sobhe-no.ir
671
یکشنبه، ۱۹ اسفند ۱۳۹۷
1
گام دوم بستری برای پیشبرد پروژه انقلاب اسلامی

انقلاب فرانسه؛ تصویر چهل سالگی

یادداشت دکتر سجاد صفار هرندی

اباذر صالحیان، تهیه‌کننده فیلم مستند «پدر طالقانی» در گفت‌وگو با «صبح‌نو» مطرح کرد

دسیسه منافقین برای مرگ آیت‌الله طالقانی

نیمه اول اسفند‌1289 بود که سیدمحمود علایی طالقانی در طالقان به دنیا آمد؛ آیت‌اللهی که وقتی در 69سالگی از دنیا رفت، به‌عنوان یکی از افراد تأثیرگذار و فرد شماره دوم انقلاب اسلامی شناخته می‌شد و آوازه‌اش در تمام دنیا پیچیده بود. آیت‌الله طالقانی از چهره‌های برجسته دینی و مبارزان سیاسی علیه رژیم پهلوی به شمار می‌رود؛ فردی که با گذشت چهار دهه از پیروزی انقلاب اسلامی، هنوز ابهامات زیادی پیرامون زندگی سیاسی و ابعاد شخصیتی ایشان وجود دارد، ابهاماتی که این بار آقایان محمدعلی محمددوست و اباذر صالحیان در مستند «پدر طالقانی» به سراغش رفته‌اند تا با روایت زندگی آیت‌الله طالقانی پاسخ‌هایش را به مخاطبان بدهند، مستندی که تولید مشترک سازمان رسانه‌ای «اوج» و شبکه «افق» محسوب می‌شود و در روزهای پایانی بهمن ماه امسال به اکران‌های دانشگاهی رسید. حال به سراغ تهیه‌کننده این اثر رفتیم تا برای‌مان از چگونگی ساخت و برخی سؤالات مطرح‌شده درباره «پدر طالقانی» بگوید.

ابر مفسد اقتصادی؛ از حضور در لیست اصلاح‌طلبان تا همراهی با تحریم طلبان

قبیله کاسبان تحریم

هفته گذشته بود که پس از پنج سال از آغاز رسیدگی به پرونده فساد در پتروشیمی، این پرونده روی میز قاضی مسعودی‌مقام قرار گرفت و روز گذشته دومین جلسه رسیدگی به آن برگزار شد، در این میان اما جریان اصلاح‌طلب و رسانه‌های زنجیره‌ای آن‌ها در تلاش‌اند تا اتهام این فساد پتروشیمی را متوجه اصولگرایان کنند درحالی‌که جبهه مشارکت خود مسوول ورود یکی از مهم‌ترین متهمان این پرونده در جریان سیاسی کشور بود!

سر مقاله

شفافیت مردمی

«صبح‌نو» از وضعیت پراکندگی مساجد در استان‌ها و شهرهای کشور گزارش می‌دهد

جای خالی مسجد در شهرها

چهل سال از انقلاب می‌گذرد و تعداد مساجد کشور در این سال‌ها سه برابر نسبت به قبل از انقلاب افزایش داشته است. با این وجود در بسیاری از کلان‌شهرها جمعیت سرانه افراد از تعداد مساجد پیشی گرفته و حالا در بسیاری از محله‌ها با کمبود مسجد مواجهیم. به‌طوری که در کل شهر تهران با جمعیت چند میلیونی کمتر از دو هزار باب مسجد وجود دارد و به ازای هر 4500نفر فقط یک مسجد فعال است. البته در برخی از شهرهای دیگر کشور اوضاع بهتر از پایتخت است.

معاون‌سیما‌ازبرنامه‌های‌سال‌آینده‎رسانه‌ملی‌گفت

بازگشت مهران مدیری و کلاه قرمزی به جعبه جادو

روز گذشته معاون سیمای رسانه ملی در آخرین نشست خبری‌اش در سال97 به تشریح برنامه‌های نوروز98 و پس از آن پرداخت.

وزیر ارتباطات یک سال قبل وعده داده بود راهکاری برای تأمین امنیت USSD ارائه شود

ناامنی در بستر کُدهای دستوری

ماجرای اختلال در سامانه پیامکی جشنواره تلویزیونی جام جم که از هفته قبل خبرساز شده است، در روزهای اخیر با اظهار نظرهای وزیر ارتباطات شکل دیگری به خود گرفته. آقای محمدجواد آذری جهرمی در توییت‌هایی که در یک هفته گذشته داشته به این مسأله اشاره کرده که این موضوع اختلال نبوده و آرای مردم از سوی یک یا چند نفر دستکاری شده است. وی همچنین به مسأله استفاده از بستر USSD اشاره کرد اما حالا اخبار جدیدی درباره دستور وزیر جوان در این باره منتشر شده است.

برخورد خشن و نامناسب مقامات کشورهای مقصد مهاجران ایرانی، شدت گرفته است

قدم در راه بی‌برگشت

مهاجرت مردم به کشورهای دیگر برای رسیدن به فرصت‌های بهتر زندگی ‌در مقاطع مختلف زمانی اتفاقی طبیعی است که در همه کشورها وجود دارد، شاید 30سال پیش بیشترین مهاجرت به آمریکا و بعد از آن به اروپا بود؛ اما هر چقدر شرایط برای مهاجرت ایرانی‌ها سخت‌تر شد‌، کشورهای دیگری به‌عنوان میزبان ایرانی‌ها مورد توجه قرار گرفتند.

پس از دیدار بی‌نتیجه سران کره شمالی و آمریکا پیونگ‌یانگ، آزمایش‌های موشکی را از سر گرفت

ناکامی‌های ترامپ

یک هفته از دومین دیدار بدون نتیجه «کیم جونگ اون»، رهبر کره‌شمالی و«دونالد ترامپ»، رییس‌جمهوری آمریکا در ویتنام نمی‌گذرد که پیونگ‌یانگ در تدارک پرتاب موشک یا ماهواره است و این آزمایشات را به این خاطر از سر می‌گیرد که آمریکا آن‌گونه که وعده داده بود بخشی از تحریم‌های خود علیه کره‌شمالی را تاکنون، لغو نکرده است و همچنان دست به اقداماتی توطئه‌آمیز در خصوص براندازی نظام حاکم در پیونگ‌یانگ می‌زند.

با انتصاب سرپرست معاونت مطبوعاتی ارشاد صورت گرفت

پایان تعطیلی 50روزه جلسات هیأت نظارت بر مطبوعات

از دوم بهمن‌ماه که وزیر ارشاد با استعفای محمد سلطانی‌فر، معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد موافقت کرد تا 8 اسفندماه که جناب سیدعباس صالحی در حکمش «محمدمهدی احمدی» مشاور خود و مدیرکل حوزه وزارتی وزارتخانه‌اش را با حفظ سمت به‌عنوان سرپرست معاونت امور مطبوعاتی منصوب کرد، یک ماه و 6روز گذشت؛ روزهایی که برای مطبوعات حیاتی بود و باعث توقف در بسیاری از امور معاونت مطبوعاتی شد.

صبح نو

سر مقاله

شفافیت مردمی

در روزها و ماه‌های اخیر پرونده‌های متعددی در برخورد با فساد رونمایی شده و به نتیجه رسیده است.کار دستگاه قضا، کشف حقیقت، صدور حکم و اجرای آن است و در پرونده‌های اقتصادی این روند سرعت و جدیت بیشتری به خود گرفته. از مهم‌ترین این پرونده‌ها، موضوعی است که برادر رییس‌جمهوری کنونی در آن متهم است و سومین دادگاهش امروز برگزار می‌شود؛ پرونده‌ای اقتصادی که در آن شبکه‌ای برخوردارشده از انتفاع مالی درصدد مداخلات تصمیم‌سازانه‌ هستند. به موازات افزایش جلسات دادگاه و اعلام اتهامات، دو موج خبرسازی در این باره شکل گرفته؛ اول از درون دولت است که حجم سخنان ساختارشکنانه و طعنه‌آمیز بر سبیل ایام انتخابات‌96 رشد قابل توجهی دارد و دوم طرح پرونده‌های فساد ساختگی یا کم‌مایه به مدد تیترسازی‌های جنجالی و خیالی. در مورد دومی باید دستگاه قضا وارد شده و حقیقت را کشف و اعلام کند تا مبارزه با فساد دستخوش سوءاستفاده‌های جناحی و سیاسی اصلاح‌طلبان قرار نگیرد. اما مورد اول را شاید چاره‌ای نباشد! چاره کار آگاه‌سازی افکار عمومی از دست‌های پشت پرده‌ای است که برای تأمین منافع مادی و دنیوی خود -آن‌هم به بهایی ناچیز و تمسخرآمیز که یادآور وطن‌فروشی‌های دوران ستم‌شاهی است- هر کاری می‌کنند. این آگاهی‌بخشی تنها راه پیشرفت کشور است. چیزی بیش از شفافیت که بتواند افکار عمومی را ارتقا داده و آن‌ها را در کشاکش‌های انتخاباتی، رهنمون شود.
 

captcha
شماره‌های پیشین