664
چهارشنبه، ۰۸ اسفند ۱۳۹۷
4

سفر اسد به تهران پیام مهمی برای آمریکا و اسرائیل داشت

یادداشت «عبدالباری عطوان»

خبرهای خوش اقتصادی در مجمع سالانه بانک مرکزی

ذخایر ارزی با سرعت رو به افزایش است

سرانجام بعد از گذشت هفت ماه از آخرین مهلت قانونی برگزاری مجمع بانک مرکزی؛ در هفتم اسفندماه، پنجاه و هشتمین مجمع عمومی بانک مرکزی با حضور رییس‌جمهوری برگزار و گزارش سیاست‌های اعتباری و پولی بانک مرکزی ، ترازنامه سال ۱۳۹۶ به تصویب رسید. سپس رییس‌جمهوری با حضور در جمع مدیران بانک مرکزی و بانک‌ها خبر داد که ادغام چند بانک نظامی نهایی شده است.

تأملی بر سفر بشار اسد به ایران

یادداشت حسین رویوران

صبح نو

خبرهای خوش اقتصادی در مجمع سالانه بانک مرکزی

ذخایر ارزی با سرعت رو به افزایش است

سرانجام بعد از گذشت هفت ماه از آخرین مهلت قانونی برگزاری مجمع بانک مرکزی؛ در هفتم اسفندماه، پنجاه و هشتمین مجمع عمومی بانک مرکزی با حضور رییس‌جمهوری برگزار و گزارش سیاست‌های اعتباری و پولی بانک مرکزی ، ترازنامه سال ۱۳۹۶ به تصویب رسید. سپس رییس‌جمهوری با حضور در جمع مدیران بانک مرکزی و بانک‌ها خبر داد که ادغام چند بانک نظامی نهایی شده است.

این سومین مجمع سالانه بانک مرکزی است که 
در اسفندماه و با بیش از هفت ماه تأخیر برگزار می‌شود. پنجاه و ششمین مجمع بانک مرکزی در ۹ اسفندماه ۹۵ و پنجاه و هفتمین در ۱۳ اسفندماه ۹۶ برگزار شد. این در حالی است که براساس قانون پولی و بانکی کشور، سال مالی بانک مرکزی اسفندماه است که طبق قانون تجارت مهلت قانونی تشکیل مجمع عمومی حداکثر چهار ماه پس از پایان سال مالی است. در نتیجه بانک مرکزی طبق قانون مکلف است که مجمع عمومی خود را پیش از پایان تیرماه هر سال برگزار کند. اما بررسی روند برگزاری این مجمع نشان می‌دهد که هر سال با تأخیر بیشتری تشکیل می‌شود.
این در حالی است که بانک مرکزی به‌عنوان نهاد مرجع نظارتی در بازار پول همواره در برگزاری مجمع بانک‌ها و نهادهای مالی مقرر تأکید می‌کند، اما تأخیرهای مداوم برای برگزاری مجمع سالانه این نهاد، این پیام را به سایر نهادهای مالی و بازیگران بازار پول القا می‌کند که نیازی به سخت‌گیری در برگزاری به موقع این مجامع وجود ندارد و در نتیجه این بی‌نظمی، به کل این مجموعه تسری می‌یابد.
بر اساس قانون، مجمع بانک مرکزی باید با نظر وزیر امور اقتصادی و دارایی یا به پیشنهاد رییس کل بانک مرکزی و به دعوت وزیر اقتصاد تشکیل شود؛ در بند (ج) قانون پولی و بانکی کشور برای مجمع عمومی بانک مرکزی وظایف مهمی نظیر رسیدگی و تصویب ترازنامه بانک مرکزی، رسیدگی و اتخاذ تصمیم نهایی نسبت به گزارش‌های هیأت نظارت، رسیدگی و اتخاذ تصمیم درباره پیشنهاد تقسیم سود ویژه و انتخاب اعضای هیأت نظارت به پیشنهاد وزیر امور اقتصادی و دارایی پیش‌بینی شده است. قانون، ریاست مجمع را بر عهده رییس‌جمهوری گذاشته و همچنین تعیین شده که وزیر امور اقتصادی و دارایی، رییس سازمان برنامه و بودجه و دو وزیر به انتخاب هیأت دولت در این مجمع عضویت داشته باشند.

روحانی : ادغام چند بانک نظامی قطعی شد
در پنجاه و هشتمین مجمع عمومی بانک مرکزی که ترازنامه سال 1396 به تصویب رسید. حجت‌الاسلام حسن روحانی رسالت و مسوولیت بانک مرکزی را در بخش‌های مختلف، سخت و سنگین توصیف کرد و با قدردانی از تلاش‌های رییس و مدیران بانک مرکزی، اظهار داشت: دکتر همتی در سال بسیار سختی مسوولیت 
بانک مرکزی را البته با روحیه امید نسبت به غلبه بر مشکلات و بهبود هر چه بیشتر شرایط پولی و بانکی بر عهده گرفت و اقدامات و فعالیت‌های خوبی تاکنون انجام شده است.او با بیان اینکه براساس گزارش ارائه شده، تقریباً همه روندها و شاخص‌های اقتصادی در سال 97 به سمت بهبود بوده است، گفت: امروز یکی از مهم‌ترین مسوولیت‌های بانک مرکزی ایجاد تعادل در نرخ ارز است و این بسیار اهمیت دارد چرا که در قیمت سایر اجناس و خدمات تأثیرگذار است. برقراری رابطه بانکی بهتر با دنیا، حرکت سیاسی مناسب و برنامه‌ریزی دقیق بانک مرکزی می‌تواند در بهبود شرایط بانکی و پولی کشورمان مؤثر باشد.
رییس‌جمهوری همچنین برلزوم نظارت بر مبادلات بانکی و پولی اشاره کرد و با تأکید بر لزوم واگذاری بنگاه‌های اقتصادی و پرهیز از بنگاه‌داری از سوی دستگاه‌های اجرایی، گفت: بانک مرکزی نیز باید در این راستا، اموال و بنگاه‌های اقتصادی را به فروش برساند و این کار هم از لحاظ مدیریت و هم از لحاظ اقتصادی به نفع دولت است.
پس از آن، روحانی در جمع مدیران بانک مرکزی و بانک‌ها خبر داد: به‌زودی چند بانک نیروهای مسلح با هم ادغام می‌شوند و در نظر داریم این مسأله تا پایان سال انجام شود و مصوبات آن انجام شده و در اختیار بانک مرکزی قرار گرفته که باید نهایی و عملیاتی شود. بانک مرکزی بار مسوولیت سنگینی دارد که با کمک دولت باید فشارهای فعلی را مدیریت و اصلاح کنیم. اگر عده‌ای بخواهند دور کشور را دیوار بکشند کار دولت را سخت می‌کنند به همین خاطر از همه خواهش می‌کنیم که با هر ایده و عقیده‌ای دور دولت را دیوار نکشید و بگذارند دولت کار خودش را انجام دهد و باید این دیوارها حذف شود.
ذخایر ارزی کشور در بهترین شرایط قرار دارد
همچنین آقای عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی نیز در این نشست با بیان اینکه توانستیم با همه فشارها ثبات نسبی ایجاد کنیم، گفت: سیستم بانکی منظم شده است. بانک مرکزی به دلیل متولی بودن در دو بازار مهم ارز و پول، عمود خیمه اقتصاد به حساب می‌آید که باید در این شرایط با دشمن مقابله می‌کرد.
همتی افزود: کارهای مثبتی انجام شده و سیگنال‌ها و آمارها در بازار پول و ارز نشان‌دهنده موفقیت بانک مرکزی است. رییس کل بانک مرکزی یادآور شد: هفت ماه پیش که بانک مرکزی را تحویل گرفتم، نرخ دلار ۱۱ هزار و ۶۰۰ تومان بود و اکنون بعد از دو مرحله اجرای شدیدترین تحریم‌ها در مردادماه و آبان‌ماه، با تدبیر و مقاومت توانستیم در شرایطی باشیم که نرخ بازار آزاد تنها ۱۰ تا ۱۲ درصد رشد کرده است.
وی خاطرنشان کرد: رابطه سیستم پولی با دولت برقرار است و بانک‌ها برای تأمین نقدینگی واحدهای تولیدی کمک می‌کنند و واردات دارو و کالاهای اساسی را به صورت مناسب تأمین اعتبار کرده‌ایم. وظیفه بانک مرکزی بهبود وضعیت است، اما در این مقطع چاره‌ای نداشتیم جز اینکه جلوی بدتر شدن وضعیت را بگیریم اما اکنون در شرایطی هستیم که می‌توانیم به سمت بهبود حرکت کنیم و 
در ماه‌های آینده تصمیمات بهتر و مهم‌تری برای کم کردن فشار و افزایش رفاه مردم بگیریم.
همتی افزود: ذخایر ارزی کشور در بهترین شرایط قرار دارد و نه تنها از دست نرفته، بلکه به سرعت افزایش یافته است. همتی گفت: جو روانی دشمن در مقاطعی اثراتی بر بازار ارز داشته اما نرخ‌ها دوباره بازگشته است چرا که فاکتورهای اقتصادی را توانستیم متعادل کنیم و عرضه و تقاضا در بازار پول و ارز در شرایط ثبات قرار دارد.
او همچنین در حاشیه مجمع بانک مرکزی اظهار داشت: بعد از شهریورماه روند رشد تورم کاهنده بوده ولی همچنان تورم داریم، در بهمن‌ماه به‌دلیل مسائلی که در مورد گوشت مرغ و گوشت گوسفند به وجود آمد به تورم فشار وارد شد و رشد داشتیم اما تأکید رییس جمهوری این بود که بانک مرکزی برای مهار تورم در سال ۹۸ برنامه داشته باشد. وی ادامه داد: در مورد رشد اقتصادی در سال ۹۸ نیز رییس‌جمهوری بر تأمین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی تأکید جدی داشتند و ما هم برنامه جدی داریم که نقدینگی را در اختیار واحدهایی که واقعاً منجر به تولید شود، قرار دهیم و از بانک‌ها خواستیم که این اقدام را 
در دستور کار قرار دهند.

captcha
شماره‌های پیشین