668
سه شنبه، ۱۴ اسفند ۱۳۹۷
6
معاون اول قوه‌قضاییه اعلام کرد

دیه در سال 98 270 میلیون تومان

استفاده شهردار تهران از کلمه «واگذاری» درباره قانون «بهره‌برداری از املاک شهرداری» چه معنایی دارد؟

ردپای سیاست در قوانین شهری

جریان سیاسی اصلاح‌طلبان که از شهریورماه سال گذشته اداره پایتخت را در دست گرفته است در هر گامی تلاش می‌کند به جای اقدامات عملی و اجرایی، نکته‌ای را به موضوع واگذاری املاک شهرداری مرتبط کرده و با استفاده از کم‌اطلاعی برخی شهروندان تلاش کرده تا ماجرای املاک نجومی (به‌زعم اصلاح‌طلبان) را مطرح کند. روز گذشته نیز شهردار تهران در پاسخ به یکی از اعضای شورای شهر نکاتی را بیان کرد که بیشتر متوجه واگذاری املاک شهرداری بود.

شهردار و تفاوت بین واگذاری و بهره‌برداری

یادداشت دکتر حسین قربان‌زاده

صبح نو

شهردار و تفاوت بین واگذاری و بهره‌برداری

یادداشت دکتر حسین قربان‌زاده

شهردار تهران در پاسخ به تذکر یک عضو شورای شهر درباره فهرست املاک مورد بهره‌برداری مطابق |
بند 6 ماده 55 قانون شهرداری‌ها، از عبارت واگذاری که ظهور در انتقال مالکیت دارد استفاده کرده و اعلام کرده که تعدادی از این واگذاری‌ها خلاف این بند قانونی بوده است. بعید است که شهردار تهران تفاوت بین واگذاری و بهره‌برداری را نداند. چنانکه در قراردادهای BOT هم عبارت Operate به معنای بهره‌برداری و عبارت Transfer به معنای واگذاری، مفاهیم روشن و مجزایی هستند.
بنابراین احتمالاً سهولسانی در بیان ایشان وجود داشته است. اما طبیعتاً این نحوه انتشار خبر با تیتر واگذاری غیرقانونی املاک، شیطنتی دارد که این موضوع را به پرونده ارائه تسهیلات مسکن به مدیران و کارکنان شهرداری موسوم به املاک نجومی پیوند بزند، در حالی که اساساً این موضوع هیچ ارتباطی با موضوع ارائه تسهیلات مسکن ندارد و ضمناً اساساً درباره واگذاری املاک نیست. چون مطابق بند 6 ماده 55، مالکیت املاک یاد شده، همچنان در اختیار شهرداری است و مستند به اختیارات مندرج در این بند، بهره‌برداری برای دوره موقت منتقل می‌شود. از سوی دیگر، موضوعات مجاز برای بهره‌برداری مندرج در بند 6 ماده 55 قانون شهرداری‌ها، دامنه موسعی دارند و هیچ یک از بهره‌برداری‌های مجاز در طول دوره گذشته، مخالف این بند نبوده و تمام فرایند قانونی را طی کرده است.
متن بند 6 ماده 55 قانون شهرداری‌ها بدین شرح است:
(اصلاحی27/11/1345) اجرای تبصره یک ماده هشت قانون تعلیمات اجباری وتأسیس مؤسسات فرهنگی و بهداشتی و تعاونی مانند بنگاه حمایت مادران و نوانخانه و پرورشگاه و درمانگاه و بیمارستان و شیرخوارگاه و تیمارستان و کتابخانه و کلاس‌های مبارزه با بی‌سوادی و کودکستان و باغ کودکان و امثال آن در حدود اعتبارات ‌مصوب و همچنین کمک به این قبیل مؤسسات و مساعدت مالی به انجمن تربیت بدنی و پیشاهنگی و کمک به انجمن‌های خانه ومدرسه و اردوی کار.
شهرداری در این قبیل موارد و همچنین در مورد موزه‌ها و خانه‌های فرهنگی و زندان با تصویب انجمن شهر از اراضی و ابنیه متعلق به‌خود با حفظ مالکیت به رایگان و یا با شرایط معین به‌منظور ساختمان و استفاده به اختیار مؤسسات مربوط خواهد گذاشت.

captcha
شماره‌های پیشین