672
دوشنبه، ۲۰ اسفند ۱۳۹۷
1
مردم الجزایر خواستار کناره‌گیری رییس‌جمهوری81ساله از قدرت شدند | قنادباشی: بوتفلیقه پذیرفته که نمی‌تواند در برابر معترضان مقاومت کند

لجبازی برای ماندن در قدرت

الجزایر درحالی این روزها شاهد افزایش موج خشم مردم به اعلام نامزدی عبدالعزیز بوتفلیقه، رییس‌جمهوری این کشور برای دور پنجم انتخابات ریاست‌جمهوری است که معترضان خواستار کناره‌گیری وی از قدرت هستند؛ چرا که وی شرایط جسمانی و مدیریتی خوبی ندارد.

طرح ساماندهی دستفروشان پایتخت بعد از گذشت 10روز شکست خورده است

سفره‌های روی دست

رکود اقتصادی، تورم بالا و افزایش مداوم قیمت‌ها باعث افزایش هزینه‌های مردم، به‌ویژه افراد کم‌توان مالی می‌شود. همه افراد در چنین شرایطی سعی می‌کنند با انجام فعالیت‌های اقتصادی درآمدهای خود را افزایش دهند. یکی از این کارها دستفروشی است که شدت عجیب و باورنکردنی‌ای در شهرهای بزرگ به‌ویژه تهران داشته است، به صورتی که مترو، اتوبوس، معابر و خیابان‌ها به تسخیر دستفروشان درآمده است.

«صبح نو» منتشر می‌کند

محرمانه‌های سفر بشار اسد به تهران

صبح دوشنبه ششم اسفند، تهران یک مهمان خاص داشت که با اسکورتی کوچک، اما قوی و آزموده، فرودگاه مهرآباد را به مقصد ساختمانی در مرکز شهر ترک کرد.

«صبح‌نو» در گفت‌وگو با چهره‌های سیاسی مصوبه مجلس برای قانونی‌شدن انتخابات را بررسی کرد

«نه» به انتخابات رانتی

طی دو دهه گذشته، موضوع انتخابات و چگونگی برگزاری آن، به یکی از بحث‌برانگیزترین موضوعات در میان گروه‌های داخلی، جناح‌ها، محافل سیاسی و مراجع تصمیم‌گیری کشور تبدیل شده اسـت. یکــی از طرح‌های ارائه‌شده به مجلس در خصوص انتخابات، «طرح استانی‌شدن انتخابات مجلس» بوده است. طرحی که علاوه‌بر موافق، مخالف هم کم ندارد؛ استدلال مخالفان به طور مشخص آن است که در شرایط ضعف و فتور احزاب در ایران، استانی کردن انتخابات، منجر به قدرت و جولان گروه‌های قدرت و ثروت خواهد شد. نخستین مباحثات و مجادلات درباره ابعاد و آثار مختلف ایــن طرح در اواخر پنجمین دوره مجلس شورای اسلامی آغاز شد و سپس در مجالس ششم، هفتم و مجلس هشتم مورد بحث و بررسی قرار گرفت، اما هر بار با مخالفت شورای نگهبان مواجه شد.

«صبح‌نو» از تیزر تبلیغاتی پرحاشیه شرکت شکلات‌سازی گزارش می‌دهد

شکلات تلخ

انتشار یک ویدیوی تبلیغاتی از یک شرکت شکلات‌سازی در روزهای گذشته سروصدای زیادی در شبکه‌های اجتماعی به راه انداخت. این تیزر تبلیغاتی مرزهای شرع و عرف را جابه‌جا کرده است و محتوای آن را می‌توان کاملاً خارج و مخالف با عرف و موازین شرعی دانست. تصاویر این ویدیو به‌نحوی است که توجه هیچ بیننده‌ای به تبلیغ شکلات جلب نمی‌شود و تنها جلوه‌های بصری هنرپیشه زن به چشم می‌آید. اما با این وجود خبری از مدافعان حقوق زنان نبود. جریان‌هایی که حتی به دیوارنگاره میدان ولیعصر به مناسبت روز مادر بی‌رحمانه تاختند، حالا در مقابل چنین تبلیغ مبتذلی سکوت کرده‌اند. پیگیری‌های «صبح‌نو» از معاونت امور زنان ریاست‌جمهوری هم نتایج چندان جالبی نداشت. یکی از مسوولان دفتر این معاونت در این خصوص گفت: «احتمالا از نظر کارشناسان ما، چنین تبلیغی اصلاً استفاده ابزاری از زنان تلقی نشود و حتی در غیر این صورت هم کاری از ما ساخته نیست، چرا که ما قانون‌گذار نیستیم.»

به‌تازگی دو قاضی در احکامی محکومان را به جای زندان به خواندن کتاب ملزم کرده‌اند

کتاب به جای زندان

این روزها اخبار جالبی از دادگاه‌ها می‌شنویم. برای ما که حوزه کاری‌مان فرهنگ است و قاعدتاً با کتاب و سینما و فیلم و نمایش و قس‌علی‌هذا ارتباط داریم توجه به اخبار دادگاه‌ها باید همراه با ارزش افزوده همراه باشد، وگرنه در حوزه کاری ما نیست. از قضا این روزها برخی از این اخبار خیلی به فرهنگ ربط پیدا می‌کند؛ نمونه اخیر آن هم دادگاه برخی افرادی است که در حوزه مفاسد اقتصادی در حال محاکمه هستند، ولی خبرهایی هم از ردپای اهالی فرهنگ و برخی گول‌های کثیف در سینما و تئاتر به گوش می‌رسد. اما باز هم اشتباه نکنید، موضوع گزارش ما این نیست، چرا که در هفته‌های اخیر به این مسأله پرداختیم. این بار می‌خواهیم درباره احکام قضایی و کتاب با شما صحبت کنیم. البته احکام جایگزین چند سالی است که توسط برخی قضات استفاده می‌شود؛ اما آنچنان فراگیر نشده و هر بار با شنیدن یکی از این احکام جایگزین حس خوبی بر جان‌مان می‌نشیند که چه خوب.

روایت «صبح‌‌نو» از بازارهایی که در یک‌سال اخیر به شدت مورد توجه مردم قرار گرفته‌اند

هجوم با هدف حفظ سرمایه

بازارهای کشور از زمستان سال گذشته و درست روزهایی که روند افزایشی قیمت دلار آغاز شد، رنگ و بوی التهاب به خود گرفت. البته در روزهای اول این التهاب به قدری نبود که مردم آن را باور کنند یا به تداوم آن فکر کنند. بسیاری از مردم مانند مسوولان فکر می‌کردند این نوسان زودگذر است؛ اما قیمت دلار همچنان بالا می‌رفت تا جایی که در نوروز سال گذشته رکورد 4750تومان در اقتصاد کشور ثبت شد. این اتفاق به مرور تأثیر خود را در بازار کالاهای مورد نیاز مردم نیز گذاشت تا جایی که موجب شد هرازگاهی شاهد هجوم مردم به بازار برخی اجناس یا کالاها باشیم.

مجلس اعیان

یادداشت دکتر سیدمهدی ناظمی قره‌باغ

حجت‌الاسلام یزدانی مقدم نظریه «آیینگی وحی الهی» را ارائه کرد

تفصیل حکومتی وحی به‌وسیله عقل

کرسی نظریه‌پردازی با موضوع «آیینگی وحی الهی؛ نظریه‌ای در باب وحی و نبوت؛ حکومت و قانون در سنت فلسفه سیاسی اسلامی» هفته گذشته با ارائه حجت‌الاسلام دکتر احمدرضا یزدانی مقدم؛ عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در این پژوهشگاه برگزار شد.

سرمقاله

افتضاح دنباله‌دار

شماره‌های پیشین