675
شنبه، ۲۵ اسفند ۱۳۹۷
4
6 کشوری که به‌جای قانون اساسی، دستورات ملکه اجرا می‌شود

آنگلوساکسون‌ها و تسخیر جهان

یک تروریست، مسلمانان نمازگزار نیوزیلند را قتل عام کرد

توحش آنگلوساکسونی

همه چیز ظرف چند دقیقه رخ داد؛ عجیب و غیرقابل باور. یک مهاجم استرالیایی با اسلحه به مسجدی در یکی از شهرهای نیوزیلند حمله و تعدادی از مسلمانان را به خاک و خون کشید. چند دقیقه پس از او، در دیگر مسجد همان شهر، صدای تیراندازی دیگری به گوش رسید.

ما و اختلاس مرجان!

یادداشت دکتر محسن ردادی عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی

صبح نو

6 کشوری که به‌جای قانون اساسی، دستورات ملکه اجرا می‌شود

آنگلوساکسون‌ها و تسخیر جهان

به 6کشور انگلیس، ولز، اسکاتلند، استرالیا، کانادا و نیوزیلند، آنگلوساکسون می‌گویند؛ چون زبان رسمی این 6کشور انگلیسی‌ است و جزو مایملک ملکه بریتانیا هستند؛ در این 6کشور، قانون اساسی وجود ندارد و تنها دستورات ملکه، قانون اساسی محسوب می‌شود.
 انتخابات این 6کشور، تحت نظارت مأموران ملکه برگزار می‌شود و اگر ملکه، حکم نخست‌وزیری این ۶کشور را تنفیذ نکند، انتخابات آن فاقد اعتبار قانونی خواهد بود. این ۶کشور، به‌دلیل آنکه جزو مایملک ملکه هستند، هر ساله متحمل پرداخت مالیات‌های سنگینی به ملکه هستند.
غیر از این ۶کشور، ملکه بریتانیا بر ۴۷کشور دیگر هم حکومت می‌کند و به مجموع این ۵۳کشور، کشورهای مشترک‌المنافع می‌گویند. شبکه بی‌بی‌سی در انگلیس، زیر نظر ملکه بریتانیا و با مالیات اخذ شده از مردم این کشور اداره می‌شود.
انگلیسی‌ها در نیمه قرن نوزدهم میلادی، میلیون‌ها نفر از مردم قوم «تاسمانی» واقع در جنوب جزیره استرالیا را زنده در آتش سوزاندند و از عده‌ای هم برای کارگری بیگاری کشیدند و پس از آن، با هجوم به کانادا، بیش از صد میلیون سرخ‌پوست را کشته و زمین‌های آن‌ها را غصب کردند. انگلیسی‌ها با این اقدامات، دو کشور استرالیا و کانادا را بنیان نهادند.
فرهنگ آنگلوساکسون، ریشه در انگلستان دارد و از این جزیره، زبان انگلیسی به کشورهای آنگلوساکسونی رواج یافته است. انگلیسی‌ها دارای شخصیتی تو در تو و لایه‌های پنهان هستند که نمی‌توان از ظاهر آن‌ها به منظور و قصد آن‌ها پی برد. این صفت، ناشی از ویژگی‌های جغرافیایی آن‌هاست. 
انگلیسی‌ها و فرزندان‌شان(آمریکا و استرالیا و نیوزیلند و کانادا) قهرمان استفاده از وضعیت موجود هستند؛ یعنی به‌طور فرهنگی، آن‌ها می‌دانند که چگونه وضعیت موجود و زمان فعلی را در جهت منافع خود جهت بدهند .
نکته دیگر آنکه هنوز انگلستان حالت پدری (اگرچه پدری پیر) خود را برای فرزندانش حفظ کرده است؛ چرا که این حالت جغرافیایی (جزیره‌ای بودن) سبب شده است که این کشور نسبت به اروپا یک حالت حاشیه‌ای پیدا کند و بدون آنکه خود وارد گود شود، بیشترین منافع را از جریان‌های فکری و ساختاری اروپا ببرد . می‌توان گفت که انگلستان مدت‌ها قبل جهانی‌سازی را در قالب مصادره جهان به نفع خود شروع کرده و این از جزیره‌ای بودن آن‌ها به وجود آمده است؛ زیرا حالت جزیره‌ای، آن کشور را از حملات و جنگ‌های داخلی اروپا در امان نگه داشت و هیچ وقت -نه در دوره ناپلئون و نه در دوره هیتلر- به تسخیر کشورهای اروپایی دیگر درنیامد. جهانی‌سازی انگلستان که از اوایل رنسانس شروع شد، بر اساس اندیشه مدرنیسم بود که درنهایت در قرن نوزدهم به وسیله دو پدر مدرنیسم، یعنی مارکس و فروید که آلمانی بودند، ولی در انگلستان آرمیدند، به آن چارچوب داده نشد. سپس جهانی‌سازی از فرهنگ جهانی‌شده انگلستان به‌وجود آمده، بر اساس ایدئولوژی مدرنیسم در سطح جهان گسترش می‌یابد . پس انگلستان بر اساس فرهنگ خود و به وسیله جهانی‌سازی زبان انگلیسی -که زبان علم تجربی است- سعی در جهانی‌سازی به‌عنوان آخرین قدم برای تسخیر جهان دارد و این را به وسیله اندیشه و تجربه خود و زور و قدرت فرزندان جوان خود، انجام می‌دهد. می‌توان گفت که جهانی‌سازی و جهانی شدن، برخاسته از جزیره‌ای کوچک است که نه در متن، بلکه در حاشیه جهان قرار گرفته و با خونسردی‌ها و فرصت‌طلبی‌ها و پیچیدگی‌های خاص خود، با یک حالت کولی‌وار به جهان سرک می‌کشد و با تسامح و تساهل خاص انگلیسی، کم‌کم بر جهان مسلط می‌شود .
حادثه تروریستی روز گذشته در حوزه استحفاظیه بریتانیا، یعنی نیوزیلند، نیز در حالی به شهادت قریب 50مسلمان انجامید که رسانه بی‌بی‌سی از به کار بردن واژه تروریستی برای این رخداد، پرهیز و صرفاً به عبارت «حمله مسلحانه» بسنده کرد. این در حالی است که همین شبکه، چهار سال پیش در خبری، مجروحیت سه شهروند با چاقو در متروی لندن را «تروریستی» عنوان کرده بود.
سال گذشته نیز در آوریل‌2017 عنوان «روز تنبیه مسلمانان» در قالب نامه‌ای منتشر و برای شهروندان انگلیسی ارسال شد که در این نامه‌های ارسالی، روزسوم آوریل (دوشنبه 14 فروردین‌ماه) «روز تنبیه مسلمانان» نام‌گذاری شده بود و به هر نوع خشونتی که علیه یک مسلمان اعمال می‌شد، امتیازی تعلق می‌گرفت؛ از 25امتیاز برای کشیدن روسری از روی سر زنان مسلمان تا 500امتیاز برای به قتل رساندن یک مسلمان و هزار امتیاز برای به آتش کشیدن یک مسجد در نظر گرفته شده بود.

captcha
شماره‌های پیشین