668
سه شنبه، ۱۴ اسفند ۱۳۹۷
7
نرگس کلباسی از ساخت و تحویل 113خانه به مردم زلزله‌زده سرپل ذهاب خبر داد

خبر خوش # ياران_ عشق

کرمانشاه را زلزله‌ای به قدرت 7.3ریشتر لرزاند، شهر به هم ریخت و خانه‌ها بر سر مردمانش آوار شد، مردم هنوز به خود نیامده بودند که پس‌لرزه‌های متعدد، ترس را به استخوان‌هایشان رساند، در عرض چند ثانیه خانه و کاشانه و تمام زندگی‌شان را در دل مشتی از خاک دیدند. امید از دل مردمان مقاوم کُرد رفت و نگاه خیره خانواده‌ها به بلایی که طبیعت بر سرشان آورده بود کورسوی امیدی برای‌شان نگذاشت.

فراز و فرودهای طرح رجیستری موجب اعتراض موبایل‌فروشان شد

انتقاد از سیاست‌های وزیر ارتباطات

صبح نو

نرگس کلباسی از ساخت و تحویل 113خانه به مردم زلزله‌زده سرپل ذهاب خبر داد

خبر خوش # ياران_ عشق

کرمانشاه را زلزله‌ای به قدرت 7.3ریشتر لرزاند، شهر به هم ریخت و خانه‌ها بر سر مردمانش آوار شد، مردم هنوز به خود نیامده بودند که پس‌لرزه‌های متعدد، ترس را به استخوان‌هایشان رساند، در عرض چند ثانیه خانه و کاشانه و تمام زندگی‌شان را در دل مشتی از خاک دیدند. امید از دل مردمان مقاوم کُرد رفت و نگاه خیره خانواده‌ها به بلایی که طبیعت بر سرشان آورده بود کورسوی امیدی برای‌شان نگذاشت.

زمستان مردم این منطقه سردتر از هر سال بود، 
عده زیادی با شتاب و هیجان برای کمک‌رسانی به این منطقه رفتند؛ اما بیشتر کمک‌ها لحظه‌ای بود و مرهم. در این بین سلبریتی‌ها با توجه به شهرت و محبوبیتی که در بین مردم دارند تصمیم گرفتند برای جمع‌آوری کمک‌های مردم دست به کار شوند. هنوز معلوم نیست چند میلیارد تومان در حساب سلبریتی‌ها سرریز شد، ولی معلوم است که در این بین تنها دو نفر به وعده‌های‌شان عمل کردند؛ یکی از این افراد خانم نرگس کلباسی بود و دیگری اسطوره فوتبال ایران آقای علی دایی.
 
بدگمانی‌های مسوولان!
آقای فرهاد تجری، نماینده مردم سرپل‌ذهاب 
هفت ماه پس از زلزله کرمانشاه در خرداد‌ماه درباره کارشناسی در خصوص پول‌های مردمی که حدود پنج میلیارد تومان است و توسط خانم «کلباسی» دریافت شده ولی هزینه‌کردها مشخص نیست، گفت: «وی قبلاً به‌عنوان خیر اقداماتی می‌کرد، ولی در حال حاضر به‌عنوان پیمانکار فعالیت می‌کند. ما هنوز این فرد را ندیده‌ایم. این خانم 
با پولی که به دست آورده‌اند، با تشریفات خاص و بادیگارد وارد منطقه می‌شوند که انتظار می‌رود دادستان کل کشور و وزارت اطلاعات به این مسائل ورود پیدا کنند.»
شاید در آن زمان عملکرد خانم نرگس کلباسی به‌عنوان یک خیر و پیشاهنگ بازسازی خیلی شاخص نبود؛ اما او خبر بسیار خوشحال‌کننده‌ای را با مردم کرمانشاه و مخاطبانش در میان گذاشت، او در توییترش این پیام را داد: «بیش از یک سال است که منتظر این روز هستم که به شما اعلام کنم که تمام شد! آخرین خانه‌ها را دیروز تحویل دادیم و کار ما در ساخت این ۱۱۳واحد به اتمام رسید. چقدر خوشحالم که با تمام فراز و نشیب‌های این یک سال و چند ماه، توانستیم همه کارها را به خوبی به پایان برسانیم. از همه ممنونم.» پیش از این در 18دی‌ماه هم از ساخت صد واحد مسکونی در چهار روستا از 6روستای زلزله‌زده کرمانشاه خبر داده بود.
ساخت خانه در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه و سرپل ذهاب پس از یک‌سال‌و‌نیم حداقل از طرف خانم کلباسی و آقای علی دایی تمام شد. مردم پول زیادی را برای بازسازی در اختیار برخی سلبریتی‌ها قرار دادند؛ اما سرنوشت خوبی نداشت. برخی این پول‌ها را در حساب‌شان نگه داشتند و حتی برخی صدایش را درنیاوردند. سهم خیر مردم در جیب برخی سلبریتی‌ها سنگینی می‌کند؛ اما کسی نیست که بتواند آن‌ها را پس بگیرد.
نرگس کلباسی در توییتی در تاریخ 20‌بهمن نوشت: «همه چیز از ۱۱‌صبحِ ۲۲آبان۹۶ و یک تصمیم کوچک شروع شد. دقیقاً یک روز بعد از زلزله، رفتم بانک، حساب باز کردم. نمی‌دانستم چه طور، ولی می‌خواستم برای زلزله‌زده‌ها کاری بکنم. نتیجه؟ جمع‌آوری بیش از ۱۵میلیارد، آبادی روستاها و ایجاد شغل و ... در بحث اشتغال نیز بعد از آموزش خانواده‌ها با کمک شبکه توسعه اجتماعی رسالت، بنا به خواست این خانواده‌ها و پس از اخذ وام از این بانک، ۵۶خانوار مشغول دامداری و ۳۴خانوار به کار پوشاک مشغول شدند. از نظر مالی، نقش ما تنها تسهیل روند اعطای وام بدون بهره با ۱۰ماه تنفس بود. همیشه تا آنجا که توانستم از اعطای کمک‌های بلاعوض، امتناع کردم. تمام تلاش‌مان این بود که مردم بتوانند 
با سعی خود به سطح بالاتری از رفاه برسند. برای همین هر ساختمان با وام ۳۵میلیون تومان مسکن (که بعداً اقساط آن را خودشان پرداخت خواهند کرد) و حداقل ۷۰میلیون تومان از کمک‌های شما ساخته شد.»
کلباسی از جمله کسانی بود که بابت دریافت و هزینه‌کرد کمک‌های مردمی رسید و اسناد مرتبط با آن را ارائه می‌داد، او در توییتی در 6بهمن‌ماه ضمن ارائه آخرین وضعیت کمک‌های مردمی جمع‌شده و محل هزینه‌کرد آن‌ها گفت: «در این یک سال و چند ماه، بیش از ۱۵میلیارد تومان با کمک‌های پنج هزار تومانی جمع شد.»
 
مالکان پول‌های خیریه‌ای!
یکی از مشکلات پولی که به حساب بانکی سلبریتی‌ها واریز شده، این است که این افراد توانایی مدیریتی و کارشناسی هزینه این موارد را در جای درست ندارند یا به راه غلط رفته‌اند و پول‌ها را در جایی که نبایست خرج می‌کنند یا اینکه پول‌ها در حساب آن‌ها، در حالی که مردم به آن احتیاج دارند، بلوکه شده است. از سوی دیگر به‌خاطر غرورشان حاضر نیستند این پول‌ها را بنا 
بر ناتوانی به نهادهای امدادرسانی بدهند و وجهه‌ای را که برای خود درست کرده‌اند با این کار از بین ببرند که این امر مانع بسیاری از کارها شده است. جالب اینجاست که این افراد اغلب خود را مالک پول‌های خیریه مردمی می‌دانند. درصورتی که بایستی این موارد شفاف‌سازی شود و اگر حتی ریالی در این زمینه باقی مانده باید صرف مناطق زلزله‌زده شود، چراکه با این نیت این پول‌ها جمع‌آوری شده است.
در این راستا افرادی چون آقای «صادق زیباکلام»، فعال سیاسی اصلاح‌طلب نیز در قامت یک سلبریتی پول‌هایی از مردم اخذ کرد و اینک با همه انتقاداتی که به وی می‌شود می‌خواهد این پول‌ها را صرف پروژه رؤیایی خود یعنی «دهکده امید» کند. اینکه آیا از لحاظ شرعی پولی که برای مردم زلزله‌زده و کمک فوری به آن‌ها برای بازگشت به زندگی‌شان صرف موارد دست چندم شود، جایز است یا خیر، سؤالی اساسی است.

captcha
شماره‌های پیشین