672
دوشنبه، ۲۰ اسفند ۱۳۹۷
5
مردم الجزایر خواستار کناره‌گیری رییس‌جمهوری81ساله از قدرت شدند | قنادباشی: بوتفلیقه پذیرفته که نمی‌تواند در برابر معترضان مقاومت کند

لجبازی برای ماندن در قدرت

الجزایر درحالی این روزها شاهد افزایش موج خشم مردم به اعلام نامزدی عبدالعزیز بوتفلیقه، رییس‌جمهوری این کشور برای دور پنجم انتخابات ریاست‌جمهوری است که معترضان خواستار کناره‌گیری وی از قدرت هستند؛ چرا که وی شرایط جسمانی و مدیریتی خوبی ندارد.

خبر

صبح نو

مردم الجزایر خواستار کناره‌گیری رییس‌جمهوری81ساله از قدرت شدند | قنادباشی: بوتفلیقه پذیرفته که نمی‌تواند در برابر معترضان مقاومت کند

لجبازی برای ماندن در قدرت

الجزایر درحالی این روزها شاهد افزایش موج خشم مردم به اعلام نامزدی عبدالعزیز بوتفلیقه، رییس‌جمهوری این کشور برای دور پنجم انتخابات ریاست‌جمهوری است که معترضان خواستار کناره‌گیری وی از قدرت هستند؛ چرا که وی شرایط جسمانی و مدیریتی خوبی ندارد.

 شدت گرفتن موج مخالفت‌های مردمی در الجزایر با نامزدی عبدالعزیز بوتفلیقه، رییس‌جمهوری این کشور برای دور پنجم ریاست‌جمهوری، سناریوهای متعددی را برای برون‌رفت از بحران سیاسی پیش روی الجزایر مطرح کرده است.
به گفته رهبران حزبی و کارشناسان سیاسی در الجزایر این سناریوها شامل عقب‌نشینی بوتفلیقه از نامزدی در انتخابات یا به تعویق افتادن یک ساله انتخابات در چارچوب دستیابی به توافق با مخالفان یا به تعویق افتادن انتخابات با تصمیم یکجانبه دستگاه حکومتی با دلایل امنیتی یا پایبندی به برگزاری انتخابات در موعد مقرر آن و پیروزی بوتفلیقه برای پنجمین دور متوالی است.
عبدالعزیز بوتفلیقه، رییس‌جمهوری الجزایر در حالی قصد دارد برای پنجمین دوره متوالی زمام امور را در کشورش در دست گیرد که با توجه به سن بالا و مشکلات ناشی از بیماری از نظر جسمانی در وضعیت قابل قبولی به سر نمی‌برد. اعلام رسمی نامزدی او در آخرین مهلت قانونی ثبت‌نام داوطلبان همانند بنزینی زبانه‌های آتش خشم مردم کشورش را شعله‌ورتر کرد تا آنجا که بعد از سالیان دور، ساکنان شهرهای مختلف الجزایر برای نشان دادن اعتراض خود شب‌هنگام به صورت خودجوش به خیابان‌ها ریختند.
از آن زمان الجزایر شاهد تحرکات و اعتراضات مردمی به منظور انصراف بوتفلیقه از نامزدی در انتخابات این کشور است؛ شخصیتی که از سال‌1999 بر الجزایر حکومت می‌کند.
راهپیمایی‌های مردمی در مخالفت با نامزدی بوتفلیقه که از سال‌ها پیش دچار بیماری و مشکلات وخیم جسمی است با تحویل موضوع نامزدی وی به شورای قانون اساسی الجزایر در هفته اخیر شدت گرفته است، بخصوص که رییس‌جمهوری الجزایر مدتی است در بیمارستانی در سوئیس تحت درمان می‌باشد و بالاجبار دیروز به کشورش بازگشته است.
 با وجود اینکه بوتفلیقه در پیام اعلام نامزدی خود وعده داده که در صورت پیروزی در این انتخابات، قبل از پایان نخستین سال از دور جدید ریاست‌جمهوری خود انتخابات تازه‌ای برگزار خواهد کرد و دموکراسی و قانون اساسی این کشور را متحول می‌کند، اما موج مخالفت‌ها با وی همچنان ادامه یافته و حتی شدت گرفته است.
تحلیلگران، انصراف بوتفلیقه را به دلیل قدرت سیاسی بزرگی که پشتوانه اوست بعید می‌دانند. این قدرت همان ائتلاف مرکب از چهار حزب سیاسی و بزرگ‌ترین اتحادیه کارگری و بزرگ‌ترین جمعیت تجار و بازرگانان الجزایری است، اما به گفته ناظران این سناریو به دلیل مخالفت‌های فزاینده‌ای که با دور پنجم ریاست‌جمهوری بوتفلیقه وجود دارد، بعید به نظر نمی‌رسد. به نوشته «عربی 21» از جمله سناریوهای پیش‌بینی شده این است که حکومت در چارچوب یک توافق سیاسی با مخالفان انتخابات را 
به تعویق اندازد.
 
سفیر سابق ایران در شمال آفریقا:اسلام‌گراها نمی‌توانند در الجزایر به عرصه سیاسی وارد شوند
آقای جعفر قنادباشی، سفیر سابق ایران در شمال آفریقا، با اشاره به تحولات الجزایر به خبرنگار روزنامه «صبح‌نو» گفت: در الجزایر مردم نگران رییس‌جمهوری هستند که از لحاظ جسمانی در اداره امور داخلی ناتوان است و حتی نمی‌تواند وقتی برای رسیدگی به مشکلات کشور بگذارد یا برنامه‌ها و قوانین جدید را به خوبی مطالعه و اظهار نظر کند. حتی گفته می‌شود بیشتر ماه‌های سال را برای درمان در اروپا به سر می‌برد.
سفیر سابق ایران در لیبی، با اشاره به ادامه اعتراضات در الجزایر افزود: امروزه جوانان الجزایر خواستار داشتن رییس‌جمهوری توانا و جوان‌تر هستند تا بتواند کشورشان را اداره کند. دولت ناگزیر است در این انتخابات کار را به صورت قانونی تمام کند و انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور را با مشارکت مردم انجام دهد و تظاهرات نیز کاهش یابد.
 
طمع کشورهای غربی به منابع نفتی الجزایر
قنادباشی، با اشاره به تلاش حزب ملی آزادیبخش 
در امور سیاسی الجزایر گفت: متأسفانه این حزب ملی، عناصری دارند که خواستار حفظ قدرت هستند و همچنان خواستار ماندن آقای بوتفلیقه هستند. افزون بر این، کشورهای غربی هم چشم طمع به نفت و گاز الجزایر دوختند و حزبی را می‌خواهند که تنها منافع مادی غرب را تأمین کند. البته اروپایی‌ها با روی کار آمدن دولت‌های اسلامی موافق نیستند و از این رو دولت روی کار را حمایت می‌کنند. از دیگر سو در داخل الجزایر گروه‌هایی هستند که خواستار کناره‌گیری بوتفلیقه هستند و از جریان مخالفان رییس‌جمهوری کنونی الجزایر حمایت می‌کنند.
این کارشناس امور بین‌الملل، با اشاره به صدور انحلال پارلمان الجزایر که اخیراً از سوی رییس مجلس این کشور عنوان شده بود، گفت: بوحجه خواستار انحلال پارلمان شده بود این امر به این خاطر دنبال می‌شد که یک عده رییس مجلس را قبول نداشتند و رییس مجلسی جدید انتخاب کردند و رییس قبلی کناره‌گیری نمی‌کرد و می‌خواست بماند و مقاومت می‌کرد و انحلال پارلمان از این باب در الجزایر از سوی بوحجه، رییس پارلمان این کشور دنبال شد.
 
بوتفلیقه پذیرفته که نمی‌تواند در برابر معترضان مقاومت کند
سفیر سابق ایران در لیبی، با اشاره به بیداری اسلامی درالجزایر، یادآور شد: در همان زمان که کشورهای تونس، مصر و لیبی شاهد بیداری اسلامی بودند، خیزشی هم در الجزایر آغاز شد، ولی به دلیل اینکه پلیس قوی بود آن‌ها را مهار کرد، اما اکنون اعتراضات به جایی رسیده است بوتفلیقه هم پذیرفته که دیگر نمی‌تواند مقاومت کند و می‌گوید اجازه دهید در پنجمین دوره کاری ریاست‌جمهوری یک سال دیگر سر کار باشم و بعد از یک سال، انتخابات زودهنگام را برگزار می‌کنم. اما مردم الجزایر به خوبی دریافتند که این خصلت کودتاچیان و دوست‌داران قدرت است که نمونه آن را می‌توان در سودان و طولانی شدن قدرت عمرالبشیر مشاهده کرد یا عبدالفتاح السیسی که اکنون خودش را به رییس‌جمهوری مادام‌العمر مصر تبدیل کرده است.
این کارشناس امور بین‌الملل با بیان اینکه احتمال کودتا در الجزایر پایین است، گفت: این احتمال نمی‌رود که الجزایر شاهد کودتا باشد. حتی دانشگاه‌ها را زودتر از موعد مقرر خود تعطیل کرده‌اند، چرا که معتقدند مراکز علمی و دانشگاهی در امور سیاسی الجزایر تأثیرگذار هستند. بوتفلیقه به این خاطر پیشنهاد یک سال سر کار بودن را مطرح می‌کند تا به این وسیله انشقاقی میان معترضان به وجود آورد.
 
اسلام‌گراها در الجزایر نمی‌توانند به عرصه سیاسی وارد شوند
 وی با اشاره به قانون اساسی الجزایر در انتخاب رییس‌جمهوری، اظهار داشت: در قانون اساسی الجزایر آمده است که حکومت لائیک غالب است و اسلام‌گراها نمی‌توانند به عرصه سیاسی وارد شوند. اینکه آیا اسلام‌گراها می‌توانند دوباره به بدنه جامعه برگردند باید گفت کاری که گروه‌های تروریستی و افراطی داعش انجام دادند موجب شده است تا چهره اسلام‌گراها به افراطی بودن بیشتر شناخته شود و جامعه داخلی و خارجی با آن‌ها همکاری نکنند. داعش به قربانگاهی تبدیل شده است که در سودان، سومالی، سوریه یا یمن می‌توان دید و غربی‌ها این‌گونه رخدادها را به وجود می‌آورند تا منابع غنی کشورها را به چپاول برند. با این توصیف،می‌بینیم که در جنوب الجزایر هم اینچنین قربانگاهی ساختند و تروریست‌های داعش در مالی و چاد مستقر شدند.
قنادباشی با اشاره به اینکه بوتفلیقه همچنان در قدرت می‌ماند، متذکر شد: طبیعتاً در چنین شرایطی حکومت الجزایر عقب‌نشینی نمی‌کند، چرا که معتقدند طرف‌های رقیب با این سیاست‌ها تضعیف می‌شوند و همچنان بوتفلیقه بر سر کار باقی می‌ماند، مگر اینکه بیماری اجازه ادامه کار را از او بگیرد.
بوتفلیقه ۸۱ساله از سال 1991 ریاست‌جمهوری الجزایر را برعهده دارد و برای پنجمین بار نامزد ریاست‌جمهوری شده است؛ اما به‌دلیل بیماری و کهولت سن کمتر در انظار عمومی حاضر می‌شود.

captcha
شماره‌های پیشین