671
یکشنبه، ۱۹ اسفند ۱۳۹۷
2

روحانی فردا به بغداد سفر می‌کند

ابر مفسد اقتصادی؛ از حضور در لیست اصلاح‌طلبان تا همراهی با تحریم طلبان

قبیله کاسبان تحریم

هفته گذشته بود که پس از پنج سال از آغاز رسیدگی به پرونده فساد در پتروشیمی، این پرونده روی میز قاضی مسعودی‌مقام قرار گرفت و روز گذشته دومین جلسه رسیدگی به آن برگزار شد، در این میان اما جریان اصلاح‌طلب و رسانه‌های زنجیره‌ای آن‌ها در تلاش‌اند تا اتهام این فساد پتروشیمی را متوجه اصولگرایان کنند درحالی‌که جبهه مشارکت خود مسوول ورود یکی از مهم‌ترین متهمان این پرونده در جریان سیاسی کشور بود!

صبح نو

روحانی فردا به بغداد سفر می‌کند

 ایرج مسجدی، سفیر جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که حسن روحانی، رییس‌جمهوری اسلامی ایران در سفر آتی به عراق با آیت‌الله العظمی 
علی سیستانی، مرجع عالی‌قدر شیعیان عراق دیدار خواهد کرد.
ایرج مسجدی در جمع خبرنگاران در حاشیه مراسم شانزدهمین سالگرد شهادت آیت‌الله محمد باقر حکیم که روز گذشته با حضور مقامات بلندپایه عراق و دیپلمات‌های خارجی در دفتر رییس جریان حکمت ملی برگزار شد، سخن می‌گفت، به مسأله لغو روادید میان دو کشور عراق و ایران هم اشاره کرد و گفت: در ابتدا لغو روادید بین تجار دو کشور اعمال خواهد شد.
مسجدی در پاسخ به سؤالی درباره اهداف سفر رییس‌جمهوری ایران به عراق گفت: رییس‌جمهوری محترم ایران با یک هیأت بزرگ سیاسی و اقتصادی به بغداد سفر می‌کند. این سفر سه‌روزه خواهد بود و در آن مباحث مختلفی با مقامات و مسوولان عراقی مطرح می‌شود.
به گزارش «تسنیم»، مسجدی درباره مهم‌ترین محورهای مذاکراتی روحانی در سفر به عراق خاطرنشان کرد: هدف اصلی که در این سفر دنبال می‌شود، تقویت روابط در ابعاد اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی است.
سفیر ایران با اشاره به اینکه ایران و عراق دو کشوری هستند که نیاز زیادی به یکدیگر، دارند گفت: تقویت این همکاری‌ها محور اصلی سفر رییس‌جمهوری است، در این سفر درباره موضوعات مختلف رایزنی‌هایی صورت می‌گیرد.
مسجدی ادامه داد: راه‌آهن خرمشهر به بصره، گسترش شهرک‌های صنعتی، روادید، قرارداد 1975 الجزایر و مسائل گمرکی، بهداشت و درمان رایزنی‌های زیادی در دستور کار است.
سفیر ایران، سفر روحانی به عراق را نقطه عطفی در تاریخ روابط دو کشور توصیف کرد که برای ملت‌های دو کشور نتایج ثمربخشی خواهد داشت.
وی درباره برنامه دیدارهای روحانی در عراق نیز بیان کرد: دکتر روحانی با مقامات سیاسی عالی‌رتبه عراق از جمله رییس‌جمهوری، نخست وزیر و رییس مجلس عراق دیدار خواهد داشت علاوه بر این رییس‌جمهوری با حضرت آیت‌الله سیستانی در نجف دیدار خواهد داشت و وزرای همراه رییس‌جمهوری هم با همتایان خود دیدار می‌کنند.
مسجدی در پاسخ به سؤال خبرنگاری مبنی بر جزئیات مذاکرات درباره قرارداد الجزایر تأکید کرد: موضوع اجرایی شدن قرارداد است چون این قرارداد نیازی به اقدامات جدید ندارد و در حال حاضر لازم است لایروبی اروندرود آغاز شود و کشتی‌های غرق‌شده خارج شوند و بنادر خرمشهر، آبادان و بصره احیا شوند.  وی ادامه داد: در نهایت باید بگویم نهایی شدن این قرارداد نیاز به مذاکره دارد.مسجدی در پاسخ به این سؤال که آیا در این سفر در رابطه با لغو روادید مذاکره خواهد شد، اظهار داشت: کاری که الآن در حال انجام است این است برای تجار، بازرگانان و صاحبان صنایع و بخش اقتصادی سندی برای تسهیلات در دست بررسی است.
سفیر ایران با بیان اینکه «ما خواستار لغو روادید با عراق هستیم» گفت: مسوولان عراقی معتقدند برای لغو روادید بین دو کشور نیاز به فراهم شدن زیرساخت‌های لازم است، همچنین به‌گفته آن‌ها مسائل امنیتی هم مهم است هرچند موضوع مدنظر ایران لغو روادید بین دو کشور است اما مبنای این سفر حصول توافق در این زمینه نیست. گفتنی است رییس‌جمهوری روز دوشنبه و برای سفری سه روزه به این کشور سفر می‌کند. حجت‌الاسلام حسن روحانی روز دوشنبه ۲۰ اسفندماه ۹۷ وارد بغداد خواهد شد و مذاکرات دوجانبه‌ای با رییس‌جمهوری و نخست وزیر عراق در خصوص روابط فی‌مابین و همکاری‌های منطقه‌ای دو کشور خواهد داشت.
پرویز اسماعیلی، معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رییس‌جمهوری، جلسه با رییس و نمایندگان مجلس عراق، شرکت در همایش تجاری با حضور بخش‌های دولتی و خصوصی ایران و عراق و همچنین دیدار با سایر مسوولان بلندپایه عراقی و نیز برخی نخبگان، گروه‌های سیاسی و اجتماعی این کشور را از برنامه‌های روحانی در سفر به عراق برشمرده است. روحانی چهارشنبه ۲۲ اسفندماه به میهن اسلامی باز خواهد گشت.

captcha
شماره‌های پیشین