674
چهارشنبه، ۲۲ اسفند ۱۳۹۷
2
رییس حشدالشعبی: عراق خود را مدافع ایران می‌داند

خشم آمریکا از سفر روحانی به عراق

ارز و سکه برای سومین روز متوالی کاهش یافت

ثبات در بازار شب عید ارز

بهای انواع مسکوکات طلا و ارزهای عمده روز گذشته برای سومین روز متوالی در هفته جاری در بازار کاهش یافت و هر قطعه سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید چهار میلیون و 475هزار تومان به فروش رفت.

بانک مرکزی اعلام کرد

بخشی از مطالبات ایران از عراق وصول شد

صبح نو

ارز و سکه برای سومین روز متوالی کاهش یافت

ثبات در بازار شب عید ارز

بهای انواع مسکوکات طلا و ارزهای عمده روز گذشته برای سومین روز متوالی در هفته جاری در بازار کاهش یافت و هر قطعه سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید چهار میلیون و 475هزار تومان به فروش رفت.

سال گذشته در همین ایام بی‌ثباتی بازار ارز آغاز شد و قیمت آن به‌صورت افسارگسیخته بالا رفت، تا جایی‌که نرخ دلار به 19‌هزار تومان هم رسید. حال پس از گذشت یک سال با وجود تنگ‌تر شدن تحریم‌ها و شرایط اقتصادی کشور، رییس کل کاردان بانک مرکزی توانسته به خوبی بازار ارز 
را در شب عید مدیریت کند، به‌طوری که شاهد روند نزولی نرخ دلار هستیم.
با وجود آنکه هرساله افزایش تقاضای ارز جهت سفرهای نوروزی موجب بالا رفتن موقتی نرخ ارز می‌شد، این روزها جو آرامی در فاصله چهارراه استانبول تا میدان فردوسی
 به چشم می‌خورد و بازار ارز روند عادی خود را پی گرفته است. با تدابیری که بانک مرکزی اندیشیده است، دلار روند نزولی خود را طی می‌کند؛ به‌طوری‌که روز گذشته مجدداً دلار کانال ۱۲هزار تومانی خود را بعد از یک دوره موقت افزایشی تجربه کرد. بر اساس آنچه که روز گذشته (21‌اسفند) بر نمایشگرهای صرافی بانک‌ها نقش بست قیمت هر دلار آمریکا برای خرید ۱۲.۸۳۰‌تومان و برای فروش ۱۲.۸۸۰‌تومان بود. همچنین قیمت هر یورو برای خرید ۱۴.۸۰۰‌تومان و برای فروش ۱۴.۸۵۰تومان اعلام شد.
آقای عبدالرضا همتی خود درباره چگونگی کنترل بازار ارز می‌گوید: «توانستیم با کمترین هزینه، بازار را کنترل کرده و آرامش را برقرار سازیم.» البته پالس‌های مثبت او برای این بازار در کنترل بازار شب عید تأثیرگذار بوده است. 
رییس بانک مرکزی در این روزها که شاهد افزایش تقاضای ارز برای سفرهای خارج از کشور هستیم، با اطمینان خاطر به مردم تأکید کرد: «ذخایر اسکناس کشور بسیار مطلوب است. ذخایر کشور به سرعت بالا رفته و ذخیره‌های ارزی خارج از کشور نیز برای واردات مطلوب است.»
با وجود شدیدترین تحریم‌ها ظرف چند ماه گذشته؛ 
اما بانک مرکزی به خوبی توانسته نرخ‌ها را کنترل و ارز 
مورد نیاز بازار را تأمین کند، به‌طوری‌که با تدابیر اتخاذشده نرخ ارز ظرف این هفت ماه در مجموع ۱۲درصد افزایش داشته، درحالی که رییس‌جمهوری آمریکا گفته بود که پول ملی ایران را نابود خواهد کرد.
کارشناسان عامل اصلی افزایش نرخ ارز را همواره جو روانی توصیف کرده و پیش از این مسوولان بر  وجود حباب کاذب بر قیمت‌ها تأکید می‌کردند؛ اما با تغییر مدیریتی در 
بانک مرکزی با ایجاد تعادل در عرضه و تقاضا بازار ارز کنترل شد و به ثبات نسبی رسید. آقای رییس‌کل خود اعتقاد دارد مهم‌ترین هدف دشمن «بازار پول» است، از همین رو او در خط مقدم این جنگ عزم خود را جزم کرده تا دشمن را در این عرصه ناکام بگذارد، بنابراین تدبیر و مدیریت صحیح به همراه نظارت مستمر را سرلوحه اقدامات خود در بانک مرکزی قرار داده است. منظم‌شدن سیستم بانکی، تعدیل نرخ سود و کاهش قیمت تمام‌شده پول در شبکه بانکی از جمله دستاوردهای نظام بانکی در ایام حضور همتی در بانک مرکزی است که این اقدامات در شرایط سخت تحریم موفقیت مهمی است. البته آقای مهدی بشارتده سلوطی، استاد اقتصاد دانشگاه علم‌وفناوری مازندران با اعتقاد به اینکه بازار ارز هنوز از عمق مورد نظر برخوردار نیست، گفت: «مرحله بعدی اقدامات بانک مرکزی باید در جهت عمق دادن به بازار ارز و تنوع بیشتر در ارائه ارز به عرضه‌کنندگان باشد.» استاد اقتصاد دانشگاه علم‌و‌فناوری مازندران در گفت‌وگو با «ایسنا» در تشریح عمق بازار ارز گفت: «دو کفه در بازار ارز 
به نام عرضه و تقاضا وجود داشته که مجموع آن به عمق بازار مصطلح بوده و رابطه‌ای معکوس با یکدیگر دارند.»
این کارشناس اقتصادی با اشاره به ابلاغ‌های اخیر 
بانک مرکزی به صرافی‌ها در جهت جلوگیری از سفته‌بازی نیز گفت: «به‌تازگی اطلاعیه‌ای در صرافی‌ها نصب شده مبنی‌بر اینکه تنها با ارائه کارت ملی جدید یا شناسنامه یا پاسپورت، اجازه خرید‌و‌فروش یا خدمات در حوزه ارز ممکن است، این قبیل اقدامات در کاهش نوسانات ارز قطعاً مؤثر بوده است.»
 
ارز تک‌نرخی شود
یکی دیگر از عوامل کاهش تقاضای کاذب در خرید ارز، کاهش فاصله نرخ بازار ارز با ارز دولتی است که هرچه این کاهش کمتر بوده، شاهد ثبات بیشتری در این بازار بوده‌ایم. حال روز گذشته اتاق بازرگانی تهران از دولت خواست که برای سال آینده ارز تک‌نرخی شود تا جلوی رانت و افزایش قیمت‌ها گرفته شود. آقای مسعود خوانساری روز سه‌شنبه در چهل‌و‌هشتمین و آخرین جلسه هیأت نمایندگان دوره هشتم اتاق تهران تأکید کرد که انواع قیمت‌گذاری ارز مانند ارز 4200تومانی، 
ارز نیمایی، ارز سنا و بازار آزاد ایجاد رانت می‌کند. وی با بیان اینکه خواسته ما از دولت و بانک مرکزی این است که هر چه سریع‌تر ارز تک نرخی شود، افزود: «با وجود اینکه حجم بالایی از دلار 4200‌تومانی برای تأمین کالاهای اساسی تخصیص پیدا کرد، شاهد تورم بالای 35‌درصد در برخی از کالاها هستیم و این کالاها با قیمت واقعی به دست مصرف‌کننده نمی‌رسد.»
 
پدیدار: کاهش تقاضا در ثبات نرخ ارز مؤثر بوده است
آقای رضا پدیدار، عضو هیأت نمایندگان اتاق ایران در گفت‌وگو با «صبح‌نو» درباره این درخواست اتاق از دولت و تأثیر آن بر اقتصاد کشور گفت: «ارز چند نرخی فساد می‌آورد و برای کاهش فساد چنین درخواستی را به عنوان پارلمان بخش خصوصی از دولت داریم. وقتی چند نوع نرخ داشته باشیم با خودش فساد می‌آورد و باید همه این ارزهای 4200، 8800 و 11هزار و 13هزار تومانی را یکی کنیم، چرا که دیدیم از همین ارز 4200‌تومانی سوءاستفاده شد و به جای تأمین کالای اساسی، با آن ارز تجارت کردند.»
وی با بیان اینکه کاهش میزان واردات موجب کاهش تقاضای ارز شده است، گفت: «از سویی دیگر ایرلاین‌های خارجی پروازهای‌شان را کم کردند و با تعداد کاهش سفر مواجه‌ایم، بنابراین تقاضاها نیز کاهش داشته است.»
پدیدار درباره اقلام صادراتی ایران نیز گفت: «ورودی ارز بیشتر از از محل فروش فرآورده‌های نفتی، پتروشیمی، فولاد، سیمان و اقلام صنعتی و معدنی است.»
 

captcha
شماره‌های پیشین