668
سه شنبه، ۱۴ اسفند ۱۳۹۷
1
هشدار هشت ماه پیش رهبر انقلاب به دولت

معطل اروپا نمانید

شاه‌بیت توصیه رهبرانقلاب به دولت روحانی در تعامل و ارتباط با دنیای غرب در این جمله خلاصه می‌شود:«بارها گفته بودیم «به آمریکا اعتماد نکنید»، این هم نتیجه‌اش. درباره مذاکره با سه کشور اروپایی هم می‌گوییم به این‌ها هم نباید اعتماد کرد و برای هر قرارداد باید تضمین‌های واقعی و عملی بگیرید وگرنه نمی‌شود به این شکل، حرکت را ادامه داد.»

سازمان حمایت به خودروسازانی که تعهدات معوقه دارند، هشدار داد

بازار ماشین ریپ می‌زند

بازار خودرو در آخرین روزهای سال‌97 همچنان درگیر التهاب و نوسانات قیمتی است. پراید 50میلیونی که 6ماه پیش بیشتر به یک شوخی می‌ماند، حالا واقعیتی تلخ در جامعه است. قیمت دیگر خودروها که عنوان ملی را یدک می‌کشند هم تعریف‌شدنی است. تعدادی از این خودروها توانسته‌اند به رکورد قیمتی صدمیلیون تومانی نیز دست پیدا کنند؛ امری که حتی خودروسازان هم در تخیل خود برای آن تصویری در نظر نمی‌گرفتند، اما بالا رفتن قیمت‌ها دلیل بزرگی دارد که آن بدعهدی خودروسازان در تحویل تعهدات است.

چرا شوراهای عالی انقلاب فرهنگی و فضای مجازی تشکیل جلسه نمی‌دهند

شوراها، معطل رییس‌جمهوری

امروز هم جلسه شورای عالی انقلاب‌فرهنگی برگزارنمی‌شود، این درحالی‌است که وقتی در جلسه روز 11دی1397 شورای عالی انقلاب فرهنگی دکتر سیدسعیدرضا عاملی به سمت دبیری این شورا برگزیده شد، این امید در میان اهالی فرهنگ به‌وجود آمد که می‌توان در انتظار تغییرات و تحولاتی در این حوزه بود. روزنامه «صبح‌نو» نیز جلد خود را با تیتر «فرهنگ در انتظار تحول» به تصویر دبیر جدید شورا اختصاص داد. حالا اما با گذشت دوماه از آن جلسه، شورای عالی انقلاب فرهنگی هیچ جلسه‌ای تشکیل نداده و طبیعتاً هیچ مصوبه‌ای هم نداشته است. سؤال این است؛ چرا شورایی به این مهمی که سکان فرهنگ انقلابی و انقلاب فرهنگی ما را به دست گرفته و ترکیب آن متشکل از بزرگان سیاسی و فکری کشور است به حالت نیمه‌تعطیل درآمده است؟

نرگس کلباسی از ساخت و تحویل 113خانه به مردم زلزله‌زده سرپل ذهاب خبر داد

خبر خوش # ياران_ عشق

کرمانشاه را زلزله‌ای به قدرت 7.3ریشتر لرزاند، شهر به هم ریخت و خانه‌ها بر سر مردمانش آوار شد، مردم هنوز به خود نیامده بودند که پس‌لرزه‌های متعدد، ترس را به استخوان‌هایشان رساند، در عرض چند ثانیه خانه و کاشانه و تمام زندگی‌شان را در دل مشتی از خاک دیدند. امید از دل مردمان مقاوم کُرد رفت و نگاه خیره خانواده‌ها به بلایی که طبیعت بر سرشان آورده بود کورسوی امیدی برای‌شان نگذاشت.

سر مقاله

تداوم گام دوم

بیانیه‌ای برای چهل سال دوّم

یادداشت دکتر محمدرضا قائمی‌نیک

شهردار و تفاوت بین واگذاری و بهره‌برداری

یادداشت دکتر حسین قربان‌زاده

حمیدرضا غلامزاده در گفت‌وگو با «صبح‌نو» از مشاهدات عینی‌اش از اوضاع داخلی ونزوئلا می‌گوید

همراهی مردم با مادورو

بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید اخیراً در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی «سی.ان.ان» از تلاش برای کسب حمایت لازم برای انتقال مسالمت‌آمیز قدرت از مادورو به خوان گوایدو خبر داد موضوعی که آن را به دکترین «جیمز مونرو» پنجمین رییس‌جمهوری آمریکا، نسبت داد و هدف از آن را اقدامات مداخله‌جویانه کاخ سفید در ونزوئلا و دستیابی به یک «نیم‌کره دمکراتیک» توصیف کرد.

استفاده شهردار تهران از کلمه «واگذاری» درباره قانون «بهره‌برداری از املاک شهرداری» چه معنایی دارد؟

ردپای سیاست در قوانین شهری

جریان سیاسی اصلاح‌طلبان که از شهریورماه سال گذشته اداره پایتخت را در دست گرفته است در هر گامی تلاش می‌کند به جای اقدامات عملی و اجرایی، نکته‌ای را به موضوع واگذاری املاک شهرداری مرتبط کرده و با استفاده از کم‌اطلاعی برخی شهروندان تلاش کرده تا ماجرای املاک نجومی (به‌زعم اصلاح‌طلبان) را مطرح کند. روز گذشته نیز شهردار تهران در پاسخ به یکی از اعضای شورای شهر نکاتی را بیان کرد که بیشتر متوجه واگذاری املاک شهرداری بود.

گزارش «صبح‌نو» از محل فروش گوشت گرم را بخوانید

پنج ساعت انتظار در صف سرکاری

چرا صداوسیما در روزهایی که کشور درگیر FATF است، برنامه‌هایی برای روشنگری این موضوع ندارد؟

توقف رسانه ملی پشت دیوار FATF

در شرایطی که دولت و رسانه‌های همسو برای تصویب FATF و چهار معاهده مربوط به آن به صورت گسترده در حال فعالیت و تولید محتوا هستند و حتی انجام همه‌پرسی و اخذ رأی مردم را وارد ماجرا کرده‌اند، صداوسیما در این ماجرا سکوت کرده و گویی میدان را برای بیان حرف‌های بی‌محتوا خالی کرده است.

فعالان سیاسی در گفت‌وگو با «صبح نو» بیان کردند

درخواست برگزاری دادگاه علنی حسین فریدون

در چند هفته اخیر یکی از خبرهای مهم و قابل توجه کشور، برگزاری دادگاه برادر حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران یعنی حسین فریدون بود که بعد از گذشت مدت‌ها انتظار بالاخره این جلسه برگزار و برادر رییس‌جمهوری برابر قانون قرار گرفت و پاسخگوی اتهامات مطرح شده علیه خود بود.

صبح نو

سر مقاله

تداوم گام دوم

دغدغه بسیاری از کنشگران فرهنگی و سیاسی آن است که گام دوم، به چه صورتی تحقق می‌یابد؟ اگر این بیانیه را گفتاری مفهومی بدانیم که دارای شاکله‌ای منسجم و انحصاری بوده و به‌مثابه مانیفست انقلاب اسلامی کارکرد دارد، آنگاه نگرانی‌مان نسبت‌به نحوه اجرایی‌شدن آن افزون می‌شود. یکی از ابتکارات مهم، تحلیل بیانیه به‌مثابه سیاستی است که می‌بایست مافوق سیاستگذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌های ملی قرار گیرد و از قضا یکی از درگاه‌های مؤثر برای توفیق در این روند، مجمع تشخیص مصلحت نظام است که مطابق اصل‌110 و به واسطه حکم رهبری می‌تواند بر کلیه قوانین و روندهای قانون‌گذاری کشور نظارت کرده و آن را با سیاست‌های کلان تطبیق دهد. لایه دیگر، خود دستگاه دولتی است که متشکل از مجموعه‌ای از واحدهای تصمیم‌ساز است؛ اعم از شوراهای عالی، هیأت وزیران و شوراهای میانی. این بیانیه که خود مشتمل بر فرامین، دستورکارها و اقدامات روشنی است و بخشی از آن نیازمند تفسیر و تبیین، باید در سطوح به جریان افتاده و به اقدام مبدل شود. در اینجا نقش حوزه عمومی و بخش خصوصی را نیز نباید نادیده گرفت؛ اولی به عنوان جایگاه توسعه مفهومی و مشارکت مردمی و دومی به عنوان واسطه و تبادل‌کننده میدانی و تعیین‌کننده، بخصوص در زمینه‌هایی مانند استقلال، اقتصاد و... برای تحقق گام دوم، ما نیازمند پیوست اقدامیم که تشریک مساعی وسیعی را می‌طلبد.
 

captcha
شماره‌های پیشین