sobhe-no.ir
667
دوشنبه، ۱۳ اسفند ۱۳۹۷
5
در نشست «آمریکا در مسیر افول» به نشانه‌های اضمحلال ایالات متحده پرداخته شد

پایان عصر هژمونی

«آمریکا رو به افول است؛ این وضعیتی که آمریکایی‌ها دچارش شده‌اند، عامل بلندمدت دارد؛ این‌ها در طول تاریخ وضعیتی را به وجود آوردند که نتیجه‌اش همین است و به این آسانی‌ها علاج‌شدنی نیست.»؛ این بخشی از فرمایشات رهبر انقلاب در روز 12‌آبان سال جاری در حضور جمعی از دانشجویان و دانش‌آموزان است. تأکید رهبری به وضوح روی مسأله‌ای است که چند سالی می‌شود بدل به دل‌مشغولی بسیاری از تحلیلگران آمریکایی شده است؛ گویی برای آن‌ها هم جا افتاده که عصر هژمونی آمریکایی‌ها رو به پایان گذاشته است.

مواضع کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا درباره ایران

کارزار انتخاباتی 2020 «برنی سندرز»  رسماً  آغاز شد

صبح نو

در نشست «آمریکا در مسیر افول» به نشانه‌های اضمحلال ایالات متحده پرداخته شد

پایان عصر هژمونی

«آمریکا رو به افول است؛ این وضعیتی که آمریکایی‌ها دچارش شده‌اند، عامل بلندمدت دارد؛ این‌ها در طول تاریخ وضعیتی را به وجود آوردند که نتیجه‌اش همین است و به این آسانی‌ها علاج‌شدنی نیست.»؛ این بخشی از فرمایشات رهبر انقلاب در روز 12‌آبان سال جاری در حضور جمعی از دانشجویان و دانش‌آموزان است. تأکید رهبری به وضوح روی مسأله‌ای است که چند سالی می‌شود بدل به دل‌مشغولی بسیاری از تحلیلگران آمریکایی شده است؛ گویی برای آن‌ها هم جا افتاده که عصر هژمونی آمریکایی‌ها رو به پایان گذاشته است.

 
در همین باره روز گذشته نشست علمی سه ساعته‌ای با عنوان «آمریکا در مسیر افول» با حضور آقایان سعیدرضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، محسن پاک‌آیین، معاون بین‌الملل مؤسسه پژوهشی-فرهنگی انقلاب اسلامی، فؤاد ایزدی، کارشناس مسائل آمریکا و داوود عامری، دبیرکل مجمع جهانی صلح اسلامی، در مؤسسه پژوهشی-فرهنگی انقلاب اسلامی برگزار شد.
 
عاملی: فقط یک سوم آمریکایی‌ها به دولت این کشور اعتماد  دارند  
دکتر سید سعیدرضا عاملی در ابتدای این نشست با اشاره به تبعیض علیه رنگین‌پوستان در آمریکا گفت: در مدارس آمریکا، میز و حتی آبخوری رنگین‌پوستان، از میز و آبخوری سفیدپوستان متفاوت است. در آمریکا از رنگین‌پوستان شخصیت پایین اجتماعی را تصویر کرده‌اند.
وی با اشاره به کاهش اهمیت دین در زندگی آمریکاییان گفت: طبق نظرسنجی «گالوپ» 78‌درصد مردم آمریکا اعلام کرده‌اند که دین در زندگی آن‌ها اثری ندارد؛ یکی از پیامدهای اصلی این مسأله بدترشدن وضعیت ارزش‌های اخلاقی در این کشور بوده است.
عاملی معضل افزایش زاد ولد در آمریکا، خارج از چارچوب ازدواج را از دیگر معضلات فرهنگی در این کشور ارزیابی و تصریح کرد: پدیده «باهم بودگی» که در کشورمان به غلط «ازدواج سفید» تعبیر می‌شود، در آمریکا رواج زیادی دارد؛ نزدیک 50‌درصد این باهم‌بودگی، در سه سال اول زندگی، به جدایی ختم می‌شود. 90‌درصد بچه‌هایی که از این طریق در آمریکا متولد می‌شوند، فقط توسط مادر اداره می‌شوند.
وی با اشاره به معضل کودک‌آزاری در آمریکا گفت: در سال‌2015 در آمریکا تعداد هزار و 670‌کودک به دلیل سوء‌استفاده یا غفلت از آن‌ها جان خود را از دست داده‌اند که این رقم در سال‌2014، حدود هزار و 500‌کودک بوده است. در آمریکا به طور سالانه نزدیک به 700‌هزار کودک مورد سوءاستفاده قرار می‌گیرند که از هر پنج مورد، چهار مورد سوءاستفاده‌کنندگان، والدین قربانیان هستند.
عاملی با اشاره به کاهش بی‌اعتمادی به رسانه‌ها در آمریکا اظهار داشت: نتایج پیمایشی که در سال‌2018 توسط «پروژه بینش رسانه‌ای» روی حدود 2019‌بزرگسال آمریکایی انجام شد نشان می‌دهد که حدود 44‌درصد از آمریکاییان مطرح کرده‌اند که در سال‌2017، اعتمادشان به منابع رسانه‌ای 
کاهش یافته است.
وی در بخش دیگری از اظهارات خود با اشاره به کاهش اعتماد عمومی به دولت در آمریکا گفت: بر اساس گزارش شرکت «ادلمن» در سال‌2018، فقط یک سوم آمریکایی‌ها مطرح کردند که به دولت خود در انجام کاری که درست است، اعتماد دارند که این رقم، کاهش 14درصدی را نسبت به سال قبل از آن، نشان می‌دهد.

 ایزدی: ترامپ افول آمریکا را تسریع کرده است
در بخش دیگری از این نشست، دکتر فؤاد ایزدی، کارشناس مسائل آمریکا با بیان اینکه «افول آمریکا» مقوله‌ای اجماعی میان مردم و نخبگان این کشور است تصریح کرد: آقای دونالد ترامپ در زمان انتخابات ریاست‌جمهوری، با اشاره به افول آمریکا اعلام کرد، قصد دارد جلوی این افول را بگیرد و مردم آمریکا هم برای همین شعار به او رأی دادند؛ اما ترامپ نه‌تنها نتوانست جلوی این افول را بگیرد بلکه آن را تسریع کرد. ایزدی در 
همین باره اظهار داشت: آقای «آلفرد مکوی» استاد دانشگاه ویزکانسین آمریکا در مقاله‌ای با عنوان «افول و سقوط امپراتوری آمریکا» تأکید کرده است که «به‌رغم هاله‌ای از قدرت مطلق که بیشتر امپراتوری‌ها سعی می‌کنند از خود به نمایش بگذارند، نگاهی به تاریخ آن‌ها به ما یادآور می‌شود که آن‌ها چه موجودات شکننده‌ای هستند.»
وی با اشاره به افول اقتصادی آمریکا اظهار داشت: به گزارش «نیویورک تایمز»، بر اساس آمار بانک جهانی در حال حاضر آمریکا فقط 1/15‌درصد از اقتصاد جهان را به خود اختصاص داده است. این در حالی است که پس از جنگ جهانی دوم نیمی از اقتصاد جهان در اختیار آمریکا بود.
ایزدی با اشاره به افول سیاسی آمریکا تأکید کرد: انتخاب فردی مانند ترامپ به‌عنوان رییس‌جمهوری آمریکا خود نشانه‌ای از افول سیاسی آمریکاست. از دیگر شاخص‌ها می‌توان به انسداد سیاسی و درگیری‌ها میان دو حزب اصلی این کشور اشاره کرد. از جمله آثار این انسداد سیاسی، بسته شدن دولت آمریکا برای 35‌روز در بهمن‌ماه سال جاری است.
وی در این باره اضافه کرد: در حال حاضر، دولت ترامپ با معضل پُرکردن مناصب سیاسی این کشور که نیاز به تأیید مجلس سنا دارد، مواجه است. از میان افرادی که ترامپ برای تصدی پست‌های مختلف به سنا پیشنهاد داده، هنوز بیش از 500‌نفر موفق به اخذ تأیید سنا نشده‌اند. با توجه به عدم همراهی دموکرات‌ها با این امر، این پست‌ها همچنان بعد از گذشت بیش از نیمی از دوره ریاست‌جمهوری وی، خالی مانده است.

 عامری: جذابیت آمریکا به کمترین حد خود رسیده است
داوود عامری، دبیرکل مجمع جهانی صلح اسلامی دیگر سخنران این نشست بود. عامری با اشاره به مقوله «فرسایش جذابیت آمریکایی» گفت: همواره آمریکا به‌عنوان یک مدینه فاضله فرض می‌شد؛ اما امروز این جذابیت با اقدامات متعدد به خصوص کارهای 
غیر اصولی و نابخردانه بوش و ترامپ به کمترین حد خود رسیده است. وی با اشاره به اظهارات «یدون راشمن»، تحلیلگر سیاسی مجلات آمریکایی اظهار داشت: این تحلیلگر بر این نظر است که «آمریکا باید به فکر سقوط خود باشد. آمریکا از سال‌1991 تا سال‌2008 که دچار بحران اقتصادی شد، 17‌سال از موقعیت هژمونی جهانی برخوردار بود؛ اما با معضلات اجتماعی و اقتصادی ناشی از بحران سال‌2008، امروز آن موقعیت خود را از دست داده است.»

 پاک‌آیین: آمریکا در شرایط انزوا به سر می‌برد
 محسن پاک‌آیین، معاون بین‌الملل مؤسسه پژوهشی-فرهنگی انقلاب اسلامی، آخرین ناطق این نشست بود. پاک‌آیین با اشاره به انزوای ایالات متحده آمریکا در منطقه غرب آسیا گفت: آمریکا به دلیل حمایت از تروریسم، شکست در عراق و سوریه، هم‌پیمانی با عربستان در حمله به یمن و ایجاد تنفر جهانی بابت این هم‌پیمانی، امروز در منطقه، در شرایط انزوا به سر می‌برد. وی در همین باره افزود: آمریکا نفوذ خود روی کشوری مانند ترکیه را نیز از دست داده و ترکیه با نزدیکی به ایران و روسیه، جایگاه مهمی برای خود پیدا کرده است. پاک‌آیین با اشاره به اختلافات و مشکلات میان اروپا و آمریکا گفت: آمریکا در موضوع برجام، خروجش از عهدنامه محیط زیست، شورای حقوق بشر سازمان ملل و یونسکو، اختلافات شدیدی با اروپا پیدا کرده است. طی 50‌سال گذشته، هیچ گاه چنین اختلافاتی که امروز میان اروپا و آمریکا وجود دارد، وجود نداشته است.

captcha
شماره‌های پیشین