسان هم به آن اذعان دارند. به عبارت دیگر در کنار کنترل بازار باید نظارت جدی بر شیوه توزیع اقلام پروتئینی هم وجود داشته باشد و تلاش کرد گوشت و مرغ بدون حضور واسطه‌ها به دست مردم برسد. با این اقدام هزینه اضافی که به‌دلیل دلالی به قیمت اصلی جنس اضافه می‌شود و مصرف‌کنندگان باید آن را بپردازند از سبد هزینه‌های خانواده‌ها حذف می‌شود.
 سعی دولت برای آرام نشان‌دادن اوضاع
ابراهیمی می‌گوید: «خود رییس‌جمهوری ادعا کرده که 900هزار میلیارد تومان یارانه آشکار و پنهان دارند، ما می‌گوییم اصلاً 800هزار میلیارد تومان، آیا امکان ندارد در یک‌سال به هر نفر 9میلیون تومان در قالب کارت اعتباری پرداخت کرد؛ اگر اجازه دهیم بازار آزاد شود؟ بازار که آزاد شود شاید در بخشی از زندگی جهشی را ببینیم؛ اما آرامشی دائمی را تجربه 
خواهیم کرد.»
او در پاسخ به این سؤال که اگر این راهکار مناسبی است چرا دولت آن را اجرا نمی‌کند، تأکید می‌کند: «حتی در مجلس هم برخی از این راهکاری که بنده اعلام می‌کنم می‌ترسند، مهم این است نه در دولت و نه در مجلس شهامت پذیرش واقعیت وجود ندارد، به صراحت می‌گویم تمام سعی دولت این است که بگوید هیچ گرانی‌ اتفاق نیفتاده است و ما هنوز داریم گوشت 40هزارتومانی و مرغ 11هزار تومانی می‌دهیم؛ در صورتی که کدام مغازه است که چنین قیمت‌هایی را 
عرضه کند؟»
 
روش‌های منسوخ را کنار بگذارید
عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی اضافه می‌کند: «در واقع دولت و مجلس باید به شکلی جرأت و شهامت پیدا کرده و قیمت‌های واقعی را قبول کنند و منابع را هدر ندهند، زمانی‌که ارز ترجیحی برای تأمین کالا اختصاص می‌یابد ضمن هدررفت منابع ذخایر ارزی کاهش، تورم افزایش و ارزش پول ملی افت می‌کند. یعنی عملاً با این روش نه‌تنها خدمت نمی‌کنیم بلکه آسیب هم می‌زنیم.»
او تأکید می‌کند: «تا زمانی‌که دولت و مجلس از روش‌های منسوخ و سنتی و ناکارآمد استفاده می‌کنند شاهد ثبات قیمت نخواهیم بود، اگر این‌گونه پیش برود ممکن است در فروردین و اردیبهشت رکود نسبی و کاهش قیمت جزئی اتفاق بیفتد؛ چون مردم مایحتاج خود را خریده و ذخیره کرده‌اند. به نظرم باید واقعیت را پذیرفت. در مورد شرکت‌های خودروسازی سایپا و ایران‌خودرو که کاملاً در انحصار دولت هستند مگر مجبور نشدند که با واقعیت کنار بیایند؟ علی‌رغم اینکه همه تأمین نیازهای آن‌ها با ارز 4200تومانی بود مبنای محاسبه قیمت برای مردم همان ارز 10هزار تومانی است.»

captcha
شماره‌های پیشین