sobhe-no.ir
671
یکشنبه، ۱۹ اسفند ۱۳۹۷
14

خبر

با انتصاب سرپرست معاونت مطبوعاتی ارشاد صورت گرفت

پایان تعطیلی 50روزه جلسات هیأت نظارت بر مطبوعات

از دوم بهمن‌ماه که وزیر ارشاد با استعفای محمد سلطانی‌فر، معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد موافقت کرد تا 8 اسفندماه که جناب سیدعباس صالحی در حکمش «محمدمهدی احمدی» مشاور خود و مدیرکل حوزه وزارتی وزارتخانه‌اش را با حفظ سمت به‌عنوان سرپرست معاونت امور مطبوعاتی منصوب کرد، یک ماه و 6روز گذشت؛ روزهایی که برای مطبوعات حیاتی بود و باعث توقف در بسیاری از امور معاونت مطبوعاتی شد.

چهاردهمین شب طنز انقلاب اسلامی برگزار شد

جشن تولد شاعر «مؤدب» در شب طنز انقلاب

صبح نو

خبر

داستان تازه احمد دهقان 
منتشر خواهد شد 
احمد دهقان از تألیف مجموعه داستانی تازه‌ای با عنوان «جشن جنگ» خبر داد که به زودی از  سوی انتشارات کتاب نیستان منتشر خواهد شد.به گزارش «مهر»، وی در این زمینه عنوان کرد: من بعد از تألیف رمان بچه‌های کارون، کاری در زمینه یادداشت‌نگاری دفاع مقدس انجام دادم که پنج سال از من زمان برد و شاید یکی از مهم‌ترین کارهای زندگی من در حوزه مستندنگاری است و اگر فرد دیگری کرده بود همیشه آرزو می‌کردم که کاش من این کار را کرده بودم.
 آن کار سال‌های زیادی از عمرم را گرفت و حتی  انتشارش پس از مرگم هم افتخارم خواهد بود. من در حین انجام این کار داستان کوتاه می‌نوشتم که حالا در یک مجموعه 10داستان آن‌ها در حال انتشار است. پس از انتشار مجموعه داستان «من‌قاتل پسرتان هستم»، دیگر مجموعه داستانی منتشر نکردم. می‌خواستم سرخوشی‌های این مجموعه داستان را کماکان با خودم داشته باشم و از نامردی‌هایی که انتشار آن کتاب با من داشت تجربه کنم. تصمیم گرفته بودم که تا مدتی از این کار حذر کنم. من همیشه سوژه‌هایم برای داستان کوتاه را در حین هر کاری یادداشت می‌کنم. این مجموعه ۱۰ داستان خلق شده بر اساس سوژه‌هایم در دو سه سال اخیر است. الان و پس از انتخاب داستان‌ها، از «جشن جنگ» خیلی راضیم و حس می‌کنم سرخوشی کار قبلی‌ام را برای من تکرار کند. فضای داستان‌هایم خیلی تغییر نکرده است. من همان نویسنده داستان‌های «من قاتل پسرتان هستم» باقی مانده و می‌مانم. داستان‌های «جشن جنگ» در بطن و گاهی پس از جنگ می‌گذرد اما در همه آنها سرنوشت آدم‌ها برای من خیلی مهم‌تر بوده است.دهقان گفت: نمی‌دانم نسبت به کارهای قبلی در این مجموعه تازه تلخ‌تر شده‌ام یا رک‌تر ولی داستان‌هایم را تلخ نمی‌دانم هرچند که فکر می‌کنم این روزها رک‌تر شده باشم. من فکر می‌کنم لذت داستان‌گویی مهم‌ترین عنصر برای روایت از جنگ است. این لذت به معنی شیرین بودن نیست. داستان جنگ مثل قهوه عربی باید تلخ باشد تا در کامت بنشیند. داستان  جنگ چنین لذتی دارد و البته باید راوی حرفی باشد که کمتر از آن شنیده‌ایم. داستانی از جنگ موفق است که مخاطب را به کوچه پس کوچه‌های آن بکشد. خیابان‌ها و شاه‌راه‌های آن را همه دیده‌اند حالا دیگر وقت سفر کردن و سرزدن به  کوچه پس کوچه‌هاست. من همیشه خواسته‌ام کار غیر جنگ هم بنویسم اما هرگز نتوانسته‌ام. 
من نویسنده جنگ بوده و هستم با اینکه سوژه‌های بسیاری از اتفاقات غیرجنگی هم دارم. کار بعدی من هم رمانی با موضوع جنگ است و داستانی است در کنار قصر شیخ خزعل و دریاچه ماهی و روایت افرادی که منتظرند تا جنازه دوستان خود را بردارند و به  خانه‌شان بازگردند.
 
نمایشگاه 32 
از کتاب‌‌های انباری پُر می‌شود
مدیرمسوول انتشارات افراز معتقد است مشکلات گرانی در سال جاری باعث شده عناوین جدید چشمگیری از سوی ناشران تولید نشود و با این حساب، نمایشگاه سی‌ودوم عمدتاً با کتاب‌های قدیمی‌تر پر می‌شوند.خانم اعظم کیان‌افراز؛ مدیرمسوول انتشارات افراز در گفت‌و‌گو با «ایبنا» درباره پیش‌بینی وضعیت نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران بیان کرد: با توجه به وضعیت تولید کتاب متاثر از گرانی ملزومات تولید کتاب، طی سال جاری، ناشران موفق نشدند کتاب‌های چاپ اولی قابل‌توجه تولید کنند. بنابراین پیش‌بینی می‌کنم، تعداد کتاب‌های چاپ نخست ناشران متقاضی در سی‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب تهران بسیار کاهش پیدا کند. پیش‌بینی می‌‌‌کنم، ناشران برای نمایشگاه سال آتی، کتاب‌های تولید شده طی یکی دو سال اخیر را عرضه خواهند کرد و همچنان تأکید دارم ناشران همانند سال‌های گذشته برای مخاطب خود، چندان با دست پُر و با عنوان‌های متعدد حاضر نخواهند شد. شاید وضعیت اقتصادی و معیشتی، تأثیراتی در خرید مردم از نمایشگاه کتاب داشته باشد اما با توجه به توزیع بن‌های خرید کتاب و همچنین سابقه استقبال در سی‌و‌دومین دوره نمایشگاه نیز همانند دوره‌های گذشته شاهد حضور مردم خواهیم بود؛ به‌عبارت دیگر استقبال مانند دوره‌های گذشته خواهد بود. بعید می‌‌دانم نمایشگاه سال 98 افت مخاطب را تجربه کند اما شاید افت فروش داشته باشد.

captcha
شماره‌های پیشین