667
دوشنبه، ۱۳ اسفند ۱۳۹۷
1
نهمین دوره پارلمان بخش خصوصی آغاز به‌کار کرد

اتاق بازرگانی، اقتصادی باشد نه سیاسی

نهمین دوره انتخابات اتاق‌های بازرگانی در حالی روز شنبه در سراسر کشور، برگزار شد که داشتن اعتبار ۱۸ ماهه برای کارت‌های عضویت و ۱۲ ماهه برای کارت بازرگانی از شرایط افراد واجد رأی دادن بود. گفته شده است ۱۴ هزار و ۹۰۰ نفر از اعضای اتاق بازرگانی تهران می‌توانستند در انتخابات روز شنبه اتاق تهران شرکت کنند و اعضای هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی خود را تعیین کنند.

آیا خانه‌سینما مشتاق‌ حاشیه‌سازی‌ است

کفن‌دزدی‌ کیومرثانه

مراسم تشییع و خاک‌سپاری مرحوم خشایار الوند هم، پیرو ترحیم هنرمندان در دو سال اخیر حاشیه‌هایی داشت که هرچند تکراری شده اما نمی‌توان آن‌ها را نادیده گرفت.

چه کسانی حامی تصویب کنوانسیون‌های ذیل «گروه ویژه اقدام مالی» هستند

مسوولیت 12موافق FATF

هر چند در مجمع تشخیص مصلحت نظام، مخالفانش کم نیستند؛ اما در همان مجمع، همچنان هستند افراد و چهره‌هایی که دل در گرویش دارند؛ از FATF صحبت می‌کنیم؛ سوژه اول این روزهای رسانه‌های کشور. استدلال موافقان آن است که با نپذیرفتن FATF و ملزوماتش، کشور منزوی و متحمل فشارهای بی‌شماری از سوی آمریکا و متحدانش خواهد شد. اما این گروه به این سؤال مهم پاسخ نمی‌دهند که پذیرفتن برجام چه منفعت و آورده ملموسی برای مردم داشت که حال بخواهیم از راه FATF آن را تکمیل کنیم. سؤال مهم‌تر اینکه چه ضمانتی وجود دارد که با پذیرفتن FATF، اروپا و آمریکا به تعهدات قبلی خود عمل کنند. در ادامه گزارش به مواضع چهره‌های موافق FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام خواهیم پرداخت.

ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) اجرا کرد

تجهیز ۲۵۰۰نقطه محروم به تجهیزات ورزشی

سرمقاله

طرح اشتباه

«صبح‌نو» از اتصال توان توانمند به نیاز نیازمند گزارش می‌دهد

هم‌«سایه» هم شوید!

ایران کشوری است بزرگ با هزاران هزار خانه و خانواده کوچک و بزرگ. بسیاری از مردم به اصطلاح دست‌شان به دهان‌شان می‌رسد و برخی دیگر از پس هزینه‌های خود برنمی‌آیند؛ مانند هزینه‌های عجیب و غریب درمان. برخی دیگر حتی در تأمین کالاهای اساسی و نیازهای اولیه خودشان هم دچار مشکل هستند. سایت سایه با بستر متفاوتی ایجاد شده است تا به آسان‌ترین شکل ممکن توان توانمندان را به نیاز نیازمندان برساند.

گزارش «صبح‌نو» درباره مصوبه مجلس برای افزایش 400 هزار تومانی حقوق و واکنش دولت را بخوانید

جرزنی در بازی معیشت مردم

افزایش حقوق برای سال آینده با توجه به شرایط اقتصادی کشور و کاهش قدرت خرید مردم؛ از مهم‌ترین مباحثی است که مجلس و دولت برسر آن در حال مباحثه هستند، مباحثه‌ای که با مصوبه مجلس برای افزایش 400 هزار تومانی حقوق کارکنان دولت، توپ را به زمین آن‌ها انداخت. این درحالی است که سازمان برنامه‌و‌بودجه اعلام کرده این میزان افزایش حقوق‌ها را پیش‌بینی نکرده و دولت در پرداخت آن با مشکل مواجه خواهد شد اما مجلس جور دیگری فکر می‌کند.

گزارش «صبح نو» از اختلال در سامانه پیامکی جشنواره تلویزیونی جام جم

ایراد از گیرنده است

جشنواره تلویزیونی جام جم در روزهای اخیر با اختلالی که در سامانه پیامکی این جشنواره روی داد باعث بروز حرف و حدیث‌های فراوانی شد. این در حالی است که اتفاق روی داده از همان لحظات اولیه توسط مسوولان شبکه سه صدا و سیما، شرکت‌های متولی برگزار مسابقات و اپراتورهای تلفن همراه رصد و کنترل شد، اما دبیر پنجمین جشنواره تلویزیونی جام جم نیز روز گذشته توضیحاتی را درباره این اتفاق داد.

معاون اماکن متبرکه و امور زائران آستان قدس رضوی در گفت‌و‌گو با «صبح‌نو» خبر داد

پذیرایی از 19 میلیون زائر در سه سال اخیر

بارگاه منور رضوی سالانه میزبان قدوم میلیون‌ها زائر و دلداده حضرت علی بن موسی الرضا ؟ع؟ است و از این رو بزرگ‌ترین افتخار خادمان این بارگاه منور خدمت به این عاشقان اهل بیت ؟عها؟ بوده که تمام توان خود را در راستای تسهیل زیارت ایشان بسیج کرده‌اند. طی سه سال گذشته با تأکید تولیت آستان قدس رضوی و با استقرار اصل زائرمحوری در صدر راهبردهای این آستان مقدس، توسعه و بهبود خدمت‌رسانی در حوزه‌های مختلف رفاهی، تسهیلاتی و امنیتی در دستور کار این آستان مقدس قرار گرفته است. مهمان‌سرای حضرت رضا ؟ع؟، «نعیم رضوان»، طرح «یا معین‌الضعفاء»، امداد زائران، خدمات رفاهی حرم مطهر و ... از اقدامات مهم معاونت اماکن متبرکه و امور زائران آستان قدس رضوی به شمار می‌آید که مسوولیت این معاونت را بیش از پیش سنگین کرده است. برای آشنایی با جزئیات این اقدامات در طول سه سال گذشته با آقای سید خلیل منبتی، معاون اماکن متبرکه و امور زائران آستان قدس رضوی به گفت‌وگو نشستیم.

گزارش «صبح‌نو» از ابعاد حواشی ایجاد شده برای اجرای «حمید حامی» در «جشنواره موسیقی فجر فارس»

حمید حامی، قربانی تازه پاپاراتزی‌ها

حمید حامی هیچ‌گاه جزو انتخاب‌های من نبوده است. در هیچ دوره‌ای آثارش از قطعه‌های لیست پخشم نبوده و تقریباً با هیچ‌کدام از کارهایش خاطره ندارم. اما «حامی» در نظرم همیشه یکی از محترم‌ترین و باسوادترین‌های موسیقی پاپ بوده است. او مسیرش را با بزرگان آغاز کرده است و همواره با قله‌ها کار کرده. از همراهی با مرحوم استاد بابک بیات گرفته تا همکاری با اساتیدی همچون مجید انتظامی و شاهین فرهت. اکنون در روزهای درخشش خواننده‌های یک‌شبه و امپراتوری تاجران در عرصه هنر، حامی اسیر یک حاشیه عجیب شده است؛ حاشیه‌ای که او را تبدیل به طعمه‌ای لذیذ برای پاپاراتزی‌ها و رسانه‌های زرد کرده است.

در نشست «آمریکا در مسیر افول» به نشانه‌های اضمحلال ایالات متحده پرداخته شد

پایان عصر هژمونی

«آمریکا رو به افول است؛ این وضعیتی که آمریکایی‌ها دچارش شده‌اند، عامل بلندمدت دارد؛ این‌ها در طول تاریخ وضعیتی را به وجود آوردند که نتیجه‌اش همین است و به این آسانی‌ها علاج‌شدنی نیست.»؛ این بخشی از فرمایشات رهبر انقلاب در روز 12‌آبان سال جاری در حضور جمعی از دانشجویان و دانش‌آموزان است. تأکید رهبری به وضوح روی مسأله‌ای است که چند سالی می‌شود بدل به دل‌مشغولی بسیاری از تحلیلگران آمریکایی شده است؛ گویی برای آن‌ها هم جا افتاده که عصر هژمونی آمریکایی‌ها رو به پایان گذاشته است.

در نشست «آمریکا در مسیر افول» به نشانه‌های اضمحلال ایالات متحده پرداخته شد

پایان عصر هژمونی

«آمریکا رو به افول است؛ این وضعیتی که آمریکایی‌ها دچارش شده‌اند، عامل بلندمدت دارد؛ این‌ها در طول تاریخ وضعیتی را به وجود آوردند که نتیجه‌اش همین است و به این آسانی‌ها علاج‌شدنی نیست.»؛ این بخشی از فرمایشات رهبر انقلاب در روز 12‌آبان سال جاری در حضور جمعی از دانشجویان و دانش‌آموزان است. تأکید رهبری به وضوح روی مسأله‌ای است که چند سالی می‌شود بدل به دل‌مشغولی بسیاری از تحلیلگران آمریکایی شده است؛ گویی برای آن‌ها هم جا افتاده که عصر هژمونی آمریکایی‌ها رو به پایان گذاشته است.

گفت‌وگو با میثم غلامی، مسوول «خانه اخلاق‌پژوهان جوان» به بهانه برگزاری دوره آموزشی «اخلاق برای نوآموزان»

کار زیرزمینی و خودجوش یک مؤسسه درباره فلسفه اخلاق

«اخلاق برای نوآموزان» عنوان دوره‌ای است که «خانه اخلاق‌پژوهان جوان» قرار است 15 و 16 اسفندماه سال جاری در قم برگزار کند. در این دوره اساتید برجسته حوزه اخلاق مانند دکتر مهدی علیزاده، دکتر محمد لگنهاوسن، دکتر محسن جوادی، دکتر حمید شهریار و ... دعوت شده‌اند تا درباره موضوعاتی مانند «ماجرای تفکر اخلاقی مسلمین»، «فرااخلاق به زبان ساده»، «اینترنت اشیا(IoT) و آینده اخلاقی ما» و ... سخن بگویند. خانه اخلاق‌پژوهان یکی از تشکل‌هایی است که به‌صورت خودجوش کار خودش را از یک جمع دانشجویی آغاز کرد. کار اصلی این جمع که اکنون رونق خوبی یافته، برگزاری دوره‌های آموزشی، مناظره، همایش و پژوهش در حوزه دانش اخلاق است. فعالیت این مؤسسه از این نظر جالب است که می‌توان آن را نمونه یک کار اندیشه‌ای خودجوش دانست که بدون تشریفات و حتی در یک زیرزمین ساده، کار جدی می‌کند و تأثیرگذار هم هست. به بهانه برگزار دوره تازه‌شان با آقای میثم غلامی، مسوول خانه اخلاق‌‌پژوهان جوان گفت‌وگو کردیم.

حس بی‌دولتی و شانه‌های زیر بار مسوولیت

یادداشت دکتر حامد حاجی‌حیدری استادیار دانشگاه تهران

شماره‌های پیشین