664
چهارشنبه، ۰۸ اسفند ۱۳۹۷
1
رهبر انقلاب در دیدار ذاکران اهل‌بیت (عهم) :

ملت ایران قویتر از قبل و دشمنان آن ضعیف‌تر شده‌اند

بروز تنش در روابط دهلی و اسلام‌آباد

هند انتقام گرفت

دوشنبه‌شب جنگنده‌های هند به مواضع یک گروه تروریستی در منطقه تحت تسلط پاکستان در کشمیر حمله کردند که ۳۰۰«تروریست» در این حملات کشته شدند.

یک روز پر حاشیه برای دولت پس از انتشار خبر کناره‌گیری عجولانه وزیر خارجه

استعفای بی‌ظرافت

آقای محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان ساعت‌11 شامگاه روز 6اسفند با انتشار مطلبی در صفحه اینستاگرام خود رسماً از سمتش استعفا داد. وی در این پیام چنین آورد: «از بزرگواری مردم عزیز و دلاور ایران و مسوولین محترم در 67ماه گذشته بسیار سپاسگزارم. از ناتوانی برای ادامه خدمت و تمام کاستی‌ها و کوتاهی‌ها در دوران خدمت صمیمانه پوزش می‌خواهم.» خبر، بهت‌آور بود؛ نمی‌شد با قطعیت گفت که وزیر خارجه به چه دلیل دست به چنین اقدامی زده؛ رسانه‌های مغرض اما به طور مشخص این استعفا را به سفر بشار اسد به تهران و دیدارش با رهبر انقلاب متصف کردند. این رسانه‌ها و البته اذناب داخلی‌شان، از این هم پا را فراتر گذاشتند و در اخبار و تحلیل‌هایی مبتذل و سخیف، استعفای ظریف را اقدامی کودتاگرایانه از سوی سپاه پاسداران ارزیابی کردند. اخبار و موضع‌گیری‌های چهره‌های سیاسی در ساعات بعدی استعفا، تا حدودی غبار از اصل ماجرا برداشت. در ادامه این گزارش تلاش داریم استعفای ظریف را رمزگشایی کنیم.

سر مقاله

استعفای ظريف؛ قدرت عينی يا گفتمانی

گفت‌و‌گوی «صبح‌نو» با مادر شهید محمدحسین حدادیان به بهانه روز مادر

با من رفیق بود

یک سال و هفت روز از درگیری‌های خیابان پاسداران در تهران می‌گذرد. 372روز از آخرین باری که محمدحسین از خانه‌شان بیرون رفت، می‌گذرد. تهران، خیابان پاسداران، گلستان هفتم، مقابل منزل نورعلی تابنده، قطب دراویش گنابادی. محمدحسین با ساچمه‌های فراوانی که به بدنش اصابت کرده بود، زمین خورد. یک خودرو با سرعت هرچه تمام تر از رویش رد شد، دنده عقب گرفت و بار دیگر تن زخمی او را زیر گرفت. خانواده حدادیان داغدار جوان 23ساله‌شان هستند. زندگی‌شان با یک سال پیش زمین تا آسمان فرق کرده است. یک سال است که شب و روز در خانه حدادیان بر روی مردم باز است. حضور رهبر معظم انقلاب در منزل شهید حدادیان حاوی پیامی بود که مردم به خوبی آن را دریافت کردند و گواه آن دلگرمی بی‌وقفه آن‌ها به این خانواده و مطالبه برای پایمال نشدن خون این شهید بزرگوار است. در روز ولادت حضرت فاطمه ؟سها؟ و روز مادر به خانه این شهید رفتیم تا ضمن تبریک این روز به خانم فاطمه تاجیک، مادر شهید حدادیان گفت‌و‌گویی با او داشته باشیم.

گفت‌و‌گوی «صبح نو» با شیخ‌الاسلام و زارعی درباره سفر بشار اسدبه تهران

هلال مقاومت کامل شد

روز دوشنبه بشار اسد، رییس‌جمهوری سوریه به کشورمان سفر کرد و با استقبال گرم رهبر انقلاب و رییس‌جمهوری مواجه شد؛ در این دیدار، طرفین بر هم‌پیمانی در ادامه مبارزه با گروه‌های تروریستی و پیروزی مقاومت در برابر توطئه‌های شکست‌پذیر آمریکا تأکید کردند.

بازتاب سفر بشار به تهران در رسانه‌ها

اسد قهرمان جهان عرب

گفت‌وگو با نادر قدیانی، پیشکسوت نشر درباره فعالیت‌هایش از ابتدا تا امروز

نخستین پروانه نشر بعد از انقلاب را من گرفتم

انتشارات قدیانی یکی از قدیمی‌ترین ناشران حوزه کودک است که تقریباً از ابتدای کار به انتشار آثار این حوزه اهتمام داشته است. این ناشر کارش را از اوایل دهه60 شروع کرد و تاکنون بیش از سه‌هزار اثر منتشر کرده است و یکی از ناشران مهم کتاب است. حضور او از سال‌های ابتدایی نمایشگاه کتاب و البته ارتباط خوب با مدیریت فرهنگی کشور در این سال‌ها وی را به کارشناسی خبره در عرصه نشر تبدیل کرده است.نادر قدیانی به‌راحتی درباره مسائل زندگی‌اش از دوران کودکی تا شروع فعالیتش صحبت کرد؛ با این حال وی درباره برخی دوره‌های کاری خود نظیر ریاست اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران تمایلی به سخن گفتن نداشت و البته دلیل آن را نیز گردآوری خاطرات آن دوران در قالب خاطراتش دانست که در حال انجام است. با این حال شاید نادر قدیانی تاکنون به این شیوه درباره شروع فعالیت‌های خود در عرصه کتاب سخن نگفته باشد. پس پیشنهاد می‌دهیم این گفت‌وگو را تا انتها بخوانید.

خبرهای خوش اقتصادی در مجمع سالانه بانک مرکزی

ذخایر ارزی با سرعت رو به افزایش است

سرانجام بعد از گذشت هفت ماه از آخرین مهلت قانونی برگزاری مجمع بانک مرکزی؛ در هفتم اسفندماه، پنجاه و هشتمین مجمع عمومی بانک مرکزی با حضور رییس‌جمهوری برگزار و گزارش سیاست‌های اعتباری و پولی بانک مرکزی ، ترازنامه سال ۱۳۹۶ به تصویب رسید. سپس رییس‌جمهوری با حضور در جمع مدیران بانک مرکزی و بانک‌ها خبر داد که ادغام چند بانک نظامی نهایی شده است.

صبح نو

سر مقاله

استعفای ظريف؛ قدرت عينی يا گفتمانی

ظریف نه قهرمان است و نه خائن. برخی او را در حد یک قدیس بالا می‌برند و برجام را به اندازه یک متن مقدس ستایش می‌کنند. برخی دیگر هم او را خائن می‌دانند و متن برجام را خیانت‌آمیز توصیف می‌کنند. این در حالی است که ظریف یک دیپلمات قدیمی است که در دیپلماسی عمومی تبحر دارد و شاید هر فرد دیگری هم بود،می‌توانست متنی در همین حدود امضا کند. او البته اشتباه‌های زیادی هم داشته که از جمله آن اعتماد بیش از حد به غرب و آمریکاست. اما استعفای ظریف را باید واکنش او به رویکرد نظام در مقابل غرب و در سطح منطقه دانست. چندی قبل حسین موسویان پس از خروج ترامپ از برجام پیشنهاد استعفا به روحانی داده بود. حالا انگار ظریف پیشنهاد او را دنبال می‌کند و بر عکس روحانی ذهن را به عین ترجیح داده است. ظریف یک بوروکرات غرب‌گراست که اکنون ماندن در قدرت را مماشات با اندیشه مخالف خودش می‌داند و سعی می‌کند راهی خلاف روحانی و واعظی بپیماید. ظریف احساس می‌کند که دیگر ثمری برای نظام سیاسی ندارد. اگر روحانی استعفای او را بپذیرد، به معنای تشخیص درست شرایط از جانب ظریف است، در غیر این صورت قرار روحانی و ظریف برای ادامه حیات در سطح قدرت عینی سر جایش باقی است. رفتن ظریف قدرت گفتمانی را برای او حفظ می‌کند و ماندنش در راستای حفظ قدرت عینی است.
 

captcha
شماره‌های پیشین