664
چهارشنبه، ۰۸ اسفند ۱۳۹۷
5
بروز تنش در روابط دهلی و اسلام‌آباد

هند انتقام گرفت

دوشنبه‌شب جنگنده‌های هند به مواضع یک گروه تروریستی در منطقه تحت تسلط پاکستان در کشمیر حمله کردند که ۳۰۰«تروریست» در این حملات کشته شدند.

توافقی درباره تحریم‌ و خلع سلاح اتمی صورت می‌گیرد؟

دومین دیدار کیم و ترامپ

بازتاب سفر بشار به تهران در رسانه‌ها

اسد قهرمان جهان عرب

صبح نو

بازتاب سفر بشار به تهران در رسانه‌ها

اسد قهرمان جهان عرب

سفر مهم بشار اسد رییس‌جمهوری سوریه 
به کشورمان و دیدار با رهبر معظم انقلاب اسلامی مورد توجه ویژه رسانه‌های لبنانی قرار گرفت.
روزنامه لبنانی البناء در این رابطه نوشت که با نزدیک شدن بسیاری از پرونده‌های منطقه‌ای به لحظات سرنوشت‌ساز، نشست سران میان امام علی خامنه‌ای، رهبر معظم جمهوری اسلامی ایران و بشار اسد، رییس‌جمهوری سوریه برگزار شد تا رویکرد تحولات آینده را مشخص کند.
این مطلب می‌افزاید زمانی که به عراقی‌ها 
در خصوص عقب‌نشینی آمریکا در ماه مارس از سوریه اعلام شده بود و اظهارات مطرح شده‌ در خصوص بقای نیروهای آمریکایی در این کشور نشان‌دهنده احتمال تصمیم‌گیری آمریکا برای ایجاد هرج‌ومرج همزمان با عقب‌نشینی غافلگیرکننده با شیطنت طرف‌های حاضر در عرصه منطقه‌ای نظیر گروه‌های کرد و رهبران ترکیه است که همچنان به دیکته‌های واشنگتن گوش می‌دهند و در دام توهمات آن‌ها گرفتار می‌شوند.
همچنین موضوع موعدی که ایران درخصوص تعامل با توافق هسته‌ای در سایه ابزار مالی اروپا مشخص کرده نیز در ماه مارس است و به زمان مقرر خود نزدیک می‌شود، علاوه بر این‌ها در سایه نشست سران برگزارشده در تهران و سوچی تعیین سرنوشت ادلب نیز در بوته آزمایش قرار دارد چرا که ترکیه نتوانسته به تعهدات خود پایبند بماند و از سوی دیگر جبهه تروریستی النصره نیز مواضع گروه‌های مورد حمایت ترکیه را تحت کنترل خود گرفته است.
علاوه بر این‌ها این دیدار در شرایطی انجام شد که تجاوزات رژیم صهیونیستی به سوریه ادامه پیدا می‌کند و بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی نیز برای دیدار با ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه عازم این کشور می‌شود.
تمام این مسائل در نشست آیت‌الله خامنه‌ای و بشار اسد که با حضور قابل توجه سردار قاسم سلیمانی همراه بود، مطرح بود.
به گزارش «تسنیم»، روزنامه الاخبار لبنان نیز در مقاله‌ای نوشت که سفر بشار اسد به تهران و دیدار وی با مسوولان ارشد این کشور از جمله رهبر معظم انقلاب اسلامی آیت‌الله سید علی خامنه‌ای پیام‌های متعددی داشت که به‌صورت خلاصه می‌توان آن را در این نکته مطرح کرد که هویت و قدرت مقاومت مبتنی بر ائتلاف استراتژیک میان سوریه 
و ایران است.
این نخستین سفر بشار اسد رییس‌جمهوری سوریه به ایران از سال 2010 است که در زمانی حساس و همزمان با چالش‌های متعدد منطقه‌ای و بین‌المللی انجام شده است، این در حالی است که مناسبات میان تهران و دمشق عنصر مهمی در تمامی این چالش‌ها به‌شمار می‌رود. این سفر همچنین مفهوم مناسبات استراتژیک میان دو کشور را که تنها مبتنی بر توافقات مرحله‌ای نیست، نیز تقویت کرد.
شاید مهم‌ترین چیزی که در این دیدار در چارچوب همکاری‌های استراتژیک مورد توجه قرار گرفت، موضوع مشترک دو طرف در رد پروژه‌های متعدد آمریکا در سوریه بود. این موضوع چالشی بود که دو کشور در تمام سطوح میدانی و سیاسی وارد آن شدند. آیت‌الله خامنه‌ای در جریان دیدار با اسد تأکید کرد که کلید پیروزی در سوریه و شکست آمریکا و مزدوران منطقه‌ای این کشور رییس‌جمهوری سوریه و اراده ملت و مقاومت این کشور بود.
این سفر همچنین نشان داد که دمشق برای فعال‌سازی مناسبات خود با برخی رژیم‌های عربی امتیازهایی را به آنها نخواهد داد.
تلاش‌های آمریکا در این عرصه همچنین از فعالیت‌های رژیم صهیونیستی به‌ویژه 
در خصوص تجاوزهای مستقیم ضد اراضی این کشور مجزا نیست. جالب اینجاست که سفر بشار اسد به تهران تنها دو روز قبل از نشست به‌تعویق‌افتاده میان ولادیمیر پوتین رییس‌جمهوری روسیه و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی برگزار می‌شود. نتانیاهو اعلام کرده است که در این دیدار موضوع موجودیت نظامی ایران در سوریه 
در رأس برنامه‌های مذاکرات خواهد بود اما سفر بشار اسد به تهران و اظهارات مطرح‌شده میان طرف سوری و ایرانی نشان داد که فشارهای رژیم صهیونیستی نمی‌تواند باعث شکستن ائتلاف موجود بر اساس عمق استراتژیک و مبانی شرعی میان طرفین شود.
همچنین توجه رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران به موضوع مزدوران آمریکا در منطقه با توجه به شرایط منطقه‌ای اطراف سوریه یک موضوع مهم به‌شمار می‌رود. در شرایط کنونی برخی کشورهای عربی به‌دنبال احیای مناسبات خود با دمشق هستند و این مناسبات را تلاش عربی برای بیرون کشیدن سوریه از آغوش ایران معرفی می‌کنند. آن‌ها تصور می‌کنند که دمشق نیاز به خروج از انزوای سیاسی دارد اما این دیدار ثابت کرد که طرف سوری نمی‌خواهد برای احیای مناسبات سیاسی با محیط عربی خود هیچ امتیازی بدهد، چه برسد به اینکه این امتیاز در خصوص مناسبات این کشور با دولت‌های دوست نظیر تهران باشد.

captcha
شماره‌های پیشین