668
سه شنبه، ۱۴ اسفند ۱۳۹۷
2
همتی: زیرساخت برای اجرای مصوبه مجلس درباره کالاهای اساسی آماده است

آمادگی بانک مرکزی در توزیع الکترونیکی گوشت

هشدار هشت ماه پیش رهبر انقلاب به دولت

معطل اروپا نمانید

شاه‌بیت توصیه رهبرانقلاب به دولت روحانی در تعامل و ارتباط با دنیای غرب در این جمله خلاصه می‌شود:«بارها گفته بودیم «به آمریکا اعتماد نکنید»، این هم نتیجه‌اش. درباره مذاکره با سه کشور اروپایی هم می‌گوییم به این‌ها هم نباید اعتماد کرد و برای هر قرارداد باید تضمین‌های واقعی و عملی بگیرید وگرنه نمی‌شود به این شکل، حرکت را ادامه داد.»

صبح نو

هشدار هشت ماه پیش رهبر انقلاب به دولت

معطل اروپا نمانید

شاه‌بیت توصیه رهبرانقلاب به دولت روحانی در تعامل و ارتباط با دنیای غرب در این جمله خلاصه می‌شود:«بارها گفته بودیم «به آمریکا اعتماد نکنید»، این هم نتیجه‌اش. درباره مذاکره با سه کشور اروپایی هم می‌گوییم به این‌ها هم نباید اعتماد کرد و برای هر قرارداد باید تضمین‌های واقعی و عملی بگیرید وگرنه نمی‌شود به این شکل، حرکت را ادامه داد.»


همان روز که دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا خروج کشورش از برجام را اعلام کرد، حجت‌الاسلام حسن روحانی در واکنش به این تصمیم گفت که «آمریکایی‌ها اعلام کردند از برجام خارج شدند، این تصریحی بود بر کاری که آن‌ها در ماه‌های گذشته به شکل دیگری انجام داده بودند، آمریکا بگوید از زمان توافق هسته‌ای تا امروز کی به همه تعهداتش عمل کرده است؟ جز چند امضا و بیانیه آیا هرگز به نفع مردم ایران و در چارچوب برجام عمل کردند یا نه؟» همین سخن رییس‌جمهوری تصریحی بود براینکه آمریکا اصلاً توافق را اجرا نکرده بود که حالا بخواهد از آن خارج شود؛ یعنی همان که رهبر انقلاب گفت «آمریکا قابل اعتماد نیست.»
حال آن زمان که دولت تصمیم گرفت توافق هسته‌ای را بدون آمریکا و با کشورهای اروپایی ادامه دهد و آنها نیز برای فریب ایران پیشنهاد بسته حمایتی را مطرح ساختند مجدداً رهبر انقلاب در توصیه و هشداری به دولت از آنان خواستند که هوشیار باشند تا مجدداً ایران از غرب رودست نخورد. 
اما باز این اتفاق نیفتاد و بارها و بارها مهلت ارائه بسته پیشنهادی اروپا از سوی ایران تمدید شد. تا جایی‌که بعد از 9 ماه تعلل کانال مالی به نام اینستکس از سوی اروپا راه‌اندازی شد -  آن‌هم با شرط و شروط- که ظریف وزیر امورخارجه آن ‌را تنها مقدمه‌ای برای اجرای تعهدات اروپا توصیف کرد. 
حال روز گذشته بیانات کامل دیدار رهبر انقلاب با اعضای کابینه در تیرماه 97 منتشر شده و امروز که هشت ماه از این دیدار می‌گذرد خواندن این بیانات، سنجش خوبی برای بررسی عملکرد و تصمیم دولت نسبت به این هشدارها و نقشه راه است. 
رهبر انقلاب در این دیدار بیان داشتند: «کار را در محدوده مقدورات کشور با جدیت دنبال بکنید؛ منتظر این و آن نباشید. ما یک روز مشکل اقتصادی کشور را موکول کردیم به برجام، [امّا] برجام نتوانست مشکل اقتصادی کشور ما را برطرف کند و به ما کمک قابل توجّهی بکند؛ و نتیجه این شد که مردم نسبت به برجام شرطی شدند، که وقتی آن بابا می‌خواهد از برجام خارج بشود، تا مدّتی که او می‌گوید خارج می‌شوم، ما همین‌طور دچار تلاطم در بازار خواهیم بود؛ ما شرطی شده‌ایم دیگر، مردم را ما شرطی کرده‌ایم. حالا هم «بسته اروپایی»؛ مردم را درباره بسته اروپایی شرطی نکنید. البتّه اروپایی‌ها مجبورند، ناچارند، چشم‌شان چهارتا! بایستی بگویند چگونه خواهند توانست از منافع ما دفاع کنند -که اسمش همان بسته است- امّا این را جزو موضوعات اصلی کشور قرار ندهید؛ بسته اروپایی بیاید، نیاید. ما کارهایی در کشور داریم، مقدوراتی در کشور داریم، این مقدورات بایستی تحقّق پیدا کند؛ دنبال این مقدورات بروید؛ گره نزنید بهبود اقتصاد کشور را به چیزی که از اختیار ما خارج است.»
هرچند ایشان با انتقاد از گره‌زدن مشکلات اقتصادی کشور به اموری که خارج از اختیار کشور خودمان است -مانند برجام و بسته اروپایی- چنین کاری را خلاف منافع کشور دانستند اما باز شاهد هستیم که رییس دستگاه اجرایی کشور حل مشکلات اقتصادی از قبیل گوشت را به پیوستن به کنوانسیون‌ها و تعهداتی دیگر همچون FATF گره می‌زنند.
ایشان در ادامه خطاب به اعضای دولت تأکید کرد: «آن‌ها هم البتّه در همین زمینه دارند بدجنسی می‌کنند -البتّه من نمی‌خواهم درباره این بسته اروپایی و اروپا و مانند این‌ها وارد بشوم، وَالّا آنجا هم حرف زیاد است- و من به آقای رییس‌جمهوری هم گفتم که این‌ها همان نوامبری را که از اوّل گفتند، همان را دارند دنبال می‌کنند -که تا نوامبر ادامه بدهند- بعد که همه چیز تثبیت شد و تحریم‌ها جا افتاد، بعد یک چیزکی مثلاً بدهند یا ندهند. دنبال این هستند و این، خباثت اینهاست. در روزنامه خواندم که ترامپ گفته که من می‌خواستم به ترزا مِی سفارش کنم راجع به سخت‌گیری نسبت به ایران، [امّا] او به من سفارش کرد درباره سخت‌گیری راجع به ایران! این‌ها این [جور] هستند دیگر. آن وقت تلفن می‌زند به آقای دکتر روحانی و اظهار ارادت و اخلاص هم به ایشان می‌کند. این‌ها را بایستی این جوری و با این چشم نگاه کرد؛ این‌ها بدند، این‌ها خیلی بدند. بنده یک سینه حرف دارم در زمینه اروپایی‌ها ــ نه به خاطر سیاست‌های امروزشان -  به خاطر ذات خبیثی که حکومت‌های اروپایی در طول این چند قرن از خودشان نشان داده‌اند؛ خیلی حرف گفتنی اینجا زیاد است، نمی‌خواهیم حالا وارد آن مسائل بشویم. به هر حال، اقتصاد کشور را به بسته اروپایی موکول نکنید. بیاییم کارهایی ما داریم در داخل کشور، این‌ها را باید انجام بدهیم. آن‌ها هم البتّه بایستی حتماً آن کار [خودشان] را بکنند منتها ما مشکلات‌مان را به آن [بسته] موکول نکنیم.»
منظور رهبرانقلاب در برحذر داشتن دولت از گره نزدن مشکلات کشور به اموری همچون برجام یا بسته اروپایی، قطع ارتباط نیست، همچنانکه ایشان در همین دیدار بر تقویت دیپلماسی با شرق و غرب تأکید می‌کنند و یادآور می‌شوند: « من البتّه می‌گویم ارتباطات باید حفظ بشود؛ دوستانی که با من مرتبط بوده‌اند در این سال‌های متمادی، می‌دانند که عقیده من در زمینه ارتباطات دیپلماسی این است که ارتباطات باید روزبه‌روز تقویت بشود و توسعه پیدا کند و فعلیّت پیدا کند و گسترش پیدا کند؛ عقیده من این است. عقیده من کنار رفتن و قطع کردن و مانند اینها نیست؛ جز در یک موارد معدودی مثل آمریکا، در غیر این موارد عقیده‌ام این نیست؛ رابطه با شرق تقویت بشود، با غرب تقویت بشود؛ هر چه می‌توانیم تحرّک عملیّاتی و هدفمند دیپلماسی بایستی افزایش پیدا کند، یعنی تحرّک دیپلماسی کشور باید افزایش پیدا کند؛ تحرّک هدفمند.»
اما باز شاهد هستیم دولت و طرفدارانش به جای یافتن راه‌حل مؤثر، عملی و عاجل برای حل مشکلات کشور بازهم در صدد جلب نظر و حمایت‌های طرف غربی است و همچنان همان سیاست خارجی «نگاه به غرب»در دستورکار دولت است. اما طرف مقابل بی‌آنکه ذره‌ای از تعهدات خود را که در قالب توافق هسته‌ای آمده است اجرا کند و بی‌آنکه ایران از منافع برجام منتفع شده باشد، خواهان گسترده کردن تعهدات و محدودیت‌های ایران است. 
همچنانکه «الشرق‌الاوسط» روز گذشته گزارش داد: کشورهای فرانسه، بریتانیا، آلمان و ایتالیا (E4) در نشست‌های دوره‌ای با طرف ایرانی خواسته‌اند که درباره نفوذ ایران در لبنان، سوریه، یمن و عراق بحث کنند.
هرچند که به گفته این روزنامه ایران این مواضع کشورهای اروپایی را رد کرده است اما E4 برای برقرار ماندن روابط تجاری با ایران یعنی اینستکس این شروط را مطرح ساخته است. 
به نوشته شرق‌الاوسط کشورهای اروپایی سه شرط برای ایران جهت «عادی‌سازی روابط با غرب» گذاشته‌اند. اول، اعتراف به خطر نیروهای نظامی شیعه که آن را... در لبنان، سوریه، عراق و یمن... تشکیل داده... و خیلی از کشورهای عربی را تهدید می‌کند. دوم، گروه اروپایی برنامه ملی ایران برای تولید موشک‌های بالستیک و برنامه ملی ایران برای گسترش و توسعه تأسیسات آن در کشورهایی که نیروی نظامی در آن دارد، رد می‌کند و گروه اروپایی برای ایران شرط کرده که برای گفت‌وگو با ایران، تهران باید از همه این موارد که در نشست‌های دوره‌ای مطرح شده، چشم‌پوشی کند. سوم، چشم‌پوشی از تهدیدات خود برای موجودیت و امنیت رژیم اسرائیل است زیرا خود را در جایگاه کشورهایی قرار می‌دهد که نمی‌توان آن را تأیید کرد. 
شروطی که قطعاً خط قرمز ایران است و دولت و نظام هرگز بر سر آن با هیچ‌کس معامله نخواهند کرد. اما سؤال اینجاست که تا کی باید در ازای هیچ معطل بمانیم و حل مشکلات را به تعهدات بیشتر و به اموری که خارج از اختیار کشور خودمان است گره بزنیم. 

captcha
شماره‌های پیشین