675
شنبه، ۲۵ اسفند ۱۳۹۷
1
یک تروریست، مسلمانان نمازگزار نیوزیلند را قتل عام کرد

توحش آنگلوساکسونی

همه چیز ظرف چند دقیقه رخ داد؛ عجیب و غیرقابل باور. یک مهاجم استرالیایی با اسلحه به مسجدی در یکی از شهرهای نیوزیلند حمله و تعدادی از مسلمانان را به خاک و خون کشید. چند دقیقه پس از او، در دیگر مسجد همان شهر، صدای تیراندازی دیگری به گوش رسید.

پدافند رژیم صهیونیستی در رهگیری دو موشک از غزه سردرگم ماند

تل آویو؛ شهر اشباح

دیروز جمعه دو موشک از سوی غزه به تل آویو پرتاب شد که به منطقه باز و خالی از سکنه «رمات گان» اصابت کرد. این نخستین حادثه پرتاب موشک به سوی تل آویو از غزه ، از زمان جنگ 51 روزه در سال 2014 محسوب می‌شود. این در حالی است که تاکنون هیچ‌یک از گروه‌های فلسطینی از جمله حماس و جهاد اسلامی مسوولیت این حملات را نپذیرفته‌اند. در پی این حملات رژیم صهیونیستی با جنگنده‌های خود چندین نقطه از غزه را هدف قرار داد که در نتیجه آن پنج نفر زخمی شدند.

گفت‌وگوی «صبح‌‌نو» با آراز بارسقیان که در چند ماه گذشته سه کتاب از او منتشر شده است

روشنفکران کتابم را سانسور کردند

آراز بارسقیان، نویسنده، مترجم و نمایشنامه‌نویس است. از او در فاصله چندماه دو اثر داستانی و یک کتاب غیرداستانی منتشر شد. رمان قطور «پل» و داستان «سه‌شنبه» آثاری قصه‌گو هستند که می تواند مخاطب را به خود جذب کند، خصوصاً اگر اهل فرهنگ باشید و از جریانات ناپیدای فرهنگ خبر داشته باشید بسیاری از بخش‌های کتاب برای‌تان مملوس خواهد بود. «فاشیسم ادبی» هم مجموعه مقالات بارسقیان است که در سال گذشته عمدتاً در نقد تمامیت‌خواهی یک جریان در حوزه ادبیات نوشته شده و اینک به صورت مستقل در کتابی منتشر شده است. به این بهانه با وی گفت‌وگویی انجام دادیم که در بخش‌هایی بسیار خواندنی و شاید افشاگرانه باشد. با ما باشید.

پس از 9 سال برای اولین بار فاش شد

برنامه آمریکا برای خرابکاری در شبکه توزیع برق تهران

اطلاعات تازه‌ای از فتنه‌گری آمریکایی‌ها در جریان آشوب‌های پس از انتخابات ریاست‌جمهوری سال‌88 به بیرون درز کرده است؛ این اطلاعات تازه، ناظر بر تلاش مقامات آمریکا برای قطع برق تهران توسط یک مهندس ایرانی است. این تلاش که 250هزار دلار در قالب رشوه آب خورده، با دست رد آقای مهندس روبه‌رو شده است. ادامه این گزارش را از دست ندهید.

خط هفت متروی تهران که خردادماه 96 افتتاح و آبان‌ماه همان سال تعطیل شد، امروز دوباره افتتاح می‌شود

ادامه راه در مسیر مدیریت جهادی

خط هفت متروی تهران و آنچه که بر این بخش از حمل و نقل عمومی پایتخت رفته است نمونه‌ای است که برای همیشه در تاریخ شهر و ذهن شهروندان به جا خواهد ماند. خط هفت متروی تهران که خردادماه سال 96 و در دوره مدیریت جهادی شهر تهران یک‌بار افتتاح شد، امروز یک‌‌بار دیگر در دوره مدیریت اصلاح‌طلبان افتتاح خواهد شد. اگرچه آقای محمدعلی نجفی، شهردار اسبق تهران حدود چهار ماه از آغاز فعالیتش در پایتخت، دستور تعطیلی این خط به دلیل ناایمن بودن را داد اما حالا که حدود 16 ماه از آن زمان گذشته است، بدون اعلام اقداماتی که برای این خط انجام شده، قرار است آقای پیروز حناچی، شهردار فعلی تهران یکبار دیگر آن را افتتاح کند.

رسالت حوزه علمیه  در «گام دوم» 

یادداشت حجت‌الاسلام احمد واعظی رییس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم

عضو دفتر امام خمینی ؟ره؟ در پاریس و مرد با تجربه این روزها در گفت‌و‌گو با «صبح‌نو» از لزوم توجه به حضور جوانان در مسوولیت‌ها می‌گوید

صندلی‌ها را جابه‌جا می‌کنند

این روزها تحلیل‌ها درباره بیانیه گام دوم انقلاب زیاد است. هر کسی با توجه به دانش خود به قسمت خاصی از این بیانیه توجه می‌کند اما همه کارشناسان و تحلیلگران بر لزوم جوانگرایی آن‌چنان که مقام معظم رهبری تأکید دارند؛ اتقاق نظر دارند. آقای علی رحیمی یکی از افرادی است که در جوانی پابه‌پای امام خمینی ؟ره؟ از نوفل لوشاتو تا تهران برای انقلاب گام برداشته است. وی متولد 1335 است و مبارزه با رژیم پهلوی را از دوران تحصیل در انگلستان شروع کرد. رحیمی این روزها درگیر ساخت پروژه پلاسکو است. وی در گفت‌وگو با روزنامه «صبح‌نو» با بیان خاطراتش به اهمیت این موضوع در شرایط امروز پرداخت.

ما و اختلاس مرجان!

یادداشت دکتر محسن ردادی عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی

سرمقاله

بازگشت صلیبیان

تولید نفت ایران به 2.743میلیون بشکه در روز رسید

عقب‌نشینی نفتی آمریکا

دولت ترامپ می‌خواست صادرات نفت ایران را تا ماه نوامبر (آبان‌ماه سال جاری) به صفر برساند. گفته بود هیچ استثنایی درباره واردات نفت ایران در نظر گرفته نمی‌شود و کشورهایی که میزان واردات نفت خود را از ایران به صفر نرسانند، مجازات خواهند شد؛ اما خود می‌دانست این سیاست نفتی در قبال ایران محتوم به شکست است و در همان گام اول اجرای آن مجبور شد به هشت کشور معافیت بدهد و حال بعد از گذشت نزدیک به یک‌سال از این سیاست نفتی در یک عقب‌نشینی آشکار اعلام کرده که در حال حاضر تنها قصد کاهش صادرات نفت ایران را دارد.

مأموران راهنمایی و رانندگی تهران مجهز به پاک‌ترین وسیله نقلیه شدند

پلیس دوچرخه‌سوار در خیابان‌های پایتخت

دوچرخه وسیله نقلیه‌ای سبک و کاربردی است که استفاده از آن در شهری مانند تهران در سال‌های اخیر یکی از آرزوهای مدیریت شهری بوده است اما به‌دلیل شرایط جغرافیایی شهر و شیب موجود در شمال و جنوب تهران ممکن نشده است. استفاده از دوچرخه در بسیاری از شهرهای دیگر کشور چون اصفهان، یزد و تبریز رایج بوده ، اگرچه شاید در این شهرها هم امروز نتوانید مانند گذشته دوچرخه‌سوار شهری ببینید. این در حالی است که تلاش‌های زیادی برای جا انداختن فرهنگ استفاده از دوچرخه صورت گرفته و حالا پلیس هم به جرگه دوچرخه‌سوار پیوسته است.

یک نماینده مجلس در گفت‌و‌گو با «صبح‌نو» بر لزوم واقعی‌شدن قیمت‌ها و قبول آن از سوی مجلس و دولت گفت

هدررفت منابع در بازار

10800، 11500، 14700، 17500 تومان و شاید بالاتر قیمت‌هایی هستند که این روزها برای مرغ مطرح می‌شود؛قیمت‌هایی که خیلی‌ها دلیل آن را حضور دلالان دانسته و برخی دیگر این وضعیت را ناشی از توزیع نامتوازن در بازار می‌دانند. وضعیت نابسامان تعیین قیمت و حضور دلالان و سوداگران در بازار آشفته مواد پروتئینی باعث شده تا هیچ کس روی آرامش را نبیند. دولت، مجلس و صنوف فعال در این بخش هم در سکوت به سر می‌برند؛ اما این‌بار یکی از نمایندگان مجلس از دلایل واقعی افزایش قیمت‌ها صحبت می‌کند.

مرور بازی‌های رایانه‌ای اسلام‌ستیز به بهانه جنایت «کرایست‌چرچ»

آموزش تروریسم از راه دور

شما هم احتمالاً تصاویر تیراندازی خونسرد و بی‌حس «برنتون تارنت» به نمازگزاران مسجدی در «کرایست‌چرچ» نیوزیلند را دیده‌اید. وقتی اولین‌بار ویدئوی این اتفاق را می‌بینید گمان می‌کنید با کلیپی از بازی‌های شوتر اول شخص مواجه هستید، بازی‌هایی مثل مجموعه بازی‌های «Counter-Strike». مهاجم وحشی استرالیایی به شکل نمایشی تیراندازی می‌کرد، خشاب عوض می‌کرد و موضع می‌گرفت. حتی اسلحه‌ای که برای جنایتش انتخاب کرده بود شباهت زیادی به یکی از اسلحه‌های معروف بازی «کانتر» داشت. وقتی تصاویر را نگاه می‌کردید گویا در حال تماشای تصاویر یک بازی «تیراندازی واقعیت‌افزوده» هستید. این تصاویر مشمئزکننده که اگر ندیده‌اید هرگز دیدنش را توصیه نمی‌کنیم، یک بار دیگر این سؤال قدیمی را به پیش کشید: آیا این بازی‌های خشونت‌آمیز جهت‌گیری مشخصی دارند؟ آیا این بازی‌ها بخشی از نقشه حمله غرب به جهان اسلام هستند؟

6 کشوری که به‌جای قانون اساسی، دستورات ملکه اجرا می‌شود

آنگلوساکسون‌ها و تسخیر جهان

شماره‌های پیشین