664
چهارشنبه، ۰۸ اسفند ۱۳۹۷
5
بروز تنش در روابط دهلی و اسلام‌آباد

هند انتقام گرفت

دوشنبه‌شب جنگنده‌های هند به مواضع یک گروه تروریستی در منطقه تحت تسلط پاکستان در کشمیر حمله کردند که ۳۰۰«تروریست» در این حملات کشته شدند.

توافقی درباره تحریم‌ و خلع سلاح اتمی صورت می‌گیرد؟

دومین دیدار کیم و ترامپ

بازتاب سفر بشار به تهران در رسانه‌ها

اسد قهرمان جهان عرب

صبح نو

بروز تنش در روابط دهلی و اسلام‌آباد

هند انتقام گرفت

دوشنبه‌شب جنگنده‌های هند به مواضع یک گروه تروریستی در منطقه تحت تسلط پاکستان در کشمیر حمله کردند که ۳۰۰«تروریست» در این حملات کشته شدند.

 به گزارش «رویترز» طبق ادعای یک مقام هندی حملات هوایی به مواضع یک گروه تروریستی انجام شده است که در حال انجام آموزش برای انجام اقدامات تروریستی در هند بوده‌اند.
به‌دنبال این حملات، «مجاهد انور خان»، فرمانده نیروی هوایی پاکستان درباره نقض حریم هوایی این کشور توسط جنگنده‌های هند اعلام کرد که نیروی هوایی پاکستان به خوبی قادر است از مرزهای هوایی محافظت کند و پاسخ کوبنده به دهلی‌نو بدهد.
فرمانده نیروی هوایی پاکستان افزود: در حال حاضر به‌دنبال اقدام عجولانه در این زمینه نیستیم؛ اما اگر لازم باشد خلبانان پاکستانی با مانور هوایی و اقدامات عملی مانند بمباران مناطق حساس، قدرت خود را به نمایش می‌گذارند.
اواخر بهمن‌ماه همزمان با سفر بن‌سلمان، ولیعهد سعودی به پاکستان بود که دو عملیات تروریستی مشابه برای نیروهای نظامی هند و ایران رخ داد.
در همان ایام یک تروریست انتحاری، که گفته می‌شد عضو گروه وهابی «جیش محمد» (فعال در پاکستان) بوده در منطقه کشمیر، خودروی مملو از مواد منفجره را به اتوبوس حامل نظامیان هندی کوبید. این انفجار مهیب، اتوبوس مذکور را کاملاً منهدم کرد و به پنج خودروی دیگر آسیب رساند. منابع هندی شمار نظامیان کشته‌شده این کشور در انفجار فوق را 44نفر اعلام کرده‌اند.
همچنین در عملیات تروریستی مشابه در شهرهای مرزی ایران با پاکستان(خاش) نیز ده‌ها نیروی نظامی کشورمان به شهادت رسیدند.
در پی این‌گونه حوادث مسوولان و مقامات دو کشور واکنش‌های تندی نسبت به تروریست‌هایی که در خاک پاکستان پناه می‌گیرند عنوان کردند و حتی هند سفیر پاکستان را برای توضیح در این باره فراخواند. دو کشور هند و جمهوری اسلامی ایران حق گرفتن انتقام از تروریست‌ها را برای خود محفوظ اعلام کردند.
اما این حملات هندی‌ها با توجه به یک حادثه محدود در هفته گذشته، برای هیچ طرفی قابل پیش‌بینی نبود. حال هندی‌ها در عمل با حمله به مقر آموزشی تروریست‌های «جیش محمد» این پیام را به ارتش پاکستان رساندند که آمادگی لازم برای برخورد را دارند. نیروی هوایی هند اعلام کرد که عملیات آن‌ها نیمه‌شب دوشنبه ساعت‌۳:۳۰ صورت گرفت و در این عملیات، اتاق‌های کنترل و کمپ‌های آموزشی گروه‌های «جیش محمد»، «حزب المجاهدین» و «لشکر طیبه» در مناطق «بالاکوت»، «چاکوتی» و «مظفرآباد» بمباران شدند.
در ایران نیز واکنش‌ها به حمله تروریستی خاش بسیار تند بود و سرلشکر باقری، رییس ستاد کل نیروهای مسلح  تأکید کرد که کاسه صبرمان لبریز شده است. آقای حسن روحانی، رییس‌جمهوری هم از گرفتن انتقام خون شهیدان سخن گفت. آقای علی لاریجانی، رییس مجلس نیز به دولت پاکستان هشدار داد که باید پاسخگوی این اقدام باشد. او در صحن علنی مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: باید پاسخگوی این اقدام باشید که چرا این گروهک از سرزمین شما این عملیات را طراحی و پیاده کرده است؟ با همه احترامی که برای‌تان قائل هستیم؛ اما نمی‌توانید نسبت‌به این مسأله غیرمسوولانه عمل کنید. این‌گونه رفتارها سطح همکاری دو کشور را به‌شدت مخدوش می‌کند.
ارتش پاکستان نیز در مقابل این تهدیدات تصمیم به حصارکشی میان مرز دو کشور گرفت. سرلشکر آصف غفور، سخنگوی ارتش پاکستان نیز درخصوص تماس‌ها میان نیروهای مسلح ایران و پاکستان درخصوص حمله تروریستی زاهدان گفت: دو کشور ایران و پاکستان به‌دنبال حفظ روابط دوستانه و برادرانه خود از طریق حصارکشی میان مرزهای مشترک هستند تا گروه‌های تروریستی نتوانند با اقدامات شوم خود روابط میان دو کشور را بر هم زنند.
اما هندی‌ها منتظر نماندند، چرا که نوع چالش آن‌ها با طرف پاکستانی با ما بسیار متفاوت است. هندی‌ها با علم به ادامه‌دار بودن چنین حملاتی دست به اقدام نظامی علیه مواضع گروهک‌های تروریستی زدند.
وزارت خارجه پاکستان هم سه‌شنبه در واکنش به بروز تنش در روابط دهلی‌نو و اسلام‌آباد اعلام کرد که کمیسر عالی هند را به وزارت خارجه این کشور احضار کرده است. در بیانیه صادره از سوی وزارت خارجه پاکستان در این خصوص آمده است: مراتب اعتراض اسلام‌آباد از حمله هوایی هند به کشمیر و نیز نقض حریم هوایی و تمامیت ارضی اسلام‌آباد به این مقام هندی ابلاغ شده است.
ایران هم دو کشور را به خویشتن‌داری دعوت کرد و آقای بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: جمهوری اسلامی ایران دو کشور هند و پاکستان را به خویشتن‌داری و تلاش هر چه بیشتر برای کاهش تنش و حل مسالمت‌آمیز اختلاف و مشکلات فی‌مابین از طریق گفت‌وگو فرا می‌خواند. ایران به‌عنوان یکی از کشورهای قربانی تروریسم در جهان معتقد است تنها راه مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی همکاری همه‌جانبه و بدون تبعیض توسط همه کشورهای جهان است.
حدود ۷۰سال است که این دو قدرت هسته‌ای همسایه در جنوب آسیا بر سر ایالت جامو و کشمیر در منطقه هیمالیا درگیر مناقشه و تنش دائمی هستند. این نخستین‌بار از سال‌1971 تاکنون است که جنگنده‌های نیروی هوایی هند از خط کنترل کشمیر عبور کرده و برای نابودی گروه‌های تروریستی وارد حریم هوایی پاکستان شده‌اند.

captcha
شماره‌های پیشین