661
یکشنبه، ۰۵ اسفند ۱۳۹۷
5
کنفرانس ورشو نقاب دروغین جهان عرب در حمایت از فلسطین را کنار زد

ایران تنها حامی فلسطین

کشورهای عربی مرتجع که در ظاهر خود را حامی فلسطین معرفی می‌کنند در تلاش‌اند تا با شرکت در برخی نشست‌های بین‌المللی همچون ورشو، به رژیم صهیونیستی نزدیک شوند و توطئه معامله قرن را عملیاتی سازند. ایران اسلامی در طول این سال‌ها با اقتدار با آن توطئه‌ها مقابله می‌کند و تنها حامی اصلی محور مقاومت فلسطین برشمرده می‌شود.

امیر قطر اجلاس عربی-اروپایی مصر را تحریم کرد

شرم‌الشیخ غربی

صبح نو

کنفرانس ورشو نقاب دروغین جهان عرب در حمایت از فلسطین را کنار زد

ایران تنها حامی فلسطین

کشورهای عربی مرتجع که در ظاهر خود را حامی فلسطین معرفی می‌کنند در تلاش‌اند تا با شرکت در برخی نشست‌های بین‌المللی همچون ورشو، به رژیم صهیونیستی نزدیک شوند و توطئه معامله قرن را عملیاتی سازند. ایران اسلامی در طول این سال‌ها با اقتدار با آن توطئه‌ها مقابله می‌کند و تنها حامی اصلی محور مقاومت فلسطین برشمرده می‌شود.

 
مسأله فلسطین، موضوعی است که برخی کشورهای مرتجع عربی سیاستی دوگانه نسبت‌به آن در پیش گرفته‌اند؛ از یک طرف از طرح دولت‌های غربی و عبری مبنی‌بر معامله قرن حمایت می‌کنند و قدس را پایتخت اسرائیل خطاب می‌کنند و برای برقراری روابط دیپلماتیک با رژیم صهیونیستی و بازکردن سفارت در اراضی اشغالی با یکدیگر رقابت می‌کنند و از دیگر سو، فلسطین را 
به موضوع اصلی یک نشست بین‌المللی تبدیل می‌کنند و بدون دعوت از نمایندگان فلسطینی با نمایندگان 
رژیم صهیونیستی دور یک میز در ورشو می‌نشینند.
هر چند اجلاس ورشو حتی برای تنظیم و صدور یک بیانیه پایانی نیز نتوانست به یک توافق برسد و بسیاری از کشورها با پیشنهادهای آمریکا مخالفت کردند که منجر به عدم صدور بیانیه پایانی شد. اما نزدیک شدن کشورهای عربی مرتجع با رژیم صهیونیستی و نشستن دور یک میز و پرداختن به موضوع فلسطین یکی دیگر از اهداف این نشست عنوان شد که بدون دعوت از نمایندگان فلسطینی به نتایجی دست پیدا نکردند.
دولت آمریکا برخلاف انتظار و پیش‌بینی‌هایی که داشت، نتوانست ایران را به‌عنوان تهدید اصلی صلح و امنیت در خاورمیانه به اصطلاح جا بیندازد و نقش تخریبی آمریکا و رژیم اسرائیل را در این حوزه بپوشاند.
همچنین رژیم اسرائیل در ایجاد روندی برای حل‌و‌فصل بحران فلسطین از فرصت این اجلاس توفیقی نداشت. حتی جمع کردن نمایندگان عربستان، بحرین، امارات متحده عربی و البته دولت مستعفی یمن دور  یک میز توسط آمریکا در این اجلاس نتوانست منجر به دیدارهای مشترک یا توافق‌های دو یا چندجانبه با اسرائیل شود. تنها دیدار نتانیاهو با وزیر امور خارجه عمان رخ داد که 
آن هم با توجه به دیدار نتانیاهو از عمان، تحولی در این حوزه به حساب نمی‌آید.

عطوان: 
کنفرانس ورشو فروپاشی ناتوی عربی را کلید زد
موضوعی که «عبدالباری عطوان»، روزنامه‌نگار برجسته جهان عرب بر آن تأکید می‌کند و با اشاره به اینکه کنفرانس ورشو فروپاشی ناتوی عربی را کلید زده، 
معتقد است: کنفرانس ورشو برای تمام وزرای خارجه کشورهای عربی که در آن شرکت داشتند بازتاب منفی داشت، چون مردم کشورهای‌شان مخالف این عادی‌سازی هستند و امپراتوری‌های رسانه‌ای آن‌ها موفق به پنهان‌کردن این واقعیت و تبلیغ برای اقدامات اشتباه آن‌ها نشدند. ایجاد زمینه مناسب برای حل‌و‌فصل بحران فلسطین بر اساس نیازهای سیاسی و امنیتی اسرائیل که از سوی رسانه‌های صهیونیستی در این نشست عنوان می‌شد، بدون هیچ توفیقی در این حوزه پایان یافت و داشتن رابطه کشورهای عربی مرتجع با رژیم صهیونیستی در این نشست بیشتر نمایان شد تا تحلیل‌ها در ارتباط داشتن عربستان، امارات، بحرین یا عمان با صهیونیست‌ها رنگ واقعیت به خود گیرد و بدانند که این جمهوری اسلامی ایران است که در طول 40سال به‌عنوان حامی اصلی فلسطین در رسیدن به وعده‌های مبارزاتی خود و آزادسازی قدس شریف پایداری کرده است. اجلاس ورشو با همه هزینه‌ای که آمریکا و لهستان و اسرائیل و برخی رژیم‌های عربی کرده بودند، به یک آبروریزی بزرگ برای آن‌ها تبدیل شد و نشان داد که ایران تنها حامی محور مقاومت فلسطین در برابر 
رژیم صهیونیستی است.
 
هانی‌زاده: عربستان به تشکیلات خودگردان  فلسطین پیشنهاد خیانت‌آمیز داد
از این رو؛ آقای حسن هانی‌زاده، کارشناس امورغرب آسیا با اشاره به شکست سیاست‌های نشست ورشو و کشورهای مرتجع عربی در حمایت از موضوع فلسطین، به خبرنگار روزنامه «صبح‌نو» گفت: نشست ورشو اگرچه به ظاهر تعاملی 
بر نفوذ ایران بود ولی هدف اصلی آن ایجاد رابطه آشکار میان کشورهای عربی حوزه خلیج فارس و رژیم صهیونیستی بود. این نشست نشان داد که برخی کشورهای عربی با اراده و حمایت آمریکا به دنبال برقراری ارتباط با صهیونیست‌ها هستند.
این کارشناس امور غرب آسیا، با بیان اینکه دستیابی به معامله قرن، یکی دیگر از اهداف ارتباط کشورهای عربی مرتجع با اسرائیل بوده است، افزود: بحرین، امارات، عربستان و عمان از جمله کشورهای عربی حوزه 
خلیج فارس هستند که بدون پوششی خاص از آمادگی خود مبنی‌بر داشتن رابطه با صهیونیست‌ها سخن گفتند. هر چند این نشست ظاهراً موضوعش ایران بود ولی آن‌ها به دنبال ارتباط با صهیونیست‌ها بودند.
 
پیشنهاد ریاض به فلسطین
وی، با اشاره به معامله قرن و همراهی کشورهای مرتجع عربی با رژیم صهیونیستی تصریح کرد: عربستان برای تحقق معامله قرن به تشکیلات خودگران عنوان کرده است که اگر از قدس صرف‌نظر کنند، سالانه 10میلیارد دلار در اختیار فلسطین قرار می‌دهد و این یک خیانت آشکار از طرف عربستان سعودی در قبال قدس و فلسطینی‌ها به شمار می‌آید.
هانی‌زاده، یادآور شد: هر چند نشست ورشو موضوع 
ضد ایرانی را در پیش گرفته بود و کشورهای عربی مرتجع 
با قرار گرفتن در کنار نتانیاهو، توطئه‌هایی را علیه کشورمان در پیش گرفتند؛ اما خوشبختانه شاهد این بودیم که نتایج این نشست به نفع کشورمان تمام شد، چرا که چهره واقعی کشورهای مرتجع عربی در ورشو دیده شد که ظاهرشان با موضوع فلسطین است ولی همراه با سیاست‌های عبری و غربی در منطقه گام برمی‌دارند.
 
یکی از محورهای نشست شرم الشیخ، ایران است
این کارشناس امور خاورمیانه، با بیان اینکه سیاست‌های کشورهای عربی مرتجع در شکل‌گیری ناتوی عربی 
با شکست مواجه شده است، گفت: آمریکا که به‌دنبال ایجاد طرح‌های نظامی علیه ایران بود، ناتوی عربی را طراحی کرد که قبل از شکل‌گیری به شکست انجامید. 
از این رو شاهد برگزاری نشست سیاسی ورشو بودیم تا بتواند ایران را منزوی سازد؛ اما با برگزاری این نشست در سطح پایین شرکت‌کنندگان خود، این آمریکا بود که شکستی دیگر در برابر ایران را تجربه کرد.
هانی‌زاده با اشاره به نشست امروز مصر که با حضور برخی کشورهای اروپایی در شرم‌الشیخ برگزار می‌شود، تصریح کرد: به نظر می‌رسد اروپایی‌ها به دنبال استفاده از منافع اقتصادی در منطقه هستند تا از سفره گسترده منابع نفتی، معدنی و... خاورمیانه سهمی داشته باشند و در این باره با آمریکا هم در تقابل هستند. هر چند گفته می‌شود که ایران یکی از محورهای نشست کشورهای عربی و اروپایی در شرم الشیخ مصر باشد.

captcha
شماره‌های پیشین