674
چهارشنبه، ۲۲ اسفند ۱۳۹۷
5
توطئه آمریکایی-اماراتی برای منحرف کردن اعتراضات مسالمت‌آمیز در الجزایر

بوتفلیقه به نفع جوانان کناره‌گیری کرد

پس از سه هفته از ناآرامی‌های مسالمت‌آمیز در الجزایر منابع خبری اعلام کردند عبدالعزیز بوتفلیقه، رییس جمهوری الجزایر انتخابات ریاست جمهوری را که قرار بود ۱۸ آوریل ۲۰۱۹ برگزار شود ، به تعویق انداخت.

تحولات الجزایر و ضرورت پرهیز از دام‌های استعماری

یادداشت حسین رویوران

عربده‌کشی صهیونیست‌ها در مسجدالاقصی

صبح نو

توطئه آمریکایی-اماراتی برای منحرف کردن اعتراضات مسالمت‌آمیز در الجزایر

بوتفلیقه به نفع جوانان کناره‌گیری کرد

پس از سه هفته از ناآرامی‌های مسالمت‌آمیز در الجزایر منابع خبری اعلام کردند عبدالعزیز بوتفلیقه، رییس جمهوری الجزایر انتخابات ریاست جمهوری را که قرار بود ۱۸ آوریل ۲۰۱۹ برگزار شود ، به تعویق انداخت.

شبکه تلویزیونی النهار الجزایر با اعلام به تعویق افتادن انتخابات در این کشور  گزارش داد: عبدالعزیز بوتفلیقه اعلام کرده است که برای پنجمین بار در انتخابات ریاست جمهوری نامزد نخواهد شد.
بوتفلیقه ۸۱ساله که از سال 1991 ریاست‌جمهوری الجزایر را برعهده دارد به نفع جوانان عرصه انتخابات را ترک کرد. او در این زمینه گفته است که جمهوری جدید در دستان نسل جدید از الجزایری‌ها خواهد بود. او با بیان اینکه تعویق برگزاری انتخابات به منظور کاستن از نگرانی‌هاست، تأکید کرد: وضعیت جسمانی و عمر من جز انجام وظیفه آخرم در قبال ملت را نمی‌دهد و انتخابات ریاست جمهوری پس از گفت‌وگوی فراگیر ملی برگزار خواهد شد. من تصمیم به انجام اصلاحات حکومتی در اسرع وقت گرفتم.
هرچند بوتفلیقه برای انتخابات نامزد شده بود اما در پیام اعلام نامزدی خود وعده داده که در صورت پیروزی در این انتخابات، قبل از پایان نخستین سال از دور جدید ریاست‌جمهوری خود انتخابات تازه‌ای برگزار خواهد کرد و دموکراسی و قانون اساسی این کشور را متحول می‌کند.
همچنانکه ابراهیم بولحیه، رییس کمیته امور خارجه پارلمان الجزایر از تصمیمات و اقداماتی در این باره خبر داده وعنوان کرده بود که رییس جمهوری این کشور طی ساعات یا روزهای اندک آینده دست به تغییراتی گسترده می‌زند و در برخی پست‌ها تغییراتی انجام خواهد داد. بوتفلیقه دست به اصلاحاتی خواهد زد و منتظر پس از انتخابات نخواهد ماند.
برهمین اساس روز گذشته بوتفلیقه، «نورالدین بدوی» وزیر کشور را به عنوان نخست‌وزیر جدید معرفی و تأکید کرد که «در کوتاه‌ترین مدت اصلاحات در دولت انجام می‌شود.» رییس جمهوری الجزایر با اعلام آغاز «اصلاحات عمیق» با مشارکت گسترده جامعه مدنی این کشور گفت: «پیام جوانان الجزایری را دریافت کردم.»
بوتفلیقه که برای درمان از ۲۴ فوریه به ژنو رفته بود پس از بازگشت از سوئیس به منظور نامزد شدن در انتخابات با اعتراضات برخی از مردم الجزایر 
روبه‌رو شد.
هرچند که برخی از تحلیلگران بهار عربی(بیداری اسلامی) را پیش‌بینی کرده بودند اما رفتار اعتراضی عمدتاً مسالمت‌آمیز مردم باعث شده است وقوع چنین مسأله‌ای در الجزایر دور از ذهن قرار بگیرد.
 البته تجربه مردم و مسوولان الجزایری و ترس آنها از تکرار ناآرامی‌ها و نابسامانی‌ها در زمان انقلاب برای استقلال از یکسو و جنگ‌های داخلی دهه‌های گذشته در این خصوص تأثیری پررنگ داشته است تا تظاهرات خود را مسالمت‌آمیز ادامه دهند و از بروز خشونت در اعتراضات بکاهند.
همچنانکه در همین مدت اعتراضات مسالمت نیز سرویس‌های جاسوسی بیگانه در الجزایر بیکار ننشسته، با تشکیل اتاق عملیاتی برای منحرف کردن این اعتراضات مسالمت‌آمیز تلاش می‌کردند.
در همین زمینه، «البناء» در گزارشی به نقل از یک «منبع اطلاعاتی» از طرح آمریکا و رژیم صهیونیستی برای منحرف کردن جریان اعتراضات آرام در الجزایر به سمت تخریب و نابودی این کشور و تأسیس «دو اتاق عملیات» برای این طرح پرده برداشت.
البناء نوشت: درست است که حرکت [اعتراضی این روزهای] مردم الجزایر در بالاترین سطوح نظم، آرامش، تمدن و تعهد در جریان است تا کشور الجزایر و اعتبار آن که با جانشفانی یک‌ونیم میلیون شهید به دست آمده، حفظ شود اما قدرت‌های استعماری و صهیونیستی و در رأس آن آمریکا و رژیم اسرائیل کاملاً خلاف این را می‌خواهند؛ یعنی درصددند کشور الجزایر به سزای مواضعش در مخالفت با تحویل منابع کشور و ملتش به استعمارگر آمریکایی و فرانسوی یا هر دوی آنها نابود شود. استعمارگران درصددند الجزایر را به دلیل مخالفت با هرگونه نزدیکی یا گفت‌وگو با رژیم اشغالگر 
مجازات کنند.
البناء همچنین پرده برداشت که « دو اتاق عملیات میدانی پیشرفته برای اجرای نقشه‌های اتاق مرکزی تشکیل شده که یکی در شهر «وجده» در شمال شرق مغرب و نزدیک مرزهای الجزایر است و توسط یازده افسر عملیات آمریکا، مغرب و صربستان و همچنین سه شخصیت الجزایری اداره می‌شود، اما دومین اتاق عملیات میدانی در شهر الرشیدیه برپا شده است که تنها هشتاد کیلومتر از مرز الجزایر فاصله دارد و توسط هشت افسر از اتباع کشورهای مذکور و دوافسر اطلاعات نظامی فرانسه مدیریت می‌شود. عملیات آموزش نظامی در سه پادگان اصلی انجام می‌شود که به همین منظور برپا شده و دو تای آن در شهر مغرب است. اولین پادگان در بیست و هشت کیلومتری شرق شهر العیون مغرب در ساحل اقیانوس اطلس است و شامل سیصد و شصت و دو نیروی آموزش دیده است که بیشترشان الجزایری و بیست و هشت نفر هم مربی و کادر اداری دارد. سومین پادگان هم در خاک موریتانی و در 34 کیلومتری جنوب غرب شهرک بئر موغرین در نزدیکی مرزهای شمال غرب موریتانی با مغرب واقع است  در این پادگان 
340 نیروی آموزش‌دیده در کنار 46 مربی و کادر اداری هستند.»
 از سوی دیگر ارتباط ابوظبی با تظاهرات الجزایر و شعارهای معترضان علیه امارات از نکات قابل توجه در ناآرامی‌های اخیر این کشور بود.
شعارهای ضد اماراتی معترضان الجزایربا پلاکاردهای«سرنگون باد امارات» این سؤال را برانگیخته‌ که ابوظبی چه ارتباطی با تحولات داخلی الجزایر دارد.
با وجود اینکه امارات رسماً موضع خود درباره اعتراضات علیه بوتفلیقه در الجزایر را اعلام نکرده است اما رسانه‌های وابسته به دولت امارات به طور گسترده به پوشش اخبار اعتراضات این کشور پرداخته و برخی از نویسندگان و فعالان اماراتی در شبکه‌های اجتماعی نیز خوشحالی خود از اعتراضات در الجزایر را بیان کردند.
«الجزیره» در این زمینه نوشته است: پیش از تشدید اعتراضات در الجزایر، خبرگزاری امارات تصاویری از میزبانی «محمد بن راشد»  نایب‌رییس دولت امارات و حاکم دبی از «احمد قاید صالح» معاون وزیر دفاع و رییس ستاد مشترک ارتش الجزایر منتشر کرد. خبرگزاری امارات در همان تاریخ خبری از دیدار منصور بن زاید  آل‌نهیان، معاون نخست‌وزیر و وزیر امور ریاستی امارات با احمد قاید صالح و هیأت همراه وی منتشر کرد.
روابط دو کشور امارات و الجزایر در سال‌های اخیر 
به دلیل اختلاف دیدگاه درباره بسیاری از پرونده‌ها و مسائل از جمله روابط با جریان‌های اسلام‌گرا، بحران در شورای همکاری خلیج‌فارس، راهکارهای تعامل با پرونده لیبی و غیره، شاهد نوسان بوده است.
بیش از یک سال قبل در پی اظهارات «سلطان بن محمد القاسمی» حاکم امارت شارجه که مدعی شده بود «استقلال الجزایر تلاشی از سوی فرانسه برای جلب رضایت جمال عبدالناصر، رییس‌جمهوری پیشین مصر بود» تنش در روابط دو کشور به وجود آمد. این سخنان حاکم شارجه که کشته شدن میلیون‌ها نفر از مردم الجزایر در راه رسیدن به استقلال این کشور را نادیده گرفته بود، موجی از خشم علیه امارات را به دنبال داشت و 
چه بسا هم اکنون نیز دلیل شعارهای مردم الجزایر علیه امارات همین مسأله باشد.
گذشته از موضوع نفت که گاهی اوقات به بحران بین الجزایر و عربستان سعودی تبدیل می‌شود، مسأله اسلام‌گراها و نحوه تعامل با آنها نیز به موضوع اختلافی بین الجزایر و امارات تبدیل شده است و در همین ارتباط «عبدالرزاق مقری» رییس جنبش «مجتمع السلم» معتقد است ریاض و ابوظبی دائماً علیه منافع این حزب اقدام کرده و سعی دارند مانع رسیدن آن به قدرت شوند.
حال شاید این رییس جمهوری کهنه‌کار الجزایر برای نجات کشورش و جلوگیری از فتنه‌انگیزی بیگانگان و سوءاستفاده آنان از اوضاع داخلی چنین تصمیمی گرفته باشد تا با کناره‌گیری از انتخابات و میدان دادن به جوانان کشورش روزنه‌های  امید در عرصه سیاسی الجزایر را نشان دهد.

captcha
شماره‌های پیشین